Teraz jest niedziela, 23 września 2018, 12:26

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Z1 Hybrydowy AF - lipa? 
Autor Wiadomość
Post Z1 Hybrydowy AF - lipa?
Cytuj:
...bardzo nietypowy układ automatycznego nastawiania ostrości, będący połączeniem aktywnego autofokusa działającego poza obiektywem z pasywnym systemem TTL bazującym na analizie kontrastu. Ten jednak - poza tym że działa przez obiektyw - nie ma nic wspólnego z systemem detekcji fazowej znanym z tradycyjnych lustrzanek autofokus. Jest to bowiem typowy Video AF, stosowany także w z innych aparatach cyfrowych i kamerach wideo, wykorzystujący elementy matrycy CCD.
Hybrydowy autofokus działanie swoje rozpoczyna od wysłania wiązki podczerwieni z emitera autofokusa aktywnego, a po jej odebraniu i analizie ustawia wstępnie ostrość. Owemu ustawieniu może brakować idealnej precyzji - co zdarza się układom aktywnym, ale potrafią one za to ustawiać ostrość nawet w zupełnej ciemności lub przy braku kontrastu na fotografowanym obiekcie. Tego z kolei nie potrafią pasywne autofokusy. Po wstępnym zogniskowaniu obiektywu "pałeczkę przejmuje" pasywny autofokus, który (jeśli tylko może) precyzyjnie doostrza, a następnie pozwala na wyświetlenie potwierdzenia ustawienia ostrości.
Tak pracujący system autofokus sprawdza się w niemal wszystkich sytuacjach zdjęciowych. Nie potrafi on zogniskować obiektywu jedynie na dalekim, niekontrastowym obiekcie, na przykład niebie.

Prawie wszędzie piszą, że z1 posiada hybrydowy video AF. Do tej pory nie wiedziałem co to takiego ale po tym co przeczytałem na tej stronie stwierdzam, że aktywny AF wcale nie działa. Większość pisze, że nie mogą złapać ostrości już w lekkim półmroku a podobno można w całkowitej ciemności. Proszę wyjaśnić mi tę sytuację bo czegoś tu nie rozumiem.

piątek, 19 marca 2004, 20:29
Moderator

No nie wiem. Moja Z1 raczej ostrości nie łapie w półmroku, ale w ciemności też nie. Właśnie przed chwilą specjalnie nią popstrykałem i o dziwo czasami łapała ostrość w półmroku - częściej w tele.

I czy chodzi tu o sygnalizowane łapanie ostrości (co się rzadko zdarza), czy o ostrość na zdjęciach, która jest około w połowie przypadków albo cześciej nawet...

sobota, 20 marca 2004, 22:10
To dlaczego podają, że w aparatach coś jest jak to nie działa lub w ogóle tego nie ma? Trudno powiedzieć, żeby w Z1 działał ten Video AF.

niedziela, 21 marca 2004, 08:08
Moderator

No może jest, tylko nie działa tak, jak byśmy sobie tego życzyli :(

niedziela, 21 marca 2004, 08:42

Post wyjaśnienie
Anonymous napisał(a):
To dlaczego podają, że w aparatach coś jest jak to nie działa lub w ogóle tego nie ma? Trudno powiedzieć, żeby w Z1 działał ten Video AF.

Układ poza obiektywem, to układ pasywny!!!!, a nie emiter aktywnego autofocusa (ten artykuł, to brednie - podświetlenie występuje np w cyfrakach sony i nie jest to hybrydowy af tylko wspomaganie af w warunkach słabego oświetlenia, jednak ostrość ustawiana jest tradycyjnie)

W Minoltach z hybrydowym autofocusem okienko nad obiektywem nie emituje podczerwieni (łatwo, to sprawdzić - matryce w aparatach i kamerach "widzą" podczerwień, wystarczy "strzelić" pilotem od tv w stronę obiektywu żeby się przekonać) a "poświaty" z nad obiektywu "ani widu, ani słychu"

Pasywny AF nad obiektywem wymaga w miarę dobrego oświetlenia, żeby "sprawdzić" ostrość i idealnie sprawdza się w słoneczne dni (promieniowanie w zakresie podzczerwieni emitowane przez led'y w słoneczny dzień jest praktycznie niewidoczne.

Mały test Hybrydowego AF:
1. W menu aparatu przestawiamy "Focus mode" na "Cont. AF"
2. Ustawiamy długą ogniskową, żeby aparat mógł się wykazać
3. Ustawiamy ostrość na obiekcie oddalonym powiedzmy o 2m
4. Zasłaniamy obiektyw i celujemy aparatem w obiekt oddalony o powiedzmy 4m
5. Aparat potwierdza ustawienie ostrości (jeżeli obiekt jest dostatecznie oświetlony)
6. Odsłaniamy obiektyw i ... faktycznie aparat ustawił ostrość

Do działania pasywnego AF nie jest potrzebny obiektyw, ponieważ ostrość sprawdza odbiornik nad obiektywem
W aparatach Minolta musimy ustawić ostrość za pomocą video AF (normalny sposób ustawiania ostrości) i dopiero wtedy pracę przejmuje pasywny AF i dlatego w teście zasłaniamy obiektyw po ustawieniu ostrości.

ps. test przeprowadzałem na Z10

niedziela, 15 sierpnia 2004, 18:43

A czy ktoś wytłumaczyłby mi różnicę w działaniu prędkości działania itp itd układu AF (oczywiście w Z1/Z2) przy ustawieniach "Single AF" a "Cont. AF"

http://biger.fotopic.net/

poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 10:00

A czy ktoś wytłumaczyłby mi różnicę w działaniu prędkości działania itp itd układu AF (oczywiście w Z1/Z2) przy ustawieniach "Single AF" a "Cont. AF"

Właśnie a tak z ciekawości to który szybciej działą "Single AF" czy "Cont. AF" - na których ustawieniach szybciej ostrzy ?

poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 10:09

"Single" to łapanie na żądanie użytkownika ( tu: wciskamy migawkę ), "Continous" to śledzenie ciągłe obiektu w aktywnym polu AF.
Jeśli już jest różnica w prędkości, to zdecydowanie musiałaby być ona na korzyść trybu ciągłego.

poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 10:18

"Single" to łapanie na żądanie użytkownika ( tu: wciskamy migawkę ), "Continous" to śledzenie ciągłe obiektu w aktywnym polu AF.
Jeśli już jest różnica w prędkości, to zdecydowanie musiałaby być ona na korzyść trybu ciągłego.

i tak jest, układ ciągłego AF jest znacznie szybszy i mniej dokładny - pasywny czujnik przekazuje procesorowi gotową wartość odległości od obiektu do matrycy, a procesor ustawia ostrość bez korekty.
W przypadku "Single AF" procesor analizuje obraz z matrycy pod kątem kontrastu i zmienia położenie soczewek do momentu uzyskania najlepszej wartośći kontrastu.

System "Cont. AF" jest rewelacyjny do robienia zdjęć poruszającym się obiektom, ostrość w wielu przypadkach jest bardzo dobra.

poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 10:29

Właśnie kupiłem G5 i w niej są te ustawienia no i nie wiem cza którym lepiej robiś zdjęcia - na single wydaje mi się, że aparat blokuje dany obraz i ustawia ostrość - a co jak obraz się ruszy?
Jakoś nie mogę się zdecydować.

poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 10:38

Właśnie kupiłem G5 i w niej są te ustawienia no i nie wiem cza którym lepiej robiś zdjęcia - na single wydaje mi się, że aparat blokuje dany obraz i ustawia ostrość - a co jak obraz się ruszy?
Jakoś nie mogę się zdecydować.

to będzie rozmyty (Single AF, jak zauważyłeś blokuje nastawę ostrości), jeżeli masz jeszcze predykcję ostrości jak w Z10, to
w przypadku obiektu poruszającego się od lub do obiektywu "Cont. AF " jest jedynym rozwiązaniem

poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 10:47

to będzie rozmyty (Single AF, jak zauważyłeś blokuje nastawę ostrości), jeżeli masz jeszcze predykcję ostrości jak w Z10, to
w przypadku obiektu poruszającego się od lub do obiektywu "Cont. AF " jest jedynym rozwiązaniem

Co ja tam mam to jeszcze sam nie wiem - aparat mam od soboty i jeszcze nie miałem za dużo czasu na zabawe i czytanie instrukcji :D

poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 10:57

Silent Planet napisał(a):

i tak jest, układ ciągłego AF jest znacznie szybszy i mniej dokładny - pasywny czujnik przekazuje procesorowi gotową wartość odległości od obiektu do matrycy, a procesor ustawia ostrość bez korekty.
W przypadku "Single AF" procesor analizuje obraz z matrycy pod kątem kontrastu i zmienia położenie soczewek do momentu uzyskania najlepszej wartośći kontrastu.

System "Cont. AF" jest rewelacyjny do robienia zdjęć poruszającym się obiektom, ostrość w wielu przypadkach jest bardzo dobra.

Rozumiem już co raz więcej ale zastanawiam mnie tylko po co jest w takim razie funkcja FulTime AF...

http://biger.fotopic.net/

poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 12:21

Rozumiem już co raz więcej ale zastanawiam mnie tylko po co jest w takim razie funkcja FulTime AF...

W trybie "FulTime AF" odległość śledzona jest na bieżąco przez aktywny "Video AF" - ponieważ jest to wolny system, możesz zrobić zdjęcie wolno poruszającemu się obiektowi, ale w zamian masz dokładne ustawienie ostrości

poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 14:56
widać że jestaśfanem canona. Postanowiłem zaufać tej firmie ikupuję s1 IS za 1899 nówka ze sklepu. Jak oceniasz wybór pomiędzy s1 a g3?

poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 15:08
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona