Teraz jest poniedziałek, 10 grudnia 2018, 21:54

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Odbitki z z1 
Autor Wiadomość
Post Odbitki z z1
Nie znalazlem odpowiedzi na forum (a moze zle szukam??), wiec pytam: Jaka jest maksymalna wielkosc odbitek mozliwych do uzyskanie z Minolty Z1 bez utraty jakosci (bez rozmytych krawedzi itd)? Zastanawiam sie nad kupnem tego aparatu i nie wiem czego moge sie spodziewac gdy zachce mi sie wywolac jakies wyjatkowo udane zdjecie w troche wiekszym formacie.

niedziela, 18 lipca 2004, 23:17

Wszystko zalezy od rozdzielczosci, z jaka chcesz uzyskac wydruk. Wiekszosc labow jako bezkompromisowa jakosc przyjmuje 300 dpi. Aparat ten ma 3 Mpix, wiec przy zalozeniu ze chesz najlepsza jakosc, to odbitka bedzie miala rozmiary ok. 13x18 cm prawie przy 300 dpi. Powyzej tej wielkosci spada juz dpi np. przy 15x20 cm bedziesz mial juz ok 250 dpi, choc i przy tej rozdzielczosci odbitka bedzie bardzo dobra (troche gorsza rzecz jasna niz poprzednia, lecz o naprawde jeszcze bardzo dobrej jakosci). Natomiast aparat ten moim zdaniem nie nadaje sie do odbitek wielkosci A4 w najlepszej jakosci, gdyz wtedy uzyskasz ok. 160-170 dpi co jest juz za malo do odbitek najlepszej jakosci....
Podsumowujac, jesli zalezy Ci na maks. jakosci, to jako najwieksza wielkosc odbitki przyjmij 15x20 cm.
Pozdrawiam...

Ostatnio edytowano sobota, 24 lipca 2004, 02:23 przez Daddy25, łącznie edytowano 5 razy

poniedziałek, 19 lipca 2004, 15:16

Zapomnialem jeszcze dodac, iz zeby miec odbitke formatu A4 bez zadnej straty jakosci (wczesniej wspomniane 300 dpi), musialbys miec aparat ok. 8 Mpix, a nawet wtedy przy wielkosci odbitki 20x30 cm rozdzielczosc wynosi ok 270 dpi...

poniedziałek, 19 lipca 2004, 23:29
Dzieki za porade. Teraz juz wiem czego sie spodziewac :). Maksymalny format 15x20cm (bez duzej utraty jakosci) mi wystarczy, a 8Mpix do A4 pozostaje w kręgu marzeń,, i jak sie domyslam, nie tylko moich :]

wtorek, 20 lipca 2004, 10:52

Ja robiłem wydruki A4 nawet z kodaka dc215 (okolo 1 Megapixela) - oczywiscie szczegoly wychodza duzo mniej ostre ale jako obraz na scianie zupelnie do przyjecia. Teraz mam Z1 i mysle ze wydruki A4 będą bez zarzutu. nie przecenialbym wagi rozdzielczosci - oczywiscie w zastosowaniach domowo - estetycznych. Nie mowimy przecież o skanowaniu map czy dopatrywaniu sie numerów rejestracyjnych samochodów znikających za horyzontem.

czwartek, 22 lipca 2004, 23:57

Ras, mala uwaga: oczywiscie, ze zdjecia formatu A4 wyjda, jednak koledze dead.on.arrival chodzilo o odbitki bez utraty jakosci, a te o rozmiarach A4 z tej matrycy (3 Mpix) niestety nie beda najlepszej jakosci, a przeciez o to chodzilo pytajacemu...
Oko ludzkie potrafi ocenic roznice w rozdzielczosci druku do 340 dpi. Wyzszych rozdzielczosci oko nieuzbrojone nie rejestruje. Dobre magazyny, gdzie zamieszczane sa przedruki zdjec, drukowane sa z rozdzielczoscia ok. 300 dpi. Przy czym juz 270 dpi gwarantuje wysoka jakosc druku.
Podsumowujac, ujme to inaczej: wprawne oko na pewno zobaczy roznice miedzy 300 dpi, a wspomnianymi we wczesniejszym poscie 160-170 dpi... Malo tego, wiekszosc labow odbitki wielkosci A4 z matrycy 3 Mpix okresla co najwyzej jako akceptowalna lub srednia, a w postawionym pytaniu nie o taka jakosc przeciez chodzi...
P.S Chyba nie sadzisz, iz odbitka wielkosci A4 z aparatu 3 Mpix bedzie takiej samej jakosci jak z aparatu z matryca 8 Mpix... :lol:
Pozdrawiam...

piątek, 23 lipca 2004, 00:19
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]