Teraz jest poniedziałek, 24 września 2018, 06:26

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Jak ustawić ostrość w Z1 
Autor Wiadomość
Post Jak ustawić ostrość w Z1
Mam problem. Nie jestem zaawansowanym fotografem, dlatego prosze Was o pomoc. Mam minolte Z1 - i chcialbym robic takie zdjecia ze np. widac osobe stojaca 2 metry przede mna idealnie, natomiast to co za nia, JAK I PRZED NIA jest rozmazane.

1.
Czytalem ze trzeba pobawic sie troche przyslona, ale czy jest najmniejsza czy najwieksza - zdjecia sa takie same (poza tym ze jesdno ciemniejsze - drugie jasniejsze), nie widze zadnego rozmazania.

A jak skorzystam z macro? Uda sie?

2.
Mam tez taki problem z macro - ze jak ustawie aparat przy malym przedmiocie - to ustawi ostrosc... ale jak przycisne spust do polowy, to wszystko psuje i obraz sie rozmazuje.

3.
Na jakim trybie robicie zdjecia? Manual czy "P"?

4.
Jak ustawie na "P" i przytrzymie spust do polowy to aparat mierzy swiatlo i ostrosc takze? A co jak przytrzymie spust na manualu? Przeciez tam ustawiam jakie ma byc naswietlenie

piątek, 6 sierpnia 2004, 21:10

Post Re: Jak ustawić ostrość w Z1
Anonymous napisał(a):
Mam problem.

Każdy z nas jakieś ma.

Anonymous napisał(a):
Czytalem ze trzeba pobawic sie troche przyslona, ale czy jest najmniejsza czy najwieksza - zdjecia sa takie same (poza tym ze jesdno ciemniejsze - drugie jasniejsze), nie widze zadnego rozmazania.

Liczba przysłonowa powinna być jak najmniejsza ( największy otwór ).
Ponadto efekt ten lepiej wychodzi przy dłuższej ogniskowej.

Anonymous napisał(a):
A jak skorzystam z macro? Uda sie?

Makro na pewno się uda.

Anonymous napisał(a):
Mam tez taki problem z macro - ze jak ustawie aparat przy malym przedmiocie - to ustawi ostrosc... ale jak przycisne spust do polowy, to wszystko psuje i obraz sie rozmazuje.

A może za blisko przedmiotu, lub ostrość jest łapana na tło ?

Anonymous napisał(a):
Na jakim trybie robicie zdjecia?

Według uznania.

Anonymous napisał(a):
Jak ustawie na "P" i przytrzymie spust do polowy to aparat mierzy swiatlo i ostrosc takze? A co jak przytrzymie spust na manualu? Przeciez tam ustawiam jakie ma byc naswietlenie

Złapie ostrość i przełknie nastawy.

piątek, 6 sierpnia 2004, 21:19
Odczuwam cien ironi w Twoim glosie, ale niestety nie wszyscy znaja sie tak dobrze na aparatach - dlatego nie smiej sie ze mnie.

Najbardziej chodzi mi o to jak zrobic ze zdjecie bedzie ostre np 1 metr ode mnie... albo 5 metrow.... a to co przed i za rozmazane. Jak ustawialem przeslone na f 2.8 to nic nie dalo!

piątek, 6 sierpnia 2004, 21:28
Moderator

Jak ustawialem przeslone na f 2.8 to nic nie dalo!

Niemożliwe! Może nic nie było przed ani za obiektem fotografowanym... ;)

piątek, 6 sierpnia 2004, 21:40

Ostatnio edytowano wtorek, 25 stycznia 2005, 20:30 przez Grisza[Gen], łącznie edytowano 1 raz

piątek, 6 sierpnia 2004, 22:04
Moderator

A ja może zaporonuję coś innego i odkrywczego:

PRZECZYTAJ INSTRUKCJĘ.

piątek, 6 sierpnia 2004, 22:12

Post !!
Pierwsze co zrobiłem po zakupie cyfry to przeczytałem pobieżnie instrukcje. Później wziąłem się za aparat ,a następnie dokładnie przewertowałem każdą stronę magiczniej ksiązki(instrukcjia) :wink: .

piątek, 6 sierpnia 2004, 22:24

Chlopaki, powiedzcie mi o co w tym chodzi. Jak wlaczam tryb macro i przyblizam sie do fotografowanego przedmiotu, aparat sam ustawia ostrosc. Niby wszystko cacy, ale gdy przycisne do polowy spust - nastawia mi swiatlo i... totalnie rozmazuje mi obiekt (!). Tzn przez ta chwile ustawiania ostrosci z przycisnietym spustem - aparat najpierw idealnie ustawia ostrosc i pol sekundy potem rozmazuje.

Czy ja mam uszkodzony autofocus?

W obronie aparatu chce zaznaczyc ze po pierwsze: manualnie ostrosc moge ustawic bezblednie. po drugie: autofocus blednie odmierza w polowie przypadkow. Tylko ze zauwazylem, ze lapanie ostrosci zalezy od pozycji przedmiotu i pogody na dworze.

Dzisiaj sprawdzalem w ten sposob: wieczor, slonce zachodzi. Fotografuje zapalke na jasnym stole pod swiatlo - nie potrafi ustawic ostrosci w 80%, dopiero za ktoryms razem. Zmienilem pozycje i robilem zdjecie wraz ze sloncem (dodam ze nie swiecilo za mocno - to byl wieczor, nie piekny sloneczny dzien) i zlapal od razu.

Czy moje obawy sa sluszne?

(manuala moge zrobic w kazdych warunkach - natomiast tego wieczora nie bylo tak strasznie ciemno zeby nie mogl zlapac ostrosci)

Pewnie wszystkie Z1 w gorszych warunkach maja te problem, czy tak?

Czy jednak niepotrzebnie sie martwie?

Jeszcze jedno: preferujecie uzywanie autofocusa czy manuala (to zalezy od warunkow - ale chodzi mi o dzien)

sobota, 7 sierpnia 2004, 20:56

Recepta na małą głębię ostrości jest bardzo prosta - maksymalny zoom i minimalna liczba przysłony. Głębia powinna być minimalna.

sobota, 7 sierpnia 2004, 22:05

Ale swiatlo tez pewnie ma wplyw na lapanie ostrosci. Co na to wszystko inni - a Vendeur?

sobota, 7 sierpnia 2004, 22:30

Nie bój nic, mój A80 zachowuje się w miarę podobnie. Tzn. jeżeli oświetlenie jest słabe i robię w trybie makro, i zastosuję większy zoom [przez co w obiektywie ginie więcej światła], to często zdarza się mu łapać ostrość w stylu: już mam, już prawie mam, jeszcze mała chwilka, może następnym razem...
Pomaga zwykle doświetlenie czymkolwiek, co potem można zdjąć z kadru [trzeba wszak pamiętać o tym, że należy wtedy zastosować jakąś korektę ekspozycji, żeby po zdjęciu wspomagającego doświetlenia nie uzyskać niedoświetlonego kadru]

To chyba tyle.

Pozdr,
kSh

PS. A co do małej głębii ostrości - w A80 jest całkiem miła, a z zoomem 10x jak w Zetce, powinna być już bajka.

niedziela, 8 sierpnia 2004, 00:55
Moderator

Ale swiatlo tez pewnie ma wplyw na lapanie ostrosci. Co na to wszystko inni - a Vendeur?

Ja ZAWSZE używam AF, no chyba, że się uprze i za nic nie ustawi ostrości. W trudnych warunkach jest to rzeczywiście dość częste. Bez obaw.

niedziela, 8 sierpnia 2004, 03:02
Wracając do pytania głównego to IMHO się nie da. Rady których udzieliliście tzn. mała przysłona i duża ogniskowa są jak najbardziej słuszne i trochę pewnie pomagają. Cały problem leży jednak w niewielkich rozmiarach cyfrówek (a włściwie matryc) i związanych z nimi niewielkimi długościami ogniskowych. W takich przypadkach przy przysłonie 2,8 uzyskuje sie głębie ostrości taką jak przy 8-11 w 35mm (można powiedzieć żę przysłona 2,8 odpowiada 11). I stąd właśnie problem autora pytania że po ustawieniu najmniejszej przysłony nie uzyskał odpowiedniego efektu. W 35mm miałby około 40cm ostrości a cyfrówce ma 4m.
Tak na marginesie mała dygesja. Jakieś dwa lata temu gdy cyfrówki zaczęły zdobywać rynek taką właściwość uważano za wielką zaletę ( nie można zrobić nieostrego zdjęcia) i z ironią zbywano tych co mieli odrębne zdanie. Cieszę się że w końcu ktoś zauważył potrzebę uzyskania nieostrego obrazu. Po okresie zachwytu wreszcie zauważa się wady (zalety chyba wszyscy widzieli od początku).
Świat wreszcie wraca do normalności. :D
PS. Problem tytułowego postu mozna jeszcze rozwiązać w ten sposób że ustawiamy ostrość przed lub za fotografowanym obiektem. Wtedy obszar nieostry wypadnie tylko z jednej strony fotografowanego obiektu ale bedzie wyraźnie widoczny.
pzdr

niedziela, 8 sierpnia 2004, 16:47

niedziela, 8 sierpnia 2004, 18:57
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]