Teraz jest środa, 19 grudnia 2018, 05:50

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 A2 radość czy zmartwienie 
Autor Wiadomość

Post A2 radość czy zmartwienie
Od tygodnia jestem posiadaczem Minolty A2. Jest to mój trzeci aparat cyfrowy po Olympusie (zapomniałem numeru) i Canonie A75. A2 jest super, ale trzeba go dobrze poznać żeby polubić i opanować. Uwagi odnośnie ostrzenia w pełni potwierdzam ma problemy, jeśli chodzi o balans bieli to nic złego nie mogę powiedzieć.
Mam pytanie do bardziej zaawansowanych o rozdzielczość. Wszystkie zdjęcia niezależnie od wielkości i jakości obrazu zapisywane są z rozdzielczością 72,000 PPI, różnią się jedynie wielkością pliku. W poprzednich aparatach było: Canon 180PPI a Olympus 144PPI. Wiadomo przecierz że zdjęcia w zależności od przeznaczenia powinny różnić się rozdzielczoćią. Może ktoś mi to wyjaśni ???.

sobota, 13 listopada 2004, 00:31

wartość zapisana przy pliku z aparatu określa jedynie ilość pikseli na cal przy wyświetlaniu foty i nie ma to wpływu na jakość

sobota, 13 listopada 2004, 04:15

sobota, 13 listopada 2004, 12:35
Msza - wrzuć jakieś dodatkowe opinie. Sam jestem zainteresowany kupieniem tej maszyny. Jak to jest z tym ostrzeniem. Zdjęcia wychodzą nieostre (za każdym razem), czy chodzi o jakieś pojedyncze przypadki. Widziałem w necie trochę zdjęć tak bym to nazwał bez wyrazu - z brązową dominantą, bez błysku dla oka. Czy to tak jest w rzeczywistości.
Walnij z grubej rury, bo jeżeli ten model jest rzeczywiście nieudany, to uratujesz innych przed wpadką.
Postaraj się jednoznacznie określić ten aparat. Brakuje mi takich opinii, jak to się mówi ze żródełka.

niedziela, 14 listopada 2004, 23:34

Dzisiaj czytałem jakieś gazety foto i A2 (6,8pkt) przegrał z G6 (7,7pkt) i jeszcze jakimś aparatem ale nie pamiętam :-)

poniedziałek, 15 listopada 2004, 00:16
M - widząc po zdjęciu czym pracujesz, walnij z grubej rury, aby mnie przekonać do G6. Ja wiem ty robisz na G5, ale w G6 może być chyba tylko lepiej.
Powiedz coś o macro, zdjęciach nocnych i w pomieszczeniach przy żarówkach.
Zdementuj lub potwierdź pogłoski o kipskim AF i przeszkadzającej lampie. Jeżeli dasz mi mocne argumenty, to we wtorek zasuwam po G6 i zostaję fanem Canona.

Pozdrówka

poniedziałek, 15 listopada 2004, 00:43

Odnośnie ostrzenia przez A1/A2 to musimy pamiętać że w obu modelach możemy zmieniać pomiędzy tzw. szerokim polem ostrości a punktowym polem ostrości (tzw. ruchomy punkt ostrości). Przełączanie pomiędzy oboma trybami nastepuje środkowym przyciskiem wybieraka. Ja zazwyczaj używam punktowego pola ostrości (mały krzyżyk - zazwyczaj w środku wizjera). Punkt ostrości można przesuwać po całym wizjerze za pomocą czterech przycisków kierunkowych wybieraka. Ustawiając ostrość musimy dopilnować aby w momencie ostrzenia krzyzyk wskazywał obiekt na który ostrzymy, a potem przytrzymując lekko wciśnięty spust migawki (zablokowana ostrośc) ostatecznie kadrujemy. W przeciwnym przypadku może się okazać, że ostrość ustawiła się na inny obiekt, krzyzyk czyli punkt jest malutki. Sam czasami w pośpiechu popełniam taką fotkę, z ostrzeniem na niewłaściwy obiekt. Generalnie przy odrobinie uwagi i staranności nie powinniśmy popełniać nieostrych fotek.

Poza tym A1/A2 to aparat dla osób, które raczej nie gustują w ustawieniach automatycznych i trochę myślą przy robieniu zdięć. W dobrych warunkach oświetleniowych wystarczy wybrać tryb automatyki czasu - przy ustawieniu odpowiednio duzej wartości przesłony (mały otworek) i wszystko powinno być ostre. A jeśli chcemy pokombinować z glębią ostrości to przecież i tak robimy to na manualu.

I druga sprawa czy opisywana przez MSZA "nieostrość" to faktycznie złe wyostrzenie, czy też może poruszenie się obiektu fotografowanego. W trybie P z włączoną funkcją stabilizacji aparat ustawia stosunkowo długie czasy naświetlania, no i wtedy nasze obiekty nie tyle mogą być nieostre co są poruszone.

Teraz odnośnie wypowiedzi "Wątpiącego". Od kiedy uzywam RAW w mojej A1 to mam kolorystykę ( i nie tylko kolorystykę) taką jaką uważam za odpowiednią. Z RAW'em mogę pracować na PC'cie bez przktycznie zadnych ograniczeń.

Podsumowując A1/A2 to bardzo dobre aparaty i prawie na 100% jeśli jakaś fotka nie wyjdzie to nie jest to wina aparatu tylko nasza. Radzę:
1. dokładnie zapoznać się z Instrukcją Obsługi
2. poznać dobrze aparat i jego funkcje
3. dokonać odpowiednich nastaw w aparacie
4. sprawdzić biezące nastawy
5. "pobawić" się aparatem

Na zakończenie odsyłam do ciekawej lektury na http://fotohobby.home.pl/

pozdrowienia

poniedziałek, 15 listopada 2004, 00:59

Dzisiaj czytałem jakieś gazety foto i A2 (6,8pkt) przegrał z G6 (7,7pkt) i jeszcze jakimś aparatem ale nie pamiętam :-)

To czy dany aparat wygra czy przegra zależy od punktacji testu i ustawieniu odpowiednich wag oraz od subiektywnych odczuć jurorów. Wystarczy np. więcej wycenić subiektywne odczucia "kolorowania" fotki od właściwości ergonomicznych i już mamy tu więcej a tu mniej.

I powtarzam już wygłoszoną tu przez kogoś opinię, nie ma najlepszego aparatu - bo inaczej tylko taki byłby w sklepach. Są tylko aparaty najlepsze dla mnie i najlepsze dla innych.

Testy generalnie traktuję z przymrużeniem oka i pozwalają mi one na wyeliminowanie zdecydowanych bubli, które nie są dobre w żadnym kryterium.

Natomiast ostatecznego wyboru musimy dokonać sami. Jeśli natomiast ktoś decyduje się na ostateczny wybór pod wpływem podpowiedzi innej osoby, to mniemam że sam nie wie czego chce i czy w ogóle czegoś chce, lub równie dobrze może rzucić monetą i też będzie zadowolony z wyboru.

PS.
A dlaczego G6 dostał tylko 7.7 pkt? Czyżby też miał jakieś niedociągnięcia? (zakładam że skala testu była 10 punktowa)

Ostatnio edytowano poniedziałek, 15 listopada 2004, 01:25 przez jacek2004, łącznie edytowano 1 raz

poniedziałek, 15 listopada 2004, 01:11
Jacek2004. Dzięki za fachową odpowiedź. Z tym ravem to jest tak, super, że jest, ale ja nie zawsze mam czas poprawiać fotki. Z aparatu mają wychodzić poprostu dobre zdjęcia (wale nie twierdzę, że z A1/A2 wychodzą złe). Chcę poprostu rozwiać wszelkie wątpliwości przed zakupem aparatu za 3000 zł.
Z innej beczki: dam dwa linki do zdjęć wykonanych
1. A2
2. olympusem 8080.
Moim zdaniem zdjęia zrobione olympusem są dużo lepsze. Obejrzyj te zdjęcia i powiedz coś na ten temat (może balans bieli źle dobrany?). Zwróć uwagę na kolor nieba i wody - czy to jest też do zrobienia w A2?
Mówiąc inaczej, czy jestem w stanie robić takie fotki na A2 jak te w 2 linku?

1. http://www.steves-digicams.com/2004_reviews/a2_samples.html

2. http://www.steves-digicams.com/2004_reviews/c8080_samples.html

poniedziałek, 15 listopada 2004, 01:21

ad minolty a1 - zauwazylem pewna rzecz; dosyc niepokojaca... :?
zdaje sobie sprawe z faktu iz jest cecha ogolnie matryc, ze w miare wzrostu temperatury amtrycy zwieksza sie poziom szumow, ale robilme sobie klia serii a1 przez dluzszy czas no i.... :?
dosyc nie ciekawie to wygladalo.

nie zmienia to jednak faktu iz co kolwiek o a1 mozna powiedziec dopiero gdy sie ja pozna (instrukcja nie jest mala) i opanuje sie wszelkie kruczki i sztuczki; mnie np do tego jeszcz etroche.

jakos nie lubimy sie z instrukcja... :wink:

poniedziałek, 15 listopada 2004, 01:23

Hehe jak ja lubie takie "profesjonalne doradzanie" :)
Nie ma to jak czytac jakies super pisma i wierzyc w reklame i testy, ktore w polskiej "fachowej" prasie z reguly wygrywa ten kto wiecej zaplaci.

A do autora watku
polecam forum cyberfoto.pl gdzie bylo porownanie A1 i A2 i zdecydowanie polecam przyjrzec sie blizej A1 niz A2 jesli zdecydowalbys sie na minolte

poniedziałek, 15 listopada 2004, 01:37
Moderator

1. A2
2. olympusem 8080.
Moim zdaniem zdjęia zrobione olympusem są dużo lepsze. Obejrzyj te zdjęcia i powiedz coś na ten temat (może balans bieli źle dobrany?). Zwróć uwagę na kolor nieba i wody - czy to jest też do zrobienia w A2?

Ja nie sądzę, aby te z Olka były wyraźniej lepsze. Jak mniemam, chodzi Ci o kolorystykę. Mam jakieś dziwne wrażenie, że te z Minolty są bardziej rzeczywiste po prostu. Poza tym trzeba zauważyć, że zdjęcia były robione w różnych porach i zapewne dniach, dlatego mogą być wspomniane różnice.

Jednak tak czy tak, powinno się udać zrobić takie zdjęcia A2, chociażby przez zmianę balansu bieli, czy podbicie kolorów w aparacie.

PS. Czy zauważyliście, jak mało zajmują zdjęcia z Olego w porównaniu do Minolty...? Dziwne, czyżby większa i bardziej stratna kompresja?

poniedziałek, 15 listopada 2004, 02:37

Jacek2004. Dzięki za fachową odpowiedź. Z tym ravem to jest tak, super, że jest, ale ja nie zawsze mam czas poprawiać fotki. Z aparatu mają wychodzić poprostu dobre zdjęcia (wale nie twierdzę, że z A1/A2 wychodzą złe). Chcę poprostu rozwiać wszelkie wątpliwości przed zakupem aparatu za 3000 zł.
1. A2
2. olympusem 8080.

Oly 8080 to bardzo dobry aparat, zbierający w tej klasie najlepsze opinie.
Ale:
1. Jest drogi, chyba okolo 20 do 25 % droższy od A2
2. Jest mniej ergonomiczny od A2 - ma mniej nastaw na przyciskach itp.
3. Ponoć ma dziwne menu - tu tylko wypowiadam się za innymi
4. Ma mniejszy zakres ogniskowych i zapewne przez to optyka lepiej "rysuje"

Co do fotek, to faktycznie tez z Oly 8080 też mi się lepiej podobają. Ale:
1. Data wykonania fotek ta sama ale w minutach jest różnica okolo 40 minut - może w tym czasie zmieniły się nieco warunki ekspozycji
2. Fotki zostały zrobione w trybie P i ustawieniami auto (wb na przykład) i normal- a jak wspomniałem A2 lubi jak się troszkę pobawi manualem - 8080 ma po prostu lepszy automat.
3. pewnie niewielka korekta w RAW wpłynęłaby i na kontrast i na miękkość/ostrość i na barwę i na ekspozycję

"Zabaw" z RAW się nie obawiaj, to trwa naprawde czasami kilkadziesiąt sekund lub kilka minutek -a efekty wszystko wynagradzają. Z resztą Oly 8080 tez ma RAW i tylko w tym formacie zalecam zapisywać fotki.

Podsumowując:
1. jesli nie zależy ci na cenie (tylko pamiętaj że poza gołym aparatem, wypada kupić pojemną kartę - dla 8Mega pikseli to minimum, 1 GB, a najlepiej dwie karty po 1GB, filtry, statyw - do nocnych to konieczność, dodatkowe akumulatory są wskazane, futerał - trochę się uzbierało)
2. jesli nie zależy ci na dłuższych ogniskowych
3. jeśli nie przeszkadza ci ergonomia obsługi
4. jeśli bedziesz robił zdięcia nocne

to kupuj Oly 8080

PS
i błagam kup karty pamięci o dużej pojemności i nie oszczędzaj na kompresji zdięć , czyli albo RAW albo JPEG najwyższej jakości - ale oczywiście zalecam RAW.

poniedziałek, 15 listopada 2004, 02:58

Zastanawiam się jeszcze po co Ci te 8 MegaPikseli.

1. Odbitek o formacie powyzej 20x30cm chyba nie bedziesz robił, a tu wystarczy 5 MegaPikseli

2. Z 3000PLN nie zmieścisz się z zakupem Oly 8080 plus dodatkowy osprzęt (tak mi się wydaje, chyba ze ceny spadły)

3. Wracając do fotek A2 / Oly 8080 to woda na fotce 8080 jest mniej zafalowana więc jest bardziej niebieska bo odbija się w niej niebo. Na fotce z A2 są większe fale i jest normalne że wtedy woda jest bardziej zielona (szaro turkusowa) Więc odwzorowanie kolorów na obu fotkacj jest prawidłowe. W kolorze nieba nie ma już takiej róznicy.

poniedziałek, 15 listopada 2004, 03:09
Chcialem zauwazyc ze Minolta A1 i podejrzewam A2 rowniez ma 11 poziomow nastaw koloru, kontrastu, 3 stopnie ostrosci, dlatego NIE NALEZY PATYRZAC NA FOTY KIEROWAC SIE NIMI, ze to niby Oly lepsze fotki robi. Wezcie cholerka ten sprzet do lapy poustawiajcie i wtedy dyskutujcie bo wziac aparat walnac byle jaka fotke na automacie a pozniej sie rozczarowac to kazdy glupi potrafi. Ustawienie w minolcie parametrow w 3 skrajnych (plus, minus i zero) pozycjach daje 3 rozne zdjecia, ustawienie ostrosci daje rozne - mniej lub bardziej maslane zdjecia).

A tak na marginesie A4 zrobisz nawet z 5Mpix a z tego co mi wiadomo A1 ma zdecydowanie pochlebniejsza opinie niz A2 (bardziej szumi i AF czesciej robi sceny) stad bym sie zastanowil na twoim miejscu nad jakims 5Mpixelekiem. Olka bym nie bral ze wzgledu na maly zakres ogniskowych.

poniedziałek, 15 listopada 2004, 11:38
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona