Teraz jest środa, 26 września 2018, 16:47

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Minolta A2 kupiłem, ale mam jeszcze 5 dni na decyzję 
Autor Wiadomość
Post Minolta A2 kupiłem, ale mam jeszcze 5 dni na decyzję
Witam,
Wpadałem systematycznie na forum przez pół roku i wciągnęło mnie w fotografię cyfrową. To wasza zasługa. Po przeczytaniu setek postów zdecydowałem się na Minoltę A1. Ponieważ w Poznaniu nigdzie jej nie znalazłem na raty kupiłem Minoltę A2, ale mam jeszcze 5 dni na ewentualną zmianę decyzji np. na Olympusa 8080 niestety droższego.
Mam więc kilka pytań do ekspertów, userów A2 i A1 oraz wszystkich zorientowanych w temacie:
1. Hot pixele = zrobiłem mały test przykrywając obiektyw dekielkiem i robiąc zdjęcia przy różnych czasach naświetlania. Oto wyniki dla ISO200 czas 1/2000s = 0, 1/500s = 0, 1/250s = 0, 1/30s = 0, 1/4s = 1, 1s = 2, 4s ok 10, 10s = ponad 20, 20s =gwieździste niebo;, 30s = droga mleczna (2 ostatnie inne ISO). Czy to normalne? Czy tylko Minolta tak ma czy również Olympus 80808?
2. Na zdjęciach z czasem ok. 2s widać na LCD oraz w wizjerze jeden najbardziej upierdliwy pixel, którego widzę na każdym zdjęciu. Co z nim zrobić? Poniżej 1 sek znika z LCD, wizjera i zdjęć.
3. "Szum, widzę szum" ISO800 i ISO400 tworzą taki szum, że lepiej ich nie używać. Poniżej jest już nieźle, ale potrzebny jest dłuższy czas naświetlania czy to norma? Czy Olympus również tak szumi?
Mam jeszcze 5 dni na ewentualną wymianę więc proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Searching

środa, 1 grudnia 2004, 10:08

Jaki koń jest każdy widzi.

środa, 1 grudnia 2004, 11:20

Jak to nikt w Poznaniu nie mógł Ci załatwić A1 ? :) Słabo szukałeś.

http://www.negatyw.org

środa, 1 grudnia 2004, 11:34
Za gotówkę mogłem kupić A1 chociażby u Grossmana, ale że kasy brak to niestety. Poza tym kupiłem na raty 0% rozłożone na 10 m-cy. Piersza rata pod koniec grudnia. A to jest dla mnie korzystne.
Zadałem 3 pytania, ale jak na razie nie uzyskałem odpowiedzi na żadne z nich.
Czy zakupiony aparat jest "normalny" czy pechowo trafiłem?
Co z hotami? to przypadłość A2 czy każdej cyfry?
Jak się tego pozbyć?

środa, 1 grudnia 2004, 12:05
Zobacz tutaj - dużo się tu o tym pisze. Wydaje mi się, że i tak źle nie trafiłeś.

http://forum.swiatobrazu.pl/foto/viewtopic.php?t=4565&start=0

środa, 1 grudnia 2004, 12:22
Moderator

Zobacz tutaj - dużo się tu o tym pisze. Wydaje mi się, że i tak źle nie trafiłeś.

http://forum.swiatobrazu.pl/foto/viewto ... 65&start=0

Akurat ten temat to pomyłka i przykład jak beznadziejne zdjęcia można robić, jeśli się nie umie...

środa, 1 grudnia 2004, 12:31

Moim zdaniem wybrałeś jeden z najciekawszych modeli aparatów pt. hybryda. Więc po co go oddawać.
Co do hotów, to niech wypowiedzą się inni, którzy mieli z tym zjawiskiem do czynienia.

środa, 1 grudnia 2004, 14:03

ad.1 Moja A1 też ma hoty na czasach powyżej 8 sekund. Ale:
a) nawet w nocnych zdięciach czasów powyżej 8 sek używa się niezbyt często
b) na normalnie naświetlonej fotce hotów już tak nie widać (bo trafiają na bardziej doświetlone partie kadru)
c) do nocnych używa się ISO 50 lub 100. Od ISO 200 w górę na każdej hybrydzie szumi aż miło.
d) pewnie inne tez mają hoty, ale niech sie wypowiedzą ich właściciele
e) no i koniecznie sprawdż czy masz w swoim aparacie włączoną redukcję szumów.

Ad. 2 To może być dead piksel - musisz sprawdzić programikiem do wykrywania hotów i dead pikseli, jesli to jakiś dead to możesz reklamować aparat, ale na normanych fotkach (nocnych też) nic nie bedzie widać Przecież to jeden z 5 milionów piksli. Każda matryca ma dead piksele tylko mogą one być zamaskowane - tak jak bad sektory na dysku twardym.

Ad. 3 w hybrydach ISO 400 i 800 raczej jest bezuzyteczne

zerknij na http://www.dpreview.com jest tam chyba porównanie A2 i 8080

A napisz dlaczego wybrałeś A2 a nie 8080 od początku?

środa, 1 grudnia 2004, 15:09
Ja bym został przy tej minolcie, w olimpusie jakość zdjęć nie jest powalająco lepsza (bo w niektórych warunkach chyba jednak jest), za to obsługa gorsza i mniejszy zoom.

środa, 1 grudnia 2004, 18:35
1. Pomimo kiepskiej pogody zrobiłem kilka zdjęć w plenerze i na moje oko wyglądają nieźle. Biorąc pod uwagę, że większość zdjęć będzie robione w dzień myślę, że będzie dobrze. Niestety na 1 zdjęciu widać minimalnie abbercje chromatyczne, ale tylko podczas oglądania w skali 1:1 (F2.8). Natomiast jeśli chodzi o przyjemność używania sprzętu to REWELACJA. Po przejściu z Canon EOS 300 (analog) nie odczuwam dyskomfortu. Wizjer, pierścień, wybór pkt ostrości - dla mnie super.
2. Tak jak napisałem wcześniej, chciałem kupić Minoltę A1, ale nie mogłem dostać na raty. Najważniejszym kryterium był zakres ogniskowych od 28mm do najlepiej 200mm. Olympus 8080 ma troszkę mniejszy zakres. Zdjęcia z Olympusa na stronie Steve's DigiCams są dla mnie beznadziejne kolorystycznie. Tak niebieskiego nieba nigdzie nie widziałem (chyba że takie jest w USA). A wierne oddanie barw jest dla mnie b. ważne.
3. jacek2004 - jak to nie masz hotów do czasu 8s? Żadnego? Oglądałem kilka zdjęć w sieci i z Minolty zawsze są jakieś hoty. Nie znalazłem natomiast zdjęć nocnych z Olego w skali 1:1 z długim czasem naświetlania.
Pytania:
Co z hotami? to przypadłość A1/A2 czy każdej cyfry? Jak ma się sprawa z Olympusem 8080?

PS
Coś mi się wydaje, że tak ostudziłem zapał co niektórych do A2, aż największy zwolennik minolty ucichł. Proszę więc użytkowników A1/A2 o odpowiedź na powyższe pytanie.

czwartek, 2 grudnia 2004, 08:55

Jasne że pojawiają się hoty i na czasach mniejszych niż 8 sekund. Ale prawdę powiedziawszy, większość nocnych fotek można robić na czasach około 1 do 2 sekund (przy f większej niż 6).

Wydaje mi się że trzeba tu rozgraniczyć dwie sprawy:
1. cykanie nocnych fotek dla sportu, czyli zupełne ciemniości, czarne niebo długie czasy itp.
2. zrobienie ładnej fotografii, lampy zapalają się już o zmierzchu, jest ładne granatowe niebo, dodatkowe zastane swiatło, zobaczcie sami jak wtedy są ładne fotki ( tu wystarczy naświetlanie przez sekunde a nawet mniej)

Co do hotów w innych aparatach to juz w innym temacie zaproponowałem wykonanie takich testów i zamieszczenie fotek i wyników dla zdięć z zasłoniętym dekielkiem.

czwartek, 2 grudnia 2004, 10:51

(F2.. Natomiast jeśli chodzi o przyjemność używania sprzętu to REWELACJA. Po przejściu z Canon EOS 300 (analog) nie odczuwam dyskomfortu. Wizjer, pierścień, wybór pkt ostrości - dla mnie super.

i własnie tak powinno zostać :) Brawo Jasiu ;) Niebawem ja też z A2 :)

czwartek, 2 grudnia 2004, 21:15

szumiec szumi wszystko, ale ponoc oly lepiej szumy redukuje; jakies silniejsze algorytmy musza miec.

co za do deada - gdyby to byl dead, to bylby zawsze nie zaleznie od czasu i kolorystyki.
skoro u CIebie jest efemerycznie (zaleznie od ustawien), no to dead to na pewno nie jest.

czwartek, 2 grudnia 2004, 21:25
1. Jak zaczynałem tu wpadać to zauważyłem, że "minolta z1 rulez" teraz A1. Fajnie że do jednej sprawy jesteście zgodni. Poczytałem troszkę o A2 na zagranicznych forach i tam traktują go zdecydowanie lepiej niż tutaj. Jeśli chodzi o aparaty z matrycą 8mpix to wszystkie mają ją od Sonego, czyli szumy mogą być jedynie lepiej lub gorzej usuwane programowo. To samo z kolorami - kwestia ustawień aparatu, balansu bieli. Czyli przesiadka na Olego niewiele zmieni. Co do optyki to nie wiem.
2. Sprawdziłem programikiem dead i hot pixele i nie ma żadnego martwego, natomiast hoty pojawiają się przy 1s - tak jak mi wyszło bez programu. Program potwierdził tylko ilość, która zgadzała się z tym co zobaczyłem.
3. W A1 nie ma abbercji chromatycznej? Mam zdjęcia zrobione lustrzanką Canona (chyba 60D) i w skali 1:1 widać je minimalnie; po powiększeniu mają one grubość ok 5 pixeli. W A2 jest trochę gorzej bo widoczne przynajmniej na 7px. (przy moich umiejętnościach). Jeżeli w A1 nie ma takiego zjawiska to.........
4. Jak zaczynałem przygodę z forum byłem zdania, że "człowiek robi zdjęcia a nie aparat". Zobaczyłem później zdjęcia w sieci zrobione cyframi i troszkę zmieniłem pogląd - "jednak sprzęt jest ważny". Po kilku dniach z Minoltą A2 wracam do punktu wyjścia - "człowiek robi zdjęcia a nie aparat, może być on jednak bardziej lub mniej pomocny".
5. Focenie A2 to czysta przyjemność, a przecież o to chodzi. Można zrobić tym sprzętem dobre zdjęcia i już kilka takich mam, potrzeba jednk wprawy. Ustawienia z fotografi klasycznej (jak z Canona EOS300) nie zawsze się sprawdzają w fotografi cyfrowej. Ale komfort używania sprzętu - REWELACJA.

Mam jeszcze pytania (oprócz kwestii abbercji w A1):
1. Na jakiej rozdzielczości robić zdjęcia? Czy jest sens robić 2560x1920?
2. Jak ustawiacie ostrość na zdjęciach nocnych? Na co?

piątek, 3 grudnia 2004, 08:52

Powiedzcie mi, czy A2 obsłuży w pełni karte Pretect-a Cheeatach x80 ????! Szybka to karta a konkretnie chodzi mi o to, czy A2 da rade wykozystać jej transfer ? Z mojej logiki wynika, że przy odczycie przez USB 2.0 powinna prędkość pretect-a okazać się pomocna, natomiast jak to się ma do zapisu zdjęć w aparacie? 64MB buforu w aparacie to sporo i szybko nawet z CF I czy II. Czy warto kupować do minolty x80 czy sam ultra CF II wystarczy. Może ktoś użytkuje na x80 A2 ?? Chodzi mi o te dwa typy kart.

piątek, 3 grudnia 2004, 18:59
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona