Teraz jest środa, 25 kwietnia 2018, 12:12

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Problemy z auto-focusem w A2 
Autor Wiadomość

Post Problemy z auto-focusem w A2
Od wielu lat użytkuję aparty Minolta. Po analogach przeszedłem na cyfrowe i aktualnie użytkuję kieszonkowy model Xt oraz od 2 miesiecy A2.
Zawsze wydawało mi si się, że nie mam żadnych problemów z robieniem zdjęć a teraz niestety natrafiłem na kłopoty z ostrością!
Nie umiem sobie poradzić z autofokusem w A2. Korzystajac z punktowego pomiaru włąsciwie nie ma problemów, ale zaczynaja sie one przy korzystaniu z opcji pomiaru standardowego. Po lekkim wciśnieciu spustu pojawia sie mały czerwonu kwadracik i .... No właśnie nigdy nie wiem w którym miejscu on sie pojawi, ponieważ przemieszcza mi sie po ograniczonym polu na środku kadru i mierzy odległość w przez siebie tylko wybranym punkcie. Bywa to dość przykre, ponieważ często postacie uwieczniane na fotografiach sa nieostre, ale za tło znakomite! Dotyczy to szczególnie sytuacji podczas robienia zdjęć w kiepskich warunkach oświetleniowych, kiedy posługuję sie lampą.
Czytając obszerna wypowiedź "gienioo" zauważyłem , że i on poruszał ten temat 21 grudnia ub.roku. Niestety nikt z kolegów sie do tego nie ustosunkował, tak że pozwalam sobie na ponowne wskazanie tego :oops: zagadnienienia.
Czy ktoś z Was ma lub miał może też takie problemy i jest w stanie mi coś poradzić??

sobota, 5 lutego 2005, 00:56

a dleczego nie robić zdjęć na autofokusie centralnym ?
Ja w G5 tylko używam centralnego pomiaru i jestem zadowolony.
W A80 miałem 9-polowy AF i wściekałem się, że to aparat decyduje co ma być ostre a nie ja więc teraz mam centralny i jak jest potrzeba to sobie przekadruje.

sobota, 5 lutego 2005, 01:43
Moderator

Popieram wypowiedź kolegi M. Też tak robię. Samemu ustawiam ostrość na odpowiedni punkt i ewentualnei kadruję. To działa zawsze i nie wyobrażam sobie innej techniki.

sobota, 5 lutego 2005, 03:26

Nie wiem tylko czy dobrze zrozumiałem, ale pod pojęciem AF centralny rozumiem AF punktowy.
Oczywiscie, że z niego czesto korzystam, ale przy szybkich fotkach reportażowych a zwłaszcza w słabym oświetleniu dość trudno dostrzec w wizjerze kółko pomiarowe.
A tak nawiasem mówiac to w tym układzie jaka jest przydatność pomiaru ostrości wielopolowego?

sobota, 5 lutego 2005, 17:58

Nie kółko? tylko krzyżyk, który jest biały i wyraźny.

niedziela, 6 lutego 2005, 00:28

Oczywiście, że krzyżyk. Masz rację, ale to wcale nie zmienia sedna problemu.

niedziela, 6 lutego 2005, 13:23

marek2004 opcja działa na P,A i S. Załączasz "krzyzyk" i przyciskiem AEL przełączasz miedzy pomiarem skoncentrowanym [ ] a punktowym [o]. Przy punktowym pojawia się okrąg wokół krzyżyka co istotnie poprawia AF w A2.

niedziela, 20 lutego 2005, 18:02

przyciskiem AEL przełączasz miedzy pomiarem skoncentrowanym [ ] a punktowym [o].

Nie bardzo mi wychodzi przełączanie przyciskiem AEL. Z tego co wiem to on służy do "zamrażania" parametrów naświetlenia i AF.

niedziela, 20 lutego 2005, 18:38

Z tego co wiem to on służy do "zamrażania" parametrów naświetlenia i AF.

i owszem w trybie P.

niedziela, 20 lutego 2005, 18:44

marek2004 jak masz ustawione szerokie pole AF to kwadracik ustawiania ostrości wybiera sobie obiekt najbliższy (ale nie zawsze -tak ja zauważyłem) Gdy nacisiesz środkowy przycisk wybieraka to pole ostrości zmieni kolor na niebieski i wtedy pokretłem przy spuscie migawki zmieniasz tryb pracy AF z szerokiego pola na centralny lub dowolnie definiowany przez Ciebie.
Ja korzystam z definoiwanego kwadracika AF mam do wyboru 11 pól pomiaru ostrości i wybieram jeden który mi akurat pasuje ale zazwyczaj jest to środkowe pole. Pozdr Jaca

niedziela, 20 lutego 2005, 20:21

Przy macro tylko pomiar punktowy.
Przy portrecie nie ma lepszej opcji - długa ogniskowa mała głębia ostrości, jeśli chcę mieć ostrość na źrenicę a nie na czubek nosa albo kosmyk włosów z tyłu głowy to tylko pomiar punktowy i przekadrowanie.
Inne pomiary mogą sprawdzać się przy przyrodzie, pejzarzach na szerokim kącie- dużej głębi ostrości i płaskich pojedynczych planach. Tylko po co korzystać z gorszych opcji jak łatwo i w 100% pewnie, można poradzić sobie punktowym? Przy manualnym zoomie Adwójki pomiar punktowy to dowód na to jak przyjemne można połączyć z porzytecznym.

niedziela, 20 lutego 2005, 20:34

Gdy nacisiesz środkowy przycisk wybieraka to pole ostrości zmieni kolor na niebieski i wtedy pokretłem przy spuscie migawki zmieniasz tryb pracy AF z szerokiego pola na centralny lub dowolnie definiowany przez Ciebie.

No ale w tym przypadku stosowany pomiar odległości jest właściwie pomiarem punktowym. Tak nawiasem mówiac to nie wiem jak udaje sie Tobie osiągnąć niebieski kwadracik - u mnie jest zawsze czerwony i nie ma mowy o wybieraniu jakiegokolwiek kwadracika. Może cos nie doczytałem w instrukcji?

niedziela, 20 lutego 2005, 22:26

marek2004 ja mam a200 i myslę że może trochę w a2 wygląda to inaczej. Albo sie nie rozumiemy.
Pole AF jest w nawiasach kwadratowych (białych po bokach i góra dół)
naciskasz środkowy przycisk wybieraka.... i są niebieskie nawiasy - pokrętłem zmieniasz na inny tryb pomiaru AF.

Prostokąt pomiaru ostrości który pojawia się podczas pomiaru ostrości jest rzeczywiście czerwony.

niedziela, 20 lutego 2005, 22:39

JACAB1 - Chyba jednak jest róznica pomiedzy A200 a A2. Zmiane trybu pomiaru ostrości w A2 robi sie też środkowym przyciskiem wybieraka, ale jest to tylko zmiana pomiędzu pomiarem punktowym a ogólnym. Kolory ramek w tym układzie nie mają znaczenia.

niedziela, 20 lutego 2005, 22:54

No własnie jak jest z tym niebieskimkolorem?? U mnie tego nie ma. Za to jest pewna zależność a mianowicie[świeżo odkryte] przy podniesionej lampie nie ma mowy o punktowym pomiarze. Wcześniej nie zwróciłem na to uwagi.
ps. gdzie ta niebieska ramka? :x

poniedziałek, 21 lutego 2005, 01:31
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona