Teraz jest poniedziałek, 24 września 2018, 21:44

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 KONICA MINOLTA Z20 
Autor Wiadomość

Post KONICA MINOLTA Z20
Witam wszystkich.

Jestem początkującym miłośnikiem fotografii cyfrowej. Miałem już parę modeli m.in. Hp 315, 618c. Jednak zapragnąłem sobie kupić coś lepszego. Nie dla profesjonalnych potrzeb ale do zadowolających amatroskich zdjec. Oczywiście jedyne co mnie ograniczało to pieniądze. Musiałem zmieścic się w cenie około 1400 zł razem z dodatkami. Dziś pojechałem do sklepu w celu kupienia FUJI S3500. Niestety go nie było akurat ale sprzedawca nie polecał mi tego modelu. Twierdził iż bardzo się gubi w pomieszczeniach. W tym momencie Stworzył mi się problem. Nigdy za bardzo nie podobały mi się aparaty Konica Minolta. Ale w pewnej chwili zacząłem się do nich skłaniać. Najpierw przedstawiono mi model Z10 a później Z20. Różnica była około 200 zł wiec zdecydowałem się na
Z20. Tak więc go kupiłem i do tego Futerał i Kartę SD Toshiba 512MB. Pierwsze moje wrażnie muszę przyznać że było dobre. Bardzo ładna jakość wyświetlacza i całkiem ładne fotki. A co wy o tym sądzicie?? czy dobrze zrobiłem kupując właśnie ten model???

Z góry wam dziękuję za pomoc i za radę

pozdrawiam

sobota, 19 marca 2005, 16:55

Powiedz mi tylko jaki masz najdłuższy czas naświetlania (otwarcia migawki) to będe mógł sprecyzować odpowiedz. Jesli jest taki sam jak w Z10 to dokonałeś dobrego wyboru. Jesli matryca nie będzie szumiała więcej jak z Z10 to będzie sz miał naprawde ładne zdjęcia, bo takie właśnie wychodzą tym aparatem, mogą spokojnie konkurowac jakością z duzo droższymi aparatami. Ale wiadomo, że wszystko zależy od fotografa a nie aparatu, byle tylko aparat nie ograniczał za bardzo :)

niedziela, 20 marca 2005, 11:58

Nie wiem za bardzo gdzie znalezc te dane ale z opisu tego modelu wynika że czas migawki to 1/2000 s - 4 s.

niedziela, 20 marca 2005, 14:54

Jesli max to tylko 4 sek to zapomnij o zdjęciach nocnych przy większej przesłonie i słabym oświetleniu, jak dla mnie dyskwalifikacja, zalezy od potrzeb oczywiście.

niedziela, 20 marca 2005, 22:57

Właśnie też zastanawiam się pomiędzy tymi dwoma modelami, z10 - 860zł, z20 - 1080zł. powiedz mi czy jest jakaś widoczna różnica pomiędzy tymi modelami? bo już pewnie coś zauważyłeś odkąd ją masz. Nie chodzi mi tu o zdjęcia w 5Mpix bo raczej wystarczają te w 3 i dla porównania najlepiej, tylko czy jakieś takie inne różnice,tak praktycznie po jakimś już czasie użytkowania, np. czy warto tyle dopłacić, czy jest za co dopłacać, czy różnica pomiędzy nimi (oprócz tych 5 a nie 3Mpix) jest tyle warta? czy nie lepiej za tą różnice kupić karte, pokrowiec,ład. +aku. i ew.jakiś filtr? wiadomo,jeśli różnica nie jest znacząca to po co wywalać kase.Może ewentualnie zainwestować w Z2 (np.fotojoker 1111zł)?

Minolta Z10, SD 256 Kingston Elite Pro, 4x2300 + 4xSanyo 2500; UV,Skylight,Polar,Makro+2,Gitter 4x; Velbon DX-888 i... pudełko kartonowe od nowoœci :)

niedziela, 10 kwietnia 2005, 16:14

Zrobiłeś dobrze kupując ten model, sam bym teraz to zrobił, gdybym posiadał gotówkę...

niedziela, 10 kwietnia 2005, 16:26

Jeśli chcesz dopłacać za większe, szumy, mniejszy czas naświtlania i obcięte ISO kosztem umieszczenia 5 MPix na matrycy z 3,2 MPix to kup Z20, jeśli nie to kup Z10. Oba apataraty robią dobre jakościowo zdjęcia przy dobrym świetle, przy złym niestety na Z20 nie poszalejesz..........

niedziela, 10 kwietnia 2005, 23:10

Miales z20 w rekach ???? cykales nia zdjecia ???? nie ? to skad takie wnioski ? bo ktos gdzies uslyszal i powiedzial ?!

Ja mialem do czynienia z 20, z 10 i z 3, a sam mam z 1 wiec mam miarodajne porownanie. z 3 szumi z tych trzech najbardziej !!!
Zdjecia robine w pelnym auto (czyli iso 200) szumia na tym samym poziomie co u mnie na z 1 (iso200). Przy programie P i ustawionym iso na 50 szumy sa takie same lub mniejsze jak na z1, z10 (z10 szumi troche mniej niz z1). Wiec smiem twierdzic ze nie wiesz o czym piszesz. Nie zawsze mniejsza matryca oznacza wiecej szumow. Przykladem moze byc panasonic fz 10 i 20. Nie pomyslales ze mogli usprawnic sama matryce, redukcje szymow czy co tam jeszcze. Moim skromnym zdaniem fakt ze jest wlanie 5 MP powoduje ze szumy sa mniej widoczne bo sa poprostu mniejsze pixele ktore ten szum tworza.

Odnosnie iso 320. Odpowiedz ile zrobiles zdjec w iso 400 ???? takich do przyjecia ? zadnego ?? mysle ze dzieki zmniejszeniu iso na 320 fotki z ta czuloscia beda bardziej znosne niz twoje 400.

A odnosnie 4 sek. hmm jezeli ktos bedzie robil w zupelnej ciemnosci to oczywiscie te 4 sek na nic nie wystarczy ale tak sobie mysle ze chyba nikt normalny nie robi zdjec w zupelnej lub prawie zupelnej ciemnosci bo po co, zreszta zaden czas tu chyba nie pomoze. Do robienia zdjec nocnych typu budynki, ulice to 4 sek sa wystarczajace (wystarczy popatrzec na przykladowe zdjecia nocne i ich czasy - czesto oscyluja wlasnie wokol 4 sek). Trzeba pamietac ze zawsze mozna zwiekszyc iso do 100 i masz jakby dodatkowe sekundy.

no to tyle moich wywodow.

poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 10:42
Post a ja mam
Mam minoltę Z20 już od miesiąca, wykonałem nią sporo zdjęć i zaczynam powoli "czuć" ten aparat. zalety jak zalety, bardziej interesujące są chyba zawsze wady.
A więc co do szumu, to ewidentnie występuje a ISOAuto w pomieszczeniach, czyli ISO 200. Nie mówiąc już o ISO 320. Co prawda buszując w internecie znalazłem przyklady większych szumów najnowszych aparatów innych producentów. Nie porównam do Z10, ale zgadzam się, że przetwarzanie obrazu może mieć decydujące znczenie. W Z20-tce właśnie "wnętrze" jest jakby poligonem nowych algorytmów, samo wposażenie i parametry nie mówią wszytkiego.
Brakuje AS, ale aparat informuje przed wyzwoleniem migawki o możliwości wystąpienia poruszonego zdjęcia i zdarza się to wyjątkowo rzadko. Zawsze, kiedy zatęsknię za AS, przypominam sobie o tym. A trzeba wziąść pod uwagę, że używam tylko czułości ISO50 (choś w 100 też jest ok).
Przydałaby się też szybsza szyna pamięci - jak w Z3 lub Z5. Z20 ma możliwość robienia zdjęć seryjnych trochę powyżej 1/s, niewiele.
Zaleta: auto WB bardzo dobrze sobie radzi. pomimo prób maualnego ustawiania zawsze wracam do auto.
Wkurza lampa prawie w osi obiektywu, bez stopki. Konwerter szerokokątny rzuca cień, a lubię go używać, gdyż ogniskowa od 36 to jednak troszkę za dużo jak dla mnie. Wyskakująca lampa byłaby o niebo lepsza.

Wracając na koniec do szumów - wg producenta zmniejszając rozdzielczość eliminujemy szumy dzięki interpolacji z sąsiednich pikseli. Hmm...

Pozdrawiam

wtorek, 12 kwietnia 2005, 22:24

Na jakiej podstawie twierdzisz, że nie miałem Z20 w rekach tylko wymyślam?
Jesli chodzi o Zetki mam dostęp do wszystkich modeli poza Z5.
Dla mnie to Z2 szumi bardziej od Z3 ale nie o tym chciałem pisać, bo temat jakby zupełnie inny.
Apropo szablonowego przykładu z panasoniciem FZ10 i 20 to akurat jest to przykład wyjątku od reguły, ale nie zapominaj że matryce do panasonica robi właśnie Panasonic więc jest oprogramowana idealnie na niskim poziomie sprzętowym.

Apropo zdjęć z ISO 400 to znów widze omnibusa w Twoim wydaniu i wiesz oczywiście wszystko lepiej od innych, gratuluję dydaktycznego poziomu i właściwego podejścia.
Owszem, musze Cię zasmucić robiłem i robię z tym ISO zdjęcia kiedy potrzebuję krótszego czasu pracy migawki. Wiadomo że na codzień min ISO króluje. Ale ISO 400 używam w dzień przy wzdlędnim świetle kidy potrzebuję 1/100 bez doświetlania lampą.

Apropo Twojego wywodu na temat 4 sek to niestety zgodzić się z tym nie mogę.
Nie napisałeś że jesteś zmuszony mieć na stałe min przesłonę, czyli 3,2 (3,4 tele). A wiesz dlaczego???
Bo jak będziesz chciał zwiększyć głębię ostrości i ustawisz sobie 8 to na 4 sekundach możesz fotografowac jedynie zapalone światła w oknach lub latarnie uliczne.
No ale przecież 4 sek to wystarczająco i owszem. Kwestja do czego.
U mnie zdjęcia nocne naświatlane sa w przedziale 8-12 sek.
A akurat zwiększanie ISO w nocnych zdjęciach nie jest niestety najlepszym pomysłem bo wtedy właśnie szumy dają się najbardziej we znaki. W dzień co innego, jeśli jest dobre naświetlenie ich wpływ jest dużo mniejszy. Przy wywołaniu takiej fotki sa praktycznie niezauważalne.
Oczywiście jest to moje zdanie i Tobie tez poleciłbym pisać moim zdaniem, bo skoczyłes na mój post jakby dotnął Cię w jakimś względzie osobiście, może mylnie to odebrałem ale zabrzmiało jakbyś silił się na jakiś swój autorytet w tym temacie.
Nie chcę nikogo obrażać i każdy ma prawo pisac co chce (najlepiej na temat) ale warto tez dopisać czasem MIOM ZDANIEM, bo jest sporo subiektywnych ocen, moje też się do tego zaliczają.
Pozdrawiam.

wtorek, 12 kwietnia 2005, 22:30

hmm skad moje stwierdzenie/przypuszczenie ze nie miales z20 w rekach ano chodzi o to ze gdybys mial i nie chodzi mi o samo trzymanie w reku to bys jako wad tego aparatu nie wymienil wiekszego szumu bo to wlasnie szum jest najbardziej rozdmuchana i fikcyjna wada tego aparatu. nie wnikam juz co jest powodem ze pomimo wiekszego upakowania "pixeli" obraz jest mniej zaszumiony ale potwierdza to co ja sam stwierdzilem pare tyg. temu, obraz jest czysty i zdecydowanie bardziej szczegolowy dzieki dodatkowym 2 MP.
podam linka do przykladowych zdjec z 20, dziennych i nocnych.

http://www.cyberfoto.pl/viewtopic.php?t=14040

sam tez sie w tamtym watku udzielasz wiec widziales ale moze inni nie to popatrza i ocenia.
jezeli chodzi o iso to ja wciaz uwazam ze zdjecia w zetkach przy iso 400 sa nie do przyjecia ale jak widac kazdy to inaczej ocenia. natomiast niezaprzeczalnym faktem jest ze zdjecie w iso 320 bedzie mniej zszumione niz w 400 i dla wielu np mnie bedzie bardziej do przyjecia.
co do zdjec nocnych. 4 sek. napewno jest glupim posunieciem minolty ale sadze wg wlasnych doswiadczen i przegladnietych zdjec z roznych aparatow to te 4 sek + iso 50-100 jest jednak wystarczajace (powiedzmy minimum) do zrobienia fotki nocnej. piszesz ze przeslona na 8 i bedzie guzik widac. pewnie tak tylko ze trzeba wziac pod uwage ze cyfrowki i tak maja ogromna glebie ostrosci i poglebianie jej ustawianiem skrajnej przeslony nie wiele juz poprawia w ostrosci (no chyba ze chodzi o gwiazdki z lamp ulicznych) a wrecz przeciwnie moze pogorszyc ostrosc zdjecia. wiadomo powszechnie ze najwieksza ostrosc obiektywy osiagaja w polowie swych nastaw a nie w skrajnych.

na pewno nie chce byc zadnym autorytetem i takowym nie jestem. napisalem to co wiem z wlasnych doswiadczen czyli robienia zdjec kazdym z wymienionych przezemnie aparatow i tyle.
i na koniec zeby bylo jasne. wszystko co napisalem to jest tylko i wylacznie moim zdaniem.

tez pozdrawiam

środa, 13 kwietnia 2005, 10:49
jeszcze jeden link do zdjecia nocnego i dziennego. zwroc uwage na czas i iso.

http://www.cyberfoto.pl/viewtopic.php?t=14984

środa, 13 kwietnia 2005, 11:10

Zibi1970 zgadzam się twoją wypowiedzią. Każdy dobiera sobie apatat wg. włansych krtyerii i zwraca uwagę na swoje priorytey. Wszystko co napisałes teraz popieram jak najbardziej i potwierdzam indywidualnośc moich i Twoich wypowiedzi. Jesli wszedłeś na tamto forum być może rzuciłeś okiem na moje fotki w galerii prywatnej. Jest tam zdjęcie nocne domku-podgrzewacza. Zauwaz na ilu sekundach jest naświetlone. (a i tak jest dośc ciemne - efekt mroczności zamierzony) Dla mnie, powtarzam dla mnie czas naświetlania był wazny przy wyborze aparatu ze względu na szersze spektrum mozliwości apatatu. Celowo ustawiłem przysłonę na 8 bo zdjęcie jest z bliska i tło na przysłonie 3,2 byłoby już poza granica ostroci, a chciałem akurat tego uniknąć. Dlatego w Z20 byłoby dla mnie to technicznie niewykonalne. To tylko przykład świadczacy o naszych własnych kryteriach. Oczywiście że w pewnych warunkach 4 sek wystarczają do zdjęc nocnych a ktoś kto nie zamierza takich wogóle robić, nie będzie brał tego pod uwagę - i dobrze, bo nie musi. Z20 robi bardzo dobre jakościowo zdjęćia i wtej kwestii polecam aparacik, dodatkowe 2 MPix tez sa niewątpliwą zaletą nad Z10 jeśli chodzi o możliwośc podkadrowania z zachowaniem wysikiej rozdzielczości. Czujnik pasywny ostrości tak jak w Z10 spisuje się jak trzeba, czego brakuje mi np w Z3, która nie ustawi tak ostrości w ciemnym pomieszczeniu posiadając jedynie AF. W kwestii szumów to fakt, 320 ciut mniej szumi od 400 i należy tego stosowac tylko wtedy jesli ma to być świadome ustawienie. Dla jednych nieakceptowalne dla innych akceptowalne ze względu na artyzm fotki. Czarno białe zaszumione portrery wyglądają naprawde super, wg mnie oczywiście. Dlatego jeszcze raz powtarzam - że dominujace sa nasze własne priorytety a czytający nasze posty ludzie i tak to zrewidują wg swoich własnych. I o to chodzi własnie bo taka dyskusja pozwala objąć temat w wielu aspektach. I ton Twojegu postu już mniej zadziorny w moją stronę i az chce się polemizowac wtedy :)
Apropo fotek na forach to wiadomo, że muszą mieć mniejszą rozdzielczośc i objętośc w Kb, dlatego w celu dokładnego porównania warto prosić autorów o przesłanie oryginałów na skrzynkę, bo te umieszczane na forum mają charakter poglądowy. Wiadomo, ze po zmniejszeniu rozdzielczości programowo sa podostrzane, a szumy np maleją po zabiegach zmiany rozdzielki.
W kwaetii szumów w to ISO 50, 64, 100 i czasem 200 są wg mnie akceptowalne w Z10 i Z20. Mówiąc o nich miałem na myśli własnie niezrozumiałe podejści firmy KM do obcięcia z 30 sek z z10 aż do 4 w Z20.
Wtedy niekrórzy beda zmuszeni podnieść ISO i tylko wtedy mogą być niezadowoleni z jakości fotki. I też jest to specyficzna sytuacja bo tyczy się tylko zdjęć nocnych i związanych z tym 4 sek naświetlania. Dla mnie to będzie zawsze za mało.
Napisałem się troszkę, ale chciałem poprzec moja wypowiedz przykładem, a nie, że np 4 sek to gorzej dlatego że to mniej bo cyfra mniejsza. Komu to potzrebne zwróci na to uwage, komu nie, zwróci uwagę na jakośc fotek która wg mnie jest dobra jak na tę kategorję cenową i w tym przypadku polecam Z20 i uważam za dobry wybór.

Pozdrawiam.

środa, 13 kwietnia 2005, 11:49
Moderator

Ja zawsze byłem takiego zdania, że aparat, który nie daje większych możliwości, czyli w tym wypadku idiotcyzne ograniczenie czasowe, nie jest wart uwagi. Lubiłem Minoltę, ale te nowe modele Z20 i Z5 to tragedia. Lepiej wybrać coś starszego, jak kultowa Z1 lub Z10, Z2.

środa, 13 kwietnia 2005, 13:46

I ja dziś właśnie wybrałem. Z10. Ludzie mnie namawiali na Z20, że ma 5Mpix i tylko 1100zł a ten tylko 3Mpix.Widać mało kto ma pojęcie o fotografii kierując sie tylko matrycą, a to, że pojawiają sie już nowe z coraz to wieksza matryca, że za rok to bedzie jak dziś 1,3Mpix i inne takie tam debilne banały. No i co? nie robie zdjęć na bilboardy, max 10x15, czasem 1na500 13x18 i to mi jak i 90%ludzi mających cyfrówki do 1500-2000zł wystarcza bo już ta jakość jest na duzym poziomie! Jakbym chciał sie scigać kto ma wieksza to bym kupił BenQ, samsunga, premiera lub inne mediatechowe trusty za mniejsza kase.Postawiłem na firme, jakość,możliwości i ufam, że sie nie zawiode i Ty też na z20. Zastanawiałem sie w inny topiku czy jest jakaś zasadnicza różnica pomiędzy z10 a z20 i nie zauważyłem celu dopłacać 200zł za praktycznie dla mnie niezauważalne i puki co zbedne szczegóły. Myśle, że te 5Mpix w z20 to bardziej chwyt marketingowy troche kosztem innych funkcji osiagniety, bo takiej różnicy w matrycy porównując do kasy to raczej sie nie spotyka (np. różnica w canonie a510 i a520 jest bardziej wymowna) bo to troche za duży przeskok, z deka nie proporcjonalny co skoku cenowego. i to tyle co zauważyłem narazie co do jakichś podstawowych różnic miedzy z10 a z20.
Za z10(made in korea) dałem 870zł (ostatni zza szyby), kupiłem ładowarke icam+4x2300NiMH za 59zł, jeszcze karte za kilka dni musze bo akurat w 3 sklepach nie mieli 256MB HS. Nie dali mi kabla USB(zauważyłem dop. w domu), moze jak frajer w sklepie sprawdzał to nie włożył, jutro ide podbić gwarancje to sie bede o niego darł. a właśnie, podejdzie jakiś inny kabel usb do z10, taki za 8-12zł nieorginalny (to tak jakby sie nie dało z frajerami po ludzku dogadać )
I wreszcie zaczynam zabawe z fotografia cyfrowa! A po nast. wypłacie jakiś w miare fajny pokrowiec i statyw, może jakiś filtr. apropos kabli, to ten video to totalna lipa, bazarufka wręcz boje sie go używać taki delikatny sie wydaje :) ale pewnie nawet w z30 i z50 kiedyś taki sam bedzie :) pozdrawiam.

Minolta Z10, SD 256 Kingston Elite Pro, 4x2300 + 4xSanyo 2500; UV,Skylight,Polar,Makro+2,Gitter 4x; Velbon DX-888 i... pudełko kartonowe od nowoœci :)

środa, 13 kwietnia 2005, 19:01
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona