Teraz jest piątek, 21 września 2018, 10:05

Stwórz nowy wątek Ten wątek jest zamknięty. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Z1 noca 
Autor Wiadomość

Post Z1 noca
Wiatm,
czy ktos z posiadaczy Z1 moze mi naswietlic jak wygladaja nocne zdjecia w praktyce. Wydzialem jakies przyklady, czytalem recenzje no i wydale mi sie ze sa jakies nadfioletowe. No i jeszcze jedno na http://www.dcresource.com/reviews/minol ... ndex.shtml doczytalem sie ze lewa strona jest bardziej rozmazana jak prawa. Jak to wyglada w rzeczywistosci?

Chcialbym wiedziec bo mam dylemat: Z1 albo Oli 740

piątek, 28 listopada 2003, 08:43

Sam chcę kupić tę MINOLTĘ i chodziłem już po wielu sklepach specjalistycznych, zaglądałem na serwisy internetowe etc i tylko sięutwierdziłem w przekonaniu! Aparat jest bardzo dobry (niektórzy twierdzą, że ma brzydką obudowę, ale mi się bardzo podoba - taka futurystyczna) pod względem technicznym.

Mam o nim ulotki, prezentacje i naprawdę już się nie zastanawiam. Zresztą dane chyba znasz i nie muszę ich przytaczać - wiesz dlaczego jest taka super...

A może chcesz kupić taniej?

Prawdopodobnie będę sobie załtwiał z Niemiec... Jak będę wiedział coś więcej i znał dokładne ceny i wszystko, to dam tutaj nowy wątek dla zainteresowanych i zaproponuję handel.

Na razie.

sobota, 29 listopada 2003, 14:14

Właśnie jadę pożyczyć ze sklepu do jutra rana dwie nowe Minolty Z1. Za parę godzinek napiszę więc, jak wygląda sprawa zdjęć nocnych.

sobota, 29 listopada 2003, 15:43

Dzisiejszego wieczora dzięki Wam :) nawdychałem się dużo świeżego powietrza. Robiłem zdjęcia Minoltami Z1 i efekty przedstawiam następująco. Przede wszystkim - pierwsze 0,5GB (=2x250zdjęć=3 komplety akumulatorów - wcale nie tak źle) zdjęć było absolutnie niefioletowych. Próbowałem różnych ogniskowych, różnych przesłon, czasów naświetlania, różnych czułości. Wróciłem do domu, przekopiowałem na kompa, przejrzałem i było w porządku. Zacząłem oglądać wskazywane przez Was zdjęcia w internecie i próbować powtórzyć tamte warunki. W przytoczonej recenzji rzecz była zrzucana na aberrację chromatyczną - moim zdaniem to zupełna pomyłka. Gdyby tak było, to poświata byłaby nie na zewnątrz białych, a na zewnątrz czerwonych punktów (niebieska składowa zostałaby rozproszona na boki, a reszta światła zostałaby w punkcie właściwym). Czyli raczej nie to. Jeśli już, to może wada matrycy, ale dlaczego tylko przy przesłonie f/3.5 (4s)? Gdy dokładniej przyjrzałem się tym zdjęciom, zobaczyłem, że są nieostre. Ale to już nic dziwnego przy tak dużym świetle obiektywu i takim oddaleniu od siebie obiektów. Zdjęcie przy f/4.0 i 4s jest dużo lepsze. Zauważmy - czas naświetlania jest TAKI SAM, a przesłona INNA. Wniosek - całkowite naświetlenie jest INNE, czyli któreś z nich jest złe. Chyba nie muszę pisać, które. Tak przy okazji - czemu ten człowiek wpadł na pomysł robienia zdjęć wieżowców ze statywu przy priorytecie CZASU? Trzęsienie ziemi było, czy co? W nocy, przy nieruchomych obiektach używa się praktycznie tylko priorytetu przesłony, bo musimy ustawić głębię ostrości, a czas nie ma dla nas najmniejszego znaczenia! Ale wracając do Z1 - mając te uwagi wyszedłem jeszcze raz w teren. I udało się, dostałem fioletowawe zdjęcia! Wystarczyło uczynić je potwornie nieostrymi i równie potwornie prześwietlonymi, bo trochę nie wystarczało (dobrze, że Minolta ma program M - pełen manual, bo takie prześwietlenia ciężko jest uzyskać). Z obu aparatów zdjęcia były fioletowawe. Pytanie tylko, czy to coś dziwnego? NIE! Jeżeli robię nieostre zdjęcie i brutalnie i bardzo mocno je prześwietlam, to chyba nie mogę spodziewać się dobrych zdjęć? Ale po powrocie do domu zauważyłem jeszcze jedno w przytoczonym artykule - pomaga regulacja balansu bieli. Udałem się na jeszcze jeden spacer (tym razem z jedną tylko Minoltą, statywem i kartką papieru). Ustawiłem ręczny balans bieli, do tego manual i zacząłem prześwietlać. Najpierw trochę, potem mocniej i mocniej. I znowu nie udało się uchwycić żadnego fioletu.
Wniosek jest dla mnie prosty - nie można powiedzieć, że Z1 robią nocne zdjęcia na fioletowo. Być może są egzemplarze, które są na to bardziej podatne - i warto to sprawdzić przed kupnem! I druga rzecz - jestem totalnie zarażony bakcylem Z1. Ta pełnia funkcji manualnych (to już nie tylko preselekcja czasu i przesłony) i wszechstronna optyka jest po prostu powalająca. Ciekawe kiedy Minolta wypuści starszą siostrę Z1. Jeżeli będzie równie rewelacyjna jak Z1 a przybędzie jej parę rzeczy, to "konia sprzedam, pas zastawię..." Czekam zwłaszcza na mocniejszą i lepiej spasowaną obudowę i ręczną regulację ogniskowej (przez pierścień na obiektywie). A na razie... Niestety rano muszę oddać Minolty do sklepu... Niech czekają na zadowolonych klientów.

sobota, 29 listopada 2003, 22:36
A czy nie zauważyliście że obiektyw troche "lata". Ma takie lekkie luzy. A może to ja trafiłem na 2 takie egzemlkarze. Też mam zamiar kupić tą Minolte ale ten obiektyw mnie troche zniechęcił.

Pozdrawiam

poniedziałek, 1 grudnia 2003, 10:30

Po krotce:

TomekK: widze ze faktycznie kochasz Z1 :) i zrobiles super testy. Ja tez uwazam, ze test z DCreview jest jakis tendencyjny. Osobiscie mi tez sie podoba design no i ze uzywa kart SD/MMC

Vendeur: jak chcesz z niemiec to dobrze trafiles bo ... ja mieszkam w Berlinie :) Jesli chcesz wiedziec cos wiecej o cenach to sie odezwij na agorski@gmx.net chetnie pomoge.

... Ale coz stalo sie: kupilem Olympusa C-740 na e-bay'u (takie niemieckie Allegro dla tych co nie wiedza). Udalo mi sie go dobrze lyknac wiec dylematy prysly.

Jesze raz dzieki za posty!

poniedziałek, 1 grudnia 2003, 10:42

Napisz, jak się sprawuje C-740, może się komuś przydać.
Co do mojego poprzedniego posta - mój "test" proszę brać z dystansem. Myślę, że jego wiarygodność nie jest specjalnie wielka (choć chyba niestety nie gorsza od tego z przedstawionego linku...). Przede wszystkim - zrobienie wiarygodnego testu wymaga masy urządzeń pomiarowych (w przypadku cyfrówek - oprogramowania pomiarowego), obiektów próbnych, oceny subiektywnej jakości dokonywanej przez wiele osób. Jedyne, co stwierdziłem z dużą miarą prawdopodobieństwa - że nocne zdjęcia z dwóch sztuk Z1 nie były fioletowe (moje oczy można uznać za dość dokładny przyrząd pomiarowy, gdyż daltonizmu u mnie nie stwierdzono). Testowanie sprzętu to poważna sprawa i naprawdę brakuje w prasie i internecie wiarygodnych testów (jak ostatnio widziałem w którejś z komputerowych gazet test aparatów cyfrowych, to myślałem że umrę ze śmiechu). Na czym polegają błędy testów nawet nie wspominam - mi udało się załatwić 2 aparaty, a w porządnym teście powinno być ich jeszcze parę i to każdy z innej partii produkcyjnej.
Z1 ma swoje wady - nie kupiłem go przecież i kupić nie mam zamiaru. Ciągle jednak uważam, że nie ma równie wszechstronnego aparatu (ogromny zakres ogniskowych i przede wszystkim ustawienia manualne - pełne, a nie tylko jakieś półmanuale) za tak niską cenę - przy zachowaniu przyzwoitej jakości zdjęć. Dla mnie liczy się nie to, czy aparat "robi" dobre zdjęcia, tylko to, czy POZWALA na robienie dobrych zdjęć. Bo zdjęcia ma robić człowiek, a nie aparat...
Zorro - dodaj jeszcze 2 sztuki z latającym obiektywem. To chyba normalne w Z1. Na szczęście nie wpływa na jakość zdjęć.

poniedziałek, 1 grudnia 2003, 19:05
Hej TomekK! Chciałbym się Ciebie spytać, jakie wady znalazłeś w Z1? Jesteś osobą obiektywną i zauważyłem, że można na Tobie polegać. Ja i tak ten aparat kupię, bo jest dla mnie po prostu SUPER, ale chcę poznać Twoją opinię odnośnie jego niedociągłości, o których wspomniałeś w poprzednim poście. Tylko bez takich typu: brzydki, kiepska obudowa, latający obiektyw... Wolę jakieś poważne, ale jestem pewien, że rozumiesz o co chodzi :)

Albo możesz mi też napisać na GG: 3260247

Dzięki!

wtorek, 2 grudnia 2003, 00:01
TomekkK: narazie czekam na przesylke, kupilem go na ebay'u.
jak tylko zaczne focic postaram sie jakies konstruktywne informacje przekazac. Co prawda jestem raczej amatorszczykiem no ale jak sam stwierdziles aparat pomiarowy OKO sztuk 2 posiadam i daltonem tez nie jestem. Nie naleze tez do tych co kupili i oczy wydrapia za to, ze ktos ma cos przeciw - o nie!

wtorek, 2 grudnia 2003, 00:49

TomekkK: narazie czekam na przesylke, kupilem go na ebay'u.
jak tylko zaczne focic postaram sie jakies konstruktywne informacje przekazac. Co prawda jestem raczej amatorszczykiem no ale jak sam stwierdziles aparat pomiarowy OKO sztuk 2 posiadam i daltonem tez nie jestem. Nie naleze tez do tych co kupili i oczy wydrapia za to, ze ktos ma cos przeciw - o nie!

A ten post jest moj tylko jakos mnie wylogowalo :?

wtorek, 2 grudnia 2003, 00:51

Post rada dla TomkakK
poczytaj trochę o aberracji chromatycznej (tragedia)

piątek, 13 sierpnia 2004, 16:02

piątek, 13 sierpnia 2004, 16:09

Post re
wtedy jeszcze vendeur był gościem, teraz jest moderatorem

piątek, 13 sierpnia 2004, 16:13

popatrz na datę postu (tragedia)

mam nadzieję, że do tego czasu zdążył o tym poczytać :roll:

piątek, 13 sierpnia 2004, 16:26

teraz to sproboj znalesc ajkeis pytanie dotyczace Z1 na ktore Vendeur by nie znal odpowiedzi :P

piątek, 13 sierpnia 2004, 16:32
Stwórz nowy wątek Ten wątek jest zamknięty. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona