Teraz jest wtorek, 24 kwietnia 2018, 01:22

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Minolta D 7d, Canon 350d, czy może Canon 20d? RATUNKU!!! 
Autor Wiadomość

Post Minolta D 7d, Canon 350d, czy może Canon 20d? RATUNKU!!!
Witam,
Chcę przesiąść się na lustro, no i mam problem, oczywiście banalny i dobrze znany... Jaka puszka? Który system? W tej chwili mam starą dobrą A1, służy mi wyśmienicie od dwóch lat. Stąd moja irracjonalna, niczym nie uzasadniona sympatia do Dynax'a 7D. Mieliście może jakiś kontakt z tym aparatem? Jeśli tak to proszę o komentarze na ten temat. Zastanawiam się jeszcze nad Canonem 20D lub 350D, podobno to też niezłe maszynki. W związku z Minoltą 7D martwi mnie jedno, dobór szkieł mianowicie. Konkretnie ich mała dostępność. Co do jakości i generalnej palety ich wyboru nie wiem NIC. Może wspomożecie mnie w decyzji?
Pozdrawiam.

poniedziałek, 11 lipca 2005, 19:43
Moderator

Może ten tekst znanej osoby nieco Ci pomoże w wyborze: http://www.fotopolis.pl/index.php?gora=1&lewa=6&e=3150 .

Osobiście bym się nie zastanawiał. Jeśli Cię stać na 7D, to dla mnie wybór jest oczywisty.

poniedziałek, 11 lipca 2005, 20:47

poniedziałek, 11 lipca 2005, 22:43

Jeśli nie masz jeszcze żadnej kolekcji szkieł i innych akcesoriów, to zdecydowanie jedynym właściwym wyborem jest D7D i szkła stałoogniskowe szkła Sigmy. teraz patrząc na ten cały złom, który lezy w szafie i próbując sobie w myśli przypomnieć ile to wszystko mnie kosztowało pieniędzy, wiem jedno - jeśli dziś miałbym zaczynac od nowa kompletowanie swojej bazy sprzętowej wybrałbym Minolte D7D i stałki Sigmy i Minolty.
Pozdrawiam. :)

poniedziałek, 11 lipca 2005, 23:52

7D posiadam osobiście (od kilku tygodni). Przedtem używałem "zwykłej" 7ki. To podyktowało wybór, bo szkła już miałem. Na początek wady :( , które do tej pory zauważyłem. Przede wszystkim współpraca z lampą. I to zarówno wbudowaną, jak i niefirmowymi dedykacjami. Jest cienko. Wyniki są naprawdę trudne do przewidzenia, często 2 zdjęcia zrobione pod rząd potrafią się różnić o 2 EV. Ale po to jest wyświetlacz, żeby w razie co podejrzeć i to skorygować. I tu duży plus "pokrętłowej" konstrukcji. Wszystko dostępne w zasadzie w mgnieniu oka, nie trzeba jeździć przez nie wiadomo ile poziomów menu.
Druga wada jest mocno związana z pierwszą, prawdopodobnie jest nawet jej przyczyną. Jest to światłomierz i automatyka ekspozycji. Naświetlone foty nie trzymają parametrów. Zroione z ręki 2 foty makro (w odstępie 10 sekund) też się od siebie dość znacznie różniły (tu była to już różnica około 1 EV, ale zawsze). W tym wypadku na szczęście błąd jest jednak w kierunku "bezpiecznym", czyli po prostu niedoświetlanie. Tak więc wystarczy 30 sekund w PS i problem jest rozwiązany.
A teraz zalety :D . Przede wszystkim AntiShake. Osobiście bardzo lubię fotografować ptaki, co niestety ciągnie za sobą długie szkła (mam Sigmę 70-200, f/2.8 + 2*telekonwerter, co w zestawieniu z cyfrową 7-ką daje 600mm ze światłem 5.6). Gdybym nie miał ASa, czasy musiałyby być rzędu 1/750 do 1/1000 sekundy, a tak mogę swobodnie pstrykać przy 1/200s. Chcąc osiągnąć to samo w jakimkolwiek innym systemie (w grę wchodzi jedynie Canon lub Nikon) płacę za szkła z IS, co oznacza 4-krotnie wyższą cenę i dużo większą masę samych szkieł.
Drugą zaletą jest wspomniana powyżej prostota obsługi. Tu niemal każda funkcja jest "wyciągnięta" na zewnątrz, przez co wszelkie zmiany są bardzo sprawne, a po jakimś czasie robić to można nawet nie odrywając oka od wizjera.
Jeśli chodzi o Twoje główne pytanie, czyli szkła, to w zasadzie jedynym problemem jest brak szkieł z klasy UltrasonicMotor, przez co ostrzenie trwa ciut dłużej. Poza tym właściwie wszystkie szkła "niefirmowe" są produkowane również na bagnet Minolty (jest kilka wyjątków, ale te można kupić oryginalne). Wiem też z doświadczenia, że ceny obiektywów używanych (przynajmniej na angielskim eBayu) dla tych samych modeli są tańsze dla Minolty niż Canona czy Nikona.
W razie dodatkowych pytań postaram się odpowiedzieć w miarę posiadanej wiedzy i umiejętności.
Pozdrawiam

sobota, 6 sierpnia 2005, 00:22
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]