Teraz jest wtorek, 24 kwietnia 2018, 16:33

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Minolta Z2 a karta pamięci 
Autor Wiadomość

Post Minolta Z2 a karta pamięci
Chcę się dowiedzieć co jest przyczyną tego, iż po zrobieniu zdjęcia (czyt. nacisnięciu spustu migawki) obiekt fotografowany "umknął" z kadru. Czy wolna karta pamięci czy nieudolność aparatu (czyt. długi czas od momentu naciśnięcia spustu migawki do otwarcia migawki).

Bardzo proszę o wypowiedzenie się. Czy np. kupno szybszej karty rozwiąże problem czy to wina aparatu?

Dziekuję!

piątek, 5 sierpnia 2005, 22:31

Kupno nowej szybszej karty nic nie zmieni, jest to tzw. shutter lag czyli opóźnienie migawki, Z'ki i tak są pod tym względem bardzo dobre w swojej klasie.

Ostatnio edytowano sobota, 6 sierpnia 2005, 07:16 przez fuse, łącznie edytowano 1 raz

piątek, 5 sierpnia 2005, 23:04

Tak podejrzewałam. :( Dziękuję za odpowiedź!

piątek, 5 sierpnia 2005, 23:09

Chcę się dowiedzieć co jest przyczyną tego, iż po zrobieniu zdjęcia (czyt. nacisnięciu spustu migawki) obiekt fotografowany "umknął" z kadru.

w 90% winny jest fotograf.

Do tej pory zginęło mi bez wyjaœnienia 3 posty !

piątek, 5 sierpnia 2005, 23:31

piątek, 5 sierpnia 2005, 23:43

Nancy żaden dowcip - nie zawsze można wszystko zwalić na aparat :twisted: :

Cytuj:
Startup time is a mere 1.8 seconds and shutdown time is 2.4 seconds. After focus has been locked, the shutter-release time lag is 0.06 second (...). The Z2 is ready to capture another image in just 1.2 seconds after the previous exposure.

Cytuj:
The Rapid AF system uses a high-speed drive to focus the lens quickly and smoothly – a 0.3 second focusing time at a focal length of 5.8mm and 0.4 seconds at 58mm

Do tej pory zginęło mi bez wyjaœnienia 3 posty !

sobota, 6 sierpnia 2005, 00:30

"the shutter-release time lag is 0.06 second " :?: :roll:

No w każdym razie, w porównaniu z moją Minoltą analogową 700si to...w ogóle nie ma co porównywać! Robiłam (Z2) portret psu (nie wiewiórce), któremu szybko znudziło się pozowanie. Nacisnęłam spust migawki jak pies siedział grzecznie, a aparat zdążył zarejestrować pół psa, który wyszedł z kadru. To chyba coś nie tak? I nie można zwalic tez winy na psa! :( Przy Minolcie 700si, nawet wiewiórka nie zdąży uciec :!:

Pozdrawiam!

sobota, 6 sierpnia 2005, 09:05

"the shutter-release time lag is 0.06 second " :?: :roll:

No w każdym razie, w porównaniu z moją Minoltą analogową 700si to...w ogóle nie ma co porównywać! ...

z tego co pamiętam Minolta 700SI ma lag migawki ok 55-65 ms - więc nie narzekaj na Z2

niedziela, 7 sierpnia 2005, 18:54

W takim razie coś jest nie tak z tą Z2, chyba nie działa tak, jak powinna. Ale moje obserwacje są takie, że zachowuje sie jak np. Canon A75 z ta migawką. Czyli do pewnego rodzaju fotografii sie nie nadaje.

Dodam, że ją sprzedałam z powodu jeszcze innej wady - AF nie radził sobie w ciemnościach! (I też nie wiem czy to taka właściwość, czy jakaś usterka). Poza tym robiła całkiem niezłe fotki. :)

Teraz mam Canona 300D i ten działa błyskawicznie w porównaniu z w/w jeśli chodzi o problem numer 1, a i problem 2 to nie istnieje.

Ostatnio edytowano niedziela, 7 sierpnia 2005, 23:26 przez Nancy, łącznie edytowano 1 raz

niedziela, 7 sierpnia 2005, 22:52

Aha, wracając do tej Minolty Z2, może to jednak była wina karty pamięci :?:

niedziela, 7 sierpnia 2005, 23:24

W takim razie coś jest nie tak z tą Z2, chyba nie działa tak, jak powinna. Ale moje obserwacje są takie, że zachowuje sie jak np. Canon A75 z ta migawką. Czyli do pewnego rodzaju fotografii sie nie nadaje.

Dodam, że ją sprzedałam z powodu jeszcze innej wady - AF nie radził sobie w ciemnościach! (I też nie wiem czy to taka właściwość, czy jakaś usterka). Poza tym robiła całkiem niezłe fotki. :)

Teraz mam Canona 300D i ten działa błyskawicznie w porównaniu z w/w jeśli chodzi o problem numer 1, a i problem 2 to nie istnieje.

nie porównuj aparatów różnej klasy, Z2 jak i innym aparatom cyfrowym w tej klasie daleko nawet do 300D

AF nie radził sobie w ciemnościach, ponieważ nie ma przed błysków, ani lampki wspomagającej

co do opóźnienia to Z2 w swojej klasie jest bardzo dobra, ale jest jeszcze jeden problem o którym wcześniej nie napisałem, a mianowicie opóźnienie w wyświetlaniu kadrowanego obrazu na LCD (które jest dosyć spore), ale to nie jest jakaś specyficzna przypadłość Z2 tylko wszystkich aparatów cyfrowych poza oczywiście cyfrowymi lustrzankami.

poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 08:06

opóźnienie w wyświetlaniu kadrowanego obrazu na LCD (które jest dosyć spore), ale to nie jest jakaś specyficzna przypadłość Z2 tylko wszystkich aparatów cyfrowych poza oczywiście cyfrowymi lustrzankami

Nie, to nie chodzi o opóźnienie wyświetlania na LCD, tylko o to co faktycznie (i kiedy) jest rejestrowane na matrycy.

Pozdrawiam!

poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 09:04

fuse napisał(a):
opóźnienie w wyświetlaniu kadrowanego obrazu na LCD (które jest dosyć spore), ale to nie jest jakaś specyficzna przypadłość Z2 tylko wszystkich aparatów cyfrowych poza oczywiście cyfrowymi lustrzankami

Nie, to nie chodzi o opóźnienie wyświetlania na LCD, tylko o to co faktycznie (i kiedy) jest rejestrowane na matrycy.

Pozdrawiam!

ja jednak myślę, że chodzi właśnie dokładnie o to opóźnienie - to co widzisz na wizjerze już było, więc jak naciśniesz migawkę aparat przygotuje matrycę do zarejstrowania obrazy w czsie ok 60ms, ale zarejstruje aktualny obraz czyli nie to co widziałaś na podglądzie, który był opóźniony.

poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 11:05
Trzeba myśleć z wyprzedzeniem, czyli trzaskać fotę tam gdzie powinien zaraz znaleźć się obiekt. Najlepiej domknąć troszkę przysłonę (żeby zwiększyć delikatnie GO), zablokować ostrość na ruchomym obiekcie, wymierzyć tam gdzie zaraz będzie, jak pojawi się w polu to strzał - wtedy lag będzie minimalny, bo aparat już się nastroił. Albo większy kąt a potem kadrować na komputerze. Jest jeszcze funkcja zdjęć seryjnych. Trzeba kombinować, nic to przecież nie kosztuje.

Wracając do karty pamięci. Z tego, co mi wiadomo, aparat posiada coś takiego jak buffor zapisu, czyli wbudowana pamięć o dużej szybkości zdolna pomieścić kilka zdjęć (chyba nawet w postaci nieskompresowanej i nieprzetworzonej). Zatem kiedy robisz zdjęcie, zapisywane jest ono bardzo szybko w buforze a z niego na kartę. Kiedy robisz szybko jedno zdjęcie po drugim, pierwsze leci do buffora, potem jest zapisywane na kartę i w większości aparatów w trakcie tego procesu (kopiowania z Bufforu na kartę) można już trzaskać kolejne zdjęcie. Szybkość karty ma znaczenie przy zdjęciach seryjnych, szybkości przeglądania fotek, kopiowaniu, kręcenia filmów (w niektórych wypadkach). Na szybkość zrobienia pierwszego zdjęcia, moim zdaniem karta nie ma wpływu.

poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 11:44
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]