Teraz jest środa, 19 września 2018, 09:17

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Luzny obiektyw w Minolcie Z1 
Autor Wiadomość
Post Luzny obiektyw w Minolcie Z1
Czesc!

Mam pytanie do użytkowników Z1 czy u was też obiektyw po wysunięciu wydaje się lekko luzny?

poniedziałek, 5 stycznia 2004, 16:19
Moderator

Tak, to prawda, że jest luźny, ale to nie jest wadą aparatu, po prostu taka jest konstrukcja obiektywu i nie wpływa to na jakość pracy i otrzymywanych zdjęć :) Poza tym inne aparaty z ultrazoomami też mają podobne luzy :)

poniedziałek, 5 stycznia 2004, 16:38
Dzieki rozwiales moje obawy, aparat przywiozla mi kolerzanka z niemiec i sie troche przestraszylem ze bede musial go dac do reklamacji ;)
Juz torche przetrenowalem Z1 musze stwierdzic ze to jest to czego oczekiwałem za te pieniądze. Nowym userom Z1 polecam dokładne przeczytanie instrukcji dołączonej na płycie CD lub polskiej dostępnej na różnych www (np. http://instrukcje.has.it/ ) Kilka pierwszych dni bylo horrorem, czerwona dominatna, brak ostrosci... (problemy w trybie auto, dopiero po przeczytaniu i zrozumieniu działania z1 zdjecia zaczeły wychodzic rewelacyjnie! ;))

poniedziałek, 5 stycznia 2004, 16:50
Moderator

Hehe! Ja właśnie od miesiąca jeszcze nie przeczytałem instrukcji i mam trochę problemów :(

PS. Znasz może jakiś adres do instrukcji do Canona A80 (PL w pdf) ?

poniedziałek, 5 stycznia 2004, 17:16

Ja myślę, że często właśnie wszelkie narzekania na Z1 zaczynają się i kończą na nieprzeczytaniu instrukcji. Jeżeli ktoś ma spore pojęcie o cyfrówkach, poradzi sobie bez tego, ale ktoś, kto przesiadł się z analoga lub jakiegoś cyfrowego supergłuptaka, będzie miał problemy.

poniedziałek, 5 stycznia 2004, 22:03
Moderator

Czy to jest aluzja do mnie :) Ja przecież nie narzekam na Z1 :) Co prawda nie przeczytałem instrukcji, ale to nie znaczy, że nie zacząłem...

A ostatnio, jak zapewne pamiętasz korzystałem z 505si i w Z1 się całkiem odnajduję. Ale jednak z całą pokorą stwierdzam, że nie umiem nią robić jeszcze zdjęć, bo czasami wychodzą mi kiepskie i jestem święcie przekonany, że to MOJA wina, a nie aparatu. Widziałem naprawdę piękne zdjęcia w internecie zrobione za jego pomocą i mam nadzieję, iż też takie będę robił :)

poniedziałek, 5 stycznia 2004, 22:09

Nie, to absolutnie nie było do Ciebie - wiem, że miałeś 505si, więc nie powinieneś mieć problemów (przynajmniej większych). Poza tym jesteś jedną z coraz mniej licznej grupy osób na tym forum, które wartość 3 megapikseli odnoszą do rozdzielczości, a nie liczby kolorów. To była raczej refleksja o charakterze egzystencjalnym - niedobrze mi się robi, jak czytam kolejne wypowiedzi choćby o Z1, że np. szumi (wyobrażam sobie już taki dialog: Jaką masz ustawioną czułość? No jak to - najlepszą! To znaczy? Najwyższą!)

wtorek, 6 stycznia 2004, 23:29
Moderator

To jak to jest w końcu z tymi kolorami :) Bo zaczynam się wachać, choć do czasu jakiejś oficjalnej opinii mojego zdania nie zmienię.

Zawsze wydawało mi się, że ja, jak i miliony innych ludzi, dobrze rozumuję :)

PS. Śmiesznie się tu czasami robi :) Ale może to i dobrze, choć bez przesady.

Pozdrawiam!

środa, 7 stycznia 2004, 18:39

Ja już powoli zaczynam wątpić, jak to jest naprawdę :) Póki co jednak jestem w Patrii Zwolenników Postrzegania Megapikseli Jako Rozdzielczości :)

środa, 7 stycznia 2004, 22:09

W książeczce, którą ciągle noszę w torbie, wydanej przez Entera jest napisane:" Ogólna zasada jest prosta: im więcej pikseli ma matryca, tym lepiej. Lepsza jest wtedy czułość aparatu, możemy wykonywać dobre zdjęcia w większych rozdzielczościach i drukować je potem w większym formacie." No iteraz trochę szczegółów (jeśli kogoś intersuje). :shock:
"Światłoczuła matryca jest zbudowana z kilku warstw. Podstawę stanowi elektroniczny czujnik optyczny, który rejestruje wpadające przez obiektyw fotony (światło). Powierzchnię czujnika pokrywają światłoczułe elementy, zwane fototranzystorami - są ich miliony. Światło padające na taki element powoduje przepływ przez tranzystor prądu o określonej wartości, rejestrowanego przez układ komputerowy aparatu. Jednak czujnik taki jest monochromatyczny (rejestruje barwy od jasnej do ciemnej, bez rozpoznawania barw). Dlatego kolejną warstwą jest powłoka z kolorowych filtrów, ułożonych na fotoelementach. Jednym z częstszych rodzajów jest powłoka utworzona z kolorów zielonego - czerwonego - zielonego - niebieskiego. Dwukrotnie częściej występujące filtry zielone mają powodować większą dokładność obrazu, gdyż barwa zielona odpowiada za rejestrowanie jego szczegółów. Aby dodatkowo zwiększyć czułość matrycy, czasami stosowana jest trzecia warstwa mikrosoczewek (każda z mikrocząsteczek odpowiada jednemu pikselowi). Ułożona na powłoce barwnej powoduje, że do czujnika optycznego matrycy dociera wiecej fotonów, a więc fotoelementy wychwytują więcej światła, co powoduje uzyskanie lepszego obrazu".
Uf. Skończyłam. 8)

piątek, 13 lutego 2004, 14:52
Moderator

To nie zawsze prawda. Ostatnio patrząc na liczne przykłady zauważyć można, iż aparaty z matrycą 8Mpix robią gorsze zdjęcia, niż np te z matrycą 5Mpix. Oczywiście zależy to też od optyki aparatu, ale chodzi o to, że nie można pakować niewiadomo pikseli na małą fizycznie matrycę, co się właśnie robi. Gdyby i ją powiększyć, to efekty byłyby rewelacyjne, ale to oczywiście ogromne koszty.

piątek, 13 lutego 2004, 18:23

kompletnie nie zgadzam sie z założeniem że o wartości aparatu swiadczy wielkość matrycy. To KOMPLETNA bzdura
Nie mam takiej książeczki ENTERA, ale mam przynajmniej nadzieję ze wspomnieli choc raz o bardzo waznym elemencie jakim jest optyka.
Widzialem mnóstwo "pseudo" cyfraków o CCD rzędu 5 mln... które nie zasługują nawet na miano aparatu fotograficznego.
Faktycznie matryca jest wazna, ale tylko w połączeniu z dobrą optyką.

Choć prawde powiedziawszy mam jeszcze FinePix'a 2300 2,1mpix który nie dysponuje żadnym obiektywem a zdjęcia z niego podobają mi sie bardziej niz z innych nie-markowych cyfraków wyposażonych nawet w optyczne zoom'y...

sobota, 14 lutego 2004, 00:44

w sumie powienienem skasowac moj poprzedni post,
ale pisalem go wlasnie po rozmowie z kumplem ktory wpierał mi wyższość swojego aparatu (nawet nie pamietam nazwy).
Przywiozl sobie takie z Niemiec --- 4mpix --- 3x zoom optyczny
nazwy przedziwnej za 400zl ... nie skomentuje ....

sobota, 14 lutego 2004, 00:56

Greetings.czy moze ktos potwierdzic albo zaprzeczyc teorie barteca zwiazana z optyka aparatu??czym sie charakteryzuje dobra optyka???

sobota, 14 lutego 2004, 15:44
Moderator

Jak to zaprzeczyć??? Wyobraź sobie, że miałbyś do wyboru 2 aparaty. Jeden z dobrej klasy matrycą 2 Mpix i obiektywem, a drugi np 4Mpix i bez obiektywu zupełnie (choć to dziwnie brzmi, bo światło musiałoby padać bezpośrednio na matrycę)... Trochę przegiąłem to porównanie, ale taka jest różnica pomiędzy podobnymi aparatami. :)

sobota, 14 lutego 2004, 19:53
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]