Teraz jest poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 09:50

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Porównanie C720 Vs C4000 
Autor Wiadomość
Post Porównanie C720 Vs C4000
Witam...
Prosze o pomoc. Szukałem juz wiele w internecie, ale nie mobe się doszukać interesujących mnie informacji.
Mianowicie: czym (za wyjątkiem Zoom-u i rozdzielczości matrycy) różnią się te dwa modele?
Wiem, że C4000 ma 3x zoom optyczny i matryce CCD 4 MPix, a C720 ma 8x zoom optyczny i 3MPix. Ale jak z optyką czy są takie same? Który aparat jest nowszy? Czy należą do tej samej "klasy" jakościowej?
Zauważyłem, że na Allegro są w podobnej cenie. Może będziecie w stanie mi pomoc i doradzić?

Zamierzam się zając "troche" poważniej fotografią (nadal amatrosko ale zgłębić trochę wiecej jej tajników). Posiadałem już "cyfrówkę" 2MPix, ale to był full automat - teraz nabrałem smaka na coś więcej.

Wstępnie chciałem zakupić Minoltę Z1 ale kłopoty finansowe mi na to nie pozwolą (oba Olympusy są o około 500zł tańsze)

Wiem, że na tym forum było wiele wątków o C4000 (wszystkie - prawie - pozytywne) ale jak ten aparat wypada (czym się jeszcze różni) od C720. Na tym porównaniu najbardziej mi zależy.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

P.S. czy C4000 lub C720 potrafią nagrywać filmy z dzwiękiem?

P.S. 2 info dla "mniej uprzejmych użytkowników" tego forum używałem opcji "szukaj" i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania choć jest możliwe że zawsze mi coś umknęło.

czwartek, 1 kwietnia 2004, 23:13

To zupełnie inne aparaty. Po C-2100 UZ w numeracji po "tysiącach" (C-4000, C-5000, C-5050, C-5060, itp.) grupują się najlepsze compactowe aparaty Olympusa z pełnym trybem manualnym + C-8080 (którego ciężko uznać za compact ;) ), podczas gdy C-7xx UZ to ultra zoomy - z początku dosyć proste. Szczególnie te pierwsze ustępowały znacznie znakomitemu C-2100 UZ.

Uważam, że poza zoomem optycznym (ale to nawet nie tyle przewaga, co cecha tego aparatu, ciężko jest porównywać aparaty o odmiennej koncepcji - po prostu C-4000 to nie jest UZ), wszystko przemawia na korzyść C-4000. Oprócz wspomninanych przez Ciebie podstawowych różnic (zoom optyczny, matryca):
- C-4000 posiada przede wszystkim znacznie lepszą optykę i pełny tryb manualny (również manualne nastawy ostrości czy balansu bieli);
- poza tym świetne makro - to kolejny plus i zdecydowana przewaga C-4000;
- zakres ekwiwalentnych ogniskowych (C-4000: od 32mm (szerszy kąt); C-720: od 40mm);
- zakres czasów otwarcia migawki (C-4000: 1/1000 - 16s; C-720: 1/1000 - 8s);
- większy LCD w C-4000 (1.8 cala; C-720: 1.5 cala);
- brak możliwości obsługi zewnętrznej lampy błyskowej w C-720.

To tak w skrócie. Jakość zdjęć jest w moim subiektywnym odczuciu zdecydowanie lepsza w przypadku C-4000 (ale chyba większość osób się zgodzi). Ale powiedzmy sobie szczerze - C-720 to taki prosty w gruncie rzeczy UZ; tania alternatywa dla świetnego 2100UZ (de facto za taką alternatywę można uważać C-700, którego następcą był C-720 - i to zubożonym o parę funkcji chociaż o większej matrycy; ciekawostka - C-2100 wciąż jest w Japoni produkowany a ma już blisko 4 lata; produkcję młodszego o rok C-700 zakończono - o tyle logiczne, że seria C-7xx pięknie się rozwinęła, ale świadczy to też o jakości C-2100). W każdym razie od C-4000 możesz oczekiwać mniejszej aberracji chromatycznej (która była bolączką C-7xx do modelu C-730 włącznie) i mniejszych zniekształceń geometrycznych. Obydwa aparaty pojawiły się praktycznie w tym samym czasie - C-720 w maju, a C-4000 w czerwcu 2002 roku. Jeżeli spojrzysz na opinie choćby w dpreview - C-720 jest jednym z niewielu modeli Olympusa ocenionym poniżej 4 gwiazdek w pięciostopniowej skali - na ok. 3.5; podczas gdy nota C-4000 to ok. 4.5 (mało jest aparatów z wyższą).

Z argumentów może mniej znaczących, ale przemawiających za C-4000 - do tego modelu znajdziesz znacznie więcej dodatkowych akcesoriów - jak np. obudowa do zdjęć podwodnych, nie wspominając o konwerterach, itd..

Reasumując - jeżeli absolutnym priorytetem nie jest dla Ciebie posiadanie UZ - Olympus C-4000 Z wydaje mi się ciekawszą opcją.

Pozdrawiam.

Ostatnio edytowano piątek, 2 kwietnia 2004, 08:30 przez Ginty, łącznie edytowano 1 raz

piątek, 2 kwietnia 2004, 00:19

->Ginty - czy to przez późną porę tak nieczytelnie piszesz? ;)... no chyba że dla mnie pora jest za wczesna i "nieczytelnie" czytam :D

nie mniej jednak, skoro pierwsze kroki w świecie fotografi cyfrowej masz poczynione, to więcej frajdy (i możliwości rozwinięcia się) będziesz miał z c4000.

co do zapisów filmów, to obydwa to umożliwiają 15fps, 320x240 lub 160x120, przy czym obydwa bez dźwięku..

piątek, 2 kwietnia 2004, 08:06

Nieczytelnie? No to sorry. Człowiek pisze, to nie ma czasu czytać... ;) Mam nadzieję, że jednak coś się da z tego zrozumieć. Może rzeczywiście wrzuciłem za dużo cyferek (jeżeli to o to chodzi). Czy może jakieś literówki?

Poz.

P.S. Trochę zmieniłem - jest bardziej przejrzyste?

piątek, 2 kwietnia 2004, 08:11
Post Porównanie C720 Vs C4000
Dziekuje Ginty!!! Dokladnie o takie porownanie mi chodziło. Jednak slusznie ktos cie nazwal na tym forum specem :D
Więc padło na C-4000. Chyba ze jeszcze uda mi się dozbierać pieniedzy na Minolte Z1? Chciaz czy jest sens?
Moze się orientujecie jak wyglada porównanie trybu manualnego w Z1 i C-4000?

Czy przy Ultra zoomach optyka jest wystarczajaco jasna? czy też marketingowego chwytu (10x optyczny zoom) nie robi się przypadkiem nie uzywany bajer?

Pozdrawiam... i jeszcze raz dziekuje za rzetelna odpowiedz :)

piątek, 2 kwietnia 2004, 11:12

co do bajeru -jak nazwałeś zoom opt x10, to jest on 100% funkcjonalny (w z1 masz zmienną jasność w zależności od zooma od 2.8 do 3.5, dla porównania c-4000 ma stałą jasność 2.8 ).. więc tu obaw nie ma.. co do manualnych ustawień to... ustawić ręcznie możesz ostrość, przysłonę (preselekcja przysłony), czas migawki (preselekcja czasu), przysłonę i czas jednocześnie, balans bieli, korekte barwną, korektę kontrastu, korekte naświetlania, siłę lampy błyskowej, 3 możliwe sposoby pomiaru światła.. i ponieważ pytałeś o filmy no to 30fps 640x480 z dźwiękiem .. -to samo możesz wyczytac w specjalizacji na stronie minolty http://www.minolta.com.pl/old/pe/pe.html

a poza tym proponuję wziąć ją do ręki i sprawdzić funkcolaność i dostępność do ustawień w menu... jesteś w stanie jedną ręką, a dokładnie dwoma palcami obsłużyć cały aparat (kciukiem obsługujesz tylni panel -łącznie z dźwignią zoomu i pokrętłem ustawiń trybu pracy, natomiast pod wskazującym masz spust migawki, i przyciski makro oraz programowalny) -to tyle jeśłi idzie o wrażenia z użytkowania.

więc nad sensem sam musisz się zastanowić... chcąc kupić z1 musisz się liczyć na wydatek rzędu 1900 złotych (na allegro aparat + karta pamięci 256MB)
przy c-4000 ta kwota mieści się w okolicach 1400-1500.

piątek, 2 kwietnia 2004, 12:19

Za speca się w żadnym razie nie uważam... Ale dzięki. :)

Zbieranie tych dodatkowych pieniędzy ma sens, jeżeli bardzo Ci zależy na posiadaniu ultra zooma i wykorzystasz tę zaletę (czy też cechę) Z1. Jeżeli chodzi o tryb manualny: jego - nazwijmy to - zakres jest identyczny, czyli pełny manual. Podkreślana przez użytkowników Z1 różnica polega na nieco bardziej przejrzystym menu w Z1 i łatwiejszym dostępie do co poszczególnych funkcji; jednak w żadnym razie nie przekreślałbym jakiekolwiek Olympusa ze względu na mało przejrzyste menu - to w ogromnym stopniu kwestia przyzwyczajeń i gustu. Zarówno w C-4000 jak i konkurencyjnym do Z1 C-740 czy C-750 masz dodatkowe 4 tryby nastaw własnych, które możesz sobie skonfigurować wedle własnego uznania, poza tym jeden z przycisków może zostać opisany wg Ciebie - tzn. możesz mu przyporządkować konkretną szczególnie ważną czy często używaną przez Ciebie funkcję. To zaleta, o której wielu narzekających na niezbyt "friendly" obsługę Olympusa zapomina.

Jeżeli byś jednak przymierzał się do Z1 - proponuję, byś również obejrzał C-740. Uważam, że warto. Pozdrawiam.

Jeszcze o jasności obiektywu - o ile się nie mylę: w Z1 to zakres od 2.8(wide) do 3.5(tele); w C-740 od 2.8 do 3.7 podczas gdy C-4000 ma obiektyw o stałej jasności (2.8). Jedynymi znanymi mi UZ z obiektywami o stałej jasności są aparaty Panasonic z serii FZ, ale jakoś nie przekonały mnie do siebie, poza tym to już inna kategoria cenowa. Myślę, że obydwa wspomniane ultra zoomy (tj. Z1 i C-740) prezentują się pod tym względem nieźle, więc nie ma czym się martwić. Poz.

Ostatnio edytowano piątek, 2 kwietnia 2004, 12:35 przez Ginty, łącznie edytowano 1 raz

piątek, 2 kwietnia 2004, 12:25

ni mniej ni więcej .. jeśli kupowałbyś ultra zooma to poprostu weź każdego do ręki, i się nim pobaw jeśli masz taką możliwość.. a co wybierzesz - z1 czy 740uz to jużzależy od Ciebie :D (wymieniłem te dwa modele bo można śmiało powiedzieć że są swoimi odpowiednikami pod względem możliwości i ceny) 750 ma już 4Mp matrycę i odpowiednio więcej kosztuje.. jego konkurentem jest z2 ;)

piątek, 2 kwietnia 2004, 12:31
Moderator

Dokładnie. Minolta Z1 to bardzo dobry aparat. Szczerze wątpię, aby w jakikolwiek sposób ustępowała C-4000 pod względem ustawień manualnych. Ma ich tyle, że na pewno na początku nie wykorzystasz wszystkich, bo mógłbyś się pogubić.

Co do zooma, to jest on jak najbardziej użyteczny i to nawet bardzo! JA sobie nie wyobrażam w tej chwili posiadania jakiegoś aparatu bez ultrazooma :) To jest cudowna swoboda!

Natomiast C-4000 robi nieco lepsze zdjęcia od Z1.

Minoltę dostaniesz za około 1500 zł (nawet poniżej), karta pamięci 256 Mb to 300 zł, akumulatorki + ładowarka - 85 zł. Razem do 1900 zł się zmieścisz. Ewentualnie jeszcze tylko jakiś futerał - są super w necie po 39 zł - CARENA GUAM 2 - size 4.

piątek, 2 kwietnia 2004, 12:32
Dziekuje jeszcze raz wszystkim za udzielone odpowiedzi :)
Najlepiej bedzie jak udam sie do Media i (nie zwazajac na kwasna mine pana sprzedawcy) porownam te modele...

Ale juz teraz wiem ze C720 raczej odpada w przedbiegach

... jeszcze raz wielkie dzieki za pomoc i pozdrawiam....

piątek, 2 kwietnia 2004, 15:48
Post Olympus C740
Witam .Właśnie przeglądam Wasze opinie o Olympusach C740,C720.Dzieki za informacje .Nosze sie z zamiarem zakupu cyfrówki Olympusa i widzę,że C720 to znowu nie taki bajer jak go opisywał sprzedawca w sklepie.Czy C740 ma metalową obudowę?, Rafał

piątek, 2 kwietnia 2004, 16:45

Nie, C-740 ma plastikową obudowę, jednak na tyle dobrze wykonaną, że bywa mylona z metalową... ;)

Natomiast co do C-720 - nie jest beznadziejny, ale spośród wszystkich C-7xx prezentuje się chyba najgorzej; uważam, że modelem zdecydowanie bardziej udanym jest C-740, co nie zmienia faktu, że przy pewnej cenie i C-720 może stać się atrakcyjną ofertą.

Tak czy owak - szczególnie "bajerancki" C-720 na pewno nie jest...

Pozdrawiam.

poniedziałek, 5 kwietnia 2004, 10:41
A jak wyglądam zoom w 720 ?? bo równiez mam dylemat czy kupić c4000 czy c720 ;) cena na tym samym poziomie ...
pozdrawiam

sobota, 10 kwietnia 2004, 21:55
Decyzja zapadła.... po wielu problemach z wyborem zdecydowalem sie na C-4000 i jak narazie nie zaluje wyboru. Oczywiscie aparat ma swoje wady ale ilosc zalet i jakosc zdjec calkowicie je eliminuje.
Z mojego (niewielkiego jak na razie) doswiadczenia moge powiedziec, ze menu potrafi byc niekiedy zakrecone (zwlaszcza przy zaawansowanych opcjach) - trzeba pamietac jaka funkcje w jakim trybie mozna uruchomic a w jakim nie, np. manual focus nie ma w menu a mozna do niego wejsc tylko po przez przytrzymanie przycisku 'ok' przez 1 sek; ewentualnie multimetering mozna wlaczyc tylko jak pod klawiszem skrotu jest ustawiona 'blokada ekspozycji'; ale to sa uroki menu mozna sie do tego przyzwyczaic.
Chociaz powiem (moje osobiste odczucie), ze do podstawowych funkcji mozna trafic latwiej niz w minolcie. Podkreslam ze jest to moje OSOBISTE odczucie po zabawie tymi aparacikami.
Fotki wychodzą rewelacyjnie. pozatym cena kart pamieci SM jest chyba najnizsza (minusem jest to, ze nie ma wiekszych kart niz 128MB)

Mam pytanie (bo instrukcja troche zawile pisze na ten temat) czy dobrze rozumie i rozrozniam te funkcje:

-'punktowy pomiar ostrosci' to po prostu aparat fokusuje sie tylko w jednym punktcie? - ale jak mu ustawic zeby fokusowal sie w tym punkcie gdzie ja chce, np. tylko w srodku celownika, zeby nie sprzeskakiwal mi na punkt dla niego wygodny. nie mowie tu o przelanczaniu bo to nie pomaga :(

-' punktowy pomiar ekspozycji' aparat probkoje nartezenie swiatla, barw w jednym punktcie ekspozycji.

Czy ktos mialby do udostepnienia moze polska pelna instrukcjie ? bo w pudelku byla tylko skrocona, a na CD pelna angielska. bede wdzieczny.

Aparat jest swiatny ale wymaga poznania. wiele funkcji trzeba samamu rozgryzac bo polska skrocona instrukcja o nich milczy.
Ja jestem zadowolony z zakupu. a co do zooma mysle ze jest to jak z HDD zawsze moglby byc wiekszy :)

Pozdrawiam...

niedziela, 18 kwietnia 2004, 11:44

A jak wyglądam zoom w 720 ??

powiem tak; olympusa c 720 kupilem u zarania wrzesnia 2003 roku; zdjecia, moim zdaniem, rewelacja :!: kolory na prawde kolorowe, wyrazne, na prawde ladne zdjatka tworzyl.
zoom, tu znowu jak dla mnie, rowniez bezproblemowo - ogolnie wszystko ok, ale...
otoz aparat ten nie posiada zadnej obrony przed szumami czy tez nadmierna ziarnitoscia poza mechanizmem pixelmapping. no i tu sie pojawia olbrzymi problem; ekstremalne zdjecie (iso 400 i 8 sekundowej migawce, przyslona 2.8, 3.2) jest "przepieknym" zbiorem na tyle obficie wystepujacych roznokolorowych plam i kropek, ze poza nimi niewiele wiecej widac...
przy preselekcji przyslony, aparat generalnie oddaje wierny obraz szumow matrycy, no i tyle
proba usuniecia tego programowo, konczyla sie na zamianie kolorowych pukncikow czarnymi... raczej srednia pomoc... :(
mnie akurat udalo sie wywojowac po pol roku zwrot grosza za aparat od najgorszej firmy fotograficznej z jaka sie zetknalem (czytej fotojokera), ale generalnie bywa roznie.
nie wime jak to wyglada w 4000, ale co do c720, to warto byc swiadomym.
i NIE KUPUJ czasem W FOTOJOKERZE :!: :!: :!:

środa, 12 maja 2004, 23:57
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona