Teraz jest poniedziałek, 24 września 2018, 04:10

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 skąd ta różnica cenowa w C-750 i C-765 
Autor Wiadomość

Post skąd ta różnica cenowa w C-750 i C-765
Witam

Biegam se po necie i szukam cen na Olki. Nagle się spostrzegłem, że cena Olka C-750 jest o dobre 200-300zł wyższa niz C-765. Skąd ta różnica. Obydwa maja tę samą matrycę 4MPix. C-765 nawet kręci filmy, a jest przy tym tańszy od C-750. Czyżby gorsza optyka w 765? A może to, że inne baterie, a moze brak stopki pod lampę w C-765. Nie rozumiem. Raczej nie widze powodu wyzszej ceny w C-750 niż w C-765. Trochę popatrzałem se w dane, nawet je wydrukowałem i porównałem. Czy coś mi umknęło, albo o czymś nie wiem. Jak zwyklę proszę o sprostowanie mojej niewiedzy. Pozdrawiam. :wink:

P.S. Pole do popisu dla @Ginty - to jego konik i jego dziłałk, ale oczywście oczekuje na sugestie od innych forumowiczów, którzy nie raz pokazali swoją wyzszą wiedzę nad moją. :)

sobota, 24 kwietnia 2004, 15:00

Z pewnym opóźnieniem, sorry... Ale temat pojawił się już w kilku innych wątkach.

Moje domysły (będę się powtarzał, dosyć wtórna to zatem wypowiedź):

1) Olympus wypuszcza tradycyjnie aparaty parami: gorszy lepszy - C-720/730, C-740/750... Natomiast w przypadku trzech nowych aparatów odnoszę wrażenie, że (tak dla płynności cenowej, by każdy coś mógł wybrać) pojawiły się 2 modele tańsze C-760/765 (ten drugi dlatego, bo w sumie 4MPix stały się już w sumie standardem w UZ) + droższy C-770. Zdaje się to również potwierdzać numeracja, jak i pewne podobieństwa pomiędzy modelami z nieparzystą drugą cyfrą cechy (nie pojawił się C-710, bo C-700 pełnił rolę alternatywy dla C-2100) - wysoka cena (C-730 również wciąż jest całkiem drogi jak na dwuletni aparat z optyką wyraźnie ustępującą młodszym braciom) przy równoczesnym dodaniu pewnych bajerów - stopka, dopracowane filmy w porównaniu z tańszym modelem z pary, pilot, dodatkowe oprogramowanie, lepsza obudowa... Kto wie, czy za tym nie idą bardziej istotne różnice jak np. (zgodnie z sugestią TomkKa) np. lepsza optyka wkładana do droższych aparatów pomimo oficjalnego zastosowania tej samej optyki. To jednak gdybanie. Wniosek taki - C-750 jest wciąż do niedawna najlepszym UZ Olympusa z serii C-7xx, więc trzyma cenę. Poza tym wciąż posiada pewne przewagi nad nowszymi C-760/765.

2) Bezwładność cen - C-760/765 weszły w atrakcyjnych cenach, ale stało się to stosunkowo niedawno. Zarówno sprzedawcy na Allegro jak i sklepy nie są prawdopodobnie zainteresowane natychmiastową obniżką cen, jest jeszcze szansa sprzedać i C-750 w dobrej (dla nich cenie). Niewykluczone, że niedługo nadejdzie fala obniżek - ale wcale nie mam pewności, czy w pierwszym rzędzie dotyczyć będzie Allegro - przecież sprzedawcy już zakupili za swoje pieniądze te aparaty a obniżenie ceny to ich strata. Zrobią to niechętnie, gdy konkurencja ze strony nowszych modeli zmusi ich do tego. Jak wspomniałem - C-730 wciąż kosztuje całkiem sporo a rekord widziałem dzisiaj - w EuroAGD (wymienię z nazwy, bo ta firma jest dla mnie ucieleśnieniem miejsca, gdzie nie należy kupować aparatów - ceny i z drobnymi wyjątkami tragiczna obsługa - ja nie mam nic do blondynek, naprawdę, ale...) widziałem dzisiaj promocję roku: C-700 UZ przeceniony z 1999 złotych na 1499!!! Okazja! Ale równocześnie karta XD 16 MB za 49 złotych leżała obok XD 32MB za złotych 59. Ciekawa sprawa. Przyznam, że kupiłem, więc może sam sobie zaprzeczam i warto bywać w tych sklepach? To tak BTW...

3) Tak w temacie punktu 2 - możliwe, że Olympus jako firma szykuje jakąś efektowną akcję na podobieństwo tej C-4000: odgórnie przeceni starsze modele UZ, by zgnębić konkurencję. Odnoszę wrażenie, że koniec zeszłego roku należał do Minolty, ale teraz Olympus stara się intensywnie odzyskać rynek. Zabieg z C-4000 udał się znakomicie, rozeszły się (przynajmniej w Polsce) błyskawicznie. Może za jakiś czas podobnie pójdą w dół C-740/750?

Pozdrawiam.

czwartek, 29 kwietnia 2004, 21:15
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ]