Teraz jest wtorek, 25 września 2018, 11:13

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 c-740 i kilka głupich pytań 
Autor Wiadomość

Post c-740 i kilka głupich pytań
Przedewszyskim jako nowy pozdrawiam wszystkich stałych bywalców :P

Jestem totalnie początkujący, a aparatu chciałbym używać do:
- krajobrazy górskie
- wycieczki rowerowe -> pejzaże (las, pola, jakiś zachód słońca)
- zwierzaki + może jakieś makro (owady)

Nie przewiduję zdjęć w pomieszczeniach, sportowych, portretów, martwych natur typu wazonik (zupełny brak zmysłu artystycznego)

Najpierw upatrzyłem sobie c-4000, ale przez 3 tygodnie medytowałem i czytałem forum, a aparat zniknął ze sklepów. Teraz skłaniam się w stronę zooma, także ze względu na te zwierzaki - na wycieczkach ostatnio brodzę w sarnach, no i te małe koty i kozy w wiejskich zagrodach...
W tej chwili mój typ to c-740, ale mam parę wątpliwości:

1. Ogniskowa - od 38 mm w porównaniu z 32 mm w c-4000. Czy to jest zależność proporcjonalna ? Czyli czy zostanie mi 32/38 = 84 % kadru ? To by bolało w przypadku pejzaży górskich. Mniejsza o wzorki, ale ci z was którzy mają ultrazoomy - czy w praktyce odczuwacie dyskomfort przy kadrowaniu pejzaży ? Mogę się w sumie asekurować Eosem 300 (28-80 mm) ale ile aparatów można wlec w plecaku oprócz piwa :oops: (czapki nie wspomnę)

2. Tryb auto. Czy działa poprawnie w c-740 ? Poczytałem trochę recenzji - na ogół pozytywne, ale były też zastrzeżenia co do trybu auto i autofocusa. Na razie jestem cienki, ale może manualną ekspozycję opanuję zanim się zniechęcę. Natomiast boję się ręcznego ustawiania focusa. Wyświetlacz jest 1,5 '' a mi się ostatnio wzrok trochę psuje. W lustrzance sobie radzę, ale może w cyfraku będzie to problem i może trzeba się zdać na auto ?

3. Sytuacja praktyczna - jadę przez las, a tu stadko saren sterczy na ścieżce. Mam kilka sekund, żeby wygrzebać aparat i wycelować, czyli manual odpada. Czy autofocus złapie prawidłowo, a może zdjęcie przy większym zoomie i tak poruszę (w lesie jest na ogół deczko ciemniej niż na otwartej przestrzeni) ? To może głupio brzmi, ale nie mam doświadczeń z większym zoomem, a może przy słabszym oświetleniu bez statywu ani przystąp ? Czy wam zdjęcia tego typu jakoś wychodzą ?

4. Czy w c-740 jest się czym pobawić, jeśli chodzi o manual ? To chyba fajne hobby i pod tym kątem kupiłem lustrzankę. Niestety zanim wypstrykam cały film, to już za chiny nie pamiętam jakie były ustawienia i po co pstryknąłem pięć razy to samo ujęcie, a ta zabawa kosztuje.

5. Co można rozsądnego do tego aparatu przykręcić ? Ze względu na moje potrzeby chodzi mi o gadżety typu filtr polaryzacyjny (chmurki ?), konwerter szerokokątny (choć tu chyba ceny zaporowe - 700 zł)

6. Akcesoria - czy możecie polecić konktetny typ ładowarki i akumulatorów ? Przy moim pechu nerwowo kupię coś na pałę, a potem będę płodził smutne posty - "siadło mi po kwadransie". Czy warto kupić dwa komplety akumulatorów ?

7. Wyczytałem, że im większa matryca tym lepiej, ale nie bardzo kumam wymiary. Co oznacza 1/2,5 '' - to długość przekątnej jako ułamek, czy wymiary podane jako boki prostokąta ? Czyli inaczej która lepsza (większa) 1/2,5 '' czy 1/2,7 '' ?

8. Rozdzielczość matrycy - zdjęcia będę przeglądał na kompie 1280x1024 ewent. odbitka w labie 10x15 lub oczko wyżej, ale chyba że wyjdzie mi coś zupełnie genialnego w co nie wierzę. Czy jest więc sens silić się na matrycę 4 Mpix (c-750) - bo czy zobaczę w ogóle różnicę ?

To chyba straszne lamerstwo, ale liczę na wyrozumiałość. No i jestem właśnie na etapie - 5 otwartych ekranów z danymi, mętlik w głowie i płaty przed oczami :cry: . Dużo tego, ale specjalnie rozpisałem w punktach, żeby dało się rzucić kilka słow na konkretny punkt.

z góry dzięki :lol: i pozdrawiam

niedziela, 2 maja 2004, 01:44

C-4000 mozna jeszcze dostac na allegro lub bezposrednio przez strone GROSMANA.

niedziela, 2 maja 2004, 10:16
Moderator

Ja też nie dawno wybierałem aparat i zdecydowałem się na ultrazooma. Jest to Minolta Z1, aparat tej samej klasy co Olympus C-740, a dla mnie okazał się nawet troszkę lepszy. Czy już się zdecydowałeś na C-740, czy jeszcze możesz zmienić zdanie? Bo Z1 robi piękne zdjęcia, a możesz je zobaczyć tutaj: http://82.160.2.254/au_vendeur.htm (te ostatnie głównie) lub na naszym forum http://forum.swiatobrazu.pl/foto/viewtopic.php?t=1778&start=150 .

Według mnie makro Minolty Z1 (od 4cm) jest naprawdę świetne :)

Ad 1. Różnica pomiędzy ogniskową 32 a 38 mm będzie troszkę odczuwalna, ale dla mnie ważniejszy jest ultrazoom i już w sumie zapomniałem o słabym szerokim kącie.

Ad 2. We wszystkich ultrazoomach tryb auto działa zazwyczaj dobrze w świetle naturalnym i jasnych pomieszczeniach. Gorzej jest w zaciemnieniu, gdzie AF może sobie nie poradzić. Z1 rewelacyjnie dobiera parametry w auto. Jednak jeśli chodzi o zdjęcia nocne i w ciemniejszych miejscach to ZAWSZE będziesz musiał coś dodać od siebie, choćby balans bieli zmienić.
Ja kadruję zamiennie w LCD (także 1,5") oraz w wizjerze. Wszystko widać idealnie.

Ad 3. Zdjęcia w tele (większa ogniskowa) zazwyczaj lepiej robić statywem, choć jak zerkniesz na niektóre moje, to także można i z ręki, ale to głównie w dobrych warunkach oświetleniowych. W lesie myślę, że do połowy ogniskowej można bez problemu cykać bez dodatkowych podpór (chyba, że masz problemy z trzymaniem prosto aparatu - czasami się to zdarza).

Ad 4. Zabawa w aparatach cyfrowych jeśli chodzi o manual jest nawet lepsza niż w tańszych lustrzankach, bo jest więcej ustawień. Zarówno C-740 jak i Z1 mają ich pełno i naprawdę można długo kombinować i osiągać ciekawe efekty. Wydaje mi się, że łatwiej to robić w Z1, która ma doskonale ergonomiczne menu i wszystko ustawia się w moment.

Ad 5. Do aparatu najpierw przykręcasz tuleję i na nią filtry i konwertery. Ja mam zestaw jak w podpisie. Koszt tulei to około 55 zł. Konwerter oryginalny do Minolty, czyli nasadka szerokokątna kosztuje poniżej 500zł. Zmienniki innych firm można kupić w różnych cenach w sklepie xxxxxx w internecie. To samo zamontujesz do Oly.

Ad 6. Tu jest raczej jeden dobry wybór - ładowarka EMOS 9168 i akumulatorki Sanyo 2300 mAh. Na nic innego się nie patrz! Cały zestawik kupisz na Allegro :)

Ad 7. To długość przekątnej. Większa matryca jest lepsza, czyli 1/2,5" jest lepsza niż 1/2,7". Ale tu w ultrazoomach nie ma dużego wyboru.

Ad 8. Co do wielkości matrycy, to powiem tak: moja Z1 ma 3,2 Mpix i uważam, że to wystarczy w zupełności. Odbitki nawet większe niż 10x15 cm wyjdą ładnie. Ale dodam, że nigdy nie robię zdjęć w tej rozdzielczości! Tylko w 2,1 Mpix, ponieważ rodzielczość mojego monitora to 1600x1200 i takie chcę mieć zdjęcia, abym nie musiał ich przeskalowywać. A odbitek i tak nigdy nie będę robił, więc te 2,1 Mpix mi wystarcza w zupełności.

Mam nadzieję, że choć troszkę Ci pomogłem. Może byś się jeszcze zastanowił dodatkowo nad Minoltą Z1. Jest ona bardziej popularna na naszym forum i wszyscy są bardzo zadowoleni. U mnie wygrała ona z Olym swoją szybkością działania (wszystkie aparaty do około 2500 zł daleko w tyle - głównie chodzi o prędkość AF, czyli ustawiania ostrości), doskonałym menu, łatwością obsługi (wszystko praktycznie dwoma palcami), innymi pomniejszymi zaletami no i częściowo wyglądem.

Pozdrawiam serdecznie :)

niedziela, 2 maja 2004, 11:48

1. Musiałbym się dłużej zastanowić i policzyć, ale chyba szybciej znajdziesz w googlach, jaki kąt ma obiektyw 32 i 38mm. Nie jest to zależność liniowa. Jednak 38mm to mało do pejzaży... Co do gór - ja wlokę tylko lustrzankę + dwa obiektywy + statyw. To jedno z lepszych wyjść (no, ale też jedno z cięższych). Za to kondycja się poprawia.
2. C-740 ma dobre auto. Nie tak dobre, jak C-350 czy C-4000, ale dobre. Manualny focus przy LCD 1,5" to zabawka.
3. Może być problem z poruszeniem zdjęcia. W lesie naprawdę często jest BARDZO ciemno i uzyskanie czasu migawki typu 1/500s bywa problematyczne nawet przy bardzo jasnym obiektywie.
4. Jest :)
5. Można. Ale nie widziałem wystarczająco dobrego konwertera szerokokątnego do Olympusa. Całkiem niezły jest za to konwerter do Z1, tyle tylko, że tak dobrze działa tylko w Minolcie.
6. Nie tyle warto, co trzeba kupić 2 komplety. A polecam tradycyjnie EMOS + Sanyo.
7. To ułamek mówiący o długości przekątnej.
8. Dla matrycy 4MP nie warto. Natomiast jeżeli dostaniesz C-750 niewiele drożej - moim zdaniem warto.
To nie jest lamerstwo. Lamerstwo to kupić g...o i potem zapytać się "Co sądzicie o moim wspaniałym aparacie?".

niedziela, 2 maja 2004, 13:07

Wiecie co? A może inaczej - wiesz, co, Vendeur? Nie chce mi się już nawet czytać działu Olympusa, bo jest w nim głównie o Minolcie... :(

Vega, część odpowiedzi już uzyskałeś, więc postaram się tylko dodać coś od siebie jako użytkownika (sądzę, że w miarę obiektywnego) C-740.

1. Przy kadrowaniu krajobrazów rzeczywiście to 38mm nie imponuje - niestety UZ tak generalnie mają.

2. Tryb auto działa w C-740 znakomicie (szczególnie w porównaniu z Z1). Który to już raz ten temat wychodzi? Jeżeli tryb auto jest taki genialny w Z1, to - sądząc po oglądanych przeze mnie zdjęciach z Z1 robionych właśnie w auto - ten aparat ma kiepską optykę. Dotąd sądziłem, że to wina auto, ale skoro auto jest super, to musi być optyka...

3. W lesie bywa różnie, ale na ogół wychodzą (oczywiście zależy to od ogniskowej, itd.). Shutter lag C-740 ma mały, natomiast ustępuje konkurencyjnej Z1 przede wszystkim szybkością AF; jednak w gorszych warunkach oświetleniowych AF Z1 nie radzi juz sobie najlepiej...

4. C-740 ma pełny manual + przez priorytet przysłony i migawki + szereg trybów tematycznych aż po pełne auto, więc jest się czym bawić. Ergonomia Z1 jest dyskusyjna, natomiast menu w C-740 można bardzo dowolnie konfigurować, o czym wiele osób zapomina bądź nie wie.

5. Są i tańsze filtry czy konwertery - jest taki sklep w sieci... Niestety nie wolno podawać nam linków (na PW, gdybyś chciał). Wybór jest, to aprat nieźle, jak na amatorską cyfrówkę "osprzęcony".

Poza tym nic nowego nie napiszę.

Wybacz, że post stał się już chyba setnym porównaniem z Z1, ale Vendeur (znowu) to wymusił. Z1 z całą pewnością nie jest lepsza, to Jego zdanie, do którego ma prawo. I zajmuje się tutaj nawracaniem do jednego słusznego aparatu. Wybacz, że się uniosłem, ale temat jest straszliwie wtórny a entuzjaści Z1 na naszym forum bardzo bezkrytyczni wobec swojego cudeńka. Jeżeli chcesz poczytać o różnych UZ (z naciskiem na C-740 i Z1) - oto link:

http://forum.swiatobrazu.pl/foto/viewto ... 42&start=0

Sam już nic nowego w tym temacie nie powiem. Może poza jednym - na pewno nie wszyscy są zadowoleni, Vendeur - bo chyba nie te osoby, którym Z1 sie zepsuła.

Kończę. Wkurzyłem się. To jest dział Olympusa, tak przynajmniej mi się zdawało. Może należałoby usunąć wszystkie działy poza Minoltą (zmieniając nazwę na Z1/Z2)?

Pozdrawiam.

niedziela, 2 maja 2004, 19:32

Wiecie co? A może inaczej - wiesz, co, Vendeur? Nie chce mi się już nawet czytać działu Olympusa, bo jest w nim głównie o Minolcie... :(
(...)
Kończę. Wkurzyłem się. To jest dział Olympusa, tak przynajmniej mi się zdawało. Może należałoby usunąć wszystkie działy poza Minoltą (zmieniając nazwę na Z1/Z2)?

Pozdrawiam.

@Ginty, nie denerwuj się. W końcu mówimy tu o wszystkich aparatach a podział na marki jest stosunkowo nowym pomysłem.
Myślę że dla obrony gości forum, Vendeur powinien zostać zmuszony do umieszczenia w swoim podpisie tekstu: "zachwalam zwłaszcza Z1/Z2. Jeśli posłuchasz mojej porady forum nie zwróci Ci pieniędzy za zakupioną Minoltę"
Kto jest za :?: :twisted:

niedziela, 2 maja 2004, 20:02

Myślę że dla obrony gości forum, Vendeur powinien zostać zmuszony do umieszczenia w swoim podpisie tekstu: "zachwalam zwłaszcza Z1/Z2. Jeśli posłuchasz mojej porady forum nie zwróci Ci pieniędzy za zakupioną Minoltę"
Kto jest za :?: :twisted:

Ja jestem ZA a nawet przeciw :P:P
Vendeur ustaf se tak :D :lol:

niedziela, 2 maja 2004, 20:46
Moderator

Ginty, nie napisałem, że Z1 jest lepsza i wcale tak nie uważam, ale po prostu ja ją wolę.

Jeśli chodzi o automat, to działa w Z1 idealnie w dobrym, natralknym świetle i jeśli nie wierzysz, to zerknij na moje ostatnie zdjęcia w albumie i na forum. Nie możesz zaprzeczyć, iż nie mam racji, ale oczywiście to w dobrych warunkach oświetleniowych...

Trochę mi przykro, że tak moja wypowiedź została odebrana, bo chciałem dobrze. Znam Z1 i pisalem w oparciu o nią, ponieważ oba aparaty są bardzo dobre.

Ale po tym, obiecuję Wam wszystkim, iż to była moja ostatnia przychylna wypowiedź odnośnie ultrazoomów a w szczególności, jeśli chodzi o Minoltę Z1. Nie będę się już nigdy na jej temat wypowiadać.

Naprawdę jest mi bardzo przykro...

niedziela, 2 maja 2004, 21:52

Gdybym wiedział jak wstawiłbym ikonke z GG <głaszcze>

:lol: Daj to co proponowałem do podpisu i mozesz dalej pisać o z1

niedziela, 2 maja 2004, 22:04
Moderator

Chcesz emotikonki jakieś???

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek ............ jeszcze ???

niedziela, 2 maja 2004, 22:08

Vendeur, niezmiernie jest mi przykro, że Tobie jest przykro. I nie neguję Twoich dobrych intencji. I jak dobrze wiesz, uważam, że forum by straciło na braku Twoich wypowiedzi. Ale dosyć tych milusich tekstów, bo się zrobi za słodko.

Bo wchodzę sobie na forum po dwudniowej przerwie i co widzę? To, co zawsze widzę, ale w miejscach, w których bym się tego nie spodziewał. Dwa pytania dotyczące konkretnie Olympusów w dziale Olympusom poświęconym (Bonnum, sam powiedz - jednak to pytanie dotyczące konkretnego aparatu, sądząc choćby po tytule; po prostu lista konkretnych pytań) - i w obydwu sugestie pt. "lepiej kupić Minoltę".

Pojmuję to widać nieco opacznie, ale dla mnie działy poświęcone danym markom to już miejsca nie na agitację a konkretne pytania (i odpowiedzi) danej marki dotyczące. I takie na ogół tu się pojawiają. Nie mam kompletnie nic do Minolty, również profitów nie przynosi mi zachęcanie do kupna Olympusów (motywację mam taką jak Vendeur), ale nachalne sugerowanie każdej osobie na forum (niezależnie od pytania, z jakim się do nas zwraca) Z1/Z2 jest z lekka męczące. Miejscem na takowe jest dział porównań - to raz; a dwa - skoro już, to czy prezentowane na ogół opisy muszą być tak bardzo jednostronne?

Vega, przepraszam raz jeszcze za sprzeczkę w Twoim wątku tak na powitanie, my tu wszyscy w sumie się bardzo przyjaźnimy, ale co jakiś czas wyjaśniamy sobie kilka kwestii dotyczących Minolty Z1. Taka lokalna tradycja. Mam nadzieję, że to Ciebie nie zrazi.

Pozdrawiam.

niedziela, 2 maja 2004, 22:28
Moderator

Ginty nie napisałem ani razu "lepiej kupić Minoltę"... I naprawdę jużtego więcej nie zrobię.

Czekam na Twoją opinię o moich nocnych fotkach :)

niedziela, 2 maja 2004, 22:31

Vendeur, nie chcę teraz Cię chwytać za słówka i nie zamierzam cytować Twojej wypowiedzi. Na temat "Z1 vs reszta świata" kłócimy się od początku naszego istnienia na forum - i nie ma co się okłamywać, chyba to lubimy, więc nie wierzę, byś wytrwał w swoim postanowieniu (jakiś dłuższy czas). ;) Chciałbym uniknąć jednego - zamieniania działu Olympusa (i nie tylko) w folder reklamowy Minolty Z1/Z2. Kto szuka jakichkolwiek informacji na ich temat, znajdzie je u nas w ciągu kilku sekund - ale czemu tutaj?

Wątek ze zdjęciami oczywiście z zainteresowaniem śledzę, ale staram się nie oceniać. Krytyka jest różnie przyjmowana (w tym wątku zresztą mało kto odważył się tak naprawdę krytykować) a ja jestem amatorem i moje niefachowe wnioski wolę pozostawić dla siebie. Jednak do Z1 mam pewne zastrzeżenia - także w oparciu o własne doświadczenia...

Zaraz ruszam do tematu fotek nocnych...

Pozdrawiam.

niedziela, 2 maja 2004, 22:58

Dzięki wszystkim za wskazówki, właśnie o takie mi chodziło :)

@Vendeur
Przeglądając forum szybko się można domyślić, że lubisz swoją maszynkę. Biorę na to poprawkę, tak więc specjalna krzywda mi się nie stała :lol: W sumie to moim głównym problemem jest zdecydowanie się na ultrazoom, a że jesteś użytkownikiem takowego, więc twoje uwagi też są jak najbardziej przydatne. Oglądałem twoje zdjęcia i mnie osobiście najbardziej podobają się makra z bąkiem + Calineczka (fajny wątek, super zieleń). Czy dziewuszka na pagórku z max. zoomem - to z ręki ?

Bo tu sprawa dla mnie kluczowa - przy zoomie rzędu 8-10, ale przy dobrym oświetleniu - jaką mam szansę, że zdjęcia nie poruszę ? Zakładam korzystanie z podpórek typu płot, drzewo, plecak.

Bo jeśli to ma być fuks (raz na dziesięć) - no to raczej c-4000 - większy kąt, LCD, sądząc z recenzji także jakość zdjęć. Tylko ten czas - ktoś wspominał o 8 sek. :shock: . BTW, o co tu chodzi ? Czy w tym jest zapis na kartę ? i czy trzeba w tym czasie sterczeć jak słup soli ?

Bronię się przed myślą o statywie, bo póki co chciałbym aparat wykorzystywać turystycznie. Jak złapię bakcyla to OK, ale teraz to czuł bym się z nim jak z liną i czekanem na Gubałówce.

Jeszcze raz dzięki wszystkim za info, jeśli aparat kupię to chętnie skorzystam z dalszych porad.

Pozdrawiam

PS. Sprzeczki :evil: są OK - nie wiem jak inni, ale ja osobiście nawet łatwiej przyswajam wiedzę jak wątek zamiast suchych danych zawiera także treści hmm "społeczno-obyczajowe" :)

poniedziałek, 3 maja 2004, 00:13

Jak są ok, to świetnie, bo w tym jesteśmy nieźli; a z Vendeurem w teamie - nawet wybitni. ;)

Zapraszamy do albumu forum - http://www.fotografowanie.tk (sporo zdjęć zarówno z Z1 jak i C-740; tylko bajzel straszny, bo Admin na razie ma urwanie głowy).

Przy dobrym oświetleniu i maksymalnym zoomie optycznym nie ma problemów z wykonaniem dobrego zdjęcia (zerknij do albumu), ale do fotek wieczorno-nocnych lub przy świetle sztucznym bez lampy statyw byłby wskazany (zarówno w przypadku Z1 jak i C-740).

Trochę trudnym tematem jest aparat a rower (w kontekście Twoich potrzeb) - też go kiedyś przerabiałem. To nie są aparaty kieszonkowe - szczególnie Z1. No i jeszcze kwestia bezpieczeństwa aparatu w czasie podróży...

8 sekund to czas od włączeniu aparatu do chwili wykonania pierwszego zdjęcia w C-4000. Możesz jednak aparatu nie wyłączać a wyłączyć jedynie LCD - w takim stanie czuwania aparat wytrzyma do ok. 100h (dla typowego zestawu AA ok. 2100-2200 mAh) - i wówczas problem znika, tylko potrzebujesz 1-2s na włączenie LCD (możesz kadrować wizjerem). Shutter lag (od naciśnięcia spustu migawki do faktycznego wyzwolenia migawki) jest niezły - ok. 0.2s. Nieco gorzej wygląda sytuacja z AF (oczywiście zależnie od oświetlenia). Ogólnie jednak C-4000 spisuje się bardzo dobrze, jakością zdjęć przewyższa obydwa wspomniane tu UZ, podobnie jest z makrem. Zresztą możesz tu o C-4000 sporo poczytać.

W moim odczuciu - o ile nie potrzebujesz UZ - C-4000 jest dobrym wyborem. Najlepiej przed zakupem przejdź się do sklepu i obejrzyj wspomniane aparaty na żywo (nie ma to, jak kontakt osobisty).

Pozdrawiam.

poniedziałek, 3 maja 2004, 00:51
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona