Teraz jest poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 09:48

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Tryby auto i tematyczne w Olkach 
Autor Wiadomość

Post Tryby auto i tematyczne w Olkach
Witam. Jestem tu po raz pierwszy i proszę o wyrozumiałość. Od mniej więcej dwóch miesięcy wertuje internet, a przede wszystkim to forum, aby zdobyć potrzebne mi informacje do kupna mojej pierwszej cyfrówki. Już praktycznie zdecydowałem się na pewien aparat, ale by już mieć całkowite rozeznanie prosiłbym Was o rozstrzygnięcie mojego dylematu. Wydaje mi się, że nie znalazłem pełnej odpowiedzi na mój problem dlatego zdecydowałem się napisać. W fotografii jestem zupełnym amatorem. Do tej pory robiłem (i robię) zdjęcia Zenithem 11. Zawsze denerwowały mnie aparaty typu „małpka” i pomimo ironicznych uśmiechów znajomych ja ciągle trwam przy moim zabytku :) . Ale nadszedł czas by spróbować fotografii cyfrowej. Możliwość ingerencji za pomocą komputera kusi mnie najbardziej (tego mi brakowało kiedyś, gdy próbowałem zajmować się astrofotografią – z resztą z kiepskim skutkiem :cry: ). Do tego urodził się syn i przydałby się niezły aparat. Służyć by miał on mi przede wszystkim do robienia zdjęć rodzinnych, przyrody, wczasy, wycieczki i góry (uwielbiam Tatry :P ). Tak jak pisałem jestem amatorem i na początku – póki nie zdobędę jakiejś wiedzy - pewnie będę korzystał z trybu automatycznego i trybów tematycznych. A moją żona o ustawianiu i grzebaniu w aparacie :D fotograficznym nie chce nawet słyszeć, tak więc w jej przypadku w rachubę wchodzi tylko automat. I tu pojawia się mój problem. Które aparaty Olympusa robią Waszym zdaniem najlepsze fotki w trybach auto i tematycznych. Podzieliłem sobie aparaty na trzy grupy:
1. Oly C 4000 – C 5000
2. Oly C 5050 – C 5060
3. Oly C 740 - 750 i ewentualnie nowsze UZ.
Jestem też ciekaw jak sprawa automatyki wygląda w aparatach: Minolta Z1 – Z2, Canon A 70 –A80, Kodak DX 6490 w porównaniu do w/w Olympusów. Jestem ciekaw jak wyglądała by Wasza klasyfikacja, ranking wśród tych aparatów jeżeli chodzi o auto. Wiem, że wymieszałem tu UZ ze zwykłymi aparatami, ale tak naprawdę to jeszcze do końca nie wiem czy wybrać UZ, czy nie.
Przepraszam, że się tak rozpisałem, ale chciałem szczegółowo wyjaśnić mój problem. Bardzo proszę o poradę i serdeczne pozdrowienia dla wszystkich forumowiczów.

niedziela, 16 maja 2004, 16:08

Bardzo dobrze że napisałeś dokładnie o co Ci chodzi i czego chciałbyś się dowiedzieć. Najgorsze jest to gdy ktoś zadaje pytanie w stylu A80, czy Z1.

Po 2gie:
Wybór pomiędzy UltraZoomem a zwykłym zoomem należy do ciebie. Tu Ci nie pomożemy. Wiedz jednak że zazwyczaj większy zoom powoduje utratę jakości zdjęć. UZ robią troszeczkę gorsze zdjęcia niż ich odpowiedniki o "normalnych" zakresach zoomu. Osobiście polecałbym jednak coś nie UltraZoomowego, ale jak pisałem to Ty musisz wybrać. Sam wiesz co jest Ci bardziej potrzebne.

Po 3cie:
Skoro wcześniej strzelałeś Zenitem i nie lubisz małpek, powinieneś kupić aprat przynajmniej klasy średniej. Pozwoli Ci on na "zabawę" w poważne fotografowanie.

Moim zdaniem najlepszym wyborem będzie Oly C5050. Świetne szkło, jasny obiektyw, świetne zdjęcia. Jeżeli pośwęcisz "wąski koniec" dla szerszego kąta, wtedy możesz kupić Oly C5060. Z Twojego opisu zainteresowań wynika jednak że dłuższy zoom jest Ci bardziej potrzebny od szerokiego kąta... ale to już Twój wybór. Obydwa aparaty są bardzo dobre.

Kolejnym apratem jaki Ci polecam to Oly C4000. Jest on o wiele tańszy od ww. Ma chyba najlepszy współczynnik jakość/cena. Jednak jest trudno dostępny w sklepach. Pozostaje zakup na Allegro. Jeśli jednak cena C5050 Cię nie przeraża wybiesz 5050. Jest on jednak sporo lepszy od 4000.

Jeśli skłaniasz się do UZ. Polecam Ci... hmm sam nie wiem... Olympusy są na prawdę dobre... Minolta Z2 również... jest ona sporo lepsza od Z1 (zaraz znajdą się tu głosy przeciwne do mojego).

PAMIĘTAJ JEDNAK ABY PRZED ZAKUPEM POJECHAĆ SOBIE DO JAKIEOŚ SKLEPU FOTOGRAFICZNEGO (FOTOJOKER, LUB MM) I POBAWIĆ SIĘ WW. APARATAMI. TO NA PRAWDĘ BARDZO WAŻNE ABY APARAT DOBRZE CI LEŻAŁ W RĘCE. Niewygodny aprata potrafi zepsuć radość strzelania. I nie wynagrodzi tego nawet jakość zdjęć...

Powodzenia.

niedziela, 16 maja 2004, 17:38

Automat działa nieźle we wszystkich wymienionych Olympusach. Wydaje się (ale głowy nie dam) że najlepiej w C4000 i wymienionych UZ'ach Olympusach. Minolty Z1/2 nadają się bardziej do manualnych ustawień.

Oly C5050 i C5060 też radzą sobie nieźle, a pozwalają na zabawę w manualne ustawianie wszystkiego :wink:
Po analogowej lustrzance, możesz odczuwać brak manualnych ustawień :!:

niedziela, 16 maja 2004, 17:41

jeżeli zależy Ci by zdjęcia z automatu były równie dobre, to niestety minolta z1 wyraźnie ustępuje pod tym względem.. :( z2 podobno radzi sobie lepiej.. ale jakbyśchciał coś tańszego i z kiepskimi filmami bez dźwięku i z uz to 740 Cię usatysfakcjonuje..

niedziela, 16 maja 2004, 18:37

W pierwszej grupie polecam C-4000. Ma wyśmienity stosunek jakości do ceny i jest naprawdę dobry. Ma faktycznie najlepszy automat.
W drugiej grupie ja chyba wybrałbym C-5050 ze względu na jaśniejszy obiektyw. Choć C-5060 też jest niezły.
Wśród ultrazoomów szczyt stawki to moim zdaniem C-750 i Z2. Oly ma lepszy automat, Minolta jest lepsza dla ludzi lubiących sobie wszystko poustawiać.
Pod względem automatu uszeregowałbym te aparaty tak: C-4000 > C-750 > Z2 > C-5050. Ale nie są to gigantyczne różnice.

niedziela, 16 maja 2004, 18:37

Wielkie dzięki za podpowiedź wszystkim. Coraz bardziej mam sprecyzowane, który aparat wybrać. Ale jeżeli ktoś jeszcze chciałby mi pomóc to bardzo proszę. Jestem ciekaw każdej opinni.
Chciałbym jeszcze poruszyć temat dużego zooma. Aby juz konkretnie wykluczyć UZ ewentualnie zdecydować się na aparat z dużym zoomem prosiłbym o jeszcze jedno. Wiem, że może to zabrzmi głupio ale czy moglibyście podać przykłady kiedy używacie UZ???To na pewno pozwoliło by mi podjąć już ostateczną decyzję. Nic tak nie przemawia do wyobraźni jak przykłady :).Ogólnie wiem o co chodzi w UZ, że można jakieś zwierzątka ustrzelić w lasku, fajną sąsiadkę :P , ale może macie jakieś całkiem inne sytuacje kiedy używacie UZ. Chciałbym sie też spytać jak wygląda sprawa dużych zoomów np. w górach??Zdjęcia panoramy??Tu wydaje mi się,że duży zoom jest zbyteczny, ale nie wiem?? Jak już pisałem interesuję się trochę astronomią czy tu dałoby sie wykorzystać UZ. Choć z tego co słyszałem to cyfrówki do tego się niezbyt nadają, no może zdjęcia księżyca i jasnych planet??Z góry dziękuje za wszystkie sugestie. Serdecznie pozdrawiam.

poniedziałek, 17 maja 2004, 22:15

chcesz banalny przykład? proszę bardzo - strzelam fotke z max zoomem gdy coś niedowidzę :D no cóż lornetki z soba nie noszę :D ...
a tak serio to przy robieniu fotek twarzy .. no bo trudno zrobić zdjęice nieświadomej osobie z odległości 1 m by osoba nadal pozostała nieświadoma :D.. a przy uz to dystans zwiększa się do 10 m.. lub obiekty do których nie można się zbliżyć (bo np sa po drugiej stronie rzeki)

Obrazek Obrazek
ObrazekObrazek
takie miniaturki przykładów

wtorek, 18 maja 2004, 00:47
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]