Teraz jest wtorek, 24 kwietnia 2018, 16:40

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Panorama - jak zmienić kolejność zdjęć (indeksów)? 
Autor Wiadomość
Post Panorama - jak zmienić kolejność zdjęć (indeksów)?
Mam poważny problem. Zrobiłem Olympusem C-310 panoramę, ale niestety okazało się, że pomyliłem się. Aparat ustawiony był na robienie zdjęć z lewa na prawo, a jak "kręciłem się" w przeciwnym kierunku. Teraz gdy w Camedia Master chcę połączyć zdjęcia, okazuje się, że zdjęcia indeksowane są w odwrotnej kolejności. Wynika to właśnie z tego, że kręciłem się odwrotnie niż powinienem. Jak teraz połączyć zdjęcia? CM ni jak nie chce połączyć tych zdjęć - czy można jakoś zmienić indeksy, aby była to poprawna kolejność? Jeśli się nie da, to jakie inne oprogramowanie radzi sobie z łączeniem panoram? Pomocy!

czwartek, 16 września 2004, 12:51

Z tego, co wiem, to nie - chociaż gdzieś w sieci ktoś zapewne stworzył antidotum na ten problem. Ogólnie rzecz biorąc, łączenie panoram w CM jest boleśnie zautomatyzowane. Może po prostu zrezygnuj z CM na rzecz zewnętrznych programów? Więcej roboty, ale i większa kontrola nad zdjęciem - no i będziesz mógł kleić panoramy, z czego tylko chcesz...

Pozdrawiam.

sobota, 18 września 2004, 16:13

Na początku też miałem taki problem, ale już nauczyłem się, że w domyślnych ustawieniach (po włączeniu aparatu), panoramę trzeba robić z lewa na prawo (czyli w zasadzie zgodnie z logiką).

A jeśli chodzi o programy, to z tych automatycznych, to całkiem dobrze radzi sobie Panorama Factory. Stara, darmowa wersja dostępna jest tutaj: http://www.panoramafactory.com/download.html#freeware. Może nie działa idealnie, ale na początek na pewno wystarczy. Panoramę połączysz też w każdym dobrym programie do obróbki grafiki. Photoshop, Pain Shop Pro, czy Corel Draw na pewno dadzą sobie z tym radę. Niestety wszystko trzeba zrobić ręcznie, co wymaga dość sprawnego poruszania się po programie, zwłaszcza, że tworzenie panoramy wiąże się z pracą na warstwach. Ale w sumie da się to przejść :). Pamiętaj tylko, ze jeśli zdecydujesz sie na ręczne robienie panoramy, to najpierw ze zdjęć musisz zrobić tzw. poduszkę!

sobota, 18 września 2004, 18:39

mam takie pytanko ile zdjec miesci sie na standardowej karcie c-310 - 16mb

poniedziałek, 18 października 2004, 19:07

Na 16 MB mieści się około 20-21 zdjęć w trybie HQ (tym drugim od góry) oraz 6-8 zdjęć w trybie SHQ. Dostępne są jeszcze tryby SQ1 i SQ2, ale te są trochę bezsensowne, bo jeśli chcesz robić zdjecia w takiej rozdzielczości, to nie kupujesz aparatu z 3 megapikselową matrycą. Najcześciej jednak używany przeze mnie tryb to właśnie HQ. Zdjęcia można przeskalować także już po zrobieniu foty, więc w razie czego można zyskać jeszcze jakieś ekstra miejsce na dodatkowe foty.

Nie mniej ilość zdjęć jaka mieści się na karcie nie jest stała, bo wszystko zależy od tego jak dane zdjęcie zostanie skompresowane przez aparat. Ponieważ jest to kompresja JPEG, więc skompresowane zdjęcia mają różne rozmiary... Nie mniej to co podałem możesz przyjąć jako średnią :).

wtorek, 19 października 2004, 18:57
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]