Teraz jest piątek, 20 kwietnia 2018, 10:51

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Czy ktoś używał Olympus E-300? 
Autor Wiadomość
Post Czy ktoś używał Olympus E-300?
Czy ktoś z Was ma Olympusa E-300? lub używał go przez jakiś czas? Do tej pory jedynie na fotopolis.pl pokazał się jego test, a chętnie zapoznałbym się z innymi opiniami na temat tego aparatu.

środa, 5 stycznia 2005, 12:14

Mam go od 22 grudnia. Dla mnie jest w sam raz. Mógłby troszkę mniej szumieć w ISO powyżej 400. Kitowy obiektyw jak to zwykle z kitami bywa jest nienajlepszy. Poza tym nie mam zastrzeżeń. Jestem z niego bardzo zadowolony. Niedługo planuję jeszcze zakup lampy FL-36.
Co chciałbyś wiedzieć dokładniej?

czwartek, 6 stycznia 2005, 11:49

Mam w planie zakup lustrzanki cyfrowej do 4000 zł i poszukuję wszelkich informacji na temat dostępnych obecnie modeli. Docelowo aparat ma służyć do zastosowań hobbystycznych (zajmuję sie grafiką komputerową) i sporadycznie do fotografii zarobkowej (wesela, komunie - oczywiście planuję kupić lampę błyskową do aparatu). Na dzień dzisiejszy wybór jest między Olympusem E-300 a Canonem 300D (Nikon D70 trochę za drogi, a Pentax jest mało popularny). Chyba że Canon na targach PMA w lutym pokaże następcę 300D - takiego okrojonego 20D...

Przede wszystkim interesują takie rzeczy jak: opóźnienie na naciśnięcie spustu, szybkość autofokusa, prędkość zapisu na kartę pamięci, jak radzi sobie autofukus w półmroku.
Właściwie najlepsze były Twoje subiektywne opinie na temat apratu - jak się sprawuje na codzień, jaka Twoim zdaniem jest jakość zdjęć robionych prez ten aparat.
Zdjęć różnych oglądałem w sieci masę i trochę już zgupiałem...

Dzięki wielkie za wszelkie informacje na temat tego sprzętu.

czwartek, 6 stycznia 2005, 12:23

Opóźnienie od naciśnięcia spustu migawki do wyzwolenia migawki dla mnie jest niezauważalne. Wydaje się, że dzieje się to w tej samej chwili. Odczuwalna jest wyraźna różnica mocno na korzyść E-300 w stosunku do kompaktów. Na razie nie mam porównania do innych z tej klasy, ale tutaj już chyba niewiele można poprawić. Ja nie odczuwam opóźnienia. Nie jestem kompletnym dyletantem, zajmowałem się "weselami" od poczatku lat 90-tych, wiem jak takie opóźnienie przeszkadza.
Autofokus (z kitowym szkłem, które posiadam) radzi sobie bardzo dobrze jesli chodzi o czułość, wydaje się, że porównywalnie do D70 jednak szybkość ustawiania jest wyraźnie mniejsza niż w D70 z kitowym szkłem 28-105 (odpowiednik 35mm, nie wiem dokładnie jaki to był obiektyw, ale z takim miałem go w ręku). Dodatkowo w "ciemnościach" E-300 doświetla sobie przedbłyskami i np. z ludźmi w szybkim ruchu (np. taniec na ciemnej sali) nie radzi sobie dobrze jeśli nie powiedzieć w ogóle.
Prędkość zapisu na kartę uzależniona jest mocno od samej karty. Na moim Kingston-ie SLC jest dla mnie nieodczuwalna (około 2s na JPGu w maksymalnej rozdzielczości, mniej więcej 5-6MB, około 5s. TIFF i 3s w RAW-ie). Z tym, że ja nie robię zdjęć seryjnych. Takich w maksymalnej rozdzielczości zmieści się 2-3 w buforze a poźniej zapis...
Z tym półmrokiem to ciężko określić. Tak jak napisałem wyżej. Może w najbliższych dniach uda mi się przetestować wspólnie z kolegą, posiadaczem D70, wtedy będe wiedział więcej.
Dla mnie subiektywnie, aparat jest super. Jestem wymagający jeśli chodzi o sprzęt, ale jestem amatorem w pełnym tego słowa znaczeniu. Tańce w ciemnościach to pojedynczy procent moich zdjęć. Sądzę jednak, że D70 i D300 jest nieco lepszy przynajmniej jeśli chodzi o szumy i szybkość autofokusa. Za to wykonanie E-300 wydaje się najsolidniejsze wśród konkurentów (D70, 300D, istDS). Pierwsze słowa kazdego, kto bierze go do ręki dotyczą zwykle dobrej jakości wykonania.
Bardzo ładnie wychodzą tez zdjęcia nocne na długich czasach naswietlania. Przy 30s. prawie nie widać szumów.
Nie wiem czy widziałeś najnowsze porównanie:
http://tinyurl.com/6bxfh
Jeśli chodzi o jakość zdjęć to wydaje się rzetelnie przedstawiac róznice. Jak widac Canon pod względem szumów jest nie do pobicia w tej klasie. Nikon trochę mu ustępuje, a E-300 i Pentax idą podobnie, ale raczej na końcu stawki przy wiekszych ISO.
Do Twoich zastosowań wydaje mi się, że najlepszy będzie jednak Nikon D70 plus lampa SB800. Wcale nie jest taki drogi. W zestawie z kitowym szkłem można go w tej chwili kupić całkiem sporo poniżej 4000PLN. Jest prawie tak solidny jak Oly i prawie tak niskoszumny jak Canon.

czwartek, 6 stycznia 2005, 13:38

Dzięki wielkie za odpowiedź. Widziałem już wcześniej ten test, ale w wersji oryginalnej z "krzaczkami i krzesełkami" a teraz już wiem co do czego...
Najbardziej przekonywują mnie zdjęcia Canona 300d i Olympusa E-300 (ale szumy E-300 w wyższym ISO są już dość znaczne), więc chyba jednak zdecyduję się na Canona. Nikona D70 bardzo skrytykował mój znajomy ortodoksyjny NIKONowiec (parający się fotografią kilkanaście lat), stwierdzając, że "jakby Nikon wyprodukował takiego 300d, to by sobie go kupił".

Poczekam jeszcze na test Olympusa na stronach dpreview i dcresource, i wtedy podejmę decyzję.

Dzięki wielkie za informacje i pozdrawiam
Kris

piątek, 7 stycznia 2005, 10:51

Post Ten sam problem
Mam ten sam problem co ty, na dniach mam się zdecydować czy E-300, czy D-70, czy może E-1... byłem wczoraj pomacać sobie te aparaty,, i ciągnie mnie mocno do E-1.. w e-300 razi mnie brak górnego wyświetlacza,, choć przyznaje ze poza tym, jest to zwarta konstrukcja, , mała cegła i pewnie leży w dłoni... I martwi mnie pomiar światła przedbyłskami przy małej ilości światła... Czy ktoś wie,, czy po doczepieniu FL-36, lub Fl-50 to lampa przejmie w całości odpowiedzialność za pomiar światła i nie trzeba będzie błyskać...:)
Bo także myślę o sprzęcie w katygorii ślubu,,, Do 4/3 przekonuje mnie jaśna optyka..... i ogólnie zamiłowanie do ostrości Olympusów.,.
W nikonie brakuje mi ISO 100,, boję się ze ten brak będzie widoczny przy zdjęciach plenerowych z świetnym oświetleniem w środku lata... jednak może się odbić to na dynamice kolorów... a to jest główna zaleta Oliego....

Ciekam na pilną pomoc w dokonaniu wyboru,, Czy warto E-1 czy D-70, względnie E-300

piątek, 7 stycznia 2005, 13:47
Ja planuję zakup dopiero w okolicach kwietnia, więc coś powinno się wyklarować w temacie E-300. Cena powinna spaść, pewnie będą nowe testy tego aparatu. Mam cichą nadzieję na nowy model Canona pokazany na tragach fotograficznych PMA, a jeśli nie będzie nic nowego, to cena 3000 zł za 300d z obiektywem jest bardzo zachęcająca :D

piątek, 7 stycznia 2005, 15:24
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]