Teraz jest czwartek, 19 kwietnia 2018, 23:22

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Olympus Camedia C-5060 
Autor Wiadomość
Post Olympus Camedia C-5060
Chciałem się poradzić czy warto kupić ten aparat, proszę o opinie urzytkowników tego sprzętu a może w tej cenie coś innego - lepszego można dostać?

piątek, 7 stycznia 2005, 13:43

Post Tak
Bardzo dobry aparat.... świetne zdjęcia,,, ale własnie wyszedł jego następca... który nie powinien być droszy od 2500 zł, na necie,, więc ceny C5060 powinny trochę zlecieć.,...
TEn nowy ma parę poprawionych rzeczy... więc uważam ze powinneś poczekać z miesiąc a może uda ci się go kupić za jakieś 1800 zł

piątek, 7 stycznia 2005, 13:58
Mam go od prawie roku.Zero problemów. Jest świetny,no i cena coraz lepsza .U Grosmana można go kupić za 1980, jeśli myślałeś o takiej cenie a zależy ci na jakości zdjęc , to nic lepszego nie kupisz. Znasz chyba jednak jego zalety skoro o nim myślisz. Jak dla mnie jego wady to- całkowicie bezużyteczny wizjer optyczny /będziesz pewnie kadrował wyłącznie na LCD/, za wolny AF w kiepskim oświetleniu , trochę za ciemny obiektyw /ale za to jaki kąt i ostrość!/, aberacje chromatyczne spore /czasami używam z tego powodu PS/, lupka powiększająca środek kadru przy ręcznym ostrzeniu nic nie daje-nieporozumienie, bardzo niedokładna skala odległości przy ręcznym ostrzeniu. Jest to jednak aparat dla zaawansowonych amatorów i nie wszyscy potrafią wykorzystać jego możliwości, są podobno nawet tacy ktorzy bezmyślnie poprzestawiali jego nastawy a teraz nie wiedzą dlaczego nie ma niektórych funkcji i jak je przywrócić. Polecam gorąco. Aldus

piątek, 7 stycznia 2005, 18:52

Witam. Też od niedlugiego czasu jestem w posiadaniu 5060. W zasadzie móglbym się cakowicie podpisać pod tym co napisal aldus. Oczywiście AF w kiepskawym oświetleniu nie jest za szybki (zresztą pokażcie mi kompakt, gdzie jest inaczej) ale nie jest z tym aż tak źle - no chyba że ktoś przesiada się z lustrzanki.
Co do ciemnego obiektywu na końcu ogniskowej też się zgodzę i jest to rzecz, która mnie najbardziej denerwuje w tym aparacie.
Aldus jeszcze nie wspomnia o jednej wielkiej zalecie, a mianowicie o wspomagniu AF, który pozwala na robienie rewelacyjnych zdjęć nawt w zupelnej ciemności. To byl dla mnie największy szok, gdy wykonywalem nim pierwsze zdjęcie, a byla już noc. Super.
Na wielkie slowa pochwaly zasuguje pelna automatyka tego modelu, która pozwala robic super fotki bez zastanawiania się na czasem, czy przesloną.
Udany model - polecam.

piątek, 7 stycznia 2005, 19:20
Bolo-Ciebie chyba rzeczywiście oczarowało to wspomaganie AF. Już chyba o tym pisałeś, stąd wiem. Ale kurcze co Ty fotografujesz w całkowitych ciemnościach? A tak przy okazji to akurat ja nie zachwycam się tym specjalnie. Przy fotografowaniu ludzi za bardzo zwraca uwagę, więc na ogół wyłączam to. Nie pisałem o zaletach, ale przydaje się bardzo histogram i ta jego funkcja "direct" a w manualnym AF belka ze skalą naświetlenia. Super.
Pozdrawiam Aldus

piątek, 7 stycznia 2005, 21:18

Bolo-Ciebie chyba rzeczywiście oczarowało to wspomaganie AF. Już chyba o tym pisałeś, stąd wiem. Ale kurcze co Ty fotografujesz w całkowitych ciemnościach? A tak przy okazji to akurat ja nie zachwycam się tym specjalnie. Przy fotografowaniu ludzi za bardzo zwraca uwagę, więc na ogół wyłączam to.

Dlaczego wspomaganie AF mi się tak podoba? Zapytaj tych, którzy tego nie mają w aparacie. Co do przeszkadzania ludziom wspomaganiem AF - to co mają powiedzieć inni, którzy mają to realizowane poprzez przedbłysk lampy błyskowej - to jest dopiero dyskretne.
W całkowitych ciemnościach to nie fotografuję prawie nic, ale już przy słabym ośiwetleniu - bardzo dużo. Wigilia, pierwszy dzień świąt, drugi dzień świąt - wszystko wieczorem i z wykorzystaniem wspomagania AF. Dodam jeszcze, zdjęcia bardzo udane.

piątek, 7 stycznia 2005, 21:40
mam pytanie do Aldus, czy mozesz mi przybliżyc zasadę działania histogramu, oraz co to jest
Aldus napisał(a):
w manualnym AF belka ze skalą naświetlenia

sobota, 8 stycznia 2005, 01:49
Na temat histogramu przeczytaj to :http://www.cdrom.pl/index.php?title=Histogram
W trybie P,A i S histogram,czyli wykres z osiami xy wskazuje czy zdjęcie będzie prawidłowo naświetlone.Zamiast histogramu może być inny sposób wskazywania które obszary zdjęcia są prześwietlone a które niedoświetlone w oly 5060 nazywa się to "direct"-czyli bezpośrednio na obrazie na LCD wyświetlana jest kolorowa/niebieska lub czerwona/ kratka wskazująca te obszary. Histogram i "direct" możesz oglądać na LCD przed i po wykonaniu zdjęcia . Natomiast belka o której pisałem zastępuje histogram /mówimy o 5060/ przy manualnym ustawianiu parametrów ekspozycji-jest to linijka z podziałką,z zerem w środku,na lewo od zera-zdjęcie nie doświetlone na prawo prześwietlone.Prawie jak w ZENICIE Ot i wszystko A czytałeś test 5060 w FOTOPOLIS?. Pozdrawiam Aldus.

sobota, 8 stycznia 2005, 02:52
Post Re: Tak
andytown napisał(a):
Bardzo dobry aparat.... świetne zdjęcia,,, ale własnie wyszedł jego następca... który nie powinien być droszy od 2500 zł, na necie,, więc ceny C5060 powinny trochę zlecieć.,...
TEn nowy ma parę poprawionych rzeczy...

Właśnie, że nie ma sensu czekać, bo to co przeszkadzało np. źle kadrujący wizjer optyczny, nie zostało poprawione.
Chyba, że potrzebujesz większą matrycę, ale to prawie na pewno spowoduje pojawienie się większych szumów.
Bierz 5060 - to naprawdę udany aparat - oczywiście nie bez wad, ale już tu o nich pisano.

sobota, 8 stycznia 2005, 12:04
Od przeszlo roku uzywam wlasnie tego aparatu i to w róznych warunkach oswietlenia - zima gory snieg -20st, lato pustynia +40 i zdjecia robie bez zadnej finezji uzywajac glownie programów automatycznego doboru parametrow - efekty sa dobre a moze i bardzo dobre jak dla amatora. Co do wizjera optycznego wlasnie w takich ekstremalnych warunkach przy duzym naslonecznieniu nie da sie zrobic zdjecia bez niego - zreszta po to on jest. Sledzac rynek aparatow cyfrowych wydaje mi sie ze cena ok. 2000PLN jest dobra cena za niego. W cyfrowce jest w tej chwili wysyp aparatow i zawsze mozna czekac na ten lepszy i tanszy ale...
pozdrawiam

sobota, 8 stycznia 2005, 22:29
Dziąki za wszystkie odpowiedzi alem mam jeszcze pytanie co do wspomagania AF - czy są to przebłyski lampy czy inny sposób?

poniedziałek, 10 stycznia 2005, 09:04

Światełko wbudowanej czerwonej lampki - wg. mnie bardziej dyskretny sposób niż przedbłysk.

poniedziałek, 10 stycznia 2005, 10:00
Ale czy przebłysk nie jest skuteczniejszy - większy zasięg?

poniedziałek, 10 stycznia 2005, 10:04

Całkiem możliwe, jednak jak na razie nie zauważyłem żadnych problemów ze wspomaganiem AF. Szczególnie doceniam je wtedy, kiedy nie chcę za bardzo narzucać się z robieniem zdjęć. Ostatnio wykorzystywałem to np. w Kościele podczas mszy, gdy fotografowałem na dużym ISO bez lampy błyskowej. AF działał sprawnie, a mało kto wiedział, że robiłem zdjęcia.

poniedziałek, 10 stycznia 2005, 10:24
Jaki zasięg ma to światełko, bo ostatnio robiłem troche zdjęć Finepixem s5500 i tam zasięg światełka wynosi około 2-3m, powyżej w słabym swietle są problemy.

poniedziałek, 10 stycznia 2005, 12:09
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona