Teraz jest sobota, 21 kwietnia 2018, 23:17

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Opinia E 300 
Autor Wiadomość

Jako zainteresowany chciałbym otrzymać jeżeli to możliwe kilka opini na temat aparatu Olimous E 300.
Zapewnie chodzi o Olympusa E-300 :wink:
1. Atrakcyjnie niska cena. (E-300 dual kit w okolicy 2800zł)
2. Całkiem przyzwoita jakość obiektywów kitowych (czyli tych w zestawie). Moim zdaniem lepsza od kitów (szerokich i tele) 300/350D, D50, D5D
3. Bardzo dobre kolory
4. Duża rozpiętość tonalna matrycy
5. System czyszczenia matrycy (bardzo pożyteczna rzecz w lustrzankach z wymiennymi obiektywami)
6. Podstawowa dolegliwośc (z którą oczywiście można spokojnie żyć) to szumy o około 1EV większe niż u konkurencji. Ale za to mocne algorytmy odszumiające nie niszczą ostrości zdięcia.

Więcej możesz sie dowiedzieć na forum Olympusa http://www.olympusclub.pl/forum/index.php

środa, 16 listopada 2005, 22:44

jacek2004 może napisz też o wadach tej konstrukcji... no chyba że jest ona perfekcyjna :twisted:

czwartek, 17 listopada 2005, 11:43
Wady to brak podglądu histogramu w trybie "record view", i opisane już szumy. Reszta rzeczywiście bez zarzutu. Chyba, że komuś może nie podobać się wygląd.

czwartek, 17 listopada 2005, 18:00

Joki live histogram nie występuje w lustrzankach :!: więc to nie wada..
natomiast wadami, poza szumamu są:
-wolny start aparatu (coś za coś.. wtedy właśnie matryca otrzepuje się z kurzu :D )
-bardzo mały i ciemny wizjer.. moim zdaniem najciemniejszy (nie lucząc E500 którego nie dotykałem)
-źle (moim zdaniem) rozwiązany podgląd GO.

czwartek, 17 listopada 2005, 18:14

to z tego z mowisz bonnum wcale nie taki najgorszy

czwartek, 17 listopada 2005, 18:37
Histogram w trybie "record view" można włączyć, np. w E-500...
BTW: Czyszczenie matrycy chyba można wyłączyć, ale nie jestem pewien, piszę z pamięci.
Ciemny wizjer to fakt, ale nie najciemniejszy. Porównywalny do konkurencji.
Rozwiązanie podglądu GO dla mnie optymalne.
Może jeszcze przycisk AEL mógłby być nieco przesuniety w lewo, bo trzeba nienaturalnie kciuk wyginać...

piątek, 18 listopada 2005, 10:58

A kto mówi że jest najgorszy :?:

Joki wizjer może nie najciemniejszy ale na pewno trochę mniejszy niż u konkurencji. Jesteś pewien że w E500 da się włączyć live histogram :?: To by było coś :!: Ale nie bardzo sobie umiem to wyobrazić... że niby co.. lustro się podnosi, śiwiatło pada na matrycę i wtedy pokazuje histogram??

piątek, 18 listopada 2005, 11:30

bonnum , tak mi sie jakoś napisało....hehe :mrgreen:

wedlug mnie aparat ze swoja cena godny uwagi...
wcale bym nim nie pogradził :wink:

piątek, 18 listopada 2005, 19:00
Nie "live histogram" tylko histogram dostepny w trybie "record view", to znaczy w czasie wyświetlania fotki tuż po zrobieniu zdjęcia bez ręcznego przechodzenia do "play view". Wygląda na to, że się nie zrozumieliśmy.
Mi przeszkadza brak tej funkcji w E-300. W E-500 jest. I to chyba jedyna jego przewaga.
Co do wizjera, to chyba nikt nie mierzył? Moje subiektywne odczucia w stosunku do D70 czy 300D sa takie, że jest taki sam, a właściwie tak samo mały. Na pewno nie można powiedziec, że najmniejszy. Pewnie subiektywne odczucia innych są inne? Może z powodu braku "tunelowości" w E-300? bo u konkurencji odnosi się wrażenie jakby się patrzyło przez rurkę. W E-300 tego nie ma. Na pewno jednak nie ustalimy tego obiektywnie, bez konkretnych pomiarów. A niby jak to zrobić?
Reasumując mały wizjer na pewno jest wadą, już bez odwoływania do konkurencji. I tez mi przeszkadza.

sobota, 19 listopada 2005, 13:48

Joki no tak.. ja pisałem o live histogramie.. niedogadaliśmy się się.. swoją drogą histogram dostepny w trybie "record view" ma większość lustrzanek.

Co do wizjera to faktycznie mówiłem o moich subiektywnych odczuciach. Pomiary też nie miałby by zresztą sensu bo w końcu każdy jednak "odczuwa subiektywnie" :D
Zgodzimy się zresztą na pewno, że to trochę jak dyskusja który maciupki wizjer jest odrobinę mniej maciupki.. Każdy musi sam wybrać najmniej beznadziejny z beznadziejnych :D

sobota, 19 listopada 2005, 14:46

bonnum suma sumarum czyszczenie matrycy w E-300 trwa o wiele krócej i jest o niebo mniej kłopotliwe niż pucowanie matryc w innych lustrzankach i na pewno nie wpływa tak inwazyjnie na matrycę.
E-300 posiada kilka bardzo pozytywnych cech wpływających na robienie zdięc:
bardzo przyzwoitą optykę,
dobrą ergonomię,
bardzo ponad preciętną jakośc wykonania,
mechaniczną solidność,
dużą tonalną rozpiętość matrycy
a to wszystko za bardzo niską cenę.

sobota, 19 listopada 2005, 20:02

jacek2004 zgadzam się w 100% Szczeg czyszczenie matrycy jest świetnym rozwiązaniem.
Chodziło mi tylko o to żeby chwaląc (słusznie zresztą) aparat nie zapomnieć też wspomnieć o jego mankamentach.

Jedynie nie zgodzę się co do dużej rozpiętości tonalnej zdjęć. Nie zauważyłem tego. Moim zdaniem rozpiętość jest identyczna z innymi.

niedziela, 20 listopada 2005, 15:58
http://www.imaging-resource.com/PRODS/D50/D50A17.HTM
Test co prawda innego aparatu, ale chodzi o tabelkę...

poniedziałek, 21 listopada 2005, 11:02

Poważna wadą E-300 (przynajmniej dla mnie) jest brak AUTO-ISO bez lampy błyskowej, po prostu niekiedy nie ma czasu na ręczne ustawienie ISO przy dynamicznych scenach.
Automatyka ISO działa przy trybach tematycznych, ale dziwio mnie to że nie dotyczy to trybów P A i S. Z tego co czytałem to tyczy się to również E1.
No i jest jeszcze kwestia WB który często się gubi chociaż to dla mnie nie za duży mankament bo robię praktycznie tylko w RAW'ie.
A jak już miał by to być koncert życzeń no to przydał by się pożądny dalmierz w wizjerze, no bo na matówce to się strasznie ciężko ustawia ostrość.

środa, 30 listopada 2005, 09:10

greg4253, auto ISO w E-1 z lampą też działa w ten sposób, ze na pierwszy ogień idą niskie iso :wink: Ale zaletą jest zmiana iso co 1/3EV czyli 100, 125, 160, 200...itd do 400. Z FL-50 udało mi się dociągnąć tylko do ISO 160 na auto :wink:

środa, 30 listopada 2005, 10:20
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona