Teraz jest piątek, 20 kwietnia 2018, 18:41

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 stabilizaja w lustrzankach 
Autor Wiadomość

Post stabilizaja w lustrzankach
Witam serdecznie ,choć zastanawiam się nad zakupem Olympusa E330 to jak zorientowałem się ,system obiektywów przeznaczony do tej marki nie posiada stabilizatorów obrazu,Nie ma go również w samym body.Pytanie jest nastepujące :czy mozna liczyć na to że producent zacznie takie właśnie obiektywy produkować ,ponieważ moim zamiarem jest wykonywanie zdjęć sportowych i wydaje mi się że było by to bardzo istotne.jak wiem takie rozwiązanie standarowo już stosuje się w hybrydach ,te jednak z kolei nie dysponuja tak dużą szybkością jak lustrzanki :? co pewnie dyskwalikuje je by z powodzeniem wykozystywać je do zdjęć sportowych.A może jednak się mylę i Panasonic FZ30 byłby wystarczający??? -bardzo proszę o pomoc !!!

wtorek, 31 stycznia 2006, 21:21

masz tutaj dwa problemiki... po pierwsze Olympus nie dysponuje systemem stabilizacji (w body ma tylko konica minolta a wkrotce sony, a w obiewktywach canon i nikon), nie masz tez co liczyc na to ze pojawi sie wkrotce bo juz znana jest lista obiektywow do tego aparatu. Niestety nie powstaly tez w tym formacie obiektywy producentow niezaleznych jak sigma czy tamron.
Drugi problem to taki ze akurat olympus e500 i e330 to najwolniejsze lustrzanki ze wzgledu na system hyper crystal ktory przy kazdym uruchaminiu aparatu czysci matryce przez 3 sekundy! Tyle sie uruchamiaja kompakty :/ Do sportowych raczej nie polecalbym jednak hybryd bo sa jeszcze wolniejsze.

wtorek, 31 stycznia 2006, 22:20

Stabilizacja do sportowych? Sportowcy się ruszają i żaden system ich nie ustabilizuje. Stawiaj raczej na aparaty o małych szumach przy dużych czułościach, czyli tak konkretnie, to na Canona 350D.

wtorek, 31 stycznia 2006, 22:37
Moderator

Stawiaj raczej na aparaty o małych szumach przy dużych czułościach, czyli tak konkretnie, to na Canona 350D.

Tak, na Canona i każdy inny aparat! A poza tym, to nie zależy tylko od body, w dużej mierze od szkieł.

wtorek, 31 stycznia 2006, 23:01

Vendeur, czemu bredzisz? Można rozpatrywać różne aspekty, ale w dziedzinie szumów, to jednak raczej Canon :). Szumy zależą od szkieł? Chyba minolciarzom puszczają nerwy z żalu po ulubionej marce.

wtorek, 31 stycznia 2006, 23:23

potam jezeli juz udajesz takiego obiektywnego to powinienes polecic Nikony d50/70s ktore szumia mniej niz canon ;)
poza tym stabilizacjia np w d5d przydaje sie jak najbardziej takze w fotkach sportowych i ma za zadanie minimalizowanie drgan reki a nie ruchu obiektow.

środa, 1 lutego 2006, 00:05

Ostatnio niemiecki Chip dokonał precyzyjnych pomiarów i wyszło im, że dwusetka Nikona szumi mniej niż piątka Canona. Można i tak.
Oki, minimalizujmy. Ruch sportowca wymusza czas 1/250s, czyli stabilizacja ma sens przy ogniskowych > 200 mm. Oczywiście pomijamy szachy.

środa, 1 lutego 2006, 00:57

Niestety nie powstaly tez w tym formacie obiektywy producentow niezaleznych jak sigma czy tamron.
najpierw się dokształć a potem pisz odpowiedzi rzetelne a nie bzdury. Sigma robi obiektywy do systemu 4/3
Frog napisał(a):
Drugi problem to taki ze akurat olympus e500 i e330 to najwolniejsze lustrzanki ze wzgledu na system hyper crystal ktory przy kazdym uruchaminiu aparatu czysci matryce przez 3 sekundy!
:mrgreen: E-330 to pewnie miałeś w rękach i dogłębnie go przetestowałeś - ZNAWCO :mrgreen:
hyper crystal to typ LCD montowanego w E-500 i 330 :mrgreen:
Filtr czyszczący matrycę SSWF super sonic wawe filter (znawco problemu :wink: )
Włączanie przez 3 sekundy - faktycznie E 1/300/500/330 przy właczeniu czyszczą matrycę, przez co na matrycy nie ma pyłków i nie trzeba polerować jej co jakiś czas różnymi czyścidłami. Czas czyszczenie to chyba 1.7sek. E-330 będze właczał czyszczenie tytlko jeden raz dziennie oraz każdorazowo po wymianie obiektywu :wink: Poza tym czyszczenie odbywa sie przy włączaniu przełacznikiem on/off - jeśli aparat wejdzie w stan uśpienia to przy budzeniu nie używa SSWF i trwa to ułamek sekundy.
Dodatkowo E-330 ma matrycę typu Live MOS (technologia CMOS) i jak wykazały pierwsze zdiecia ma mało szumiące całkowicie użyteczne ISO 1600.
Nie muszę wspominać że E-330 ma możliwość kadrowania przez LCD więc bez trudu będziesz mógł robić fotki z nad głowy (np nad tłumem fotoreporterów :wink: )

Do zdięc sportowych potrzebne będą ci jasne tele zoomy, bo wysokie ISO może wprowadzać mydełko w obraz "dzieki" stosowaniu algorytmów odszumiających. Następną cechą obiektywu powinien być szybki AF. Więc moim zdaniem do zakupu sprzętu podejdż od strony obiektywów, dobierz sobie obiektywy a potem weż puszkę.
Hybrydę niestety trzeba skreślić z dwóch powodów (1) wolny AF i (2) szumy na ISO wyższym niż 100 i nie pomogą jej jeane tele i stabilizacja.

Myśląc o E-330 masz następujące tele:
1. taniutki (500 - 700zł) ale b. dobry optycznie 40-150mm f3.5-4.5 (80-300), spokojnie można pracować na maksymalnie otwartej przesłonie, ale ma nie za szybki AF
2. 50-200mmf2.8-3.5 (100-400mm) przyzwoite tele do kupienia w sklepie za 3600zł z gwarancją Olympus Polska (2 lata) lub za 3200 z przywatnego importu (gwarancja światowa uznawana przez OP -1 rok)
3. stałoogniskowe 150mmf2 (300mm) lub 300mmf2.8 (600mm) - najlepsze stałki do cyfry na świecie ale niestety drogie ZD 300mm około 22000zł :wink:

Do 2 i 3 możesz stosować konwerter x1.4 EC-14 (okolo 1400zł) i masz ogniskowe większe 1.4 raza czyli z ZD 50-200mm masz w ekwiwalencie 560mm, przysłona ciemnieje tylko o jedną działkę.

PS
Frog, plesae - dokształć się przed tym jak zabierzesz głos, bo to co wiesz na temat 4/3 to żenada (same obiegowe opinie). Hiper Crystal :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: i mam na wesoło cały dzień.

środa, 1 lutego 2006, 09:30

Frog, a tu masz namiary na system Hiper Crystal możliwy do zastosowania w innych lusterkach. Nawet cena zachęcająca :wink: :mrgreen: No i oczywiście nie wprowadza opóźnienia przy włączaniu aparatu :lol:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=83396971

PS
Uwaga! Fotki wykonano aparatem, który wcześniej poddano operacji czyszczenia matrycy :wink:

Ostatnio edytowano środa, 1 lutego 2006, 11:47 przez jacek2004, łącznie edytowano 1 raz

środa, 1 lutego 2006, 10:45

:D No,widzę że potrafi zrobić sie nawet bardzo zabawnie (za sprawą jacka2004) :D A tak poważnie ,to dzieki za podpowiedzi!Co prawda nie potrafie nadal podjać ostatecznej decyzji co kupić ...ale może na targach w łodzi pojawi się jakaś alternatywa dla E330 , bo na dziś to jedyna cyfra z uchylnymLCD na którym zależy mi bezwzglednie z racji większych możliwości ujęć z "dołu" i z "góry" a jednoczenie może będą marki posiadające stabilizację,a może Olmpus bedzie już coś wiedział o stabilizacji w swym systemie -gdzieś chyba czytałem że zaczoł współpracę z Panasoniciem. Duzo tych "może" i po woli czuję się jak ten osiołek przy żłobie :oops: i znów-może ,do czasu gdy pojawiąsię na rynku inne lustra z uchylnym LCD ,kupię FZ30 by już zacząć cokiolwiek robić a potem go upchnąć (jest chyba tak popularny na rynku że nie będzie to zbyt wielka strata w cenie),bo nie bardzo wiem jak uzbroić się w cierpliwość do targów w łodzi... Szkoda tak nawiasem mówiąc że nasze internetowe serwisy informacyjne tak niewiele zajmują się tym co pojawia sie na np.takich targach jak ostatnie CES 2006.przypuszczalnie każda z czołowych firm wprowadzi w tym roku cos tak nowego i godnego uwagi jak Olympus swego E330 , a mimo to tylko o nim pisze się we wszystkich serwisach ,no ale cóż gdyby znało sie angielski ,nie trzeba by czekać na nasze serwisy.. :oops:

środa, 1 lutego 2006, 11:35

marafoto dopuki nie będziesz kupował "wypasionych" szkieł pasujących do tylko specyficznych zastosowań to możesz spokojnie kupować lustro. Przy odsprzedazy stracisz podobnie jak na odsprzedazy FZ30.
Ja miałem wcześniej hybrydę (A1 Minolty) i powiem ci róznica w szybkości działania aparatu (hybryda vs. lustro) jest ogromna. Do spokojnego pstrykania hybryda ujdzie, ale przy sporcie będziesz się męczył.
Co nie przeszkadza abyś kupił FZ30 i przekonał się na własnej skórze :wink:

środa, 1 lutego 2006, 11:46

Hybryda do zdjęć sportu się za bardzo nie nadaje....
Najważniejszy jest jasny długi obiektyw
największą zaletą Olka jest mnożnik x2.. to znaczy,, ze obiektywy przy tym samym świetle dają ci 2x większą ogniskową...

Stabilizacja przy szybko ruszających obiektach niewiele pomoże... musisz przy ludziach ustawiac czasy conajmniej 1/125 - bardziej 1/200.. a przy samochodach 1/250 - 1/500 ... tak więc tylko jasne szkiełka i wysokie ISO ...

Odchylany LCD bardzo wskazany do takich zdjęć...

Jeżeli chcesz zając się tym profesjonalnie to 50-200 f:2,8 lub 35-100 F:2,0

Acha jeżeli to mają być zdjęcia rajdów.. to system czyszczenia matrycy jest badrzo ważny:)

środa, 1 lutego 2006, 11:59

jacek2004 przyznaję że mieszasz mi w głowie-ale dzięki bo konstruktywnie! :) nie zamierzam wybierać tych teleobiektywów z najwyższej półki z oczywistych względów :oops: ale nawet ten przeciętny,odpowiadający parametrom 12krotnego zooma w FZ30 bedzie pewnie sporym wydatkiem,a będzie to i tak już na tyle specjalistyczny sprzęt dla przeciętnego użytkownika ,że będziechyba trudniej go sprzedać niż FZta naszpikowanego bajerami-i prostego w obsłudze.Najlogiczxniej będzie jednak przetrwać te dwa miesiace i liczyć na to że znajdę alternatywę dla E330.
Czy na takich targach można liczyć na jakiś atrakcyjniejszy zakup prosto ze stoiska?

środa, 1 lutego 2006, 12:10

marafoto, do lustrzanki obiektywu z 12 krotnym zoomem to raczej nie kupisz. Poza tym jest taka prawidłowość, ze im większy zoom tym obiektyw gorszy. Oczywiście w hybrydach typu ultrazoom takie krotności występują i jakość optyczna jest zadawalająca, ale to ze względu na mały rozmiar matrycy 1/2.5 cala, dzięki temu mozna wykonać taki obiektyw, w FZ30 osiąga on spore wymiary, taki 12krotny zoom do lustrzanek z matrycą wymiaru APS-C miałby wymiary teleskopu, kosztowałby majątek i miałby wózek w komplecoe do przeworzenia :wink:
W lustrankach zoomy mają krotność x3 do x4, te zoomy o większej krotności są raczej nie za dobrej jakości. Czyli do pokrycia zoomu 12x z hybrydy w lustrzance będziesz musiał mieć 2 lub 3 obiektywy Np obiektywy Zuiko 14-54 i ZD 50-200mm dadzą ci sumaryczny zoom 14x.

marafoto napisał(a):
Czy na takich targach można liczyć na jakiś atrakcyjniejszy zakup prosto ze stoiska?
można takie kupić, są to obiektywy powystawowe, są np bez pudełek i z gwarancją różnie bywa, ale są tańsze od fabrycznie nowych.

środa, 1 lutego 2006, 12:25

Nie ma szans.

Moja rada: jeżeli foty sportowe, to trzymaj się z dala od kompaktów.
Są piekielnie wolne- od wciśnięcia spustu migawki do jej wyzwolenia mija ok. 0,5s. W tym czasie obiekt w ruchu dawno ucieknie ci z kadru. Sam to ćwiczyłem na moim (skądinąd bardzo dobrym) A2.
Polecam dowolną lustrzankę i do niej jasny obiektyw.

środa, 1 lutego 2006, 12:29
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona