Teraz jest poniedziałek, 24 września 2018, 07:45

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 E 500 - przykładowe fotki + opis problemu 
Autor Wiadomość

Post E 500 - przykładowe fotki + opis problemu
Witam wszystkich :)

Dzisiejszego dnai korzystając z cudnej pogody wybrałem się z moim nowym nabytkiem - e 500 na małą sesję. Nie zdążyłem poznać jeszcze tego aparatu. Była to druga sesja - pierwsze fotki w czasie pierwszego wyjścia na łono natury robiłem w lesie (i były OK, byłem bardzo zadowolony), drugie - te dzisiejsze, w górach. Wcześniej fociłem amatorsko (na ustawieniach manualnych także) za pomocą "małpki" minolty s414.

Przykładowe zdjęcia z dzisiejszej "sesji" poniżej. Robiłem na ustawieniach trybu "landscape", używałem obiektywów kitowych (40 - 150, 14 - 45). Myślałem, że się "pochlastam" w domu :/ jak to zobaczyłem. Proszę o uwagi, co robiłem źle, że wyszły takie beznadziejne foty (robiłem na programie, jak wspomniałem, raz robiłem z kołpakami, raz bez by zobaczyć "różnice"). Słońce świeciło z 'boku'. Co mnie, amatora bardzo boli na tych fotach - to głównie prześwietlenie (? dlaczego?) i niebieska poświata w zdjęciach z dużym zbliżeniem (góry w oddali, gołym okiem nie była widoczna na fotografowanych górach -oczywiście poza górami na horyzoncie ;)).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W domu aż przeszyła mnie myśl, że moja stara małpka zrobiłaby 'lepsze' foty...

Proszę o pomoc, pozdrawiam.

Minolta DiMAGE S414
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

wtorek, 29 maja 2007, 21:34
Polecam robić zdjęcia w formacie RAW (ORF) wtedy nie ma kłopotów WB oraz można czasami sporo nieba uratować. Aby unikać prześwietleń zwłaszcza w takich zdjęciach robionych w południe (gdzie są bardzo duże kontrasty) najważniejsze to używać jak najniższego ISO (100 lub 200 od biedy) wtedy aparat ma największa rozpiętość dynamiczną. Do tego odpowiedni pomiar światła ja zazwyczaj używam centralnie-ważony z ewentualną korektą (w takich sytuacjach na "-" żeby nie przepalić) i potem lekka korekta w programie graficznym. Możesz jednak spróbować używać pomiaru ESP i raczej nie powinno być większych 'przepałów' ja jednak wolę się zdać na własne siły wtedy są bardziej przewidywalne efekty. Rozpiętość matrycy kodaka przy niskich czułościach jest naprawdę spora (nikoniarzom i canonierom już nieraz opadła szczęka oni w sumie zawsze mierzą światło na chmurkach i potem rozjaśniają w programie) ale żeby ją w pełni wykorzystać trzeba robić zdjęcia w RAWach należy też pamiętać, że przy zdjęciach z południwym słoneczkiem to nawet często negatyw wymięka. Początkowo zdjęcia z lustrzanki wydają się nieostre względem zdjęć z kompaktów poprostu zdjęcia z kompaktów są maxymalnie wyostrzone 'prosto z aparatu' a tutaj trzeba dokonywać póżniejszej korekty na komputerze. Pamiętam moje pierwsze zdziwienie jak z kompaktu po przesunięciu suwaka ostrości o 20 (CapturOne) było już na granicy mozaiki a z lustrzanki przesuwasz suwak spokojnie nawet o 150 i dopiero się widzi wychodzące szczegóły. Także na początek radzę najbardziej zainteresować się plikami RAW, jpeg w lustrzance to jednak nie to a jak się już robi w jpegach to żeby była większa rozpiętość matrycy można spróbować dać contrast na minus.

środa, 30 maja 2007, 07:53

Dziękuję za odpowiedź. Wygląda na to, że fabryczny tryb 'landscape' w e 500 jest słaby (??).. Spróbuję zastosować opisane wyżej rady, jednak fotki były robione na automacie, program tematyczny. Może ktoś jeszcze się wypowie?

Pozdrawiam

Minolta DiMAGE S414

środa, 30 maja 2007, 10:06

To, ze przeswietlone to juz Twoja wina. To ze niebieska poswiata na odleglych gorach to normalne zawsze bedzie, zwroc uwage,ze pierwsze plany nie posiadaja poswiaty. Dzieje sie to tak za sprawa pary wodnej i zanieczyszczen w powietrzu, ktore przy duzej odleglosci kumuluja sie.
Niestety trzeba czekac na przymrozki jesienne, widocznosc jest znakomita. Ale to tylko kilka dni w roku. czyste powietrze jest tez zaraz po burzy, ale szybciutko zanim zacznie parowac z rozgrzanej ziemi. W sumie dla amatora to trafiamy na takie okazje tylko przez przypadek.
Czesc.Ch.

czwartek, 31 maja 2007, 15:36

To, ze przeswietlone to juz Twoja wina.

JAk kolega wcześniej napisał. powiniene pokombinować z korektą ekspozycji i kontrastem. TE fotki robiłem w trybie 'landscape' na automacie, co więc źle zrobiłem? Czy lepiej nie ryzykować i robić na manualu?

Pozdrawiam

Minolta DiMAGE S414

piątek, 1 czerwca 2007, 07:33
chomsky napisał(a):
To, ze przeswietlone to juz Twoja wina.

JAk kolega wcześniej napisał. powiniene pokombinować z korektą ekspozycji i kontrastem. TE fotki robiłem w trybie 'landscape' na automacie, co więc źle zrobiłem? Czy lepiej nie ryzykować i robić na manualu?

Pozdrawiam

Ale pomiar światła jest chyba niezależny od trybu?? Do tego jeśli nie chcesz się bawić w korekcje ekspozycji to zdaję się, że w E500 dodali dwa tryby specjalne (dla leniwych) pomiar na światła i pomiar na cienie (chyba ja mam E1 to na 100% niewiem). Trzeba trochę poeksperymentować. Polecam też używać formatu RAW jak są niewielkie prześwitlenia to można je spokojnie zniwelować na komputerze.

piątek, 1 czerwca 2007, 08:22

A ja polecam statyw i robienie co najmniej trzech fotek z odstępem 1 do 2EV a potem sklejanie w HDR.

lub

Kupno szarej połówki (lub nawet dwóch), ale koniecznie w systemie cokin. Wtedy przyciemniesz sobie niebo o 1 do 2EV i masz bardzo ładną fotkę bez przepaleń.

lub

Wywołujesz z RAWa kilka JPEGów z odstępem 1EV i sklejasz HDR, wynik podobny do metody pierwszej, jedynie nieco ziarenka mogą trochę powychodzić.

poniedziałek, 4 czerwca 2007, 13:49
Moderator

Taaa, na HDR trzeba mieć nieco czasu, a nie każdy ma także ochotę na takowe zabawy. Co prawda efekty wychodzą naprawdę niezłe.

poniedziałek, 4 czerwca 2007, 23:23

Taaa, na HDR trzeba mieć nieco czasu, a nie każdy ma także ochotę na takowe zabawy.
Ile czasu?
Bo mi zazwyczaj wystarcza jedna minuta.

wtorek, 5 czerwca 2007, 10:34
Moderator

To nie znaczy, że inni zrobią to tak szybko, poza tym zawsze to jest ta minuta (+ czas na otworzenie programu etc.), a niektórzy wolą mieć dobre zdjęcia prosto z aparatu.

wtorek, 5 czerwca 2007, 11:13

... a niektórzy wolą mieć dobre zdjęcia prosto z aparatu.
To niech poprzestaną na kompaktach i hybrydkach.

wtorek, 5 czerwca 2007, 20:12

Do fotografowania krajobrazu niezbędne są filtry połówkowe... !!!
Zdjęcia które pokazujesz są prześwietlone... trzeba zaprzyjaźnić się z histogramem i formatem RAW.

piątek, 8 czerwca 2007, 13:33

Vanguard podaj twój numer GG.. lub napisz do mnie 1784480 mam pytanko.

[ Dodano: Wto Paź 23, 2007 10:33 pm ]
Vanguard podaj twój numer GG.. lub napisz do mnie 1784480 mam pytanko.

wtorek, 23 października 2007, 22:32
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]