Teraz jest sobota, 21 kwietnia 2018, 11:29

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 System 4/3 - zalety i wady 
Autor Wiadomość

Post System 4/3 - zalety i wady
Witam zastanawiam sie nad wyborem mojego pierwszego lustra. Po analizie tekstów na forum, zmacaniu wielu modeli zastanawiam sie nad Olkiem - 510. Mam tylko jedno pytanie. Olympus ma swój system 4/3. Proszę o małą pomoc. Moglibyście mi wytłumaczyć jakie zalety i wady ma ten system?
Chodzi mi głownie o ewentualny późniejszy dobór szkieł ( na razie na pewno został bym przy kicie - dla dobrego opanowania sztuki fotografii lustrem :lol: ), wywoływanie zdjęć( ktoś napisał na forum, że tylko w bardzo dobrych fotolabach :shock: ) itp.

Minolta Z1 + parę "dupereli"

wtorek, 1 kwietnia 2008, 00:05
Post Re: System 4/3 - zalety i wady
Największa zaleta to właśnie szkła od tych tanich kitowych po te najdroższe (jasne i ostre od pełnej dziury). No i jeszcze puszki bardzo dobrze wykonane zwłaszcze te z wyższej półki (E1 i E3).
Wady to na każdym forum powiedzą szumy większe niż u konkurencji wizjer mały itd. Niewiem czemu się zarzuca słabą dostępność obiektywów i akcesiorów bo uważam że wszystko co się chcę można bez problemu dostać w przyzwoitych cenach.
Polecam forum olympusa do przestudiowania http://forum.olympusclub.pl/

wtorek, 1 kwietnia 2008, 07:30

Zgadzam się z przedmówcą, obiektywy Zuiko to największa zaleta systemu 4/3. Wybierasz, zamawiasz, płacisz, podpinasz do body i robisz zdięcia. Zero niespodzianek.

Olympus przewidział trzy segmenty dla swoich obiektywów:
- amatorski (do 2000,-zł),
- zaawansowany amator, wymagający użytkownik (od 2000 do 4000zł),
- absolutne wyżyny profesjonalizmu (powyżej 6000zł)

W nawiasach podałem orientacyjne ceny dla nowych obiektywów.

wtorek, 1 kwietnia 2008, 10:54

A co z wywoływaniem zdjęć? Wyczytałem na forum, że tylko w bardzo dobrych fotolabach maja odpowiedni papier (rozmiary) do ich wywoływania. Dziwi mnie to trochę, gdyż jak wyczytałem Olki mają rozdzielczość np. 1600 x 1200 czyli jak wszystkie cyfrówki. Jakoś nikt nie potrzebuje do wywołania zdjęć zrobionych tymi aparatami specjalnego papieru :)) Czy to jakiś mit?

wtorek, 1 kwietnia 2008, 20:09

PawełW napisał(a):
A co z wywoływaniem zdjęć? Wyczytałem na forum, że tylko w bardzo dobrych fotolabach maja odpowiedni papier (rozmiary) do ich wywoływania. Dziwi mnie to trochę, gdyż jak wyczytałem Olki mają rozdzielczość np. 1600 x 1200 czyli jak wszystkie cyfrówki. Jakoś nikt nie potrzebuje do wywołania zdjęć zrobionych tymi aparatami specjalnego papieru :)) Czy to jakiś mit?

System 4/3 pochodzi rodem z kompaktów i był próbą ustanowienia uniwersalnego formatu zdjęć. Niestety, jak to bywa z nie do końca przemyślanymi pomysłami idea szybko upadła i nie pociągnęła za sobą zbyt wielu zwolenników, obecnie jest powszechnie wykorzystywana jedynie w "małpkach". System posiada swoje wady i zalety, jak każdy zresztą.

Co do problemów w fotolabach jest w tym trochę prawdy, ale nie jest to prawda zbyt bolesna. Po prostu formatów jest dużo i różnią się proporcjami boków, czyli na przykład przy wywoływaniu zdjęć z obrazka o formacie 4/3 na papier 3/2 siłą rzeczy coś musi zostać obcięte. I to tyle jeśli chodzi o straty jakości, jeśli w ogóle można to tak nazwać.

wtorek, 1 kwietnia 2008, 21:00

Czyli jest tak jak w kompaktach... jak chcesz "sfocić" jakąś grupę przedmiotów (ludzi) to trzeba sie z tym liczyć , że te z z brzegu zostaną obcięte do rozmiaru papieru 3/2...
Jak chce sie mieć takie zdjęcie jak sobie człowiek wymarzył to przed oddaniem do obróbki do fotolabu najlepiej je samemu skadrować.
Jeszce jedno pytanko:
jeśli na mniejszej matrycy upycha sie taka samą ilość pikseli jak na większych (10,2 mln) to chyba powoduje to zwiększenie szumów? Jak to jest naprawdę i czy to jest zauważalne?

P.s. Słyszałem o awaryjności olków spowodowanej właśnie tym upchaniem ...no ale mówił mi to posiadacz Canona więc tak naprawdę to chyba raczej nie można jego wypowiedzi traktować za obiektywną.
Więc dodatkowe pytanie są one awaryjne czy nie i czy te awarie są najczęściej awariami matrycy?

wtorek, 1 kwietnia 2008, 22:59

Formaty odbitek są różne, 10x15 lepiej pasuje do formatu 3:2, ale np. 13x18 lepiej pasuje do 4:3 .
I tak mając 4:3 i chcąc zrobić 10x15 musisz uciąć 1,2cm z góry a mając 3:2 i chcąc zrobić 13x18 musisz uciąć 1cm z boku.

PS
A koledze Canonowcowi chyba coś musiało zaszkodzić :wink: :mrgreen:

System 4/3 jest przemyślany, zgrabny, poręczny i do tego jego producenci (Olympus, Panasonic) oferują bardzo dobrze wykonane i BEZAWARYJNE produkty.

PS
Zapytaj kolegę Canonowca o tzw. "fabrycznie" usyfone matryce i "słynnej jakości" obiektywy kitowe :mrgreen:

środa, 2 kwietnia 2008, 11:34

PawełW napisał(a):
jeśli na mniejszej matrycy upycha sie taka samą ilość pikseli jak na większych (10,2 mln) to chyba powoduje to zwiększenie szumów? Jak to jest naprawdę i czy to jest zauważalne?

P.s. Słyszałem o awaryjności olków spowodowanej właśnie tym upchaniem ...no ale mówił mi to posiadacz Canona więc tak naprawdę to chyba raczej nie można jego wypowiedzi traktować za obiektywną.
Więc dodatkowe pytanie są one awaryjne czy nie i czy te awarie są najczęściej awariami matrycy?

Oczywiście większe zagęszczenie pikseli siłą rzeczy musi powodować straty na jakości, nie są to jednak jakieś kolosalne różnice, ale widoczne. Prawdopodobnie za kilka lat, wraz z rozwojem matryc, wszyscy o tym zapomną, ale w tej chwili problem istnieje.

Co do awaryjności, jak to bywa w matrycach CCD (i ich pochodnych), zdarzają się zdechłe piksele, a i czasami się słyszy o całych padniętych matrycach, o wiele częściej niż to ma miejsce w przetwornikach CMOS.

środa, 2 kwietnia 2008, 18:57
koszal napisał(a):
Co do awaryjności, jak to bywa w matrycach CCD (i ich pochodnych), zdarzają się zdechłe piksele, a i czasami się słyszy o całych padniętych matrycach, o wiele częściej niż to ma miejsce w przetwornikach CMOS.

Niewiem skąd takie wiadomości ale i tak w olkach (E3, E330, E510, E410) są matryce CMOS (NMOS panasonic) w starych E1, E300, E400 i E500 były matryce CCD (kodaka) i głównie za nie właśnie olek był chwalony (oddanie barw), także ja nawet bym chciał żeby olympus wrócił czasem i wypuścił jakąś nową puszkę z matrycą CCD.

czwartek, 3 kwietnia 2008, 07:25

opiotr napisał(a):
Niewiem skąd takie wiadomości ale i tak w olkach (E3, E330, E510, E410) są matryce CMOS (NMOS panasonic) w starych E1, E300, E400 i E500 były matryce CCD (kodaka) i głównie za nie właśnie olek był chwalony (oddanie barw), także ja nawet bym chciał żeby olympus wrócił czasem i wypuścił jakąś nową puszkę z matrycą CCD.

Wydaje mi się, że w Olkach są matryce Live MOS, czyli coś w rodzaju mixu CMOS i CCD. Nie będę się jednak sprzeczał, bo nie wiem dokładnie. Co do CCD to faktycznie największą ich zaletą jest oddanie żywych kolorów, czego zawsze mi brakuje w Canonie i muszę się podpierać Photoshopem.

czwartek, 3 kwietnia 2008, 15:25

koszal napisał(a):
Wydaje mi się, że w Olkach są matryce Live MOS, czyli coś w rodzaju mixu CMOS i CCD. Nie będę się jednak sprzeczał, bo nie wiem dokładnie. Co do CCD to faktycznie największą ich zaletą jest oddanie żywych kolorów, czego zawsze mi brakuje w Canonie i muszę się podpierać Photoshopem.
Człowieku nie wypisuj takich bredni i nie ośmieszaj się. Poczytaj sobie wcześniej o techonologiach wytwarzania półprzewodników.

Od trzech lat mam produkty Olka z CCD (E-1, E-300) i jakoś nie pojawiły mi się martwe piksele, a jak się pojawią to sobie zrobię pixel maping i po sprawie - tylko body Olka mają taką funkcję standardowo w menu z puszeczkami innych producentów trzeba biegać na piksel maping do serwisu i słono płacić.

poniedziałek, 7 kwietnia 2008, 10:03

jacek2004 napisał(a):
koszal napisał(a):
Człowieku nie wypisuj takich bredni i nie ośmieszaj się. Poczytaj sobie wcześniej o techonologiach wytwarzania półprzewodników.

Od trzech lat mam produkty Olka z CCD (E-1, E-300) i jakoś nie pojawiły mi się martwe piksele, a jak się pojawią to sobie zrobię pixel maping i po sprawie - tylko body Olka mają taką funkcję standardowo w menu z puszeczkami innych producentów trzeba biegać na piksel maping do serwisu i słono płacić.

Nie wiem co cię boli, matryce Olków cieszą się nienajlepszą opinią i dobrze o tym wiesz. Rozumiem, że wydałeś bardzo dużo pieniędzy na najgorszy z dostępnych systemów, ale to forum nie jest miejscem do wyładowywania energii, zresztą już z niejednego forum cię wywalili za wdawanie się w beznadziejne dyskusje.

poniedziałek, 7 kwietnia 2008, 15:04

Matryce Olków cieszą się nienajlepszą opinią bo tabuny niedouczonych ignorantów powtarzają w kółko nieprawdziwe obiegowe opinie.

piątek, 11 kwietnia 2008, 20:25

jacek2004 napisał(a):
Matryce Olków cieszą się nienajlepszą opinią bo tabuny niedouczonych ignorantów powtarzają w kółko nieprawdziwe obiegowe opinie.

No to się uśmiałem. Kogo nazywasz niedouczonym ignorantem? Kogoś, kto napisze cokolwiek złego na temat Olka? Gratuluję obiektywnego poglądu na sprawę...

sobota, 12 kwietnia 2008, 13:50
koszal napisał(a):

No to się uśmiałem. Kogo nazywasz niedouczonym ignorantem? Kogoś, kto napisze cokolwiek złego na temat Olka? Gratuluję obiektywnego poglądu na sprawę...

Raczej kogoś kto nigdy nie używał olympusa ani nie zadał sobie trudu chociażby ściągnięcia i porównania RAWów a wkółko powielającego te same bzdury.

niedziela, 13 kwietnia 2008, 17:42
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona