Teraz jest niedziela, 22 kwietnia 2018, 16:35

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Olympus SP565 UZ 
Autor Wiadomość

Post Olympus SP565 UZ
Kilka słów na temat tego sprzętu,który kupiłem kilka dni temu.I niestety mało pozytywnych.Oczywiście piszę tu o egzemplarzu,który mi się trafił.Przede wszystkim ostrość zdjęć.W dzień przy dobrym oświetleniu jakoś sobie radzi,chociaż na pewno mogło by być lepiej.Stabilizacja jest,ale bardziej jako pozycja w menu aparatu.Działanie jej to duży znak zapytnia.Jeśli chodzi o gorsze warunki oświetlenia to trzeba sporo cierpliwości by zrobić nie rozmazane zdjęcie.Lampa błyskowa też tu nie błyszczy.Trzeba wielu prób by zdjęcia nie wychodziły niebieskie.AF PREDICT przy włączeniu tej funkcji daje wyczuć się drżenie aparatu i rozmazuje się obraz na monitorze.Do tego potrafi się zawieszać tzn.jest sygnał gotowości do zrobienia zdjęcia,ale po dociśnięciu spustu do końca nic się nie dzieje.Po ponownym uruchomieniu aparatu już działa.Jest też kłopot z łapaniem ostrości przez obiektyw.Czasem trzeba kilka razy przycisnąć spust migawki do połowy by można było zobaczyć wyraźny obraz na wyświetlaczu.Nie wiem,czy to,że aparat był zrobiony w Wietnamie może ma związek z tymi nie doskonałościami,ale na pewno nie jest to okoliczność łagodząca.Wygląda mi na to,że trafił się mi aparat dla ludzi,którzy lubią powalczyć ze sprzętem.A co do sklepu w którym go kupiłem to chyba zepsułbym im jakieś statystyki.Aparat w ciągu 2 minut został oceniony jako sprawny,a ja odesłany na stronę Olympusa gdybym miał jeszcze jakieś wątpliwości co do jakości tego produktu.

sobota, 24 stycznia 2009, 23:36

Post Re: Olympus SP565 UZ
zimbo napisał(a):
Stabilizacja jest,ale bardziej jako pozycja w menu aparatu.Działanie jej to duży znak zapytnia.Jeśli chodzi o gorsze warunki oświetlenia to trzeba sporo cierpliwości by zrobić nie rozmazane zdjęcie..
Automatyka aparatu, w przypadku stwierdzenia włączonej stabilizacji, znacznie wydłuża czasy ekspozycji. Przykładowo aby robić fotki ludziom i innym poruszającym się obiektom należy używać czasów nie dłuższych niż 1/100sek, w przeciwnym razie, nawet ze stabilizacją, obiekty bedą rozmyte, bo się poruszają. Zobacz jakie ty masz czasy ekspozycji.
Należy stosować się do starej zasady doboru czasu do odwrotności ogniskiowej, czyli jak mamy ogniskową 300mm to czas ustawiamy na 1/300sek i mamy duże PRAWDOPODOBIEŃSTWO zrobienia nieporuszonej fotki, ale tylko PRAWDOPODOBIEŃSTWO a nie PEWNOŚĆ. Stabilizacja dodaje nam około 2 EV pewności czyli przy 1/75 sek powinno nie być poruszenia (ale tyczy to tylko obiektów nie będących w ruchu).

zimbo napisał(a):
Lampa błyskowa też tu nie błyszczy.
A co ty wychciewasz od lampki z LP=10 czy nawet mniej?
zimbo napisał(a):
Trzeba wielu prób by zdjęcia nie wychodziły niebieskie.
Ustawiać samemu WB, powinno pomóc.

wtorek, 27 stycznia 2009, 11:51

Zrobiłem na nim ze 300 zdjęć. Mam porównanie z Fuji E900. Ogólnie ze sprzętu jestem bardzo zadowolony. Jest on przeznaczony dla mojej mamy, dla której jest to pierwszy aparat foto. Zdjęcia w porównaniu do Fuji są słabsze. Najlepsze są przy dobrym słońcu. Gdy jest ciemniej pojawia się szum. I zawsze są problemy z ostrością. Z tym, że tu nie wiem jeszcze, czy to jest złe działanie stabilizatora, czy drżenie mojej ręki.
Moim zdaniem najważniejsze: nie można spodziewać się po tak małej matrycy super ostrych zdjęć. Jak czytam, tego większość osób oczekuje. Fuji E900 robi zdjęcia rewelacyjne, ale w nim jest matryca 1/1,6 cala. Więc chociażby z tego powodu jakość w superzoomach, które mają matryckę 1/2,33 cala, musi być gorsza. Nie załatwi tego żadne oprogramowanie. Muszą być inne matryce. Ale niedoskonała ostrość też często jest przydatna. Wszystko zależy od tego co chce się robić.
Druga rzecz to obsługa. Oprogramowanie uważam za świetne. Bardzo łatwo jest zmienić podstawowe parametry: czułość, balans bieli, pomiar światła czy inne. Za doskonałe uważam ręczne ustawianie ostrości. Na monitorze wyświetlany jest fragment zdjęcia w powiększeniu, co bardzo ułatwia dobre ustawienie ostrości.
Jedyny problem, który widzę w nim źle rozwiązany, to mocowanie filtra. Potrzebna jest przejściówka, która przy krótkich ogniskowych winietuje. A przecież filtra polaryzacyjnego nie zastąpi żadna wtyczka w programie graficznym.
Spośród długoogniskowców uważam ten model za bardzo udany i przyjemny dla oka. Żaden inny nie leżał mi tak dobrze w rękach. A żeby zdjęcia się podobały to aparat trzeba lubić. Ja go lubię więc dlatego chwalę. Jeśli ktoś chce go kupić na początek, to uważam, że będzie z niego bardzo zadowolony. Bardziej zaawansowani również docenią jego lekkość i małe wymiary. Na wycieczkę z plecakiem jest idealny. Lustrzanka z takim zestawem ogniskowych waży co najmniej 2 kg. I tak przez 30 km dziennie. Dziękuję, wolę SP565.

sobota, 28 lutego 2009, 00:41

Wielkość matrycy nie ma wpływu na ostrość zdięć.

Na ostrość zdięć ma wpływ przedewszystkim jakość obiektywu. W hiper zoomach o krotności 14, 18 itp jakość obiektywów przedstawia wiele do życzenia.

Czasami filtr AA przed matrycą powduje nieostrość fotek.

Wielkość matrycy, a właściwie wielkość upakawania pikseli ma wpływ na szczegółowość zdięcia.

poniedziałek, 2 marca 2009, 11:32

wielkość matrycy ma znaczenie jeżeli mówimy o jakości zdjęć.

Aparat 565 powstał bo rynek aparatów kompaktowych tego wymagał od producenta, prosty,długi zoom z jakimiś manualem, paluszki itp aparat wakacyjny dla niewymagających (obiektyw taki sobie, myślę że producentem nie jest OLYMPUS- takie same szkła mają NIKON, FUJI, CASIO)
Fuji 900 to aparat dla wymagających jakości zdjęć, duża fizycznie matryca to lepsza dynamika, no i to matryca SuperCCD HR czyli to czego nie mają inni (aparat nie wakacyjny).
Porównanie tych aparatów jest trochę błędne.
to tak jakby porównać rodzinny van(olympus 565) z jakimś coupe(fuji 900). To i to jeździ ale różnica zasadnicza.

czwartek, 9 kwietnia 2009, 22:46
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]