Teraz jest poniedziałek, 24 września 2018, 00:04

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Mini studio na prezent do 1200 zł 
Autor Wiadomość

Post Mini studio na prezent do 1200 zł
Witam

Z racji zbliżających się Świąt zacząłem poszukiwać prezentu dla mojej dziewczyny. Wymyśliłem, że może zafunduję jej mini studio fotograficzne do robienia portretów. Problemem jest jednak moja ignorancja w dziedzinie fotografii. Widziałem parę zestawów na allegro ale nie wiem do końca co tak naprawdę potrzebuję kupić aby zestaw był kompletny - lampy, tło, kable, statywy itp. Do dyspozycji mam około 1200zł - mam nadzieję, że to wystarczy. Jakieś propozycję z waszej strony? Było by fajnie aby zestaw był kompatybilny z Nikon D70s (statyw i wężyk spustowy do aparatu już jest).

pozdrawiam
Apocal

poniedziałek, 23 listopada 2009, 16:08

Post Re: Mini studio na prezent do 1200 zł
1200zł to trochę mało. Ale w oparciu o taniego chińczyka coś można skompletować.

2xlampa (wg mnie minimum 300Ws ale to nie w tym budżecie),
statywy na lampy,
blenda do odbijania, ewentualnie statyw do niej,
2xsoftboksy,
jakieś inne modyfikatory śwaitała: brama, strumienica ... itp,
wyzwalanie lamp - kable lub fotocele lub radio,
tła + wieszaki,

Z kompletowaniem oświetlenia jest podobnie jak z body - wchodzisz w konkretny system.

Jeśli już macie lampę błyskową zew. na aparat to można zamiast dwóch lamp kupić jedną ale lepszą. Tak po prawdzie to jedna lampa plus blenda w zupełności na początek wystarczy.

Temat rzeka.

A może na początek kup dziewczynie jakąś książkę o oświetleniu studyjnym, poczytacie, podszkolicie się, łatwiej będzie potem kupować.

Jeśli macie lampę zew. na aparat to kupcie:
- statyw oświetleniowy,
- uchwyt aparatowy,
- parasolkę,
- kabel do synchronizacji 5-10m,
- blendę,
- tło(a) z systemem mocowania (najdroższy składnik),
- no i książkę o oświetlaniu.

i do roboty, na początek powinno wystarczyć.

poniedziałek, 23 listopada 2009, 17:14

Czołem

Zgodnie z wytycznymi postanowiłem poszukać czegoś na allegro. Trafiłem na takie aukcje:

Lampy + parasolki + box - Z tego co wyczytałem to są lampy błyskowe (?) czy potrzebuję też źródło światła stałego?
http://www.allegro.pl/item827610434_zes ... _wawa.html

Tła. Kolor to pewnie czarny, biały i jakiś kolorowy
http://www.allegro.pl/item823366922_zes ... lipsy.html

Wyzwalacz lamp. Rozumiem, że to jest jeden nadajnik i jeden odbiornik. Napisano tam, że jeden nadajnik może usłużyć kilka odbiorników, zatem muszę jeszcze dokupić tyle odbiorników ile mam lamp.
http://www.allegro.pl/item815296471_wyz ... iasto.html

Te trzy zestawy to łącznie około 1500 - dam radę. Jeśli macie jakieś uwagi lub coś całkowicie źle zrozumiałem to proszę o komentarze. Wielkie dzięki za dotychczasową i przyszłą pomoc

Pozdrawiam
Apocal

wtorek, 24 listopada 2009, 11:57

Tła + system wieszaków, do zaakceptowania bez uwag. Dokupił bym jedynie jakieś klipsy, bo tło ma tendencję do rozwijania się samoczynnie z rolki. Ja używam klamerek do przypinania prania do suszarki ;-)
W zestawie dają trzy tła, kup jedno czarne i dwa białe (bo się brudzi). Kolorowe tło jest bez sensu, wg mnie.

Lampy. Tu akurat więcej nie oznacza lepiej. Tym bardziej, że 160Ws, a w rzeczywistości pewnie jeszcze mniej, to naprawdę nie za wiele. Tym bardziej, że softbox i parasolka dodatkowo tłumi światło.
Jak pisałem wcześniej - dwie lampy to w zupełności wystarczająca ilość. Jedna z od przodu (plus blenda), druga od tyłu (podświetlenie tła lub postaci od tyłu).
Lepiej kupić mniej, a o większej mocy. Bardzo ważny jest podział mocy świecenia, w Twoim linku wygląda to marnie (1 o 1/2). Warto również kupić inne modyfikatory niż softboxy i tu pojawia się sprawa mocowania tegoż na lampie, są różne systemy mocowania, najlepiej wybrać najbardziej popularny. W Twoim linku nic nie ma na ten temat. Jakieś uniwersalne nakładki i pierścionki nie są wiele warte, z czasem się wyrabiają i potem wszystko się rozpada.

No i jeszcze kwestia światłą pilotującego w lampie, najlepiej aby pilot był proporcjonalny do ustawionej mocy palnika, wtedy w prosty sposób zobaczysz symulację rozkładu światła. No i pilot powinien też mieć jakąś moc, aby było coś widać ...

Poza tym im więcej lamp tym więcej miejsca potrzebujesz. Ile metrów kwadratowych będzie miało Twoje studio?

Jak już mówiłem, można jako drugą lampę, wykorzystać lampę na aparat np. SB600/800/900 - tym bardziej, że możesz ją zabrać też w plener.

Drugą lampę możesz też zastąpić tanimi żarówkami błyskowymi z fotocelą.

Co do wyzwalaczy można też kupić takie, oblecisz i lampy aparatowe i studyjne
http://www.allegro.pl/item815334035_wyz ... rniki.html

Jednym słowem, ja na Twoim miejscu kupiłbym jedną dobrą lampę np. 500-600Ws (statyw, softbox) i blendę - jako podstawowy zestaw oświetleniowy. I pokombinowałbym z jakąś tanizną na oświetlenie tła i postaci od tyłu.

wtorek, 24 listopada 2009, 17:06

Witam

Jestem pełen podziwu dla jacek2004, że cały czas ma siłę tłumaczyć mi zapewne oczywiste sprawy. Postaram się teraz przemyśleć Twoje uwagi i wybiorę się na zakupy.

Dzięki

Apocal

środa, 25 listopada 2009, 13:52

Ja bym wydał 800zł na sprzęt np jakieś tanie tła od funsports, albo najlepiej własnej roboty, do tego lampa 300W za ok. 500-600zł i jeden softbox+blenda. Tyle wystarczy, a resztę forsy proponuję przeznaczyć na remont pomieszczenia w którym zrobimy nasze studio, i tak trzeba będzie pomalować całość na szaro (sufit i ściany, chyba że ktoś wytrzyma w czarnym to na czarno) i wyeliminować niepotrzebne meble (zakładam że studio prowizoryczne i w mieszkaniu) bez tego zabawa w studio mija się z celem. Tak też i ja sam zrobiłem i jestem zadowolony.

sobota, 19 grudnia 2009, 15:23
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]