Teraz jest poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 23:02

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Z hybrydy na lustrzankę 
Autor Wiadomość

Post Z hybrydy na lustrzankę
Witam!
Mam pewne pytanie do ludzi bardziej doświadczonych ode mnie w dziedzinie fotografii :) Wiem, że podobne tematy były, przejrzałam większość, jednak nie jestem usatysfakcjonowana z tego, co jest tam napisane.
A więc, w lipcu 2009 roku kupiłam hybrydę, Olympusa sp-565uz, od drugiego dnia użytkowania przesiadłam się na tryb manualny, gdyż AUTO no, hmm.. nie zaspokajał moich potrzeb. W pewnym momencie zauważyłam, że w ogóle ten aparat mi nie wystarcza. Nie oszukujmy się, nie radzi sobie w wielu sytuacjach, po prostu, jest słaby. Postanowiłam zbierać fundusze i zakupić lustrzankę. W tym momencie mam koło 2-2,5 tys. Zastanawiam się, jaki zestaw mogłabym kupić. Interesuje mnie raczej coś z Canona, przeczytałam wiele recenzji i jak najbardziej, jestem za nim :). Zdjęcia robie zazwyczaj szybko poruszającym się obiektom, takim jak galopujące konie, szalejące psy itd. ale także portretowe i czasem Macro. Myślę, że lepiej kupić tańsze Body i lepszy obiektyw. Moje pytanie więc brzmi: co polecacie?

sobota, 26 grudnia 2009, 12:06

Post Re: Z hybrydy na lustrzankę
Zastanowiłbym się raczej na Nikonem, skoro mają to być zdjęcia szybko poruszających się obiektów. AF Nikona uchodzi za szybki i niezawodny. Osobiście tego nie sprawdzałem. Co do Sony A300 to powiem tak: ostrzy ale nic nadzwycajnego, gubi się dosyć często; dla amatora wystarczy chociaż nie zawsze.
PS Ciągle nie mam czasu go odesłać do sprawdzenia, może po świętach.

sobota, 26 grudnia 2009, 17:18

hmm.. tylko że słyszałam, że Nikon jest droższym systemem ogólnie... a chyba wole zainwestować w lepszy obiektyw...

sobota, 26 grudnia 2009, 22:49

HELP !! :D:D:D
przepraszam że drugi post z rzędu. mam takie jedno pytanko jeszcze: jestem raczej zdecydowana na coś z canona, więc zastanawiam się czy lepiej kupic body 1000D czy 450D? jakaś tam różnica w cenie jest... a obiektyw jaki potem do tego? proszę piszcie:)

niedziela, 27 grudnia 2009, 13:50

Szczerze?

2,5tys zł na lustrzankę to o wiele za mało, jak na Twoje wymagania.

Cytuj:
Zdjęcia robie zazwyczaj szybko poruszającym się obiektom, takim jak galopujące konie, szalejące psy
Tu polecam np. 70-200mm/4.0 około 2000zł
Cytuj:
ale także portretowe
Np. 85mm/1.8 coś około 1000zł
Cytuj:
i czasem Macro
Tu też musisz wydać około 2000zł na obiektyw.

Co do puszki to lepiej kup coś z serii dwucyfrowej np 40D lub 50D, nawet używane.

poniedziałek, 28 grudnia 2009, 14:05

hmmmm... myślałam raczej o 1000D i jakimś obiektywie osobno... no ale nie wiem... wiadomo, że potem będę zbierać kasę na inne obiektywy, bo jednym to nie wiele zdziałam;p Mam znajomego, ktorego wujek mógłby coś taniej załatwić, ale nie wiem jakie modele itd. Teraz to mam dylemat :D Istnieje jeszcze możliwość że ojciec się odezwie i coś przyśle, w co szczerze wątpię, lub chrzestny coś zdziała... oj coś czuję że będę się musiała ładnie pouśmiechać.. nie wiem, na prawdę nie wiem co robić..

poniedziałek, 28 grudnia 2009, 20:20

Niestety zabawa w lustrzankę jest kosztowna.

poniedziałek, 28 grudnia 2009, 21:24

ehh... nie wiem wiem, ale nie mogę odpuścić, bo to moje marzenie, a czuje że z moim olympusem stoję w miejscu a mogłabym się rozwijać. A co myślisz o 1000D +jakieś obiektywy? czy może lepiej zaczekać trochę, uzbierać więcej kasy i w tedy kupić?

poniedziałek, 28 grudnia 2009, 21:31

Wiesz co, teraz w niesamowicie okazyjnej cenie jest Sigma DP1. Jest to kompakt ale matrycę ma jak lustrzanka. Obiektyw stałoogniskowy o ogniskowej w ekwiwalencie równej 28mm. Kosztuje od 999zł do 1150zł, w zależności od sklepu.

Ma oczywiście swoje wady, ale niezaprzeczalną zaletą są doskonałej jakości zdięcia na ISO 100 - 400.

Jest to naprawdę aparat z którym można się rozwijać, a co najważniejsze można ciągle mieć go przy sobie. Osobiście gdybym teraz zaczynał przygodę z fotografią i miał takie doświadczenie jakie mam, to bez zastanowienia kupiłbym tą Sigmę.

wtorek, 29 grudnia 2009, 08:59

hmmm... wiesz, to chyba bym wolała zostać przy olympusie. w takim wypadku mi to różnicy nie robi. poza tym, u mnie ciężko z kasą, więc nie będę miała możliwości po raz kolejny szybko zmienić aparatu.

teraz mam dwa wyjścia: albo zakupić body canon 1000D i do tego biektyw, lub zbierać kolejny rok kasę i za rok kupić coś lepszego, i tego głównie się tyczy moje pytanie, co zrobić? tym bardziej, że jeśli będę chciała zbierać kasę, muszę sprzedać jak najszybciej olympusa(wiadomo, im nowszy, tym drożej pójdzie;p) i mieć rok przerwy w fotografii...

wtorek, 29 grudnia 2009, 17:59

Karolina95 napisał(a):
hmmm... wiesz, to chyba bym wolała zostać przy olympusie. w takim wypadku mi to różnicy nie robi.
Chyba żartujesz. Poczytaj sobie
http://optyczne.pl/70.1-Test_aparatu-Sigma_DP1.html
razem z komentarzami i linkami w nich - szczególnie porównanie Canona 1DMKII z tą Sigmą ...

wtorek, 29 grudnia 2009, 23:49

chodzi mi raczej o to, że nie stać mnie na to, żeby po jakimś czasie znowu zmieniać aparat. wolę dłużej zbierać i od razu przesiąść się na to, co chciałam.Wolę iść jedną prostą drogą niż kolkoma i dookoła...

środa, 30 grudnia 2009, 13:05

A po co wymieniać na nowy ? Sigma DP1 za 999zł czy nieco droższa DP2 "produkuje" obrazek o jakości niedościgłej nawet dla sprzętu za 10 000zł.

Wg mojej skromnej opinii aparacik pokroju DP1/2 wystarcza do wszystkiego dla przeciętnego niezarobkującego na fotografii pstrykacza.
DP1/2 robi piękne fotki, nie obciąża kieszeni ani dosłownie ani w wymiarze ekonomicznym, czego więcej potrzeba.

środa, 30 grudnia 2009, 14:24

ehh.. dobra, powiem krótko. NIE kupię kompaktu. kupuję lustrzankę, ponieważ zawsze o niej marzyłam. pytałam się, o radę, co lepiej zrobić w tym i w tym przypadku, nie o kompakt, który rzekomo ma być lepszy od lustra.

środa, 30 grudnia 2009, 17:24

Karolina95 napisał(a):
ehh.. dobra, powiem krótko. NIE kupię kompaktu. kupuję lustrzankę, ponieważ zawsze o niej marzyłam. pytałam się, o radę, co lepiej zrobić w tym i w tym przypadku, nie o kompakt, który rzekomo ma być lepszy od lustra.
No to wszystko jasne, jeśli chodzi Ci tylko o samo posiadanie aparatu fotograficznego, o lans lustrzankowy itp. to kupuj sobie lustereczko.

Pisałem do Ciebie, bo wydawało mi się, że chodzi Ci o to co jest istotą fotografii czyli że chodzi Ci o dobre zdięcia.

PS
1.
Karolina95 napisał(a):
nie o kompakt, który rzekomo ma być lepszy od lustra.
On nie jest rzekomo lepszy, on jest po prostu lepszy. Oczywiście, w sensie lepszej jakości fotek, ale chyba o to chodzi aby fotki były jak najlepsze, nie?
Acha, a to że przy okazji kosztuje 1/5 tego co porównywalna lustrzanka to już zupełnie inna sprawa i chyba raczej przyjemna dla nabywcy.

2.
Jeśli już koniecznie musisz kupić lustrzankę, to
- w Canonie kup obiektyw 17-55mm/2.8 IS (3000zł)
- w Nikonie kup obiektyw 17-55mm/2.8 (4000zł)
- w Sony kup obiektyw CZ 16-80mm/3.5-4.5 (3000zł)
- w Olympusie kup obiektyw 14-54mm/2.8-3.5 (2250zł)
i dowolny korpus (w zależności ile zostanie Ci kasy, najlepiej używany).
Ceny szkiełek podałem orientacyjnie. Acha i przy jakości tych szkiełek co je wyżej wymieniłem, to szkiełka też spokojnie możesz kupić używane (zaoszczędzisz co najmniej 25% ceny - a różnicy w wyglądzie nie zobaczysz). Sam intensywnie używam 14-54 od 5 lat i nie widać sladów używania na zewnątrz ani "wewnątrz" obiektywu, poprostu obiektyw nie do zajechania. Spokojnie posłuży kolejne 10 lat.

Alternatywnie możesz kupić szkiełko stałoogniskowe, takie aby w ekwiwalencie dało 35 - 50mm (najczęściej używana ogniskowa).
W każdym z tych systemów kupisz taką stałkę o światle f=2.8 lub lepszym w kwocie pomiędzy 500 - 1000zł. I do tego dowolny korpus, oczywiście najlepiej używany.

Dlaczego używany korpus. Bo średnio co jeden rok wychodzą nowe modele i wielu maniaków namiętnie wymienia swoje stare puszki na nowe. A stare są niewiele gorsze od tych nowych i pozwalają na robienie doskonałych fotek. Przykładowo typowa fotka, zrobiona w typowych warunkach aparatami E-1, E-300, E-3 będzie nie do odróżnienia przy oglądaniu na TV/monitorze LCD w rozdzielczości HD czy na odbitce 20x30cm (a tak właśnie zazwyczaj ogląda się fotki). Im mniejsza rozdzielczość monitora im mniejsza odbitka, tym potencjalne różnice są jeszcze mniejsze.

Sam najczęściej używam zestawu E-300 plus Sigma 30mm1.4 lub 14-54mm2.8-3.5 . Mam E-3, ale wolę nosić E-300 bo mniejszy i lżejszy, a w typowych warunkach jak pisałem wyżej różnic w fotkach nie ma.
Obecnie E-300 można kupić za 500zł, używany S30mm za 1400-1500zł, uzywany 14-54mm za 1400zł. W 2000 zł masz doskonały zestaw. I co najważniejsze przy ewentualnej odsprzedaży stracisz może 200-300zł. A jak kupisz 1000D z kitem, to po wyjściu ze sklepu zestaw traci co najmniej 25%, a po roku nie jest wart na rynku wtórnym nawet 50% swojej wartości sklepowej. Ale to Twoje pieniądze, chcesz wydawać to wydawaj.

Z tego co pamiętam to Nikon ma jeszcze całkiem fajne i takie obiektywy np. 18-70mm3.5-4.5 jako standardowy zoom (używany chyba około 800zł, nowy trochę ponad tysiąc) i do tego 35mm1.8 (nowy chyba 600-800zł). Do tego używany D80 i też masz tani dobry zestaw.

czwartek, 31 grudnia 2009, 08:50
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona