Teraz jest poniedziałek, 24 września 2018, 11:57

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Canon A610 -> Nikon P80 -> jaki następny do 1500zł 
Autor Wiadomość

Post Canon A610 -> Nikon P80 -> jaki następny do 1500zł
Witam

Moim pierwszym aparatem był Canon A610 i to był najlepszy aparat jaki widziałem, nie dlatego że sam go posiadałem ale dlatego, że robił bardzo ładne zdjęcia a na tym mi najbardziej zależy, A610 był prosty w obsłudze nie sprawiał mi żadnych problemów do czasu aż ktoś mi go nie ukradł. Obecnie posiadam Nikona Coolpix P80 jest to porażka, ja nie potrafię robić tym aparatem zdjęć, nie ważne na jakim trybie to zawsze zdjęcia są rozmazane (pixeloza) przy użyciu lampy wszystkie prześwietlone, może fotograf kiepski ale mam porównanie z A610 śliczne zdjęcia, pamiątka na całe życie.

Chciałbym kupić nowy aparat kompaktowy, który będzie robił bardzo ładne zdjęcia (zdjęcia robię przede wszystkim osobom, żonie, dziecku i rodzinie, nie nastawiam się na krajobrazy czy przyrodę to jest drugoplanowa sprawa. Zdjęcia bardzo często robione są w pomieszczeniach dom itp, ale tez na zewnątrz), chciałbym żeby aparat był mobilny czyli w miarę możliwości mały, podkreślę jeszcze raz, taki który będzie robił piękne zdjęcia przynajmniej takie jak mój poprzedni CANON A610 lepsze oczywiście też mogą być. Nie chce aparatu ze zbędnymi wodotryskami, chce wyciągnąć z pokrowca i robić zdjęcia bez zbędnych ustawień i kombinacji.

Dzięki i czekam na wasze propozycje, pozdrawiam.

Ostatnio edytowano piątek, 4 marca 2011, 11:54 przez marolman, łącznie edytowano 1 raz

czwartek, 3 marca 2011, 23:03

Post Re: Canon A610 -> Nikon P80 -> jaki następny do 1500zł
Odpowiedź może być tylko jedna :wink: Olympus XZ-1.

Alternatywnie:
Panasonic LX5
Samsung EX-1
Canon S95

Ale do podanych przez Ciebie wymagań, zdecydowanie najlepiej pasuje XZ-1.

PS
Dobremu aparatowi dużo może dopomóc dobry operator (fotograf), który go obsługuje.

piątek, 4 marca 2011, 09:43

Witam ponownie

Z podanych aparatów zrobiłem próbne zdjęcia Olympus XZ-1 oraz Samsung EX-1, wydaje mi się że samsung robi bardziej naturalne zdjęcia i sztucznie ich nie obrabia, jeśli się mylę proszę mnie poprawić, na dzień dzisiejszy wybieram EX-1.

Zastanawiam się jeszcze nad tymi aparatami:
1. Canon PowerShot G11
2. Sony NEX-5 + 18-55
3. Sony Cyber-Shot DSC-HX5VB

Czy ktoś robił tymi aparatami zdjęcia, jeśli tak to, który z nich robi najlepsze zdjęcia, jakie są ich zalety a jakie wady, dzięki czekam na info

wtorek, 15 marca 2011, 10:20

marolman napisał(a):
Witam ponownie

Z podanych aparatów zrobiłem próbne zdjęcia Olympus XZ-1 oraz Samsung EX-1, (1)wydaje mi się że samsung robi bardziej naturalne zdjęcia i sztucznie ich nie obrabia, jeśli się mylę proszę mnie poprawić, na dzień dzisiejszy wybieram EX-1.

Zastanawiam się jeszcze nad tymi aparatami:
1. Canon PowerShot G11
2. Sony NEX-5 + 18-55
3. Sony Cyber-Shot DSC-HX5VB

Czy ktoś robił tymi aparatami zdjęcia, jeśli tak to, (2)który z nich robi najlepsze zdjęcia, jakie są ich zalety a jakie wady, dzięki czekam na info

(1) każdy aparat ma ustawienia wpływające na wynik finalny jpega. Można je pozmieniać i uzyskujemy taki wygląd zdjęcia jaki nas zadowala. Jeśli interesuje nas jpeg wprost z apartu to najważniejszy jest dobry AWB (automatyczny balans bielie) i tu Olympus jest b. dobry. Olympus jest również nie do pobicia w oddawaniu odcieni skóry.

(2) odpowiedź dotyczy również powyższego pkt (1) - najlepsze zdjęcia uzyskujemy obrabiając RAW. Generalizując LX5, XZ-1, EX-1 G11 mają podobne matryce więc i zdjęcia z nich uzyskane będą podobne, drobne różnice będą widoczne na powiększeniach 100%, a w praktycznym oglądaniu na papierze czy monitorze będą te różnice niewidoczne.

NEX to zupełnie inna klasa aparatów - tzw. bezlustrowce z wymienną optyką, a należą do nich również Panasoniki GF1/2, GH1/2, G10, G1/2 Olympusy E-PL1/2, E-P1/2 oraz Samsungi NX5/10, NX100. W cenie NEX5-18-55 jest kilka innych modeli innych producentów. Tu trzeba patrzeć na możliwość zakupu innych akcesori i obiektywów oraz np. na wielkość obiektywów - generalnie to temat sam w sobie.

HX5 - to natomiast kompakt z matrycą 1/2.5" (czy coś koło tego) mniejszą niż matryca w LX5, EX-1, XZ-1 więc i zdjęcia będą gorsze.

PS
1. W dalszym ciągu ja wybrałbym XZ-1 bo ma najjaśniejsżą optykę i tu jest jego przewaga nad innymi. EX-1 jest owszem ciekawy i najtańszy co też jest czasami nie bez znaczenia.

2. Na jakość zdjęć najważniejszy wpływ ma matryca i optyka (obiektyw). Jeśli matryce są podobne (taki sam fizyczny rozmiar np. 1/1.6", taka sama liczba pikseli np. 10Mpix) to o jakości zdjęć będzie decydował obiektyw (jego jasność, rozdzielczość - na całym kadrze, brak aberacji chromatycznych AC, brak winietowania itp).

wtorek, 15 marca 2011, 11:19

@jacek2004

Dzięki za odpowiedź i zainteresowanie moim tematem.

Co do kompaktów to wybiorę, których z tych trzech
1. Olympus XZ-1 -> tylko cena trochę odrzuca jak za aparat kompaktowy, plus filmik HD
2. Samsung EX-1 -> cena jest dużo bardziej atrakcyjna
3. Canon PowerShot G11 lub S95

Porównam zdjęcia z tych aparatów i zdecyduje.

Zastanawiam się jeszcze nad aparatami bez-lustrowymi, jak z jakością zdjęć oraz z łatwością ich robienia, czy lepiej kupić kompakta czy aparat tego typu jak NEX, czy może jak wybierać to albo kompakt albo lustrzanka, czy do moich potrzeb warto rozważać tego typu sprzęt?

wtorek, 15 marca 2011, 13:48

Do XZ-1 możesz dokupić b. dobry wizjer zewnętrzny (elektroniczny tzw. EVF), niestety drogi. Do EX-1 nie ma możliwości podłączenia wizjera zewnętrznego elektronicznego. LCD w obu jest taki sam. EX-1 ma obrotowy LCD, ma metalową obudowę, ale ma większe gabaryty. LX5, XZ-1 spokojnie można nosić w kieszeni koszuli, EX-1 już niespecjalnie.

S95 jest najmniejszy ze stawki, ale nie ma stopki na zewnętrzną lampę. Jeśli planujesz zdjęcie we wnętrzach z lampą, to to może być poważna wada, choć zawsze możesz wyzwalać zew. lampę przez fotocelę.
Ja do swojego LX5 podłączam zwykłą manualną lampę z własną automatyką i fotki z nią są bez porównania lepsze niż fotki wspomagane lampą wbudowaną.

G11 to właściwie inna klasa aparatu, zdecydowanie większy gabarytami i z większym zoomem. Ponoć paprochy lubią mu lądować na matrycy pomimo, że ma niewymienny obiektyw.

Bezlustrowce mają matryce jak w lustrzance, więc jakość zdjęć jest taka jak w lustrzankach. Ale bezlustrowiec z obiektywem kitowym ma o prawie 3 eV światło gorsze od XZ-1, czyli jak na XZ-1 wystarcza ISO 400 to na bezlustrowcu musisz ustawić ISO prawie 3200, czyli z tą jakością fotek to nie taka prosta sprawa, wszystko zależy od obiektywu.

Poza tym bezlustrowce są większe od kompaktu typu XZ-1, LX5. No i dobry obiektyw dużo kosztuje, np stałka 20mm/1.7 Panasonica to około 1500zł, a są też i dużo droższe obiektywy.

Lustrzanka wiadomo, dobra ergonomia, dużo obiektywów, ale duże gabaryty, duża waga i drogo (jak chce się mieć coś dobrego).

Ja mam lustrzankę i właśnie kompakt LX5. Doskonale się uzupełniają. LX5 zabieram wszędzie ze sobą, lustrzankę tylko na zaplanowane sesje. Robienie zdjęć kompaktem jest dyskretniejsze, są takie sytuacje, że nie pozwalają robić zdjęć lustrzanką, a z kompaktem się można prześlizgnąć.

Żeby Ci zabić klina są jeszcze małe kompakty z dużą matrycą, jak z lustrzanki, np. Sigma DP1/2 (od 900 do 2500zł), Leica X1 za 6000zł (niestety) i ma się pojawić Fuji X100 (1000 euro - też niestety).

Napisałeś
Cytuj:
Chciałbym kupić nowy aparat kompaktowy, który będzie robił bardzo ładne zdjęcia ((1)zdjęcia robię przede wszystkim osobom, żonie, dziecku i rodzinie, nie nastawiam się na krajobrazy czy przyrodę to jest drugoplanowa sprawa. (2)Zdjęcia bardzo często robione są w pomieszczeniach dom itp, ale tez na zewnątrz), chciałbym żeby aparat był mobilny czyli (3)w miarę możliwości mały

(1) XZ-1 ma b. jasny obiektyw, nawet na ogniskowej 112mm masz f=2.5, czyli do portretów równie dobry jak lustrzanka z kitem.
(2) XZ-1 ma możliwość sterowania bezprzewodowo lampą zewnętrzną (Olympus z literką R i dwa trzy modele Metz o bardziej zjadliwej cenie). Możesz też na stopkę założyć wyzwalacz radiowy i wyzwalać lampy niesystemowe. Możesz też na stopkę założyć jakąś niewielką lampę np. FL-36 i robić fotki przy małym oświetleniu. Dodam na marginesie że EX-1 nie lubi innych lamp poza tymi od Samsunga, są też problemy z wyzwalaczami radiowymi, a S95 nie ma stopki do lampy i na 105mm ma f=4.9 (ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę.)
(3) XZ-1 na pewno nie należy do największych :wink: a wręcz jest najmniejszy z rozważanych (poza S95).

Teraz chyba już wiesz, dlaczego polecam XZ-1, nawet przy jego nie za niskiej cenie.

wtorek, 15 marca 2011, 15:53

Dzięki za odpowiedź.

Nie mogę się przekonać do tego Olympusa XZ-1, zrobiłem nim parę zdjęć co prawda w sklepie i wyszły najgorzej, postacie są nienaturalne (sztuczne), samsung EX-1 wypadł dużo lepiej, a najlepiej Sony Nex-3 18-25 (obiektyw) do tego zdjęcia w trybie auto wyszły nieporównywalnie lepiej. Nie chce przesadzać, który robi najlepsze zdjęcia bo to były zdjęcia robione na szybko w jednych warunkach w dużym sklepie o dużym naświetleniu.

Czy aparaty sony Nex mają jakiś uniwersalny obiektyw (do moich potrzeb) czy będę musiał mieć kilka obiektywów, czy ty w ogóle polecasz z bezlustrowców Sony Nex czy to raczej nie jest sprzęt godny polecenie?

Dalej się zastanawiam nad:
1. Olympus XZ-1
2. Sony Nex
3. Panasonic LX5

Rozmiary aparatów nie są tak ważne jak dobre zdjęcia i prostota w ich robieniu.

Dzięki, pozdrawiam.

sobota, 19 marca 2011, 22:23

1. Dobre zdjęcie to wg. mnie:
- w 30% umiejętności fotografa
- w 30% umiejętności w obróbce fotki tzw. post procesing programami typu RAW konwerter (np. Adobe LightRoom) oraz PhotoShop
- w 30% pomysł na fotkę, szczęście w trafieniu na kadr
- 10% sprzęt (aparat fotograficzny).

Ja wszystkie swoje fotki obrabiam w Adobe LightRoom (nawet jeśli robię wprost w jpegach). Prawie zawsze robię w RAW. Tak dla około 25% zdjęć obróbka w programie nic nie daje, bo fotka ma prawidłowo dobraną ekspozycję, jest prawidłowo wykadrowana. Ale 75% zdjęć wymaga większej lub mniejszej ingerencji, czasami jest to kliknięcie w dwa przyciski i przesunięcie dwóch suwaków, dzięki czemu fotka nabiera nowych wartości i mocno zyskuje na wartości. Tak więc jeśli chcesz mieć prawie 100% udanych fotek to musisz zainwestować w programy i w naukę ich obsługiwania.

Dlatego pisanie, że jeden aparat robi lepsze zdjęcia od drugiego jest dla mnie nieco niepoważne. Możemy zrobić eksperyment, wyślij mi zdjęcia tej samej sceny z różnych aparatów, a ja obrobię je tak, że ich nie odróżnisz od siebie. Najlepiej aby były to RAWy.

2. Co do wyboru aparatu to są różne kryteria i tu sam musisz decydować co jest najważniejsze (cena, możliwość rozbudowy, dostępność obiektywów, wielkość i waga, ergonomia użytkowania ... itp.).

W pierwszym poście napisałeś do 1500zł, aparat mobilny, "ładne" zdjęcia. I dlatego poleciłem Ci kompakt klasy premium, bo najlepiej spełnia ww kryteria.

Co do Twojego wyboru, to
Jeśli rozważasz XZ-1 i LX5, to jeśli nie potrzebujesz super filmów, to ja wybrałbym XZ-1 (jestem użytkownikiem LX5 i wiem że obiektyw XZ-1 dałby mi dodatkowe możliwości).

Jeśli rozważasz NEX-3 to miej na uwadze, że nie jest on już produkowany przez Sony. Druga wada Sony, to bardzo mały wybór obiektywów systemowych - w sumie trzy 16mm, 18-55mm i 18-200mm. Pierwszy z nich mały gabarytami ale nie za dobry optycznie, dwa kolejne są raczej duże jak na tą klasę sprzętu.

Alternatywnie polecałbym Olympusa E-PL1 z 14-42mm lub E-PL2 z 14-42mm wersja II (dedykowana do filmowania) oraz Panasonic GF1 lub coś z serii G. Jest szansa, że w kwocie do 2000zł co znajdziesz dla siebie.

Oczywiście jak odpuścisz sobie gabaryty to możesz iść w lustrzanki, ale pamiętaj, że sam zamiennik kita o lepszej jakości to tak od 2000 wzwyż.

PS
1. Jeśli chodzi o gabaryty to właściwie jedynie kompakty mieszczą się w kieszeni, czyli XZ-1 czy LX5 jest absolutnym maksimum wielkości.
Pozostałe aparaty to zawsze mniejsza lub większa torba.
2. A tak po prawdzie obojętnie co kupisz i tak będziesz zadowolony.

poniedziałek, 21 marca 2011, 11:10
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]