Teraz jest środa, 26 września 2018, 08:58

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 ok. 1500-2300 do wydania i taaaki kłopot! 
Autor Wiadomość
Post ok. 1500-2300 do wydania i taaaki kłopot!
Witam,
czytam, czytam i czytam... i coraz mniej wiem, co kupić :( Już 10 godzin czytam (z przerwą na sen) i chyba ostatecznie kupię jednorazówkę analogową i z bani! Żartuję.

Jestem amatorem, ale dużo bywam w plenerze i chciałbym parę fikuśnych fotek zrobić. Nie jestem fachowcem, ale chcę mieć możliwość "poszukiwań tfurczych" (pisownia zamierzona). Ponadto - z innej beczki - nałogowo chodzę na żużel i parę fotek też by się przydało (to taki sport, że jeżdżą bez sensu w kółko na motorach bez hamulców). Oczywiście imieniny cioci też trzeba opstrykać, ale to każdym można zrobić, więc tę kwestię pomińmy.

1. Minotla Z1 bardzo mi się podoba (chociaż nie z wyglądu, ale... od wyglądania to są modelki, nie?), ale czy za te pieniądze nie można kupić czegoś z nie aż taką aberracją chromat.? Ta w Z1 wydaje się makabryczna. A może wszystkie obiektywy w tej klasy aparatach tak mają?
Może Z2 będzie dużo lepsze (szkła GT)? Tylko Z2 pewnie będzie w mniej przyjaznej cenie :wink:
2. Idealnie byłoby, żeby aparat łykał karty SD/MMC, bo mam palmtopa z takimi kartami i nie musiałbym kupować drugiego kompletu (innych kart) do aparatu. Poza tym wymienność, możliwość podglądu na dużym, jasnym wyświetlaczu pamla itd. - po prostu jeśli będę miał aparat na SD/MMC, to oszczędzę kasę.
3. Korci mnie, żeby wydrukować coś na A4, ale zdaję sobie sprawę, że to raczej fanaberia raz do roku, przecież nie mieszkam w hangarze dla bombowców, żeby trzymać setki takich płacht. Na takie formaty 5Mpx to chyba konieczność, tak? Dlatego maksymalnym rozmiarem wydruków byłoby coś około A5. Czy widać różnicę (w ziarnie) miedzy wydrukiem zdjęcia zrobionego aparatem 3Mpx a 4Mpx (na formacie ok. A5)?
4. Hm... ktoś mnie pewnie zbluzga, ale przyciągnął moje oko... HP945. Nie wiem, czy też jest taki "niezawodny" jak inne HP i czy też wysysa akumulatory w takim tempie (pewnie tak), ale... mimo wszystko 5Mpx. Wieeem, 5Mpx pewnie mi niepotrzebne a ryzyko duże. I niewiadomo za wiele o jakości zdjęć nim robionych. Ma ktoś jakieś doświadczenia, spostrzeżenia?
5. Zachęcająco wygląda S414. Co prawda, to nie SD chyba, tylko CF, no ale 4M.
6. A może jednak Z1 z tym zoomem i możliwościami dzikiej zabawy nią?
7. Ale przecież jest sporo fajnych Olympusów w inetersujących mnie cenach!
8. A może jednak, aczkolwiek gdyby, ale tamten ma to, a ten ma tamto.... i tak w kółko. Ratunku!!!

Poradźcie, dobrzy ludzie!? Motam się okrutnie
:)

Pozdrowiam,
Scoobie

czwartek, 19 lutego 2004, 11:11

Bardzo skrótowo, sorry... Może później coś więcej.

Jeżeli ważna jest dla Ciebie możliwość użytkowania kart SD/MMC, Z1 jest naprawdę dobrym wyborem. To bardzo udany aparat. Aberracja może rzeczywiście odstrasza, ale jest widoczna przede wszystkim na zdjęciach robionych pełnym automatem. Problem w tym, że wiele (większość?) zdjęć jest w ten sposób wykonywana... Nie wiem, czy znalazłeś wątek TomkKa o testowaniu Z1 właśnie pod kątem aberracji - może poszukaj. Uważam, że Z1 jest trochę przereklamowana, biorąc pod uwagę poziom euforii prezentowany na naszym forum; na dpreview chociażby aż taki entuzjazm jej nie towarzyszy - niemniej swojej ceny jest bez wątpienia warta i to zdecydowanie jeden z wiodących w swojej klasie aparatów.

Nie sprecyzowałeś w sumie, na ile ważny jest dla Ciebie zoom optyczny. Bo na kartach SD/MMC (do tego ma trochę pamięci wbudowanej) chodzi również Kodak 6490 - to też UZ (ultra zoom) i do tego z matrycą 4MPix, czyli chyba ideał? Osobiście uważam, że Kodak ustępuje nieco Z1 i Olympusom C-740/750, ale może warto byłoby mu się przyjrzeć?

Koncentrując się wciąż na UZ - Olympus ma do zaoferowania w tej cenie wzmiankowane C-740 UZ (ok. 1600 złotych) i C-750 UZ (ok. 2000 złotych, ceny z Allegro). Ten ostatni jest dla mnie obecnie najlepszym UZ - jednak bez uwzględnienia właśnie wchodzących w tym segmencie na rynek aparatów Canona, Minolty i kilku nowych Olków (można jednak z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że nowośći będą kosztować). W świetle tego, co napisałeś, wadą Olków są karty XD. Jednak jakość zdjęć + bardzo dobry tryb auto przemawiają zdecydowanie na ich korzyść; do tego C-750 ma matrycę 4MPix.

Co do HP - każda marka ma swoich entuzjastów. Mam znajomych, którzy z powodzeniem bawią się od jakiegoś czasu HP-720 i bardzo sobie chwalą; niemniej awaryjność i "prądopazerność" HP to potwierdzony fakt. Ja bym nie ryzykował, ale to Ty decydujesz.

Pozdrawiam.

Zaraz pewnie parę osób się odezwie...

czwartek, 19 lutego 2004, 11:46
"Ogniskuję" właśnie przeglądarkę na wymienionych przez Ciebie typach aparatów.

"Jednocześnie zwracam się z prośbą o dalsze sugestie", w końcu co człowiek, to własne przemyślenia, doświadczenia, widzi-mi-się, itd.

Scoobie

czwartek, 19 lutego 2004, 13:45

Ginty powiedział już chyba wszystko co było do powiedzenia. Ja tylko rozwinę dwie kwestie.
Aberracje można poskromić (a raczej trochę zmniejszyć) zmniejszając otwót przesłony.
Do tego sporyu co się jeździ w kółko... zoom jest bardzo ważny, ale nie mniej ważna jest prędkość ogniskowania aparatu i opóźnienie na spuście. Z1 choć faktycznie trochę przesadnie jest tu reklamowana, jest w Twoim przypadku dobrym wyborem. Przede wszystkim jest tania. Zobacz jeszcze Fuji 5000 http://www.dpreview.com/reviews/fujifilms5000/
Wadą Z1 jest przede wszystkim jakość wykonania. Nie chodzi o to że psuje się jak np HP, ale ma się wrażenie że zaraz się połamie (moje prywatne zdanie na ten temat)

Udanych zakupów.

czwartek, 19 lutego 2004, 16:46
Moderator

Po pierwsze ma się tylko takie wrażenie, po drugie to wrażenie bardzo szybko znika, po kilkudniowym użytkowaniu aparatu! Ja teraz naprawdę się o to już zupełnie nie martwię :)

czwartek, 19 lutego 2004, 17:34

czwartek, 19 lutego 2004, 18:08

Rzeczywiście, skłaniam się ku Z1, m.in. również z powodu ceny. Jest wystarczająco niska, żeby nie płakać zbytnio w przypadku lekkiej wtopy (niezbyt trafnego wyboru) a z drugiej strony na tyle wszechstronna, że - tzn. na to liczę - pozwoli mi wyrobić sobie lepsze pojęcie o tym, czego najbardziej chcę od cyfrówki i ew. wymienię ją z czasem na coś innego... albo i nie.

ALE... jedna rzecz spać nie daje i tu szybkie pytanko do Vendeura: Jak poradziłeś sobie z ostrością przy słabo oświetlonych scenach. Pisałeś kiedyś, że automatyka głupieje (a może tylko się guzdrze... jak to jest?). Jak w praktyce wychodzi Ci ustawianie ostrości po pół-ciemku, robisz ręcznie?

Aha! Byłbym zapomniał. Przyszło mi do głowy, że można by spróbować nagrać kiedyś filmik z meczu. To (w Toruniu) ok. 16.5 minuty jazdy (w 15 odsłonach) a skoro Z1 robi podobno miodne filmiki, to... kusząca perspektywa... aczkolwiek to tak tylko - z ciekawości bardziej, bo co zdjęcia, to zdjęcia :)
Powiedzcie mi jeszcze, czy próbowaliście blokować ostrość przy nagrywaniu filmików na Z1, tzn. czy da się? Wiem, wiem - na żużel to nie wyda, bo raz chłopaki jadą mi pod nosem a za chwilę są na drugim końcu toru, ale na żużel nie będę blokował - hałas taki, że na pewno nie będzie słychać silniczka :wink:

Scoobie

czwartek, 19 lutego 2004, 18:31
Moderator

W sumie to dokładnie nie wiem, ale chyba nie można zablokować AF podczas kręcenia filmów... Jak dotąd nie znalazłem takiej funkcji.

PS. Jeśli chcesz nagrać te 16 minut w najlepszej jakości, to weź najlepiej 1,25 Gb pamięci ze sobą :)

Co do AF. W ciemnościach najlepiej usatwić ostrość ręcznie! Tzn. w półmroku i wszędzie tam, gdzie AF zawodzi. Ale jak pisałem już kilka razy i co widać na zdjęciach na naszej stronie, mimo braku ustawienia AF, forki wychodzą czasami całkiem dobre.

Jeśli chodzi o wszechstronność Z1, to jeśli nie miałeś za bardzo do czynienia z jakimiś bardziej zaawansowanymi aparatami, to powinna Cię ona powalić dosłownie. Jest tam tyle opcji i możliwości ustawień, że na pewno poznasz dokładnie jak się zajmować różnymi ciekawymi rzeczami w fotografii. A zawsze będziesz mógł aparat wymienić. Jeśli ją kupisz tanio jak ja, to jeszcze dużo nie stracisz. Z1 jest baaardzo chodliwa i nie ma problemu ze sprzedażą :)

czwartek, 19 lutego 2004, 22:53
Biorę na wstrzymanie. Poczekam aż pojawią się Z2, wtedy liczę, że ceny Z1 polecą w dół i zobaczymy. Jeśli stać mnie będzie na Z2, to kupię. Jeśli nie bardzo - zobaczymy jak będą wtedy konkurować cenowo Minolta Z1, Kodak DX6490 i Olek C740 (ew. 750). Uzbrajam się w cierpliwość, jeszcze trochę i któreś cacuszko będzie w moich niewprawnych łapach :wink:

Pozdrawiam,
Scoobie

sobota, 21 lutego 2004, 15:21
Moderator

Ja bym to przede wszystkim dodał do tego porównania nowy model Canon S1 !! Zobacz co o nim pisaliśmy w temacie "Nowe modele Canona" w dziale "Canon". Bo może zmienisz zdanie i zachorujesz na niego, jak kilka osób na forum ... :P

sobota, 21 lutego 2004, 15:36
Wiem, wiem... S1 zapowiada się bardzo smakowicie :)
Vendeur... nie mogę znaleźć postów TomekK'a (czy jak Go odmieniać) nt. aberracji chromatycznej w Twojej Z1, ale oprócz zmniejszenia otworu przysłony jest jeden patent. Daj znać, czy próbowałeś a jeśli nie, to może spróbuj - powinno działać przynajmniej w nocy. Wyobraź sobie np. panoramę osiedla mieszkaniowego, późnym wieczorem - jest ciemno i mnóstwo świateł w oknach - takie zdjęcie z otwartą przysłoną to dosłownie "purpurowy zawrót głowy", ale PODOBNO jeśli ustawić balans bieli na "dzień, fluorescent", to aberracja znika ze zdjęcia. Sęk w tym, że przykładowych zdjęć z takiego manewru nie znalazłem w internecie i nie wiem, co o tym myśleć.

Spróbuj może i daj znać, jak wychodzi?

Ponieważ biorę na wstrzymanie z zakupem, dlatego też S1 dojdzie do grupy wyselekcjonowanej do dalszych namysłów :) Jako człek impulsywny, miałem już ochotę zamówić Z1 u Grosmana, ale widzę, że akurat w tym momencie warto poczekać.

Pozdr.
Scoobie

niedziela, 22 lutego 2004, 12:42
Moderator

Jeśli chodzi o zdjęcia, to nie mam czasu się teraz tym bawić - mam kilka egzaminów na głowie :(

A co do tamtego wątku, to jakoś źle szukasz ... => http://forum.swiatobrazu.pl/foto/viewtopic.php?t=609

Poczytaj troszkę :)

niedziela, 22 lutego 2004, 14:51

Co do balansu bieli - tak też pisałem. Chodzi o to, że fioletowe obwódki pojawiają się przy jednoczesnym: złym wyostrzeniu, złym ustawieniu balansu bieli, całkowitym otwarciem przesłony i prześwietleniem zdjęcia. Wystarczy wyeliminować jeden czynnik i już jest OK - pomaga więc ustawienie ręczne balansu bieli "na kartkę".

niedziela, 22 lutego 2004, 15:10

niedziela, 14 marca 2004, 20:04
Moderator

Byłoby miło gdybyś pisał bardziej sensowne wypowiedzi i chociaż w najmniejszym stopniu je argumentował...

niedziela, 14 marca 2004, 20:43
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona