Teraz jest środa, 26 września 2018, 09:13

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 G5 czy Z2 
Autor Wiadomość
Post G5 czy Z2
No właśnie, co? G5 czy Z2? Wiem, że ultrazoom to zaleta Z2, ale jakie są zalety G5? Matryca 5MPix powiedzmy że jest bez znaczenia, 4MPix wystarczy.

wtorek, 13 kwietnia 2004, 23:41

Hmm widzisz... te dwa apraty mają zupełnie inne przeznaczenie.

G5 robi dobrej jakości zdjęcia. Lepsze (moim zdaniem) niż Z1. Ma więcej
ustawień, lepiej leży w ręce i jest bardziej "zaawansowany" (i drogi).

Z1 to aparat tani i z długim zoomem (co powoduje większe zniekształcenia geometryczne zdjęć i ich niższą jakość)

Różnica 4 czy 5MP jest faktycznie mało istotna.

Napisz co konkretnie potrzebujesz, co pstrykasz, czym, od jak dawna, podaj nr buta itd. to może zdołamy Ci coś doradzić.

wtorek, 13 kwietnia 2004, 23:57
Moderator

Hej! Ja mam Z1, ale także G5 (tzn dostępn do niego). Z2 robi troszkę lepsze zdjęcia od Z1, ale G5 jeszcze lepsze. Ma mniejszą aberrację chromatyczną, zniekształcenia geometryczne (dystorsja), mniej szumi i ogólnie lepiej foci. Dodatkowa zaleta, to więcej przycisków na obudowie i szybszy dostęp dzięki nim do różnych funkcji.

Ale! Minolta ma zoom 10x - porównywałem na święta z zoomem 3 x G5; niebo a ziemia! Mi akurat nie pasuje menu Canona - nie umiałem się w nim w ogóle odnaleźć, a trzeba zaznaczyć, że Z1 to moja pierwsza cyfrówka i bez problemu robiłem nią zdjęcia bez czytania instrukcji obsługi. Dlatego uważam, iż menu Minolty Bije na głowę, to z Canona i łatwy dostęp do funkcji dzięki przyciskom zdecydowanie się pogarsza poprzez menu, które w Z1/Z2 jest po prostu idealne.

Ponadto Minolta Z1 jest zdecydowanie szybsza od G5. Chodzi mi głównie o czas nastawiania ostrości. Z1 nagrywa też bardzo dobrej jakości filmy, a Canon raczej w ogóle (jakość 4 x gorsza).

Ja osobiście wybrałbym Z2, ponieważ dla mnie ważna jest swoboda, jaką daje zoom 10x. Jakość zdjęć w Z2 także polepszono i jest to dobry aparat. Na dodatek sporo tańszy.

PS. Nie wiem w czym ma przewagę G5, jeśli chodzi o te ustawienia... Podaj przykłady bonnum, bo aż tak się w jego menu nie zagłębiałem.

środa, 14 kwietnia 2004, 01:21

G5 ma więcej ustawień dostępnych z obudowy.

Menue może i jest bardziej skomplikowane ale na pewno nie musisz do niego wchodzić tak często jak w Z1

Z1 (jak i Z2) robi wyśmienite filmy!! Jak kamera!!

W zasadzie wybór sprowadza się do prostego pytania:
Wolisz zoom i filmy, czy jakość zdjęć i mnogość ustawień?

środa, 14 kwietnia 2004, 01:52
Moderator

mnogość ustawień?

Tu nie chodzi o samą ilość możliwych ustawień, ale właśnie o dostępność do nich za pomocą dedykowanych przycisków w G5 - to jego zaleta w tej kwestii. Ale czy nie warto mieć taki zoooooom i naprawdę niezłe filmy :P

środa, 14 kwietnia 2004, 02:04
Dzieki za rady. Mam duze doswiadczenie w fotografii analogowej, ale w cyfrowej zadne, albo prawie zadne, troche uzywalem Coolpixa i jakiegos Sony. Jakosc zdjecia jest dla mnie wazniejsza niz jakosc filmu, ale z drugiej strony uniwersalnosc zooma Z2 to atut, ktory ciezko przebic. No i cena Z2 na allegro jest jakies 400zl (500?) nizsza - w sam raz na jakas przyzwoita karte pamieci. Przyciskologia jest bez znaczenia. A nie ma tu jakiegos wielkiego zwolennika G5? Bo dziwi mnie to, ze na wszystkich galeriach typu photosig, plfoto bardzo czesto spotyka sie G5 a Z1/Z2 nie.

środa, 14 kwietnia 2004, 07:38

jasne że jest tu wielki zwolennik G5 w osobie Cichego :D -warto poszukać jego wypowiedzi.. i w jego podpisie jest odnośnik do jego galerii, w której większość fotek pochodzi właśnie z G5 (bo raczej pod względem merytorycznym to wypowiedzi niewiele wnoszą ;) )

środa, 14 kwietnia 2004, 07:47

jasne że jest tu wielki zwolennik G5 w osobie Cichego :D -warto poszukać jego wypowiedzi.. i w jego podpisie jest odnośnik do jego galerii, w której większość fotek pochodzi właśnie z G5 (bo raczej pod względem merytorycznym to wypowiedzi niewiele wnoszą ;) )

Widać twoja odpowieć wniosła potwornie dużo do tej dyskusji. Nie jestem zwolennikiem G5, byłem jakiś czas jego użytkownikiem , więc mogę się wypowiedzieć obiektywnie.

Jeśli kolega V. woli aparatem robić fajne filmy i używać jako lornetki, to gratuluję serdecznie. Pewnie ma jeszcze sterowaną komputerem spłuczkę w ubikacji i ogrzewane bambosze. Aparat ma robić ładne zdjęcia a nie tańczyć, śpiewać i gotować. Popatrz na lustrzanki cyfrowe - żadną z nich nie nagrasz filmu, nie wykadrujesz zdjęcia za pomocą LCD, ale za to zrobisz porządne zdjęcie. Tak, jak i porządne zdjęcie zrobisz Canonem G5, czego nie można powiedzieć o Z1/Z2 , które robią fotki tylko zadowalającej jakości.

PS. Mam nadzieję, że moja wypowiedź cokolwiek wniosła.

http://www.negatyw.org

środa, 14 kwietnia 2004, 10:03

Pozwolicie ze dodam dwa slowa na temat Z2 - wkoncu badz co badz jestem jej posiadaczem - jezeli chodzi o jakosc fotek to mysle ze G5 nie odbiega tu drastycznie a nawet powiedzialbym ze wcale - Z2 ma bardzo poprawiony obiektyw i aberacje apohromatyczne wlasciwie nie wystepuja wcale, poza tym zredukowano ilosc odbic tzw flary - zrobilem fotke pod slonce i nie ma flar??? - az sam sie zdziwilem, pozatym przy zdjeciach nocnych w Z2 nie wiem jak jest w Z1 ale przy czasie naswietlania juz powyzej 1 sek wlacza sie "nr" - czyli redukcja szumow (czyli jezeli zrobisz zdjecie w iso 400 i przy czasie naswietlania 2 sek to szumow nie bedziesz miec wcale). Matryca w Z2 tez zostala zmieniona w stosunku do Z1 wiec szumy przy iso 200 sa niewielkie mozna powiedziec ze ich nie widac :). A jezeli chodzi o zdjecia nocne to widzialem gdzies w sieci galerie pewnego urzytkownika G5 i powiem to tak: jezeli zdjecia wychodza tak ze masz piekne soczyste kolory tzn ze nalezy sobie taki aparat odpuscic bo to nie sa dobre zdjecia tylko sfalszowane - powie ci to kazdy fotograf - zdjecie musi oddawac rzeczywistosc a nie ja upiekszac.
Od to by bylo na tyle
Pozdrawiam

ps. choc moze "uzytkownik G5 alias Cichy" specjalnie popsol zdjecia nocne i G5 jest swietnym aparatem ale o to juz trzeba sie spytac Cichego :)

Teraz Fuji S5500 + xD 256MB + statyw
http://www.komputery-attena.9x.pl

środa, 14 kwietnia 2004, 10:20

...pozatym przy zdjeciach nocnych w Z2 nie wiem jak jest w Z1 ale przy czasie naswietlania juz powyzej 1 sek wlacza sie "nr" - czyli redukcja szumow (czyli jezeli zrobisz zdjecie w iso 400 i przy czasie naswietlania 2 sek to szumow nie bedziesz miec wcale). (...) choc moze "uzytkownik G5 alias Cichy" specjalnie popsol zdjecia nocne i G5 jest swietnym aparatem ale o to juz trzeba sie spytac Cichego :)

Ha, ha, ha.. !!! No i wracamy do punktu wyjścia. Gadać to sobie możesz nie wiadomo jakie cuda. Pokaż proszę wszystkim te zdjęcia nocne BEZ SZUMÓW !! Chętnie obejrzę !! Póki co, jestem zdania , że Minolty robią najgorsze fotki nocne.

Ja tradycyjnie coś zapodam, nie będę gołosłownym, jak posiadacze Z1/Z2/A1 (ups, przepraszam, z Minolty A1 widzieliśmy już jedno genialne zdjęcie nocne) :

Canon G5, czasy powyżej 1 sekundy (popsute przeze mnie i mój kiepski aparat zdjęcia nocne) :

Obrazek

Obrazek

środa, 14 kwietnia 2004, 11:45

Widać twoja odpowieć wniosła potwornie dużo do tej dyskusji(..)
mam taką nadzieję że udało mi się naprowadzić zainteresowanego do sporego źródła przykłądowych fotek..

Cichy napisał(a):
PS. Mam nadzieję, że moja wypowiedź cokolwiek wniosła.
sie rozumie :D

środa, 14 kwietnia 2004, 12:16

A zdjęć z Z2 jak się nie doczekaliśmy, tak się chyba nie doczekamy :)

środa, 14 kwietnia 2004, 12:28

nie mam statywu, nie bylem w pradze, zdjecie przez szybe , 15 sekund naswietlania - zdjecie zrobilem tylko poto by zobaczyc to co pisza w instrukcji o szumach w nocy - do tego jeszcze 10x zoom
Zdjecie pomniejszone Photoshopem
Obrazek
Orginał:
http://www.toya.net.pl/~my2/test.JPG

Sorki jak bede mial chwile moze cykne zdjecie Pałacu Poznańskich no i jak bede mial statyw
Pozdrawiam

Teraz Fuji S5500 + xD 256MB + statyw
http://www.komputery-attena.9x.pl

środa, 14 kwietnia 2004, 12:42

No i dziękujemy za zdjęcie. Brawo, niedoskonałość Minolty została wreszcie obnażona. Przecież na tym zdjęciu prawie nic nie widać - nie mam tu pretensji do nieumiejętnego fotografa - po prostu nie da się pstryknąć lepiej. Żebyście wiedzieli o czym mówię - też mam zdjęcie zza szyby w oknie :

Obrazek

środa, 14 kwietnia 2004, 13:24
Przepraszam, nie chciałem wywoływać wojen systemowych :-).
Ta różnica w nocy może się bieże stąd, że może G5 ma bardziej czuły element CCD? W końcu jest droższy. Ale widziałem w sieci naprawdę dobre nocne zdjęcia z Z2, np.: http://photos.photosig.com/photos/75/07 ... 9be0ca.jpg
Jeszcze się zastanawiam nad NCoolpix5700, wiem że jest droższy ok. 1000zl od Minolty, ale ta jakość zdjęć... naprawdę doskonałe. Ale cena robi się niebezpiecznie blisko dSLR z wymiennymi obiektywami, np. 300D :-)

środa, 14 kwietnia 2004, 13:56
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona