Teraz jest czwartek, 20 września 2018, 10:53

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 c-765, Z1, Z10 czy W12 ? 
Autor Wiadomość
Post c-765, Z1, Z10 czy W12 ?
Witam.
Od miesiąca czytam i szukam na forum czegoś na lata niedrogiego a dobrego. Wiem że właściwie to się wzajemnie wyklucza - wszystko jest tyle warte ile kosztuje - ale ...
Do zastosowań amatorskich z dobrym zoomem, matryca ponad 3mp (czasem wydruki 13X18) automat i pełny manual, gniazdo lampy dodatkowej, im wiekszy wyświetlacz tym lepiej, korektor wizjera (oczy stareńkie a okulary nielubiane). Koszty dodatkowe nieistotne, bo karta, baterie ładowarka itp to wydatek jednorazowy. Najistotniejsze żeby kolory były ok, zoom im wiekszy tym lepiej (zwierzęta w plenerze), automat do szybkich ujęć (często są niepowtarzalne), zdjęcia bez błysku wieczorem i w nocy. A jak czasem dostanę natchnienia to ładne zdjęcia roślinek ze statywem i dodatkowym oświetleniem.
Soniak - duży 2,5"LCD mały zoom, ale opinie różne, C765 raczej zachwalany ale dodatkowe światło?, Z1 i Z10 jedni za inni przeciw.
Byłem w sklepach oglądałem, pomacałem, nasłuchałem się o zaletach i braku wad (kiedyś usłyszałem od sprzedawcy że za drobny datek moze mi opowiedzieć o aparatach wszystko tylko nie przy szefie i z kamerą za plecami)
Wiem że jest opcja szukaj na forum ale po przeczytaniu wiem jeszcze mniej. Cena za aparat raczej do 2tys, bo jeszcze karta itp a to są moje oszczędności z kilku miesięcy i nieprędko będzie więcej.Dzięki za zrozumienie pozdr. Andi

niedziela, 17 października 2004, 15:48

Post Re: c-765, Z1, Z10 czy W12 ?
andi napisał(a):
Do zastosowań amatorskich z dobrym zoomem, matryca ponad 3mp (czasem wydruki 13X18)

13x18 to spokojnie z 2MP zrobisz, z 3MP spokojnie 20x30 - wiec po co ci matryca wieksza niz 3MP ?

niedziela, 17 października 2004, 15:53

Bo jak mam wydać trochę kasy to chcę mieć możliwość wydruku tych większych formatów a 3mp to chyba już jest standart. Po wykadrowaniu z ujęcia 1/3 chyba 2mp do formatu 13X18 będzie za mało.

niedziela, 17 października 2004, 16:09

Jak rozumiem chcesz kupic cos powyzej 3MP bo bedziesz robil odbitki 50x75 ? Bo do takich to Ci sie faktycznie przyda wiecej niz 3MP

Jestes kolejna osoba ktora kupuje sprzet bo ma kase a nie taki ktory jej faktycznie potrzebny - pomysl czy wogole warto placic wiecej za wieksza matryce skoro zapewne nigdy jej nie wykorzystasz. Nie sadze aby ktokolwiek do zastosowan domowych robil odbitki wieksze niz 20x30, mysle ze nawet takjich nie bedziesz robil (moze zrobisz ze 2-3 na probe i tyle) - a do tego spokojnie wystarcza matryca 3MP

Kup sobie aparat z matryca 30MP - bedziesz szczesliwy ze ci starczy na 10 lat - a za rok ten sprzet bedzie wart 500pln - bez sensu.
Nie kieruj sie rozdzielczoscia matryc podczas wyboru aparatu - nigdy nie wykorzystasz mozliwosci duzych matryc a stracisz na jakosci zdjecia. Co do zooma to im wiuekszy tym tracisz wiecej na jakosci fotek, kolory to tez jwestia wzgledna - kazda osoba inaczej odbiera kolorystyke obiektow. Zasadniczo Minolta, Canon, Olympus, Nikon - one oddaj kolory poproawnie, oczywiscie kazdy na swoj sposob.

Zreszta opisy wszystkich podanych przez ciebie aparatow byly tu poruszane setki razy i nie widze celu aby to wszystko powtarzac - wszystko co bylo mozna zostalo juz powiedziane, teraz pozostaje to przeczytac, przeanalizowac i kupic aparat najbardziej odpowiedni dla ciebie.

Przy okazji nie da sie kupic tak naprawde aparatu na lata - chyba ze lustro gdzie sobie zmienisz obiektyw, no i jeszcze ewentualnie jak nie masz zapedow na fotografowanie a aparat potrzebujesz do zdjec na imprezach.

niedziela, 17 października 2004, 16:24
Moderator

Widać, że kolega bardzo niezdecydowany. Możesz kupić np. Minoltę Z1 - dobry wybór - i do tego osprzęt, włącznie z lampą 3600 HS. Będziesz miał naprawdę niezły komplet, a zoom i szybkość aparatu bardzo Ci się przyda do wspomnianych zastosowań. Dobrym wyborem będzie także Olympus C-765.

niedziela, 17 października 2004, 16:51

Do wydruków 13x18 wystarczy spokojnie 2mp- sam robiłem z A60 15x21 i wyszło super (przez lupę nie patrzyłem). Czyli 3mp+ kadrowanko i masz 13x18 w ok. 200dpi (no, chyba, że musisz mieć te 300dpi koniecznie, ale to nie ma sensu, bo ja różnicy nie widziałem, a robiłem też 10x15), można spokojnie powiesić na ścianie itp.

Musisz sobie odpowiedzieć, czy jest Ci potrzebny tak duży zoom. Jeśli tak, to masz ogromny wybór, zaczynając na A75, a kończąc na A95 W12 itp
Jeśli nie, to warto zastanowić się nad Minoltą Z1, Olympusem C-765, może C-750 (ma stopkę na lampę błyskową). Generalnie, z tego, co przeczytałem szukasz aparatu uniwersalnego, który wszystko będzie robił dobrze- takie są lustrzanki :( Ale tak mniej więcej dobra będzie ta Minolta, jest szybka, ma zoom, ustawisz na statyw, czy gdziekolwiek i nocne też wyjdą.

niedziela, 17 października 2004, 17:09
"Nie kieruj sie rozdzielczoscia matryc podczas wyboru aparatu - nigdy nie wykorzystasz mozliwosci duzych matryc a stracisz na jakosci zdjecia. "

Proszę uprzejmie Kolegę o wyjaśnienie, co miał na myśli...
Do tej pory myślałem, że im większa matryca (w sensie jej rozmiarów)
tym większa jakość zdjęcia (bo większa powierzchnia "naświetlenia")...

a na marginesie - to, kim jest pytający nie powinno mieć znaczenia -("Jestes kolejna osoba ktora kupuje sprzet bo ma kase a nie taki ktory jej faktycznie potrzebny") - człowiek pyta, a znający się na rzeczy odpowiada (lub nie, jeśli mu się nie chce gadać...)

niedziela, 17 października 2004, 17:12

Sorki ale może źle opisałem.Matryca conajmniej 3mp. Zrobilem kilka fotek całego stada lwiątek, po jakimś czasie było mi potrzebne zdjęcie jednego który był na tym zdjęciu. Wykadrowalem i z 13X18 zrobilo sie 6X6. Jak wygłądało w powiększeniu do 13X18 nie muszę mówić. Dlatego potrzebuję duży zoom i co najmniej te 3mp.Do tej pory robiłem zenitami i kodakami i trochę kręciłem analog Samsung w50. W firmie gdzie pracuję do niedawna był zawodowy fotograf i on robił zdjęcia. Teraz w ramach oszczędności nie ma już etatu, a dla następnych pokoleń trzeba coś zostawić. Dlatego chcę kupić coś dobrego, za rozsądne pieniądze, a po czytaniu przez prawie miesiąc tego forum zebrałem się na odwagę i poprosiłem o pomoc użytkowników a nie sprzedawców. Mam aparat cyfrowy Yakumo który był zachwalany przez sprzedawcę ale nawet na imieninach się nie sprawdza.
To że chcę aparat na lata to nieznaczy że ma być zawsze nowoczesnym i super odlotowym. Przez 40 lat robię zdjęcia aparatem który ojciec kupił w 1950 roku. Jest sprawny małoobrazkowy niezniszczalny - Dollina Super II- i to jest aparat na lata, dobre soczewki, solidna obudowa itp. Stare zenity - lustrzanki też są na lata - żaden z nich jaszcze nie widział serwisu.
Prosiłem tylko o poradę Z1,C765 czy w12 - opinie użytkownikow.
pozdr.Andi
ps. przeczytałem wszystko co jest na tym forum, więc nie każcie mi to robić jeszcze raz.

-Vendeur - Z1 czy c 765?

niedziela, 17 października 2004, 17:21
Moderator

-Vendeur - Z1 czy c 765?

Nie wiem. Sam nie wiem, co bym kupił. Minolta jest tańsza, ma tańsze karty pamięci, jest szybsza, ma lepsze menu i według mnie łatwiej i szybciej się ją obsługuje. Za to robi nieco gorsze zdjęcia. Ale Olympus też ma sporo zalet. Musiałbyś poczytać o obu modelach dokładnie i zwrócić uwagę na przydatne cechy.

niedziela, 17 października 2004, 18:07

W zasadzie trudno powiedzieć. Minolta jest szybsza, ale mniej dokładna. Tańsza i na tańsze karty pamięci, ale robi gorsze zdjęcia. Ma lepsze menu, to na pewno. Olympus ma je nieco zagmatwane, ale to nie jest straszny problem. Z tego, co słyszałem, to największą wadą Olliego są szumy przy zdjęciach z lampą w pomieszczeniach. Wychodzi to przy odbitkach A4, przy mniejszych nie. Ale jak wykadrujesz, to pewnie będzie widać to trochę. Inna sprawa, że Minotlta też trochę szumi.

niedziela, 17 października 2004, 18:16

sq8shq napisał(a):
napisał:
"Nie kieruj sie rozdzielczoscia matryc podczas wyboru aparatu - nigdy nie wykorzystasz mozliwosci duzych matryc a stracisz na jakosci zdjecia. "

Proszę uprzejmie Kolegę o wyjaśnienie, co miał na myśli...
Do tej pory myślałem, że im większa matryca (w sensie jej rozmiarów)
tym większa jakość zdjęcia (bo większa powierzchnia "naświetlenia")...

Pisalem o rozdzielczosci matrycy a nie o jej fizycznych wymiarach - to sa 2 rozne kwestie. Im wieksza rozdzielczosc tym mozesz robic wieksze odbitki ale rozdzielczosc matrycy nie wplywa na jakosc - oczywiscie teoretycznie bo w praktyce im wieksza rozdzielczosc na tej samej wielkosci fizycznej matrycy tym masz wieksze zaszumienie zdjecia czyli gorsza jakosc.

niedziela, 17 października 2004, 18:36

Gdzieś padł pomysł Olympusa C-750 - wydaje mi się dobry. Natomiast porównywanie C-765 czy C-750 i Z1 + akcesoria jest trudne. Jeżeli potrzebujesz lampę, to Z1 z dobrą lampą wydaje się nie do pobicia.

niedziela, 17 października 2004, 21:44

Dziękuję tym którzy zabrali głos i pomogli wybrać. Zabolało mnie trochę -("Jestes kolejna osoba ktora kupuje sprzet bo ma kase a nie taki ktory jej faktycznie potrzebny") . Właśnie na ten "sprzęt " oszczędzałem bardzo długo i dlatego chciałem kupić jak najlepszy w granicach możliwości finansowych. Wybrałem Z1. Sony W12 ma większy LCD- 2,5" więc więcej widać, matryca 5,1 ale zoom tylko3X-odpadł. C765 jest ok ale zasilanie i brak stopki lampy. Został Z1. Jeśli nauczę się go obsługiwać i robić dobre zdjęcia to w przyszłym roku mam obiecane zlecenie na folder i jakąś kasę na zakup sprzętu z prawdziwego zdarzenia. Więc jeszcze w tym miesiącu będę szczęśliwym posiadaczem Z1. Jeszcze raz dziękuję.
pozdr.Andi

poniedziałek, 18 października 2004, 19:17
Moderator

No to czekamy na owoce nauki. Pokaż nam fotki i opisz wrażenia.

poniedziałek, 18 października 2004, 19:34
Z1 jest Ok, ale Z2 i Z3 też przecież istnieją. W końcu jak człowiek chce wydać więcej i uśmiecha mu się bardziej 4Mp... :lol: O zakresach zooma już nawet nie wspomnę!

poniedziałek, 18 października 2004, 20:32
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona