Teraz jest środa, 25 kwietnia 2018, 06:56

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Pierwsza cyfrówka - do 800 zł 
Autor Wiadomość

Post Pierwsza cyfrówka - do 800 zł
Przeglądałam różne testy, czytałam forum - i nadal pustka w głowie. Chciałabym kupić mój pierwszy aparat cyfrowy. Zastosowania - typowo amatorskie. Coś, co pozwoli zrobić ładne zdjęcia z wycieczki, jakieś widoczki, zabytki, osoby :). Zależy mi na dobrych zdjęciach przy słabym oświetleniu (na zewnątrz w nocy, w ciemnych pomieszczeniach), zdjęciach z bliska i niezłym zoomie. Mile widziana dodatkowa opcja filmików.

Zdaję sobie sprawę z tego, że to bardzo ogólne informacje, ale naprawdę trudno jest mi bardziej doprecyzować moje oczekiwania. Na fotografii znam się słabo, na cyfrowej - jeszcze słabiej. Zależałoby mi po prostu na czymś, co pozwoli zrobić dobre zdjęcia w większości sytuacji (automatyczne dobieranie parametrów) i ew. da możliwość poeksperymentowania w wolnych chwilach z ręcznym dobieraniem różnych funkcji. Przy czym rozumiem, że "dobre zdjęcie" dla każdego znaczy co innego - w moim wypadku chodzi po prostu o przyzwoitą jakość przy przeglądaniu na komputerze lub drukowaniu (niewielkie formaty). Przeglądałam strony zamieszczające zdjęcia wykonane różnymi modelami aparatów i obawiam się, że nie widzę szczególnych różnic :(. Może to dlatego, że kiedyś przez dłuższy czas korzystałam ze starusieńkiego, prostego modelu cyfrówki i tam jakość zdjęć była naprawdę bardzo słaba. Czytałam też testy różnych aparatów, porównywałam sobie ich parametry, ale niewiele z tego wynika - za mało mówią mi te wszystkie cyferki :(.

Limit cenowy, jak już wspomniałam w temacie postu, to ok. 800 zł. Rozważam np. Nikona Coolpix 4200 - czy to dobry aparat? I co innego z tej półki cenowej warto wziąć pod uwagę?

Będę bardzo wdzięczna za wszelkie rady.

Pozdrowienia!

Tawi

niedziela, 8 maja 2005, 19:39

Cokolwiek co wpadnie ci w rękę w dobrej cenie i będzie renomowanej firmy od lat robiącej aparaty fotograficzne. Jeżeli Nikona możesz mieć w dobrej dcenie - to go bierz!

niedziela, 8 maja 2005, 19:45

Oj, a co jeśli wpadnie mi w rękę więcej niż jeden aparat? I ile to jest dobra cena?:) Może jednak ktoś poleciłby mi coś konkretnego? Ja naprawdę się na tym nie znam :(.

niedziela, 8 maja 2005, 19:49

Dobra cena, to jak najniższa. A jak wpadnie ci kilka w dobrej cenie, wybierz ten, który najlepiej leży ci w dłoni, najbardziej ci się podoba, ma np. największy lcd i ewentualnie większy zoom - jeżeli ci na nim zależy. Możesz również porównać wielkość matrycy (np. 3, 4 MP), ale jeżeli chcesz robić typowe odbitki, to nie ma znaczenia.

Zaznaczam, że w tym przedziale cenowym nie ma co za bardzo wymyślać!

niedziela, 8 maja 2005, 19:59

Ale podejrzewam, że któryś aparat musi być lepszy, a któryś gorszy :). Nie chciałabym się kierować wyglądem aparatu i "leżeniem w dłoni"... Zadałam pytanie tu na forum, bo miałam nadzieję, że ktoś będzie mi w stanie powiedzieć, na co jeszcze mogę zwrócić uwagę - może jest jakaś funkcja, która jest wyjątkowo przydatna? Może na któryś z parametrów szczególnie warto zwrócić uwagę? Może któryś aparat pozwala robić lepsze zdjęcia w nocy (zależy mi na tym)? Może... właśnie nie wiem, miałam nadzieję, że ktoś mi poradzi, o jakich "może" nie można zapomnieć :).

niedziela, 8 maja 2005, 20:17

Nikon 4100, 4200,4600 (większy numer modelu nie świadczy to że jest lepszy, ale ma inne paramerty, których pozostałe nie mają, np. 4600 jest starszy od 4200) Canon A510,Olympus mju: to fajne aparaty, o ładnym, zgrabnym, kompaktowym wyglądzie, dobrych parametrach nie ma między nimi jakichś dużych różnic, a do twoich zastosowań to nie zobaczysz różnicy jaką zobaczyłby bardziej zaawansowany fotografik, do każdego firmowego bedziesz musiała dokupić coś jeszcze, choćby i karte (256MB lub większą) i pokrowiec i wyjdzie cie to ok. 1000zł łącznie.
Aparatów typu: Premier, HP, Trust :) , Pentagram nie bierz nawet pod uwagę. Firmowe to np. Canon, Minolta/Konica Minolta, Nikon, Olympus,Fuji niby Kodak i poniekąd Sony, ale to raczej temat na innną rozmowę :)
Zobacz np. na http://www.dve.pl, albo ostatnią ulotkę z media markt, fotojoker - cena za nikony jest naprawdę interesująca.
Canon A510 np. pozwala robić dobre zdjęcia w nocy,ale długo ładuje lampę (nawet do 9-10sekund) i ma polskie menu, zresztą zobacz sobie na opisy parametrów (czas otwarcia migawki - wiesz, że im dłuższy tym w ciemniejszą noc zrobisz udane zdjęcie, ale bez statywu/stabilnego podparcia sie niestety raczej nie obejdzie przy długich czasach naświetlania)
Pozatym to jest kwestia indywidualnego podejścia, potrzeb, często kieruje człowiekiem wygląd, a te w/w aparaty są wg mnie naprawdę wszystkie całkiem ładne.
Napisz jak już coś kupisz :)

Minolta Z10, SD 256 Kingston Elite Pro, 4x2300 + 4xSanyo 2500; UV,Skylight,Polar,Makro+2,Gitter 4x; Velbon DX-888 i... pudełko kartonowe od nowoœci :)

niedziela, 8 maja 2005, 21:49

AFRO napisał(a):
Zobacz np. na http://www.dve.pl, albo ostatnią ulotkę z media markt, fotojoker - cena za nikony jest naprawdę interesująca.

Właśnie ta ulotka z MediaMarkt mnie zachęciła :). Tam znalazłam Nikona 4200 - czyli warto?

Jakiej wielkości kartę warto kupić? I jaką wybrać, z jakim kosztem może się to wiązać? W sieci znalazłam tylko, że z Nikonem nie lubią się karty KingStone... czy jakoś tak ;).

A z Fotojokera czym warto się zainteresować? Muszę tylko sprawdzić, czy ten sklep jest u mnie w mieście :).

AFRO napisał(a):
Napisz jak już coś kupisz :)

Jasne :).

// edit
Sprawdziłam i oczywiście Fotojoker u mnie jest - w sumie zdziwiłabym się, gdyby nie było ;)

niedziela, 8 maja 2005, 23:40

karty to 256MB np. Lexar, Sandisk (droższe raczej o 30-50%) Pretec, Apacer, Pentagram HiSpeed. koszt w granicach 95-130zł (zależy od sklepu - najlepiej wynegocjować cenę razem z aparatem(ja tak zrobiłem - łącznie na aparacie i karcie jakieś 40zł - zawsze to coś) albo kupić w jakimś tanim z częściami do komputerów) lub 512MB (ok. 155-180zł) Do nikona nie ryzykuj kingstone'a. A czym się warto zainteresować? Model już masz mniej więcej wypatrzony, teraz cena, cena i jeszcze raz cena - tam gdzie taniej, pewniej. W fotojoker czasem są bardzo interesujące obniżki cen (jak to było niedawno np na Fuji S5500) więc warto się zainteresować - po co przepłacać, no nie? tylko nie daj sobie niczego wmówić w tym sklepie :)
pozdrawiam

Minolta Z10, SD 256 Kingston Elite Pro, 4x2300 + 4xSanyo 2500; UV,Skylight,Polar,Makro+2,Gitter 4x; Velbon DX-888 i... pudełko kartonowe od nowoœci :)

poniedziałek, 9 maja 2005, 00:51

Czy 750 zł za Nikona 4200 (cena z MediaMarkt, oczywiście pod warunkiem, że jeszcze to mają - oferta do wyczerpania zapasów) jest satysfakcjonująca, czy powinnam szukać dalej? Jest jakaś różnica pomiędzy kartami pamięci wymienionych przez Ciebie firm? Czy 256 MB jest wystarczające, czy może warto od razu kupić 512 MB? (przy założeniu np. robienia oprócz zdjęć także filmików) Aaa, i jeszcze jedno - orientujesz się, jak jest z czasem wytrzymywania baterii w tych aparatach?

Nic sobie nie dam wmówić, jestem raczej asertywna ;)

poniedziałek, 9 maja 2005, 01:19

hmm, mowisz że jest w twoim mieście fotojoker, to się tam przejdź bo ten nikon tam stoi 699zł więc w media markt zostawisz zbędnie koszt ok. pół karty 256MB.
nie wiem, czy admin. mnie za linki na tym poscie nie zresetuje :) http://www.fotojoker.pl/sub.php?kid=652&prod=2 ale co tam :)
http://www.fotojoker.pl/produkt.php?kid=652&pid=8626
Ja np. nie chciałem kupować aparatu z akumulatorkiem, tylko na akumulatorki/baterie AA bo nie zależało mi na małych gabarytach aparatu a na tym, że są tańsze, można w każdym kiosku dokupić baterie jak aku. padnie np. na jakiejś wycieczce gdy nie ma czasu/warunków na ładowanie, (dodatkowy komplet aku. ~30zł a nie 160-200 jak za takie właśnie akumulatorki jak mają coniektóre aparaty) no i trzymają dłużej.
Ale taki aku jak w np. tym nikonie bedzie napewno dość dobry, znajomy ma aparat BenQ od grudnia, też na taki mały aku. i zrobi nim ok. 60-80zdjęć i pada, natomiast ma też sony P100 i na nim ok. 250-300zdjęć naczaska, tak więc co firma to firma, przekonujesz się o tym na każdym kroku. W tym nikonie pewnie w porównaniu do sony nie bedzie wielkiej różnicy. Poszukaj w specyfikacji aparatu na stronach www ile wytrzyma, ile piszą tyle napewno bedzie trzymał.
Uff :) teraz te karty.
256MB Trafisz na Pretec, do 120zł to kup, trafisz na Sandisk do 145 to kup itp. jak masz na tyle kasy, dla mnie to raczej nie jest tak istotne czy lexar, czy pretec, czy kingston, ważne że wszystkie to dobre firmy, niektóre się gryzą z nikonami jak kingston to od razu odpada, ale tylko z tego względu, bo pod innymi wzgl. wszystkie są podobne. W każdym razie nie kupuj jakichś NoName czy innnych badziewi bo szkoda zdjęć jak nagle odechce się jej pracować, podobnie jak z płytami CD - kupisz syf za 45gr. to po roku/1,5 nie odczytasz nic, kupisz za 1-1,3zł Verbatim, TDK to pochodzą naprawdę dłużej , ja już np. od5lat nagrywam na nich i ani jedna nie padła. Co marka to marka poprostu.
Trafisz, na 512MB Pretec za 170-180zł to też warto, zresztą wiesz już mniej więcej o co biega.
Ja kupiłem kingstone elite pro high speed za 90zł (razem z aparatem wydarłem upust) bo mam do tej firmy zaufanie od lat (np. RAM w różnych kompach) i nie gryzie sie mi z moja Minolta.
W tej rozdzielczości co piszą że ten nikon ma max. 2048x1536 zrobisz na karcie 256MB do 300zdjęć (+/-) w trybie standard, czyli chyba to nie jest mało. Do filmików lepiej zainwestuj w 512,nawet sie nie spostrzerzesz jak ci braknie miejsca na fotki po kilku krótkich sekwencjach video(sprawdź sobie poza tym czy nagrywa z dźwiękiem).

powodzenia w zakupach!!

masakra, ale ja sie opisze :D :D no ale od czegóż jest w końcu forum :)

poniedziałek, 9 maja 2005, 20:35
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ]