Teraz jest wtorek, 24 kwietnia 2018, 12:19

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Wydać ~2500 czy inwestować w lustrzankę? 
Autor Wiadomość
Post Wydać ~2500 czy inwestować w lustrzankę?
Witam,
przymierzam się do kupna aparatu cyfrowego i liczę na jakies rady.
Od jakiegoś czasu amatorsko robię zdjęcia; wypróbowywałam m.in. model Kodak DX 6490, który to pstrykacz kompletnie mnie nie satysfakcjonuje. Jak dotąd największą wage przykładałam do pomysłu, ale czas chyba pomyślec więcej o szczególach wykonania ;).

Chcę sie skupić na fotografii artystycznej; portretach itd.
Nie interesują mnie zdjęcia turystyczne i fotki rodzinne ;)
Przede wszystkim zalezy mi na ostrości tych fotografii. Tym bardziej, że są potem mniej lub bardziej przerabiane na komputerze.
Lubię zdjęcia nasycone kolorami; modelki [równiez amatorskie ;)] przyzwyczaiły się już do moich dziwnych pomysłów.
Nie zależy mi na makro ani nie upieram się przy gigantycznym zoomie.
Na początku chciałam wydać mniej-wiecej 2500 zł na dobrą cyfrówkę [np.minolta A200], ale zastanawiam się, czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby kupienie lustrzanki cyfrowej [w cenie ok.3400, na pewno nie powyżej 4000, bo zwyczajnie mnie nie stać]. Argumentem przeciw jest to, że dopiero poznaję podstawy fotografii i nie wiem, czy jest sens wydawać pieniądze na zbyt zaawansowany sprzęt. Argumentem za lustrzanką jest to, że chciałabym mieć ten aparat na długo, a boję się, że w przypadku zwykłej cyfrówki stwierdzę po niedługim czasie,że jest dla mnie zbyt prosta.
Co o tym myslicie - jaka klasę sprzętu i jakie modele byście mi polecili?

środa, 28 września 2005, 14:21

ja jako użytkownik polecę canona 300d a do tego jakiś lepszy obiektyw
jesli chodzi pytanie czy wogóle lustrzankę to wydaje mi się że w twoim wypadku zdecydowanie tak - da ci to możliwość ew. rozwoju a nawet jesli nie rozwoju sprzętowego to rozwoju umiejętności :) dla mnie bez porównania jest robienie zdjeć przez wizjer a robienie ich na ekran lcd można by się tu rozpływać nad zaletami lustrzanek ale jak sobie raz kupisz lustrzankę to trudno będzie ci się z nią rozstać - dlaczego 300d a nie 350d - bo już dużo tańsza a różnica w cenie nie warta różnicy w jakości dlatego lepiej kupić tańsze body ale za to z jakimś lepszym obiektywem - wielu poleca 50mm 1.8 na allegro widziałem w cenie ok400pln podobno świetna do portretów właśnie jasna, dla cyfry to ogniskowa 80mm więc sper

środa, 28 września 2005, 14:55

Chcę sie skupić na fotografii artystycznej; portretach itd.
Nie interesują mnie zdjęcia turystyczne i fotki rodzinne

Cytuj:
Nie zależy mi na makro ani nie upieram się przy gigantycznym zoomie

Twoje preferencje wskazują, że tylko lustrzanka (chyba że Sony R1 :wink: ), przy odwrotnych zainteresowaniach można myśleć o kompakcie.

środa, 28 września 2005, 15:07

Jeżeli tak stawiasz sprawę, to kieruj się w kierunku lustrzanki, postawisz na swój rozwój. Dokładnie z orientuj się w temacie obiektywów. Obcenie dobrym zakupem by był wspomniany powyżej Canon 300 D z dobrymi szkłami. Bedziesz mógł trenować do woli i szkolić się. Lustrzankę bedziesz miał na długo to fakt, ale zadaj sobię jeszcze raz pytanie czy lustrzanka jest Ci naprawdę potrzebna, jak juz wspomniałes jest amatorem fotografii.

środa, 28 września 2005, 19:19
mógł

będę mogła... 8) :P

Nie,to nie jest przejściowe hobby - jestem amatorką, ale wolałabym się rozwijać i nie chcę inwestować w zabawkę na kilka chwil.
Chciałabym za rok iść do szkoły fotograficznej i pewnie z tej okazji sprawię sobie analoga [zakładając, że mój rozklekotany Zenit to jednak więcej zła niż pożytku ;)], ale w tej chwili zdecydowanie bardziej mi 'leży' fotografia cyfrowa.Jak widzę, jesteście bardzo zgodni co do 300D, - coraz bardziej się przekonuję :)

środa, 28 września 2005, 20:36
Moderator

Jak widzę, jesteście bardzo zgodni co do 300D

Hmm... A kto jest zgodny?

Ja nie. Niewiele drożej masz, według mnie, lepsze modele. Chodzi mi o Nikona D50, którego można dostać już z kitem za 2700-2800 zł, albo Minoltę Dynax 5D. Osobiście dla mnie nie ma żadnego problemu i jedyny słuszny wybór to Minolta. Dlaczego? Bo idealnie oddaje kolory rzeczywistości, ma 2,5" lcd i przede wszystkim wbudowaną w korpus stabilizację obrazu! Jeśli ktoś tego nie używał, to naprawdę nie ma pojęcia co to daje. Przy innych markach, aby mieć sprawne tele, musisz kupić sobie obiektyw z IS, drogi obiektyw... To Minolty wystarczy zwykłe tele, bo stabilizację masz zawsze i wszędzie. To jest atut nie do przecenienia.

A cena aparatu? Spadła już poniżej 3000 zł i dalej spada.

środa, 28 września 2005, 21:34

ew. vendeur zaczyna swoje:) jak byś poczytała trochę na forum to było trochę dyskusji co jest lepsze wg mnie bez roztrzygnięcia - zresztą wydje mi się żę to normalne bo dyskusja było o aparatach z tej samej półki wypuszczonych n rynek w tym samym czasie przez duże konkurujące ze sobą firmy - markę musisz wybrać sama kierując się upodobaniami, zdaniem kolegów czy innymi kryteriami ale wydaje mi się że na lustrzankę jesteś skazana:)

środa, 28 września 2005, 22:10
Moderator

ew. vendeur zaczyna swoje:)

Tzn. w czym problem, bo nie do końca rozumiem...?

środa, 28 września 2005, 22:35
na lustrzankę jesteś skazana

to już chyba dla mnie jasne, teraz tylko musze wybrać model. No cóż, jeszcze to poważnie przemyślę, w tym Twoją propozycję, Vendeur. No i trochę się boję zakupów w internecie; chociaż jest masa tanich okazji to wolałabym nie zostać okiwana. Wczoraj widziałam za to w empiku 300d za niecale 3000zl.

czwartek, 29 września 2005, 08:30
Moderator

No i trochę się boję zakupów w internecie; chociaż jest masa tanich okazji to wolałabym nie zostać okiwana. Wczoraj widziałam za to w empiku 300d za niecale 3000zl.

Niby jest ryzyka, ale to na własne życzenie. Jeśli np. przelewasz nieznanej osobie 2000 zł, jak ja i dodatkowo poza Allegro, to może być problem. Na szczęście nie było. Ale oszukano mnie już na mniejsze kwoty.

Jednak nie problem jest znaleźć sobie odpowiednią ofertę, dogadać się i odebrać towar osobiście. Poza Allegro powinno być taniej, ponieważ za każdy sprzedany towar o wartości 1000 zł, sprzedający płaci prowizję w wysokości 30 zł... Jeśli kupisz coś za 3000 zł, to myślę, że można coś się targować.

czwartek, 29 września 2005, 12:08
ew. nie zapominaj tez o ergonomii! Jest to bardzo wazna cecha, ktora czesto bywa decydujaca przy zakupie lustrzanki. Na chwile obecna firmy robia bardzo podobne technicznie modele lecz okazuje sie, ze jeden w rece nie lezy zupelnie a inny lezy idealnie. No i ktory bys wybrala? Najlepiej pojsc i pomietosic troche kazdy model, ktory Cie interesuje. Dajmy na to d50, 300d i 5d. (same D :wink: )
choc osobiscie zgodzilbym sie z vendeurem i z tych trzech wybralbym minolte.

czwartek, 29 września 2005, 13:35

czwartek, 29 września 2005, 15:00
pomiętoszę 8)

Mietos mietos ino dobrze! :D Poklikaj w przyciski, przyloz oko do wizjera, a jak juz skonczysz to podziel sie wrazeniami. W razie czego sluze pomoca... 8)

czwartek, 29 września 2005, 16:04
no jak koledzy chca doradzac to nie zapomnijmy o Olympusie E-300. co prawda bez stabilizacji ale z systemem 4/3, dobrymi obiektywami Zuiko Digital no i nie do pominiecia jest tez SuperSonic Wave Filte - filtr ultradzwiekowy czyszczacy ccd.
i bedac calkiem szczery do niedawna byl to moj absolutny faworyt - az tu Dynax 5D z stabilizacja... zycie nigdy nie daje jednoznacznych wyborow :-)

czwartek, 29 września 2005, 23:40
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]