Teraz jest wtorek, 24 kwietnia 2018, 02:37

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Aparat na koło fotograficzne 
Autor Wiadomość

Post Aparat na koło fotograficzne
W naszej szkole zaczyna działać koło fotograficzne.Potrzbuję pomocy w wyborze aparatu, głównie do fotografowania architektóry,zdjęć nocnych. Pewnie można by pobawić się w makro. Chcę,by był to aparat umożliwiający rozwój umiejętności fotografowania przez młodzież. Z cyfrówkami mam niewielkie doświadczenie. Wybór duży i trudno się na coś zdecydować,tym bardziej,że nie prędko kupimy nowy. Cena w granicach 1500-1800zł. Myślę nad Konica Minolta Z5, Panasonik Lumix F5,
a może "cudaka" Nikona Coolpix S4. Może jest jeszcze coś lepszego w tej cenie? Proszę o rady i opinie na temat wymienionych aparatów lub o podobnych parametrach i cenach.
Pozdrawiam- BELFER

czwartek, 10 listopada 2005, 21:00

Do tej pory zginęło mi bez wyjaœnienia 3 posty !

czwartek, 10 listopada 2005, 21:23

Na każdym kółku fotograficaznym, kursie i warsztatach z prawdziwego zdażenia, gdzie się chce uczyć ludzi, a tym bardziej tak chłonne umysły jak dzieciece, "dobrej" fotografi, czyli przede wszystkim umiejętności patrzenia i poznawania magii jaką jest obraz - zaczyna się od małoobrazkowej, analogowej lustrzanki jednoobiektywowej z obiektywem standardowym, czyli około 50mm i ciemni analogowej.
Najpierw poznaje się podstawy, a następnie pokazuje się inne drogi, którymi mozna zmierzać w świat fotografi.
Zaczynając od cyfry odcinasz się od podstaw, które pozwalają wykształcić umiejętności czysto poznawcze, badawcze.....
To tak jakbyś próbował nauczyć śpiewu dziecko, które nie umie jeszcze dobrze artykułować słów.
Proponuje rozważyć taką kwestie.
Chyba, że chce się tworzyć kolejne pokolenie PL-FOTOwiczów.
Pozdrawiam. :-)

PS:
A tak w ogóle to jest to chyba także duzó tańsze.
Stara Praktika z jakimś tam Tessarem to wydatek bardzo skromny.
Kilka powiększalników to także pryszcz.
Filmy z metra cięte i ładowane w ciemni do kasetek groszowe sprawy.
Chemia i papiery, to troszke gorzej, ale i tak nie jest to koszt bardzo duży.
A z zapałem dzieciaków to jest często tak, że pobawią się przez pół roku i im się znudzi, a wtedy koszt kilkuset złotych idzie w kąt. A w analogu ??
Kilkadziesiąt ! A pasja może pozostać na całe życie.
...i owocować !!!

czwartek, 10 listopada 2005, 22:36

Aha - i pierwszych kroków nie stawia się w architektórze albo macro i nocą !!!
Tylko w standardowych sytuacjach na ulicy w pochmórny dzień :-)

czwartek, 10 listopada 2005, 22:38

akant zgadzam się z kolegami. podstawowym sprzętem powinna być lustrzanka nie koniecznie nawet praktika - wystarczy dobry zenith właszcza jeśli miałby to być sprżet użytkowany przez wiele osób. Bo nie chodzi nawet o obróbkę negatyów - nie jest to konieczne zwłaszcza na początku ale konieczne jest nauczenie się co to głębia ostrości, przesłona, czas otwarcia migawki, ogniskowa, a tego najlepiej nauczyć się na analogach, a właściwie nie możliwe jest nauczenie sie tego na automatach - sam zaczynałem od zenitha i nie żałuję i wiem że moje dzieci będą zaczynały od podobnych aparatów

P.S. ARCHITEKTURY a nie ARCHITEKTÓRY (bosze i to ja mam dysortografie:))

czwartek, 10 listopada 2005, 23:21

Pogardzana ruska smiena stoi na alegro po 8-10zł...zenita już za kilkadziesiąt złotych się kupi. Analog uczy szacunku i odpowiedniego podejścia do fotografowania. Z tymi pieniędzmi można wyposażyć analogową ciemnię. Potem się zobaczy czy będą chcieli się rozwijać.
Zrób naradę, niech przyszli członkowie kółka zniosą swój sprzęt foto i wtedy zobacz jak się sytuacja przedstawia.

piątek, 11 listopada 2005, 10:44

Dzięki za rady. Mam świadomość,że zabawę z fotografią należałoby zacząć od aparatów analogowych. Fajnie byłoby mieć ciemnię itd. Ale po pierwsze wiąże się to z kosztami,wydzielonym miejscem w szkole.To u nas jest niemożliwe. Poza tym koło ma głównie na celu przez zabawę w fotografowanie zachęcić młodzież do poznawania historii regionalnej (w tym obiektów zabytkowych ) i promowanie tej wiedzy w środowisku szkolnym,a może i nie tylko. Ponadto większość dzieciaków posida aparaty analogowe, w tym ja również.Podstawy wiedzy na temat pracy z tego rodzaju fotografowaniem chcę kształcić równolegle. Młodzież sama będzie wykonywać zdjęcia tymi aparatami i później będziemy je analizować,itd. Potrzebuję cyfrówki ze względów praktycznych.Myślę,że to idealne narzędzie. Daje możliwości natychmiastowego korygowania błędów, eksperymentowania, itd. bez kosztów i długiego czasu czekania na efekty. Chcę aparat który sprawdzi się na różnych etapach zdobywania umiejętności,a jednocześnie pozwoli na eksperymentowanie.
Pozdrawiam BELFER

piątek, 11 listopada 2005, 12:20

Hmm, no chyba że taką masz koncepcję zajęć to faktycznie raczej cyfrowy, ale nie będzie to już koło typowo fotograficzne.
No ale cel jest szczytny.

piątek, 11 listopada 2005, 12:50

akant23 Moze godnym uwagi bedzie Olympus C4000? Np. ten http://allegro.pl/show_item.php?item=70708389

piątek, 11 listopada 2005, 15:08

chlopaki, troche nierozumiecie akanta (w przeciwienstwie do mnie :D ) przeciez on nie chce zalozyc szkoly fotografi, tylko kolko! a to co innego. czyli zalozylbym ze dzieciaki juz cos focili w zyciu. to tak jak robic kolko informatyczne i zaprosic na nie dzieci ktore nie maja komputerow w domu - a chyba jest wrecz przeciwnie, chodza te ktore najlepiej z grupy umia sie posluzyc komputerem i chca rozwijac sie. wiem oczywiscie, ze wspaniale bylo nauczyc je podstaw, itd - ale tak jak mowi akcent to jest szkola i on tam nie zrobi co mu sie podoba bo ma nad soba jeszcze dyrekcje itd, co nie?

piątek, 11 listopada 2005, 15:36

Cieszę się,że wrzeszcie ktoś zrozumiał problem. Nadal jednak mam dylemat odnośnie wyboru aparatu.Do zestawu wymienionych już przeze mnie faktycznie biorę również pod uwagę Sony H1. Radźcie....Który i dlaczego.
Pozdrawiam BELFER

piątek, 11 listopada 2005, 17:46

akant moze pojdz do sklepu i wez do reki interesujace cie aparaty i sam stwierdz ktory ci sie lepiej podoba, zrob zdjecia i popros zeby ci zgrali na kompa i pokazali, zebys mial bezposrednie porownanie. jak dla mnie to te 2 wchodza w gre:
- sony h1
- panasonic fz5

piątek, 11 listopada 2005, 21:51

Dzięki Templar za podpowiedź z zabawą w sklepie. Chyba tak zrobię.
Czy to,że nie można w Sony H-1 podłączyć lampy zewnętrznej to duży problem?

piątek, 11 listopada 2005, 23:18

Czy to,że nie można w Sony H-1 podłączyć lampy zewnętrznej to duży problem?

W zastosowaniach o których piszesz to nie powinno być problemu, większość takich zdjęć i tak robisz bez lampy. A jak będziesz chciał użyć lampy zewnętrznej pozostaje ewentualnie lampa z fotocelą.
A co do wyboru samego aparatu - nie doradzę Ci który model, ale przy takich zastosowaniach na pierwszym miejscu stawiałbym jego solidność :wink:

piątek, 11 listopada 2005, 23:31

shados - racja - jeśli w dobrej cenie to też :)
Sprzet leciwy, ale zacny z dużymi mozliwościami.

Do tej pory zginęło mi bez wyjaœnienia 3 posty !

sobota, 12 listopada 2005, 00:14
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona