Teraz jest niedziela, 22 kwietnia 2018, 06:48

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Aparat do zdjęć lotniczych. 
Autor Wiadomość

Post Aparat do zdjęć lotniczych.
Jak w temacie,ale po kolei. Jeśli chodzi o fotografikę to mam jako taki zasób wiedzy.Tak po krótce, to kiedyś robiłem zdjęcia Zenitem TTL, później jakimś tam kompaktem Kodaka,między czasie kilkoma innymi , a od kilku lat mam Olympysa c765.Nie mam wygórowanych ambicji jeśli chodzi o zdjęcia ,ale od kilku lat latam na parolotniach , a od ubiegłego roku na paralotniach z napędem i zdjęcia wykonywane moim "Olkiem" bardzo często ulegają zamazaniu.Zdaję sobie z tego sprawę ,ż nie ma takiego aparatu, który nie powoduje rozmycia przy energicznym ruchu ręką ,ale wydaje mi się ,że niewielkie korekty są automatycznie zapobiegane przez np stabilizatory obrazu,dlatego też postanowiłem kupić sobie nowy aparat, tylko mam dylemat i to podwójnego kalibru:czy to ma być lustrzanka czy też jakiś inny hybrydowy.Mam na ten cel przeznaczone od 1500-2000zł i w zwiazku z tym prosze kolegów no i oczywiście koleżanki o pomoc w dobraniu dla mnie odpowiedniego zakupu.Nadmienię jeszcze tylko,że zdjęcia wykonywane są na i z różnych wysokości a przedział ten to od 50-3000m.nad start.Czytałem też o stabilizacji obrazu w niektórych markach np Fuji 9600 , w którym to ponoć cała stabilizacja obrazu polega na zwiększeniu ISO a nic ponoć poza tą kwestią w aparacie nie wykonano.Nie wiem czy takie działanie to standard w przypadku innych marek i modeli czy też ominięcie w taki sposób stabilizacji przez tę firmę w tym konkretnym przypadku.Może stabilizacja to wielka lipa i nic więcej,tak więc może należałoby dokonać zakupu lustrzanki??????Nie wiem i dlatego jeszcze raz proszę o pomoc.
Z góry serdeczne dzięki
WiesiekR

środa, 13 lutego 2008, 17:44

Post Re: Aparat do zdjęć lotniczych.
To prawda, stabilizacja w Fuji to kwestia parametrów naświetlania.
Przy takim zastosowaniu jakie chcesz, o dziwo to może być najlepsze rozwiązanie. Przy ruchu, tylko krótki czas naswietlania plus wysokie ISO zabezpieczy Cię przed rozmazaniem. Na stabilizację nie licz.

czwartek, 14 lutego 2008, 00:33
Witam
Jeśli chodzi o stabilizację to aktualnie można rozróżnić dwie metody:
1-stabilizacja wbudowana w obiektywy,gdzie ruchy soczewek kompensują drgania ręki trzymającej aparat.Stosowana w droższych z tego względu obiektywach przez Canona i Nikona.
2-stabilizacja wbudowana w korpus aparatu,gdzie drgania aparatu są kompensowane przez odpowiednie ruchy matrycy.Sposób tańszy bo działa właściwie z każdym obiektywem w przypadku lustrzanek.Tę metodę wynalazła i zastosowała jako pierwsza kilka lat temu Minolta,a dziś stosują ją Sony,Pentax,Olympus.
Taka stabilizacja jaką oferowały aparaty Fuji jest właściwie w każdym aparacie,bo wystarczy zwiększyć czułość ISO i uzyskamy krótszy czas migawki,a tym samym zmniejszy się ryzyko poruszonego zdjęcia.

Co do aparatu,którym mógłbyś robić zdjęcia z paralotni to myślę,że nie ma sensu bawić się w jakieś kompakty skoro za sumę jaką możesz przeznaczyć można kupić lustrzankę z obiektywem.Może nie będzie to obiektyw z dużym zbliżeniem i z najwyższej półki,ale powinien i tak zapewnić znacznie lepszą jakość niż kompakty.Jeśli używałeś Zenita to pewnie masz pojęcie na temat przysłony ,migawki i zależności między nimi-jeśli tak,to spokojnie sobie poradzisz z lustrem.
Za sumę do 2 tys. można kupić takie aparaty ze stabilizacją matrycy+obiektywy:
-Pentaxa K100D Super + 18-55mm (od 1740 zł http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/215093)
-Sony A200 + 18-70mm (od 1898 zł http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/269885)
-Olympus E-510 + 14-42mm (od 1980 zł http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/198188)
-Sony A100 + 18-70mm (od 1990 zł http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/93385)
Wszystkie z wymienionych aparatów oferują podobną jakość zdjęć.Różnią się najczęściej dodatkami.Wszystkie oprócz Pentaxa mają matryce 10 megapikseli,Pentax ma 6 megapikseli.
Jeszcze jedna uwaga,bo nie wiem czy o tym wiesz-w większości cyfrowych lustrzanek nie można kadrować za pomocą ekranu LCD.Ze względu na budowę lustrzanek,a szczególnie samego lustra robi się to tylko przy pomocy wizjera.Obraz na ekranie pojawia się dopiero po zrobieniu zdjęcia.Jednak i na to producenci znaleźli sposób i powoli rośnie liczba modeli z podglądem na żywo.Z tych wymienionych powyżej tylko Olympus posiada taką możliwość,chociaż i w tym wypadku nie do końca działa to tak jak w kompaktach.

czwartek, 14 lutego 2008, 01:10

Dzięki za info na ww temat.Z tego co mi napisaliście prawdopodobnie zdecyduje sie na Olympusa 510 z tego wzgledu , że posiada stabilizację obrazu i podgląd na wyświetlaczu.Ta druga funkcja jak sie okazuje będzie dla mnie szczególnie przydatna gdyż przystawianie wizjera do oka w czasie lotu jest po prostu awykonalne. Dobrze ,że daliście mi sygnał o tym ,iż tylko w niektórych modelach jest możliwość podglądu , bo kupując aparat nawet nie pomyslałbym o tym ,że takowego rozwiązania w nim nie ma.
Niemniej dziękuję bardzo za pierwsze posty i oczywiście proszę o jeszcze.
Pozdr Relax

czwartek, 14 lutego 2008, 09:50
Jeśli podgląd na żywo na ekranie LCD jest dla Ciebie taki istotny to niebawem na rynku pojawią się dwa modele Sony A300/A350,w których ta funkcja będzie działać właściwie tak jak w kompaktach i dodatkowo będzie ruchomy LCD.W przypadku Sony problem może być jedynie w cenie,która pewnie będzie większa niż suma,którą chcesz przeznaczyć na aparat.
Jeśli jednak zdecydujesz się na Olympusa to proponuje przeczytać test tego aparatu http://www.fotopolis.pl/index.php?n=6030

piątek, 15 lutego 2008, 12:35

A zoom by się nie przydał? W końcu zdjęcia będą z wysokości. A jak zoom to przy lustrzankach trzeba zakupić obiektyw. Ten problem odpada przy hybrydach, których obiektywy najczęściej mają odpowiedni zoom. Jest jeszcze sporo innych parametrów, które należy uwzględnić, jak chociażby wygoda obsługi, poręczność. Tak, że nie wiem czy lustrzanka i stabilizacja to jest to o co chodzi koledze.

sobota, 16 lutego 2008, 18:27

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale sugerujesz zakup jakiejś hybrydy???

niedziela, 17 lutego 2008, 00:55

Dokładnie sugeruję zakup hybrydy. Ale nie wiem czy ten aparat będzie Ci służył tylko do zdjęć z lotni czy też i do normalnego użytkowania? Na to musisz sobie odpowiedzieć sam. Ja Tobie mówię, że przy lustrzance masz jeszcze koszty obiektywów i powinieneś mieć trochę wiedzy o fotografii. Lustrzanka to ustawienia na które trzeba mieć czas tam na górze. Ale wybór należy do Ciebie.

niedziela, 17 lutego 2008, 01:24
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]