Teraz jest środa, 26 września 2018, 09:03

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 niedroga lustrzanka dla poczatkującego 
Autor Wiadomość

Post niedroga lustrzanka dla poczatkującego
Mam Minoltę Z1 ale chciałbym przesiąść sie na sprzęt z wyższej półki. Szukam niedrogiej lustrzanki cyfrowej.
Fotografuję głównie portrety mojego 2-letniego szkraba. ale też pejzaże. - taka klasyka...
Aparatów jest tyle do wyboru, że sam nie wiem co wybrać.

Minolta Z1 + parę "dupereli"

poniedziałek, 17 marca 2008, 15:48
Post Re: niedroga lustrzanka dla poczatkującego
Pentax k100d

sobota, 22 marca 2008, 01:55
Niedrogiej ?
To znaczy ile masz zamiar przeznaczyć na aparat ?

sobota, 22 marca 2008, 10:34

Myślałem o jakiś +/- 2 tys. zł
Czytam dużo ostatnio o lustrzankach i zastanawiam sie nad kilkoma modelami:
Nikon d60, Canon 400d, Olympus e-410 i właśnie ten w/w Pentax
Może mi coś polecicie?

Zawsze udanych zdjęć Wam życzę z okazji Świat Wielkiej Nocy.

niedziela, 23 marca 2008, 02:35
Nikon D60 podobnie jak modele D40/D40x nie posiada w korpusie silnika autofokusa,co oznacza kupno droższych obiektywów z własnym napędem w przypadku gdy obiektyw kitowy przestaje wystarczać.
Pozostałe wytypowane przez Ciebie modele to w sumie dobre aparaty,ale jak na mój gust strasznie małe jak na lustrzankę,dobre do damskiej dłoni.Dodatkowo Olympus ma tragicznie wyprofilowany grip,co jeszcze bardziej może zwiększać niewygodę.Natomiast Canon podobno w zestawie kitowym ma bardzo słaby obiektyw,co zmusza już przy kupnie body do kupna lepszego szkła..
Najlepiej prezentuje się Pentax mimo,że także jest niewielki.Jeszcze jeden jego minus to dość stara już matryca 6 mpix - dla niektórych to może zaleta,ale jednak wśród aktualnie produkowanych lustrzanek standardem jest min. 10 mpix i widać ,że ta liczba cały czas rośnie.W cenie do 2 tys. jest jeszcze Sony A200.Tylko Sony i Pentax posiadają wbudowaną stabilizację matrycy,która działa z każdym podpiętym obiektywem.
Ogólnie w tym zakresie cenowym wszystkie lustrzanki oferują podobną jakość zdjęć,a różnią się głównie dodatkami wpływającymi raczej na wygodę użytkowania.Dlatego radziłbym Ci udać się do sklepu i "pomacać" każdy z tych aparatów i wybrać to co najlepiej pasuje do ręki.

I jeszcze jedno,bo skoro miałeś dotychczas aparat kompaktowy,to możesz tego nie wiedzieć - w większości lustrzanek,ze względu na konstrukcję nie można kadrować przy pomocy ekranu,tak jak w kompaktach.Robi się to przez wizjer.
Z tych wymienionych przez Ciebie,tylko Olympus posiada funkcję LiveView,która umożliwia kadrowanie przy pomocy ekranu,ale są wtedy pewne problemy z ustawianiem ostrości.
Ostatnio Sony zaprezentowało modele lustrzanek A300/A350,w których funkcja podglądu na żywo działa dokładnie tak jak w kompaktach,tzn. autofokus działa na bieżąco,bez żadnego opóźnienia.Jednak te modele kosztują trochę ponad 2 tys.
Możesz też sam zobaczyć ceny lustrzanek w sklepach internetowych.

niedziela, 23 marca 2008, 19:04

[i][quote="johny1974"]Nikon D60... nie posiada w korpusie silnika autofokusa,co oznacza kupno droższych obiektywów z własnym napędem w przypadku gdy obiektyw kitowy przestaje wystarczać.
...Natomiast Canon podobno w zestawie kitowym ma bardzo słaby obiektyw,co zmusza już przy kupnie body do kupna lepszego szkła..
Najlepiej prezentuje się Pentax mimo,że także jest niewielki.Jeszcze jeden jego minus to dość stara już matryca 6 mpix - dla niektórych to może zaleta,ale jednak wśród aktualnie produkowanych lustrzanek standardem jest min. 10 mpix i widać ,że ta liczba cały czas rośnie.

Właśnie te wątpliwości wymienione przez Ciebie powodują, że nie mogę się zdecydować. Dodatkowo jakość wykonania Canona budzi moje wątpliwości (te plastiki) a w przypadku Olka to nie za bardzo wiem co to jest system 4:3 (mi sie to kojarzy z rozdzielczością).

A co do podglądu na monitorku robionego zdjęcia to...może kogoś obrażę ale uważam , że jest to dobre dla bab ( dobrze, że moja żona tego nie czyta ;) oraz dla niedowidzących staruszków - osobiście wole robić zdjęcia przez wizjer (takie przyzwyczajenie z aparatów analogowych) i akurat brak tego w lustrzance mi nie przeszkadza, płakać za tym nie będę (żona zapowiedziała już że tak)

p.s. Dzięki za informację o cenach w sklepach internetowych ale zakup w internecie nie wchodzi w rachubę. Ze względu na pewne problemy w grę wchodzi tylko zakup na raty a wiem z doświadczenia, że w sklepach internetowych rożnie z tym bywa...

poniedziałek, 24 marca 2008, 01:09
Format 4:3 to nic innego jak proporcje boków matrycy,a tym samym też zdjęć uzyskanych z aparatu z taką matrycą.Zdjęcia są nadal w kształcie prostokąta,ale proporcje boków sprawiają,że bliżej im do kwadratu niż formatowi 3:2.Tutaj możesz poczytać trochę o rozmiarach matryc.

poniedziałek, 24 marca 2008, 04:09

PawełW napisał(a):
A co do podglądu na monitorku robionego zdjęcia to...może kogoś obrażę ale uważam , że jest to dobre dla bab ( dobrze, że moja żona tego nie czyta ;) oraz dla niedowidzących staruszków - osobiście wole robić zdjęcia przez wizjer (takie przyzwyczajenie z aparatów analogowych) i akurat brak tego w lustrzance mi nie przeszkadza, płakać za tym nie będę (żona zapowiedziała już że tak)

Oglądnij sobie ten filmik ...

http://www.olympus-europa.com/site/cons ... 30_EN.html

Nie zapomnij poklikać na miniaturki po lewej stronie.

PS
Gratuluję inteligentnej żony.

johny1974 napisał(a):
Ostatnio Sony zaprezentowało modele lustrzanek A300/A350,w których funkcja podglądu na żywo działa dokładnie tak jak w kompaktach,tzn. autofokus działa na bieżąco,bez żadnego opóźnienia.
Jesteś w błędzie ... AF działa tak jak w lustrzankach bez LV. Dzięki drugiej matrycy w Sony A300/350 i wcześniej w Olympusie E-330 (tryb A) lustro może być opuszczone i może działać normalnie czujnik AF.

Jak kompakt zachowują się następujące lustrzanki: N D3/300, Panasonic L10, Olek E-420 ... i chyba C 40D (ale nie wiem na 100%). One w czasie LV mają podniesione lustro i uzywają podstawojej matrycy do ustawiania ostrości.

Pozostałe modele z LV do ustawienia ostrości wymagają opuszczenia lustra aby użyć czujnika AF, i ponownego podniesienia lustra do wykonania fotki. Cała operacja to około 0,5 - 1 sek, więc i tak krócej niż ustawienie ostrości w kompakcie/hybrydzie.

PS
A w jakich to kompaktach AF działa na bieżąco bez opóźnienia ???? :mrgreen:
Bo zawsze mi się wydawało, że AF zaczynał działać po częściowym wciśnięciu spustu migawki. :mrgreen:

wtorek, 25 marca 2008, 12:51
Cytuj:

W kazdym z trybem cAF

wtorek, 25 marca 2008, 20:59

lumiks napisał(a):
Cytuj:

W kazdym z trybem cAF
bez opóźnienia? to chyba tylko jak żółwia w ruchu focisz .... :lol:

wtorek, 25 marca 2008, 21:57

Byłem dziś w sklepie i sie poprzymierzałem do aparatów. macałem sobie Soniaka, Nikona i Olympusa (canona nie mieli) Efekt? Najlepiej w rękach leżał mi.....uwaga...Olympus E-510 - czyli aparat plasujący sie dolnych rejestrach mojego rankingu.
No i teraz mam zgryz a żona sie cieszy (Live Viev).

Pozdrawiam.

p.s. Muszę jeszcze sprawdzić Canona.

czwartek, 27 marca 2008, 01:48

No i teraz mam dylemat. Po sprawdzeniu Canona okazało sie, ze dla moich łapsk jego grip jest za mały...( zbyt płytki) a przerwa między nim a obiektywem za wąska...
Na placu "boju" zostały Olympus -510 oraz Sony a 200.
Teraz czekam na kasę i wtedy chyba rzut monetą... :lol:

czwartek, 10 kwietnia 2008, 00:26

Przed zakupem A200 radzę to przeczytać:

http://fotografuj.pl/Article/TEST_Sony_ ... /2#content

Plastikowy bagnet w body ... a to dopiero są jaja.

piątek, 11 kwietnia 2008, 23:07
jacek2004 napisał(a):
...Plastikowy bagnet w body ... a to dopiero są jaja.

Też mi odkrycie...
Już w Minoltach było to wykonane tak samo i jakoś nikt z tego powodu nie narzekał.

sobota, 12 kwietnia 2008, 10:02

johny1974 napisał(a):
Też mi odkrycie...
Już w Minoltach było to wykonane tak samo i jakoś nikt z tego powodu nie narzekał.
Nic więc dziwnego, że bankruta Minolty nie ma już na rynku dslr :mrgreen:

poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 09:43
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]