Teraz jest czwartek, 19 kwietnia 2018, 11:59

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 co kupic za ok.2000 
Autor Wiadomość

Post co kupic za ok.2000
Witam jestem początkującym użytkownikiem jeśli chodzi o lustrzanki cyfrowe. Wcześniej fotografowałem na hybrydzie minolta z1 i chciałbym to zamienić teraz właśnie na lustrzanke. Co proponujecie tak za ok.2000 na dobry początek bo nie ukrywam, że myśle czasem strzelić pare fotek na weselu u znajomych żeby dorobić. A jeśli chodzi o lampę bo bez tego nie mam po co wychodzić z taka opcją wyłożę później dobrą kasę. Narazie myślę o sony alfa 200 w ofercie z dwoma obiektywami, choć dużo znajomych przekonuje mnie na canona. Liczę na waszą pomoc jako fachowców.Z góry dziękuję.

czwartek, 21 sierpnia 2008, 21:34
Post Re: co kupic za ok.2000
gucio napisał(a):
Witam jestem początkującym użytkownikiem jeśli chodzi o lustrzanki cyfrowe. Wcześniej fotografowałem na hybrydzie minolta z1 i chciałbym to zamienić teraz właśnie na lustrzanke. Co proponujecie tak za ok.2000 na dobry początek bo nie ukrywam, że myśle czasem strzelić pare fotek na weselu u znajomych żeby dorobić. A jeśli chodzi o lampę bo bez tego nie mam po co wychodzić z taka opcją wyłożę później dobrą kasę. Narazie myślę o sony alfa 200 w ofercie z dwoma obiektywami, choć dużo znajomych przekonuje mnie na canona. Liczę na waszą pomoc jako fachowców.Z góry dziękuję.

Nie słuchaj znajomych w tej klasie (do 2000) lustrzanki mają podobne możliwości a takie firmy jak Canon oferują chyba najmniej. Lepiej samemu obadaj dostępne lustrzanki w jakimś MM i wybierz, który Ci najlepiej pasuje. Podobno w A200 obiektyw kitowy 18-70 jest do .... niczego (podobnie jak canonie) dlatego zwróć głównie uwagę na szkła jakie są oferowane w kitach.

piątek, 22 sierpnia 2008, 11:02

1. 2000zł na ślubne kotlety to zdecydowanie za mało, choć nawet z tanią puszką z kitem i z lampą można powalczyć.

2. A200 starsznie szumi, więc na kotleta trzeba by kupić jasny (czytaj drogi) obiektyw.

3. Z 2000zł, rozglądałbym się za używanym sprzętem.

Ostatnio robiłem kotleta Olkiem E-3 i E-1, stwierdziłem, że przy odrobinie umiejętności można kotleta zrobić właśnie dziadkiem E-1. Więc polecam, E-1 z Zuiko 14-54mm2.8-3.5 (doskonały jasny i tani obiektyw) do kupienia za mniej niż 2000zł. E-1 dzięki dużemu buforowi pamięci nie zatyka się i można robić bezproblemowo fotki jedna po drugiej.
Spokojnie zamiast E-1 można użyć E-300/500 i Zuiko 14-54mm - też poniżej 2000zł i więcej pikseli na matrycy (przydaje się do kadrowania na PC'cie). E-1 nadrabia to 100% kryciem kadru.
Oczywiście lampa do delikatnego dobłysku i zamrożenia ruchu jest niezbędna.

Jeśli idzie o inne systemy, to Sony bym sobie odpuścił. W Canonie zwróciłbym uwagę na starsze puszki 20/30D, Nikon to D80 (ale niestety trzyma wysoką cenę).
Ostatnio potaniały znacznie Fuji S5Pro - bardzo dobry wybór na kotleta.

ALE PRZEDEWSZYSTKIM liczą się OBIEKTYWY!

piątek, 22 sierpnia 2008, 11:18

Bierz chlopie A200, poza weselami pstrykniesz jeszcze wiele fotek, z wywolaniem "prosto z aparatu" niebedzie problemu (3:2) szumy ktos zarzucil ze szumi,tak napewno mniej niz olek ale ciebie to chyba nie bardzo dotyczy bo chcesz podlaczyc do tego lampe.

wtorek, 26 sierpnia 2008, 21:05

rash napisał(a):
... z wywolaniem "prosto z aparatu" niebedzie problemu (3:2) ...
A to żeś tą wypowiedzią błysnął swoją wiedzą, widać że nigdy w labie nie wywoływałeś fotek ...

środa, 27 sierpnia 2008, 02:53

Zawsze w labie wywoluje niestety i jesli mam wywolac zdjecia z wakacji i potem je wlozyc w pierwszy lepszy z brzegu album to format 3:2 jest idealny, dlaczego: otoz dlatego ze kadr pozostaje nie obciety z zadnej strony, czyt. dokladnie taki jak sobie ustalilem podczas robienia zdjec, po drugie nie mam ramki bialej jesli oczywiscie przeskalujemy zdjecie z formatu 4:3 na 3:2. Moze sa takie albumy na te nietypowe fotki ale ja takich nie posiadam, gdyz nie mam czasu na poszukiwanie albumow ktore nie sa "standardowe".
Ja osobiscie nigdy nie kupilbym aparatu z formatem innym niz 3:2 lub z mozliwoscia przelaczenia takiego aparatu w format 3:2 ale sa tacy pasjonaci czyt. Olkow, Panasonicow co sobie ten format chwala, bo gdyby bylo inaczej nikt nie pchalby sie w ten format a tak mamy wybor.
Kazdym aparatem mozna robic super foty wazne jest tylko kto za nim stoi.

środa, 27 sierpnia 2008, 12:06

rash napisał(a):
Zawsze w labie wywoluje niestety i jesli mam wywolac zdjecia z wakacji i potem je wlozyc w pierwszy lepszy z brzegu album to format 3:2 jest idealny, dlaczego: otoz dlatego ze kadr pozostaje nie obciety z zadnej strony, czyt. dokladnie taki jak sobie ustalilem podczas robienia zdjec, po drugie nie mam ramki bialej jesli oczywiscie przeskalujemy zdjecie z formatu 4:3 na 3:2. Moze sa takie albumy na te nietypowe fotki ale ja takich nie posiadam, gdyz nie mam czasu na poszukiwanie albumow ktore nie sa "standardowe".
Ja osobiscie nigdy nie kupilbym aparatu z formatem innym niz 3:2 lub z mozliwoscia przelaczenia takiego aparatu w format 3:2 ale sa tacy pasjonaci czyt. Olkow, Panasonicow co sobie ten format chwala, bo gdyby bylo inaczej nikt nie pchalby sie w ten format a tak mamy wybor.
Kazdym aparatem mozna robic super foty wazne jest tylko kto za nim stoi.
Dalej błyszczysz swoją ogromną (nie)wiedzą, a najgorsze jest to, możesz swoimi bredniami wprowadzić innych w błąd.

A sprawa z innymi formatami niż 3:2 jest bardzo prosta. Oddajesz w labie np. fotke zrobioną w formacie 4:3, musisz powiedzieć, że chcesz aby jej nie kadrować i nie dopasowywać do papieru. Przykładowo na papierze 10x15cm (2:3) wyjdzie Ci odbitka 10x13,3cm (3:4) bez żadnych cięć, bez białych pasków, i bez problemu włożysz ją np. w album z kieszonkami 10x15 (brrrrrrr..) Przejrzyj sobie dostępne formaty, są o proporcji 2:3 (1,5), są o proporcji 3:4 (1,33) są również o formacie pośrednim np. 15x21 (1,4) i na takowym ani 2:3 ani 3:4 nie pasuje. Przykładowo jak odbijesz 3:4 na formacie 15x21 to dostaniesz odbitkę 15x20cm, a jak odbijesz 2:3 to dostaniesz odbitke 15x22,5cm. Dziwne, ale prawdziwe.
Jak nie wierzysz, to idź do labu i sam sprawdź, i nie wprowadzaj więcej ludzi w błąd.

środa, 27 sierpnia 2008, 15:18

Cytuj:
A sprawa z innymi formatami niż 3:2 jest bardzo prosta. Oddajesz w labie np. fotke zrobioną w formacie 4:3, musisz powiedzieć, że chcesz aby jej nie kadrować i nie dopasowywać do papieru. Przykładowo na papierze 10x15cm (2:3) wyjdzie Ci odbitka 10x13,3cm (3:4) bez żadnych cięć, bez białych pasków

uscislijmy w takim razie jak mam papier 10 cm na 15 cm czyli jesli zdjecie znajdzie sie na 10x13,3 to ta reszta do 15 bedzie przezroczysta?

Koniect dyskusji na ten temat Gdyz Pan jacek2004 nie dosc ze mi ubliza, ja czuje sie z tym zle , wobec tego napisze do adminow aby zlozyli Panu reprymende.
Przepraszam z OT

środa, 27 sierpnia 2008, 15:51

jacek2004 napisał(a):
Przykładowo na papierze 10x15cm (2:3) wyjdzie Ci odbitka 10x13,3cm (3:4)
Nigdy nie spotkałem się z taką sytuacją, żeby w labie przycinali fotkę do takich wymiarów. Zapewne chodziło Ci o opcję FIT jaką możesz wybrać przy wywoływaniu zdjęć, która polega na zmieszczeniu całej niewymiarowej fotki w określonym rozmiarze papieru - wtedy masz białe paski po bokach. Druga opcja to FILL, wtedy wypełniają cały papier zdjęciem, ale górny i dolny brzeg są obcięte (żadnych białych pasków). No chyba, że namierzyłeś taki lab w którym zdjęcia przycinają, to inna sprawa, ale nie sądzę, żeby specjalnie dla Ciebie wyciągnęli spod lady papier 15x22,5 :lol:

środa, 27 sierpnia 2008, 16:16

Panowie koszal i rash nadszedł już czas aby wasze archaiczne laby zmienić na coś normalnego - nowocześniejszego.

Normalny (nowoczesny) lab, a właściwie maszyna, ma możliwość cięcia papieru na dowolną długość :mrgreen: Czyli np. w maszynie jest papier w rolce o szerokości 10cm. Jak przychodzi klient z materiałem 2:3 to dostaje odbitkę 10x15cm, jak przychodzi klient z materiałem o formacie 3:4 to dostaje odbitkę 10x13,3cm. Nie ma żadnych fili czy fitów z białymi paskami. Zrozumieli już koledzy. :wink:

Jeśli dostajecie odbitki z paskami, to znaczy że macie kontakt z archaicznym labem, a właściwie z wysłużoną maszyną, w którą jest wyposażony ten lab. :mrgreen:

PS
rash, nie obrażam Cię, nazywam jedynie po imieniu to co wygadujesz.

czwartek, 28 sierpnia 2008, 01:18

jacek2004 napisał(a):
Jeśli dostajecie odbitki z paskami, to znaczy że macie kontakt z archaicznym labem, a właściwie z wysłużoną maszyną, w którą jest wyposażony ten lab. :mrgreen:

Jeśli tak, to zwracam honor. Słyszałem co prawda o tego typu urządzeniach, ale były to tzw. drukarki termosublimacyjne - zakłada się rolkę papieru o danej szerokości a o proporcjach można zapomnieć. Ja wywołuję w tym samym labie już od jakichś 3-4 tys. zdjęć, i jeśli chcę mieć 15x21 to przy obróbce w PS po prostu kadruję z parametrami 150mm, 210mm, 300dpi i pasków nie mam. Pzdr

czwartek, 28 sierpnia 2008, 08:39

dokładnie, większość labów robi teraz przeróżne formaty, nawet kwadratowe, z ramką bez ramki, to wszystko zależy od minilabu...
proporcjonalnie 4:3 10x13,6
2:3 10x15
16:9 10x18

:)

wtorek, 9 września 2008, 09:26
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]