Teraz jest wtorek, 18 września 2018, 23:42

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 aparat i reszta do3,5 tys 
Autor Wiadomość

Post aparat i reszta do3,5 tys
Witajcie, jestem nowym userem na tym forum,
to mój pierwszy temat.
Przeglądam to forum z myślą kupna jakiegoś aparatu na wesela, mogę przeznaczyć na to około 3,5 tys. Widizałem zdjęcia robione Nikonem 200D , są super lecz za tą kwotę to myślę, ze nie dam rady go kupić.
Skupiłem uwagę nad D80, czy to dobry wybór ?
Teraz to co najważniejsze , przydało by sie na pewno jakieś szkło do niego oraz lampa, nie znam sie na tym za bardzo i nie wiem jakie, bardzo byłbym wdzięczny za jakieś wskazówki konkretnych modeli.
______
Usługi foto będę robić sporadycznie raz może góra dwa razy w miesiącu, jak się nauczę to wtedy pomyślę nad lepszym sprzętem,
_________
Do tej pory robiłem zdjęcia analogiem PENTAX MZ50 obiektyw KIT. (malutki skromniutki aparacik) Przy dobrych warunkach wychodziły mi naprawdę fajne zdjęcia, ale tylko w plenerze bez lapmy. Moje fotki tak się spodobały ,że dostałem zamówienie na grudzień. Powiedziałem im ,że nie dam rady tym zrobić zdjęć, ale oni koniecznie chcą abym robił im foto na slubie. W grudniu nie będą tak dobre warunki jak w lato więc pomyślałem o nowym aparacie.

Będę wdzięczny za wszystkie wskazówki.

czwartek, 2 października 2008, 14:47

Post Re: aparat i reszta do3,5 tys
Tak na szybko:

Ślub zrobisz każdą puszką, byleś miał jasny obiektyw f=1.4 max f=2.8 aby nie forsować wysokiego ISO, trzeba też umieć doświetlać lampą (która powinna się szybko ładować).

Obecnie wśród kotleciarzy jest parcie na tzw. body z FF (Canon 5D, Nikony D3/700) bo pozwalają na użycie wysokich ISO.

czwartek, 2 października 2008, 15:34

oglądałem obiektywy na aukcjach allegro, i ceny są tak rozbieżne od 600zł do prawie 2 tys no i który mam wybrać ? :| Nie znam sie za bardzo na tym, Czy te najtańsze sprawdzą sie na weselach ? np ten

czwartek, 2 października 2008, 19:56

vgrzes napisał(a):
oglądałem obiektywy na aukcjach allegro, i ceny są tak rozbieżne od 600zł do prawie 2 tys no i który mam wybrać ? :| Nie znam sie za bardzo na tym, Czy te najtańsze sprawdzą sie na weselach ? np ten

Obiektyw który proponujesz jest zbyt wąski i zbyt ciemny. Poza tym 3,5 tys. to trochę mało aby skompletować dobry zestaw. W systemie Canona polecam:

Canon 40d (3000 zł) + EF-S 17-55 mm f/2.8 IS USM (3000 zł) lub Tamron 17-50 f/2.8 (1300 zł) + Canon 580 EX II (1300 zł), czyli razem 5600 - 7300. Oczywiście możliwa jest lepsza konfiguracja, np. C 5d mk I + C 24-105/4.0, ale to koszt ok. 9000 zł.

Oczywiście zestawy które proponuję należy powiększyć o jakąś dobrą stałkę i ew. tele. Pzdr

czwartek, 2 października 2008, 20:53

To mi sen z powiek zniknął jak przeczytałem co napisałeś. Jejku jakie ceny ! Znalazłem aukcję na której jest body+lampa za niecałe 3,8tys do tego kupię ten obiektów który dedykowałeś Tamron 17-50 f/2.8 i mógłbym już działać na ślubach prawda ?
Wszystko pięknie tylko teraz doświadczenie by sie przydało , którego raczej nie kupie. Mam trochę doświadczenia z kamerą , filmuję już 8 lat na w miare dobrym sprzęcie, ale foto to chyba zupełnie coś innego niż video.
Chyba zostanę przy tej konfiguracji co podał mi kolega moderator, chyba, że ktoś miałby też jakąś konfigurację ciekawą, ale taką aby nie przekraczać 5 tys.
__
a ten zestaw byłby dobry ? znaczy sie ten obiektyw ?
___
Dziękuję kolegom za wskazówki
ps. kto to są kotleciarze ? :|

czwartek, 2 października 2008, 23:48

vgrzes napisał(a):
a ten zestaw byłby dobry ? znaczy sie ten obiektyw ?

Ten obiektyw jest raczej dedykowany pod pełną klatkę (FF), czyli np. 5d. Jako podstawowy obiektyw do matrycy APS-C (40d, 450d, ...) się nie sprawdzi, gdyż ekwiwalent jego ogniskowych wyniesie wtedy ok. 38-170 (zbyt wąski) - po prostu nie obejmiesz nim całego pomieszczenia.

PS. Tamronów nie kupuj przez internet, idź do sklepu i osobiście sprawdź, czy nie ma wad fabrycznych (ff/fb, zacinający się AF - bo i takie cuda widziałem, i inne...). Pzdr

piątek, 3 października 2008, 07:12

pod pełną klatke to znaczy tak samo jak w wideo obraz formatu 4:3 ?
a pod niepełną klatkę to tak jak w wideo 16:9 ?
,dobrze to kojarzę ?

Po przemyśleniach chyba kupię ten Canon EF-S 17-55 f/2,8 IS USM

W warmińsko-mazurskim żaden sklep sie nie ogłasza ,że ma takie coś na sprzedanie. Czy znacie np w Warszawie lub Gdańsku jakiś sklep z tego typu przedmiotami , gdzie można by kupić go od ręki ? (do tych miast mam najbliżej)

piątek, 3 października 2008, 18:31

Popatrz na skąpcu. Znajdziesz tam dużo szkieł i samych body w dobrych cenach i w sklepach z całej Polski. Pozdrawiam

sobota, 4 października 2008, 23:43

vgrzes napisał(a):
pod pełną klatke to znaczy tak samo jak w wideo obraz formatu 4:3 ?
a pod niepełną klatkę to tak jak w wideo 16:9 ?
,dobrze to kojarzę ?

Pełna klatka to format matrycy o proporcjach 3:2 i wymiarach 24 mm - 36 mm (czyli taki jak analogowy film), niepełna klatka to w przypadku Canona format APS-C (nie chce mi się szukać wymiarów), ale również ma proporcje boków 3:2. Afektem zmniejszenia matrycy jest zawężenie kąta widzenia obiektywu, co w uproszczeniu można przedstawić jako pomnożenie ogniskowej (*1.6). Dlatego właśnie pod niepełną klatkę najlepszy będzie obiektyw zaczynający się od 17 mm, bo to da w przeliczeniu na pełną klatkę ogniskową ok. 28 mm. Z formatu 4:3 korzystają natomiast kompakty i niszowe lustrzanki typu Panasonic i Olympus, ale nie ma co się rozpędzać w tym kierunku. 16:9 to format video. Pozdro

niedziela, 5 października 2008, 09:01

Jeśli myślisz o niepełnej klatce czyli APS_C lub 4/3 to w stosunku do Canona 40D (2750zł) 17-55mm/2.8 IS (2750) i EX580 (1000zł) czyli razem 6500zł masz Olympusa E-3 z 14-54mm2.8-3.5 i lampą FL50R za 5200zł. Oszczedzasz 1300zł, jakość fotek taka sama, za to masz w Olympusie uszczelnioną puszkę i obiektyw. Dodatkowo Zuiko 14-54 ma dłuższą ogniskową (108mm vs. 88mm na Canonie). A zaoszczędzone 1300zł można wydać na jasną Sigmę 30mm/1.4.

Alternatywą jest 5D z 24-70mm/2.8 i EX580 ale to już prawie 10000zł. Ja na Twoim miejscu rozważałbym albo Olympusa E-3 albo Canona 5D.

Obiektyw 50mm i body z cropem to zdecydowanie za wąsko na śluby.
Z mojego (i nie tylko) doświadczenia na śluby (reportaż) najlepsza ogniskowa to 35mm na pełnoklatkowym body, do tego 85mm (i ewentualnie 50mm) na plener i styka.
Tyle, ze jak mówimy o Canonie to 35mm/1.4 to prawie 4000zł (35mm/2 ponoć mocno kiepska), a 85mm1.2 to ponad 6000zł (co prawda 85mm/1.8 za 1200 zł też powinna wystarczyć).
24-70mm/2.8 jest za to bardzo uniwersalny.

Gdybym ja brał się za profesjonalne robienie ślubów to do reportarzu miałbym dwa body pełno klatkowe, na jednym 35mm/1.4 na drugim 24-70mm/2.8 (a na obu lampki do delikatnego doświetlania-usuwanie cieni pod oczkami i poprawienie nasycenia kolorków).

Ponieważ śluby robię amatorsko dla znajomych, to do reportarzu głównie uzywam E-3 i 14-54mm z błyskadełkiem FL-50, na E-300 ma Sigmę 30mm/1.4, a na E-1 35-100mm/2 z błyskadełkiem FL-50, czasami dla urozmaicenia uzupełniam reportaż (kilka fotek w kościele i składanie życzeń) obiektywem 7-14mm.
Przy czym 35-100mm/2 obsługuje zazwyczaj mój asystent.

PS
vgrzes i nie obraź się, ale z Twoją wiedzą to ja na Twoim miejscu poczekałbym z tymi ślubami :wink:
Jeśli nie miałeś do czynienia z lustrzankami (a z Twoich wypowiedzi tak wynika) to radziłbym na początek kupić body low entry z kitem (około 1500zł) i przez kilka miesięcy podszkolić się.
Wbrew pozorom lepszy sprzęt nie zrobi z ciebie lepszego fotografa. Śluby to naprawdę wymagająca praca, a najgorsze w niej jest to, że nie ma czasu na poprawki i tzw. duble.

I jeszcze jedno, Olympus ma to do siebie, że body i obiektywy możesz kupować w "ciemno" w sprzedaży wysyłkowej, na pewno wszystko będzie pasować. Zero obaw o tzw FF/BF i inne tego typu kwiatki. Oczywiście przy zakupie Sigmy już radziłbym przez zakupem potestować, ale w przypadku Sigmy i Tamrona to tak jest już w każdym innym systemie.

Ponad to jeśli kupujesz na osobę fizyczną (nie na firmę) to w sprzedaży wysyłkowej masz 10 dni na odesłanie zakupinego sprzetu do sklepu i zwrot gotówki.

poniedziałek, 6 października 2008, 10:33

Widzę ,że znasz sie trochę na rzeczy. Połowe z tego co napisałeś to raczej nie wiem o co chodzi. Jak wtajemniczę sie trochę w sztukę fotografii to na pewno będę wiedzieć o czym tu pisałeś.
Mam pytanie.
Czy na drogim sprzęcie nauka jest trudniejsza?
dam rade nauczyć sie na sprzęcie pro, czy lepiej kupić low entry? ,
lecz dwa razy kupować aparat (najpierw low entry potem pro) to są koszty :|

wtorek, 7 października 2008, 08:15

vgrzes napisał(a):
Czy na drogim sprzęcie nauka jest trudniejsza?

Na pewno jest droższa :wink:
Co do samej nauki, to bardziej zaawansowany sprzęt pozbawiony jest "amatorskich" udogodnień dla zielonych typu programy tematyczne. Nie zalecam ich stosowania, ale przyglądnięcie się jakie ustawienia są proponowane jest pouczające.
vgrzes napisał(a):
lecz dwa razy kupować aparat (najpierw low entry potem pro) to są koszty :|
Ok, dam Ci małe wyliczenie:
Kupujesz puszkę pro za 7 - 8 tysięcy złotych, uczysz się dwa, trzy lata, a w tym czasie wychodzą rok po roku kolejne nowsze modele tej puszki pro. Stara puszka spada z ceną do 3 tysięcy, oczywiście wypadało by kupić nowszy model, sprzedajesz starą za 3 tys i masz w plecy 4-5 tysięcy.

A teraz nauka na modelu low entry:
Nowa puszka low entry 1000zł
Po dwóch, trzech latach spada do wartości 500zł, więc tracisz tylko 500zł (zamiast 5000) :wink:

PS
A tak na marginesie do nauki najlepszy jest analog na kliszę, znakomicie uczy myślenia.

wtorek, 7 października 2008, 09:41

myślałem ,że szybciej nauczę się na cyfrowym, niż analogu. W cyfrze zrobię zdjęcie i widzę rezultat, zaś w analogu pstryknę i co ? nie wiem jak zdjęcie wyszło, może dobrze może źle. Przekonam sie następnego dnia jak zobaczę zdjęcia po wywołaniu, a wtedy zapomnę jakie parametry były na poszczególnych zdjęciach.
___
Mam wrażenie ,że albo brać sie porządnie za fotografowanie, albo w ogóle nie brać sie za to. :?

wtorek, 7 października 2008, 12:18

vgrzes napisał(a):
myślałem ,że szybciej nauczę się na cyfrowym, niż analogu. W cyfrze zrobię zdjęcie i widzę rezultat, zaś w analogu pstryknę i co ? nie wiem jak zdjęcie wyszło, może dobrze może źle. Przekonam sie następnego dnia jak zobaczę zdjęcia po wywołaniu, a wtedy zapomnę jakie parametry były na poszczególnych zdjęciach.
No właśnie ... przecież napisałem, że analog uczy myślenia, a nie bezmyślnego pstrykania :wink:

Jeśli przed zrobieniem zdięcia będziesz MYŚLAŁ jak je zrobić aby uzyskać zamierzony efekt, to na pewno i po tygodniu nie zapomnisz o ustawieniach ... :wink:

wtorek, 7 października 2008, 13:23

To prawda myślenia uczy na bank !.

wtorek, 7 października 2008, 20:13
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona