Teraz jest sobota, 17 listopada 2018, 22:11

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Studio fotograficzne - sprzęt 
Autor Wiadomość

Post Studio fotograficzne - sprzęt
Witam,

Planuję zorganizować studio fotograficzne - głównie do fotografii reklamowej i produktowej. Do tej pory robiłem to amatorsko i w "spartańskich" warunkach. Chcę kupić sprzęt oświetleniowy i nie tylko, do takiego półamatorskiego studia. Chcę też kupić sprzęt komputerowy i nowy aparat (albo nowe obiektywy).

Proszę o radę, ile/jakie oświetlenie do studia; jakie dyfuzory, jakie parasolki itd.
Czy gdzieś mogę znaleźć rozrysowane jakieś przykładowe studio, żeby móc porównać do swoich zamierzeń i planów, ale też do swoich warunków?

Będę wdzięczny za wszelkie opnie.

Pozdrawiam
Michal Z.

poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 13:23

Post Re: Studio fotograficzne - sprzęt
Zacząć można od tła fotograficznego - trzeba zastanowić się nad jego szerokością- jeżeli planujesz fotografowanie większych postaci, czy przedmiotów musisz wziąć pod uwagę tła o szerokości 2, 75m, tła papierowe nie są takie drogie a dostępne w różnych kolorach.
Dostępne są także tła składane - mniejsze

Dalej oświetlenie - osobiście polecam Profesjonalną lampę studyjną R+ 1000 firmy: QUANTUUM z mocowaniem typu bowens więc pasuje do niej szeroka gama osprzętu Quantuum, Bowens czy innych producentów. Odpowiednia zarówno dla profesjonalistów jak i półamatorów
odpowiednia będzie też nieco droższa ale wyposażona dodatkowo w cyfrowy panel sterujący z wyświetlaczem LED i przyciskami membranowym noi możesz ją sterować pilotem
lampy dające światło ciągle też są popularne
Dalej polecam nie parasolki ale softboksy, bo światło nie ucieka z nich na boki i łatwiej wycelować nim w pożądane miejsce, łatwiej go w ogóle ustawić. plus do niego pierścienie mocujące. spory wybór softboksów i innego sprzętu Quantuum znajdziesz na foto-tipie

Polecam zaopatrzyć się także w światłomierz,ponieważ jeslima się do czynienia z różnymi źródłami światła i ekranami odbijającymi może być problem z ekspozycją zdjęcia
A dodatkowe akcesoria typu blendy, statywy pomocnicze itp dobierasz już oczywiście później
mam nadzieję, że troszkę ci pomogłam

wtorek, 14 kwietnia 2009, 11:21

Dzięki za pomoc. Jasne, że pomogłeś.

Muszę jednak zrobić tak, że kupuję wszystko od razu. Bazuję bowiem na dotacji, z której muszę sfinansować wszystko, później nie będę miał już z czego - taki worek, z którego najpierw muszę wybrać do dna:)

Pomyśle jeszcze i jak mi się jakieś pytanie zrodzi, pozwolę sobie zapytać.

Pozdrawiam.

wtorek, 14 kwietnia 2009, 11:37

michalzel napisał(a):
Muszę jednak zrobić tak, że kupuję wszystko od razu. Bazuję bowiem na dotacji ...
Mnie zastanawia tylko jedno, dlaczego inwestujesz w coś na czym się kompletnie nie znasz, i wzwiązku z czym musisz zadawać banalne i podstawowe pytania na forum?

Oj padnie ten eurokołchoz, oj padnie ...

wtorek, 14 kwietnia 2009, 16:42

Bo, widzisz, do tej pory zajmuję się grafiką reklamową, a fotografią - amatorsko. A teraz mam "widzi mi się", żeby te proporcje odwrócić.

Pozdrawiam.

nieznający się na rzeczy

wtorek, 14 kwietnia 2009, 21:09

Ojejku nie deprecjonujmy tych którzy czegoś nie wiedzą:)
Forum chyba jest po to by pytać prawda? Jacek2004 zgodzisz się chyba:)
nie zawsze się wie wszystko, czasem nie wiele, nie ma się kogo spytać, więc wchodzimy na forum:) Jak sie człowiek przyznaje do niewiedzy to jest dobrze:)

czwartek, 16 kwietnia 2009, 16:23

:)

no tak, chyba po to jest forum, żeby pytać, rozmawiać. Jeśli wszystko bym już wiedział, nie pytałbym. A pytania banalne dla jednego, nie muszą być takimi dla drugich. Ja przyznaję się do tego, że jestem amatorem i że moim zdjęciom wiele brakuje, ale chcę się uczyć tej sztuki i poprawiać swoje niedociągnięcia i błędy.

A tak poza tym... Jacek2004 - oglądam tą Twoją galerię - długo robisz zdjęcia? A zdjęcia studyjne?

Nieznający się na rzeczy

[color=#BFBFFF]Michał
http://onephoto.net/?p0=2&p1=1&user=27881&gal=1
http://fototok.tkb.pl/pt/author.php?a=14081
[/color]

piątek, 17 kwietnia 2009, 08:22

michalzel napisał(a):
A tak poza tym... Jacek2004 - oglądam tą Twoją galerię
No i co z tego? Ja Twoją też oglądałem, pomijam aspekty artystyczne, ale fotki (wnętrze restauracji) z tak nieudanym WB, z technicznego punktu widzenia nie powinno się wystawiać na widok publiczny.

michalzel napisał(a):
...długo robisz zdjęcia?
Z pewnymi przerwami od 1978 roku.

michalzel napisał(a):
A zdjęcia studyjne?
I owszem, poza tym robię "kotlety", fotki reklamowe i reporterskie. Wszystko jako tzw. zajęcia dodatkowe, tzn. nie utrzymuję się z tego.

Jeśli chodzi o oświetlenie studyjne to mam FL50R, FL50 na kablu i blendę, w 100% pokrywa to moje zapotrzebowanie na światło (i to nie tylko w studio). Nie namawiam do naśladowania bo na 10 fotografów, każdy poda inny rodzaj oświetlenia, bo to zależy od jego indywidualnych potrzeb, nie ma przepisu na uniwersalne oświetlenie studyjne. Można znaleść przepisy na podstawowe oświeltlenie studyjne (dwie lampy) - przeliczając na gotówkę - trzeba mieć od 1000 do 2000 zł na początek. Aczkolwiek można też na na podobny podstawowy zestaw wydać 10 razy więcej.

niedziela, 19 kwietnia 2009, 17:15

Rozumiem, że zdjęcia, które prezentujesz, to właśnie czas "przerw" pomiędzy robieniem zdjęć. Bo jak ktoś robi zdjęcia 31 lat, to takiej kaszany nie odwala. Zdjęcia do rodzinnego albumu.

Czepiasz się jednego nieudanego zdjęcia, które moim zdaniem, AMATORA, może jest nieudane, ma spieprzony WB, i ogólnie jest do dupy, ale ma klimat, który mnie odpowiada.
Zostało ono tam skomentowane i OK.

Tobie jak widzę, wszystko przeszkadza - że amator, że głupio pyta, że chce dotacje. Popatrz na siebie. Sfrustrowany jakiś jesteś, czy co? Jakiś kryzys? Wyluzuj.

Więcej już nic nie powiem, bo szkoda czasu i nerwów.

Miłego fotografowania - Zawodowcu.

Nieznający się na rzeczy

niedziela, 19 kwietnia 2009, 17:34

michalzel napisał(a):
Rozumiem, że zdjęcia, które prezentujesz, to właśnie czas "przerw" pomiędzy robieniem zdjęć. Bo jak ktoś robi zdjęcia 31 lat, to takiej kaszany nie odwala. Zdjęcia do rodzinnego albumu.
No wspaniale, że zauważyłeś, jaki jest charakter publikowanych przezemnie fotek.
Fotek ze swoich hałtur nie publikuję, bo nie chce mi się wypraszać zgody na publikację, to raz. A dwa, to sprzedane klientowi fotki już nie są moimi fotkami więc nie mogę ich prezentować.

michalzel napisał(a):
Czepiasz się jednego nieudanego zdjęcia, które moim zdaniem, AMATORA, może jest nieudane, ma spieprzony WB, i ogólnie jest do dupy, ale ma klimat, który mnie odpowiada.
Tyle, że jedno nie przeszkadza drugiemu. To znaczy: poprawny WB nie zabije klimatu, a wręcz przeciwnie.
Natomiast publikacja niedorobinego technicznie zdięcia, jednoznacznie wystawia opinię autorowi.

michalzel napisał(a):
Tobie jak widzę, wszystko przeszkadza - że amator, że głupio pyta, że chce dotacje. Popatrz na siebie. Sfrustrowany jakiś jesteś, czy co? Jakiś kryzys? Wyluzuj.
Zam dziesiątki amatorów, którzy sami, bez niczyjej pomocy, zbudowali sobie studio, czy też doszli do innej wiedzy. Doszli do tego na podstawie informacji z netu, książek, własnych doświadczeń. Ty zaś reprezentujesz, modne dziś zachowanie, zdobycie wiedzy (często powierzchownej) po najmniejszej linii oporu, z zerowym wysiłkiem.

Wysil się człowieku, powertuj w googlach, mam nadzieję, że umiesz czytać po angielsku, a znajdziesz tony informacji. Zresztą jak nie znasz innego języka poza polskim, to też wiele znajdziesz.

Co do mnie, to mam mierne zdanie na temat "patentowych leni".

poniedziałek, 20 kwietnia 2009, 09:16
Moderator

Kilka postów usuniętych, proszę o zachowanie kultury i dyskutowanie na temat. Jeśli Jacku nie chcesz pomóc na spokojnie nowemu koledze, to proszę w ogóle nie wypowiadaj się. W ten sposób tracisz swój czas i czyjeś nerwy.

wtorek, 28 kwietnia 2009, 22:52

Ja popieram każdego amatora który kochając fotografie chce założyć studio czy z czyjąś czy z własną pomocą. Chyba każdy profesjonalista kiedyś był tym amatorem prawda? A wracając do tematu...może ktoś poradzić mi odnośnie zakupu lamp do studio foto...Jestem jedną z tych amatorek które chcą założyć studio. Nie znam się niestety na tych wszystkich parametrach(jeszcze), ale zgłębiam swoją wiedzę. Najważniejsze, że zdjęcia to moja pasja. Robiłam już parę zdjęć na ślubach itp itd. Od sierpnia zaczynam remont budynku który ma się stać studiem dlatego też proszę o radę w sprawie oświetlenia oraz sprzętu m.in minilaby.

Dziękuję i pozdrawiam wszystkich profesjonalistów a szczególnie amatorów...:D

czwartek, 3 czerwca 2010, 14:55
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]