Teraz jest czwartek, 15 listopada 2018, 06:25

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 cyfrówka - jaka? konkrety opisane w środku 
Autor Wiadomość

Post cyfrówka - jaka? konkrety opisane w środku
Witam

Czytam to forum i juz nie wiem co mysleć o różnych cyfrówkach. Czytałem wstecz aż do sierpnia. Których nie kupowac już wiem, ale co kupić to nie wiem. Obecnie robie analogową Minolta 505 Si Super z dwoma objektywami AF Macro 28-85 (światło 3,5-4,5) oraz AF Macro 70-210 (swiatło stałe 4). Nie szukam lustrzanki cyfrowej bo mnie nie stać. Oczekuję matrycy 3,2 lub 4 MPx. Nie wiem czy 4 sie przyda bo satsfakcjonują mnie zdjęcia 10x15 i 13x18. Sam robię z półautomatem, czyli ustawiam przysłone a czas sam się dobiera. Potrzebowałbym właśnie manualnych przesłon i/lub czasów. Czy ma to być A70 czy S50, moze jakiś Olympus. Jedni chwalą G5 drudzy Z1. Zoom optyczny by sie przydał wiekszy niż 3x lub 4x. Proszę o pomoc bo juz mnie łeb boli od róznorodności postów. Wiem że temat aparatów przewija się na forum cały czas, ale czytając do sierpnia wstecz nie znalazłem kokretnej odpowiedzi.

Cena: no nie chciałbym przekroczyć 2000-2200 (jeśli są jakieś za 1500 to też się chętnie dowiem)
Czy istnieje aparat spełniający moje wymagania?

Pozdrawiam Maciek :)

EDIT
Jako, że jestem nowy nie zauważyłem pięknego działu "co lepsze". Jest tam sporo informacji, które mnie interesują". Co do uwagi o podanie większej ilości szczegółów to nie wiem co podać, po za tym, że aparatem robie dużo przyrody i krajobrazu, zarówno zachody słońca jak i piekne widoki górskie. Super makro mi nie potrzebne, wolę lepsze odwzorowanie kolorów. Który aparat jest bardziej ekonomiczny: ile je prądu, ile ma baterii, ceny pamieci, mozliwość montażu np. filtra polaryzacyjnego. Powinien mieć możliwość manualnej ingerencji wczasy i przesłonę. Max czas powinien być 15sek. lub B
Mimo to proszę o dalsze propozycje lub uwagi dotyczace szczegółow które mam podać.

Ostatnio edytowano piątek, 6 lutego 2004, 14:21 przez gadula007, łącznie edytowano 1 raz

piątek, 6 lutego 2004, 12:38
Moderator

Musiałbyś podać więcej danych, np co jest dla Ciebie ważne w aparacie. Zobacz temat przyklejony w dziale "Co lepsze" pt "Jak wybrać aparat".

Ja bym polecał Z1 :lol: Bo jak pisałeś, ma zoom optyczny 10x, posiada bardzo szybki AF (czasami wydaje mi się, że szybciej ustawia ostrość niż moja stara 505si) i ma bardzo dużo opcji ustawień. Możesz skorygować wiele rzeczy.

Ale o jej zaletach musiałbyś poczytać na forum, bo nie chciałbym znowu tutaj wszystkiego przytaczać... jest tego za dużo. Praktycznie ten aparat ma same plusy, poza jedną dużą wadą - brakiem oświetlenia wspomagającego AF w ciemnych pomieszczeniach.

Kupisz ją za 1600 zł na Allegro i jeszcze będziesz miał na kartę pamięci, futerał, akumulatorki etc. Ja tak wybrałem i jestem naprawdę zadowolony.

Ale oczywiście są też inne modele. Jak Fuji S5000, Olympus 740 (zaraz Ginty coś napisze) Kodak DX6490 - wszystkie z zoomem optycznym 10x. O każdym coś już pisaliśmy na forum i powienieneś wiedzieć w czym są dobre, a w czym ustępują konkurencji.

PS. Napisz coś więcej.

piątek, 6 lutego 2004, 13:25

Nie mogę się nie odezwać, skoro już mnie Vendeur zapowiedział. ;)

Z tego, co napisałeś wynika, że powinien to być jakiś Ultra Zoom - czyli któryś z grupy wymienionych przez Vendeura aparatów. Wybór jest spory. Osobiście polecałbym zdecydowanie Olympusa, ale C-750; to znakomity UZ i myślę, że w pełni wykorzystasz jego możliwości, a i ta większa matryca naprawdę Ci się przyda. Ostatnio staniał - dostaniesz go na Allegro razem z ładowarką, akumulatorkami, pilotem i standardowym wyposażeniem za 2080 złotych. Będziesz musiał dokupić kartę pamięci - niestety XD trochę kosztują (128MB ok. 200-220 złotych, ale systematycznie tanieją - to stosunkowo nowy (ale przyszłościowy) standard).

Na niekorzyść C-740 działa brak stopki pod zewnętrzną lampę błyskową - a może Ci się taka możliwość przydać, jak sądzę. Fuji 5000Z oraz Kodaka 6490 nie polecałbym, co nie znaczy, że są złe - jak Ci się trafi jakaś super okazja, to bierz, po prostu inne aparaty bardziej mnie do siebie przekonują. Ogólnie - na podstawie czytanych recenzji i lektury forów (for?) dyskusyjnych - zdecydowanie na minus oceniałbym wśród UZ tylko aparaty HP oraz Panasonic. Natomiast drugie miejsce po C-750 dałbym Minolcie Z1 (tak, tak, Vendeur ;) )

Co do montażu dodatkowych akcesoriów - tuleje, filtry, itd. - nie ma z tym problemów (polecam sklep xxxxxx - patrz przyklejony temat, "Gdzie kupować") - zarówno w przypadku C-750 jak i Z1. Obydwa chodzą na 4 baterie AA (czyli popularne paluszki - dobre rozwiązanie, jeżeli skończą Ci się akumulatorki, zawsze możesz awaryjnie dokupić zwykłe baterie (lepiej te lepsze). Co do żywotności baterii - z autopsji mogę się wypowiedzieć tylko o C-740; staram sie na wyjazdach wykorzystywać wizjer i baterie wystarczają mi na bardzo długo, ale to subiektywne odczucie i wiem, że "bardzo długo" brzmi mało konkretnie. Mam jednak sporą skalę porównawczą, używałem już pewnej liczby aparatów. Spodziewam się, że z C-750 będzie podobnie, może trochę gorzej - ma większą matrycę, nie wiem, jak to się przekłada na zużycie energii, ale chyba nie jakoś dramatycznie. Co do Z1 - Vendeur się zapewne wypowie na plus, ale tak na logikę powinno być gorzej - bo Z1 ma jeden duży obracany wyświetlacz, więc kadrowanie za pomocą wizjera w niczym nie pomaga (oczywiście zakładając, że będziesz go używał, bo przy korzystaniu wyłącznie z dużego LCD to argument bez znaczenia). Ogólnie osiągi C-740 i Z1 przy użyciu dużego LCD są chyba zbliżone.

Odwzorowanie barw oceniam jako bardzo dobre w obydwu przypadkach i dowodów na to znajdziesz w sieci zapewne niemało. Mi bardzo odpowiada kolorystyka zdjęć z Olympusa - wiernie oddaje kolory, nie trzeba niczego poprawiać, chociaż oczywiście takie możliwości istnieją w nastawach aparatu. Ogólnie możliwości komponowania zdjęcia są bardzo duże - obydwa aparaty mają pełny manual (przesłona, migawka, balans bieli, itd.) + szereg trybów półmanualnych (priorytet migawki, przesłony), półautomatycznych aż do pełnego automatu. Spotkałem się tutaj ze stwierdzeniem (wg TomekKa, który jest tutaj największym autorytetem, aj, wazelina, sorry - no, ale tak po prostu jest), że Olympus lepiej radzi sobie w trybie automatycznym od Z1 (to by tyczyło i C-740, i C-750). Mogę potwierdzić, jest naprawdę bardzo dobrze. Ogólnie gradacja nastaw + 4 tryby własne dobrze się spisują w Olku; jednak Z1 ma bardziej przejrzyste i "user friendly" menu. Co do autofocusa - mam mieszane uczucia; rzeczywiście, Minolta jest szybsza, ale nie jest to różnica dramatyczna; natomiast odniosłem wrażenie, że w gorszych warunkach oświetleniowych mój C-740 zachowuje się lepiej; obawiam się jednak, że zaraz dostanę zdrowy opr od entuzjastów Z1 za takie stwierdzenie.

Jeżeli ważne są dla Ciebie filmy - wypada wspomnieć, że na tym polu Z1 bije C-750 (o C-740 nie wspomnę nawet) o głowę. Olympus nie zawraca sobie głowy filmami, w końcu to aparat fotograficzny.

A co do migawki - C-750 ma do 16s, Z1 do 15s + tryb bulb 30s (bez wartości pośrednich), więc spokojnie pod tym względem wystarczą. W każdym razie zdjęcia nocne nie stanowią problemu.

Na koniec wspomniałbym o jednym, ale istotnym detalu - wykonanie C-750. Jest znakomite - metalowa obudowa, starannie wykonana, po prostu budzi zaufanie. I trzeba dodać, że Olympus ma opinię firmy robiącej aparaty po prostu trwałe i niezawodne. Z1 jest plastikowa (i to widać) a jakość wykonania budzi wciąż na tym forum spore emocje. Jak dla mnie, to Z1 traci sporo właśnie pod tym względem. Ja wiem, do wszystkiego można się przyzwyczaić, ale... Ale nic już więcej nie powiem, by się nie powtarzać.

Kończąc - z czystym sumieniem polecam C-750; moje doświadczenia z C-740 są wyłącznie pozytywne, a C-750 kupiłbym, gdybym miał trochę więcej pieniędzy (lub cierpliwości). Jednak - jeżeli podana cena wydaje Ci się za wysoka - wybierz Z1; jeżeli nie zatnie się przełącznik LCD ;) , wszystko będzie ok.

W naszym świeżo powstałym "Albumie rodzinnym użytkowników forum Świat Obrazu"

http://www.fotografowanie.tk/

jest garstka zdjęć testowych z Z1 bARTka oraz Vendeura, jak również z mojego C-740. Są to wersje surowe, nie ma co z nich wyciągać daleko idących wniosków, ale zawsze... O moich mogę powiedzieć tyle, że były robione z ręki i przy minimalnej ingerencji w nastawy - stąd np. lekkie poruszenie przy zdjęciu nocnym. Widać jednak mniej więcej, jak aparaty oddają barwy i czego są zdolne dokonać. Na pewno odpowiednio przygotowane zdjęcia będą prezentować się lepiej. Zarówno dla Z1 jak i C-740 zamieszczono efekty działania zoomu optycznego, co może Cię zainteresować.

Pozdrawiam i dobrego zakupu!

piątek, 6 lutego 2004, 18:32

Tak spojrzałem na swój post i muszę coś sprostować... ;)

Z1 dałem drugie miejsce w tym konkretnym przypadku - staram się być obiektywny a te dwa aparaty (tzn. C-740 i Z1) postrzegam jako równie dobre (ogólnie oceniając) lub też równie bardzo dobre; generalnie główne parametry mają identyczne i obydwa focą bardzo dobrze. Różnią się szczegółami, które w ostatecznym rozrachunku zwykle decydują o wyborze któregoś z nich przez daną osobę (jak np. te feralne filmy, które Olympus traktuje tak lekceważąco i chyba przez to traci naprawdę wielu potencjalnych nabywców). W moim przypadku ostatecznie po długiej walce zwyciężył Olympus, chociaż byłem już bardzo bliski nabycia Z1. Też miałem swoje powody, o których po części wspomniałem.

A w ramach zwiastunów - zapewne niedługo wypowie się TomekK... Ale i może uprzedzić Go Vendeur.

Pozdrawiam!

piątek, 6 lutego 2004, 19:01

Po pierwsze, matryca 4MP raczej Ci się nie przyda, więc nie powinien to być powód, by kupić aparat A a nie B. 3MP absolutnie wystarczą do 13x18cm. Po drugie, jeżeli chciałbyś zoom większy niż 4x, czas do 15s i cenę do 2200zł, to moim zdaniem na "placu boju" zostają trzy aparaty, tzn. Kodak DX6490, Olympus C-740UZ oraz Minolta Z1. Z Kodakiem nie miałem zbyt dużo do czynienia (ostatnio machnąłem na szybko parę zdjęć i zachwycony raczej nie byłem), więc za dużo wypowiadał się nie będę. Co do Oliego i Minolty - testowałem je trochę dłużej i osobom bardziej zaawansowanym (więc np. Tobie) polecam Z1. Już piszę dlaczego. Przede wszystkim Z1 ma pełnię ustawień manualnych, którymi można w sposób twórczy i zaawansowany sterować parametrami zdjęcia. Olympus niby też ma to wszystko, ale stopień kontroli nad ostatecznym kształtem zdjęcia jest moim zdaniem mniejszy. Kolejna zaleta to szybkość - zarówno łatwa dostępność do wszelkich ustawień, jak i prędkość autofocusa (moim zdaniem sporo wolniejsza niż w 505si, ale Vendeur nie miał wersji Super i continuous AF - więc pewnie dlatego wydaje mu się szybsza, choć oczywiście prędkość ta jest rewelacyjna jak na cyfraki tej klasy) oraz mały shutter lag (opóźnienie migawki). Jeżeli korzystałeś z Minolty docenisz intuicyjną obsługę tego aparatu. A jakość zdjęć jest bardzo dobra, jak na tę klasę. Minolta jest na przyzwoicie wycenione karty SD (w przeciwieństwie do Olympusa na drogie xD). Baterie - 4 sztuki, ale oczywiście bez ładowarki i aku się nie obędzie - jak w każdej cyfrówce.

piątek, 6 lutego 2004, 19:07

No tak... Wyszedłem z założenia, że osobom, które w sumie nie miały zbyt wiele z fotografią wspólnego - a konieczne chcą jakiegoś UZ - zwykle poleca się aparaty z matrycą 3MPix - z wielu względów, ale powiedzmy, że przede wszystkim z uwagi na koszty. Natomiast w przypadku osoby, która już fotografią się w jakimś stopniu zajmowała i zamierza kupić sobie takiego cyfraka mniej lub bardziej docelowego (i ma na to pieniądze), 4-megapikselowa matryca może się przydać - szczególnie, gdy sam nie jest pewien do jakiego stopnia jest potrzebna. Powiedzmy, że to zapas, który może się przydać - i sądzę, że prędzej czy później się przyda. Ale akurat nie z uwagi na matrycę (raczej między innymi) polecam C-750 (przecież Kodak 6490 również posiada 4MPix) - uważam, że za C-750 przemawia ogólnie pojęta jakość wykonania + możliwości; to aparat wart swojej ceny, tych 2000 z haczykiem, jeżeli ktoś taką sumą dysponuje. Uważam go po prostu za najlepszy na dzień dzisiejszy UZ.

Powiedz mi (lepiej napisz), TomekK, dlaczego Twoim zdaniem stopień kontroli nad uzyskanym zdjęciem w C-740 jest mniejszy i dlaczego "NIBY ma on to wszystko"? Co do kart - oczywiście się zgadzam, ale XD tanieją i tanieć będą (co nie zmienia faktu, że w tej chwili ich cena dodatkowo podbija cenę aparatu). Z tym, że tak dla ścisłości - 128 MB SD kosztuje 180-220 złotych (zależnie od producenta - ceny Allegro); tej samej wielkości karta XD - 220-250 złotych. Jest to pewna różnica, ale nie aż tak dramatyczna.

Pozdrawiam. I czekam na Vendeura. ;)

sobota, 7 lutego 2004, 00:28

Serdecznie dziękuje za rzeczowe i konkretne odpowiedzi. Dokładnie na takie odpowiedzi liczyłem - chodzi mi o esensje w nich zawartą. W ten sposób mój mózg sie rozjaśnił, a wybór sprowadził w sumie do dwóch aparacików. Jest to o wiele prostsze.

Na filmowaniu mi wcale nie zależy bo to ma byść aparat, a nie kamera. Więc Olimpus nie bedzie dyskwalifikowany, mimo że nawet ma droższe pamięci.

Co do matrycy 4M to @TomekK masz rację, że teraz się mi ona nie przyda i w zupełności starczy 3,2M. Jednak tak jak pisze @Ginty nie wiem co bedzie np. za rok ważne i jak się potoczą losy mojej zabawy z fotografią cyfrową. A wtedy moze się okazać, ze matryca 4M będzie przydatna. Naprawdę jeszce raz wielkie piwo dla Was.

PS. Jedno pytanko jeśli ktoś z Was jeszcze tu zajży. A jak się mają aparaty Fuji z zoomem optycznym 10x w porównaniu do tych dwóch wyżej wymieninych (C-750 i Z1)?

Pozdrawiam

sobota, 7 lutego 2004, 14:46

Trudno mi powiedzieć, dlaczego Olympus "słabiej" reaguje na wszelkie zmiany ustawień typu balans bieli. Podobnie jest z głębią ostrości - to chyba kwestia konstrukcji obiektywu, ale Z1 "żwawiej" reaguje pod tym względem na zmniejszenie/zwiększenie przesłony. Co do C-750 - to aparat o którym też ciężko mi się wypowiadać, bo testowałem jeden egzemplarz i co więcej, doszedłem do wniosku, że ma inną optykę niż C-740 - trudno więc mówić mi, na ile to przypadek (trafienie na dobry egzemplarz), a na ile reguła. Zresztą doświadczonym fotografom zapas w postaci dodatkowych megapikseli jest mało potrzebny, bo zwykle doświadczeni fotografowie nie muszą kadrować zdjęcia w komputerze :) Niemniej jednak i z 750-tką Z1 wygrywa szybkością obsługi i stopniem ustawień. Natomiast co do reszty - wolałbym się nie wypowiadać, ze względu na krótki kontakt z 750-tką.Olympusy na pewno polecałbym osobom, które są w fotografii amatorami, a chcą dużego zooma (nie wiem, fotografują zwierzątka, albo panie na plaży nudystów). C-740/750 lepiej się sprawdza w programie automatycznym, jest bardziej kompaktowa i sprawia mniej kłopotów w obsłudze. Natomiast dla osób, które mają już większe doświadczenie w fotografii, polecam Z1, z wymienionych wyżej powodów.
Co do Fuji - moim zdaniem jakość zdjęć z nich jest nie najlepsza (gorsza od Olych i Z1), a poza tym ma czas otwarcia migawki do 2 czy 4s (to trochę mało).

sobota, 7 lutego 2004, 15:26

Moim zdaniem i Minolta i Fuji robią "wystarczająco dobre" zdjęcia, z malutką przewagą dla Minolty. Jako że aparat musi być również wygodny i dobrze dobrany do fotograja, proponuję kupić ten który lepiej Ci pasuje. Poza tym możesz poczytać test porównawczy w foto-kurierze (nie pamiętam czy 11/2003 czy 1/2004 - możesz sprawdzić na necie).
Dla mnie wygodniejszy jest jednak Fuji.
Ostatnia sprawa... na cyfre przesiadłem sie rok temu z analogowej lustrzanki... i wstyd się przyznać... filmiki mi się spodobały!! Oczywiście nie jako zastępstwo kamery, tylko taki.... hmmm sposób wykonywania zdjęć w trybie seryjnym :lol: Czasem dzieje się coś śmiesznego/ciekawego i nie zaszkodzi tego nagrać. (Pomagają też popracować nad techniką np. jazdy na nartach)

sobota, 7 lutego 2004, 16:45
Moderator

Mimo, iż byłem zapowiadany (przywoływany) kilkakrotnie, to wydaje mi się, że już tyle tu napisano, iż ciężko coś dodać.

Jeśli chodzi o filmy, to wydaje mi się, że naprawdę mogą się one przydać i lepiej mieć taką możliwość => Minolta Z1 robi rewelacyjne.

Jeśli chodzi o energochłonność Z1, to nie wiem dokładnie, ale na nowych akumulatorkach (czyli nie posiadającyh jeszcze pełnej pojemności) zrobiłem nią 300 zdjęć i nagrałem kilka filmów! Prawie wszystkie zdjęcia były z lampą i taki wynik jest naprawdę dobry.

Zarówno Olympusy jak i Minolta są dobrymi aparatami i to raczej z pośród tych marek powieneś wybrać. Jeśli chcesz mieć 4Mpix (choć też nie wydaje mi się to bardzo potrzebne), to poczekaj kilka dni (może tydzień lub 2) na Minoltę Z2 :P To nieoficjalne info, ale taki aparat ma się pojawić i będzie miał matrycę 4 Mpix. Choć ja bym mojej nie wymieniał i pozostał przy 3,2 .

Pozdrawiam!

sobota, 7 lutego 2004, 18:24
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ]