Teraz jest sobota, 17 listopada 2018, 06:49

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Prosze o odp. na "proste pytanko" 
Autor Wiadomość
Post Prosze o odp. na "proste pytanko"
Witam wszystkich!!!!!!!!!!!!

Noszę sie z zamiarem kupna aparatu (MINOLTA Z1, FUJIS5000 lub OLYMPUS 740) - interesuje mnie jak widac duży zoom. Najbardziej podoba mi sie Fuji. Ale - ma czas max. naświetlania 2 sek.
I tu pytanko do tych "cyfrowców - praktyków" ( ja do tej pory miałem tylko "analogi" )

1.Po co przydaje się tak naprawde tak duży czas rzędu 15 sek. czy więcej
2.Czy można robic takie zdjęcia (z takimi wielkimi czasami) z ręki?
3. Czy trzeba wtedy wykorzystywać statyw?
4. Jak się ma stabilizacja obrazu w "cyfrakach" - czy zdjęcie jest ostre gdy np. robimy je z reki przy czasie np. 15 sek.
5. Gdzie praktycznie wykorzystuje sie tak długie czasy - przy zdjęciach nocnych"

Prosze o odpowiedz wszystkich - to na pewno zainteresuje wielu początkujących "cyfrowców" i pomoze przy wyborze aparatu

Pozdrawiam JANEK :lol:

czwartek, 12 lutego 2004, 18:49
Moderator

Tak długi czas naświetlania stosuje się oczywiście raczej w nocy (głównie efektowne zdjęcia) i raczej użycie statywu będzie tu niezbędne... Wątpie, aby nawet nowy Canon S1 IS ze stabilizacją obrazu poradził sobie z takim wyczynem, chyba, że będziemy trzymać prawie idealnie równo...

Tego Fuji, to ja bym sobie chyba odpuścił - nie jest zbyt dobrze oceniany ani popularny. Może weź pod uwagę bardziej Z1, nową Z2, Olympusy - modele 740/750/760/7650/770 (dużo tego :) ), oraz Canon S1 IS - choć niektóre z nich jeszcze bardzo trudno dostępne (w Polsce poza Allegro chyba raczej nie) i drogie.

czwartek, 12 lutego 2004, 19:03

Nie przejmuj się tym, że fuji ma takie krótkie czasy. Zamieściłem kiedyś linki do zdjęć robionych w nocy tym aparatem w wątku 'fuji s5000 i s304 - nocne zdjęcia' http://www.forum.swiatobrazu.pl/foto/viewtopic.php?t=309
Z tego co widać na tych zdjęciach nie wydaje mi się, żeby te 2s to było aż tak ekstremalnie mało, więc nie dyskwalifikuj tego aparatu od razu, zwłaszcza, że jego matryca jest zdecydowanie bardziej czuła, co przy tym samym ISO powinno objawiać się mniejszymi szumami.

Zresztą drukowałem ostatnio na digilabie sample z fuji i będąc szczerym jak je zobaczyłem 'opadła mi kopara', zresztą żeby nikt nie posądził mnie o jakiś brak optymizmu to znajomi po ich zobaczeniu celowali w zupełnie inny pułap cenowy, ktoś nawet nie wierzył, że to cyfrak.

sobota, 14 lutego 2004, 00:40
Moderator

Co do tych 2 sekund, to nie jest to tragedią, dopóki ktoś nie robi bardziej wyszukanych zdjęć. Wtedy okaże się to za mało. No, ale nie będę się kłócił.

Pozdrawiam.

sobota, 14 lutego 2004, 01:07

Oczywiście, że ten czas w niektórych przypadkach może być za krótki. Wszystko zależy od tego do czego będzie używany aparat. Sztuczne wydłużanie czasu przez niektórych producentów czasem może się źle skończyć. Producent liczy na to, że zdjęcia takie robione są w nocy i trudniej będzie zauważyć powstający szum na zdjęciach.

sobota, 14 lutego 2004, 01:19
Administrator

Post Re: Prosze o odp. na "proste pytanko"
jan mroczek napisał(a):
1.Po co przydaje się tak naprawde tak duży czas rzędu 15 sek. czy więcej

Nie tylko zdjęcia nocne ale także np w pomieszczeniach bez lampy błyskowej

jan mroczek napisał(a):
2.Czy można robic takie zdjęcia (z takimi wielkimi czasami) z ręki?

Nie ma mowy zeby nie poruszyć ręki przy takim czasie, jedynie statyw.

jan mroczek napisał(a):
3. Czy trzeba wtedy wykorzystywać statyw?

j.w.

jan mroczek napisał(a):
4. Jak się ma stabilizacja obrazu w "cyfrakach" - czy zdjęcie jest ostre gdy np. robimy je z reki przy czasie np. 15 sek.

Stabilizacja nieco "wydłuża" czasy do utrzymania w ręce, ale napewno nie do 15 sek

jan mroczek napisał(a):
5. Gdzie praktycznie wykorzystuje sie tak długie czasy - przy zdjęciach nocnych"

Raczej rzadko, ale jeśli już to raczej aby uzyskac charakterystyczny efekt.

Poniżej zdjęcie ze statywu. Co prawda nie o tak dlugim czasie, ale też nie do zrobienia bez statywu.

Obrazek

EOS 10D; Czas 1,5 sek; F 4,0; ISO 100

SwiatObrazu.pl

sobota, 14 lutego 2004, 09:09
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]