Teraz jest sobota, 21 lipca 2018, 17:34

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Aparat dla amatora i kilka propozycji - którą wybrać? 
Autor Wiadomość

Post Aparat dla amatora i kilka propozycji - którą wybrać?
Witam,
W internecie już tyle rozbieżnych opinii czytałem na temat aparatów, więc postanowiłem stworzyć swój. Otóż po wreszcie długo wyczekiwanym odkładaniu pieniędzy uzbierało się 1600 zł, które mam zamiar przeznaczyć na aparat. Teraz mam ogromne pytanie - jaki. Od razu powiem, że zależy mi praktycznie na bardzo dobrej jakości zdjęć, zdjęcia nie będą nigdzie drukowane. Nie zależy mi na dobrym nagrywaniu filmów, na wadze aparatu, ułożeniu przycisków, itp - bardzo dużą uwagę przykuwam jakości zdjęć w dzień, znacznie mniej w nocy. Zdjęcia to głównie ludzie(portrety, zdjęcia na powietrzu) i krajobraz.
Zastanawiałem się nad kilkoma opcjami

- Panasonic Lumix DMC FZ100 - ma strasznie rozbieżne opinie, facet w sklepie mówił że warto brać, jednak na forach jest totalnie do odstrzału,
- Panasonic Lumix DMC FZ38 - jego starszy model, ma nieco lepsze opinie, jakość zdjęć podobnież zachwyca,
oraz
- Canon EOS 1000D - jako pierwszy z lepszych aparatów niby dobry, cena też jakoś się mieści w moich kryteriach,
- Nikon D3100 - tak jak Canon 1000D

Zaznaczę też, że nie szukam używanych aparatów. Te które podałem są najczęściej proponowanymi aparatami w mojej cenie, jeśli macie inne modele, chętnie poznam ich uzasadnienie. Jednak najbardziej skłaniam się ku Panasonicowi FZ38 - nie wiedzieć czemu.

Pozdrawiam!

piątek, 31 grudnia 2010, 01:48

Post Re: Aparat dla amatora i kilka propozycji - którą wybrać?
1. W aparacie najważniejszy jest obiektyw, od niego wiele zależy i on zazwyczaj najwięcej kosztuje.
2. W kwocie do 1600zł kupisz i zaawansowany kompakt i lustrzankę i tzw. bezlusterkowiec z wymienną optyką.
3. NIESTETY w kwocie do 1600zł lustrzankę i bezlustrowiec kupisz jedynie ze standardowym kitem i tu właśnie polegnie przewaga lustrzanki nad zaawansowanym kompaktem. Gdzieś na sieci (optyczni lub fotopolis) oglądałem porównania zaawansowanego kompaktu z lustrzanką i tak do ISO 400 a nawet 800 różnic nie było, a pamiętaj że zaawansowany kompakt ma co najmniej 2 EV przewagi nad lustrzanką z kitem, czyli np. w kompakcie wystarczy Ci ISO 400 a w lustrze będziesz musiał ustawić ISO 1600.

Mam obecnie w posiadaniu lustrzanki i zaawansowany kompakt Panasonic LX5 (około 1500zł). Dzięki obróbce RAW w Adobe Light Room (wersja edukacyjna dla uczni i nauczycieli 360zł brutto) fotki z LX5 nawet dla ISO 1600 wychodzą bardzo przyzwoicie.
Przewaga lustra to głównie ergonomia użytkowania (np. praca z dużą lampą) i możliwość dopasowania obiektywów do sytuacji (ale obiektywy kosztują).
W LX5 doskonały jest szeroki kąt 24mm (w kicie lustrzankowym nie do osiągnięcia) i tryb filmowy ( mi akurat na tym zależało).
Oto kilka innych zaawansowanych kompaktów podobnych do LX5:
- Samsung EX-1 około 1200zł
- Canon S95is około 1600zł
- Olympus ZX-1 (w zapowiedziach)
i nieco większe gabarytami (i ceną)
- Nikon P7000
- Canon G12

Kilka przykładów fotek z LX5. Dane są w exifach.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tu jest link do większych o wymiarze długiego boku 2000pix. Bo zapewne to będzie największa rozdzielczość, w której jesteś w stanie oglądać fotki na monitorze czy HDTV.
http://picasaweb.google.com/11741266104 ... 5PrzykAdy#

Podsumowując taki LX5 znakomicie nadaje się do krajobrazu, architektury i fotografii wnętrz (24mm i dobra stabilizacja). Portret też można robić, choć rozmycie tła nie będzie tak dobre jak z portretowym obiektywem, ale tu z obiektywem kitowym też wiele nie zdziałamy.

Sprawdziłem też współpracę LX5 i lampy FL-50, jest OK, fotki b. ładne, ale lampa musi być na jakimś brackecie, jak jest na sankach to nie idzie nic zdziałać bo FL-50 to zbyt duży kloc. Można też wyzwalać lampy za pomocą nadajnika radiowego - sprawdziłem.

I jeszcze jedna rzecz, są takie miejsca, gdzie jak wyjmiesz lustrzankę z torby to od razu zlatuje się ochrona (centra handlowe) - od kiedy używam tam LX5 to mam święty spokój.
Generalnie na widok kompakta ludzie mniej się "usztywniają" i mniej zwracają uwagę na fotografa.

poniedziałek, 3 stycznia 2011, 11:12

Witam,
piszę, ponieważ temat jest w sam raz dla mnie. Znalazłam taki oto aparat: http://www.kupuje.to/platform.php/aukcja/48388 i nie wiem o nim nic. W ogóle nie kojarzę tej marki i nie wiem czy aparat jest dobry, a nie potrzebuję nie wiadomo czego. Chcę tylko, żeby robił ładne zdjęcia, z wypadów ze znajomymi, takie proste i rodzinne, ale ładne. Proszę o szybką odpowiedź, ponieważ aukcja niedługo dobiega końca.

niedziela, 6 maja 2012, 15:37

Witaj na forum i może na początek po prostu napisz jaki budżet na zakup aparatu posiadasz i postaram się coś doradzić. W ciemno strzelam że może do 500zł,wiec proponuję przyjrzeć się temu OLYMPUS VG160.

wtorek, 15 maja 2012, 18:41

Peterko napisał(a):
Witam,

- Panasonic Lumix DMC FZ100 - ma strasznie rozbieżne opinie, facet w sklepie mówił że warto brać, jednak na forach jest totalnie do odstrzału,
- Panasonic Lumix DMC FZ38 - jego starszy model, ma nieco lepsze opinie, jakość zdjęć podobnież zachwyca,
oraz
- Canon EOS 1000D - jako pierwszy z lepszych aparatów niby dobry, cena też jakoś się mieści w moich kryteriach,
- Nikon D3100 - tak jak Canon 1000D

Zaznaczę też, że nie szukam używanych aparatów. Te które podałem są najczęściej proponowanymi aparatami w mojej cenie, jeśli macie inne modele, chętnie poznam ich uzasadnienie. Jednak najbardziej skłaniam się ku Panasonicowi FZ38 - nie wiedzieć czemu.
Pozdrawiam!

mi w tym zestawieniu brakuje panasonica fz50 :) w innych tematach podkreślałam, że mam dostęp do takiego i nie zamieniłabym na żaden inny ;) i aż dziw że fz100 tak bardzo różni się od tych starszych i to na minus...

co do Edyjan87 - faktycznie podaj budżet, co chcesz fotografować no i oczywiście cenę, to wspólnie coś wymyślimy ;)

Anarchia w głowie to początek wyzwolenia

środa, 12 września 2012, 14:59
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]