Teraz jest niedziela, 22 lipca 2018, 12:57

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Porsba o odpowiedz na pare pytan... 
Autor Wiadomość
Post Porsba o odpowiedz na pare pytan...
Czy moze ktos mi odpowiedziec na nastepujace pytania:
- Jak optyka wplywa na jakosc zdjec i czym powinna sie charakteryzowac dobra optyka??
- Co to dokladnie jest macro i do czego jest wykorzystywane?

Jesli cos mi sie przypomni to bede jeszcze pytal.
Dzieki z gory za odpowiedz i narazie.

sobota, 14 lutego 2004, 17:13
I juz mi sie przypomnialo: dlaczego na zdjeciach obszary biale i dobrze oswietlone sa takie...blazujace i "nic nie widac w tym miejscu"??
Widzialem ze efekt ten wysteuje zarowno w dobrej Z1, jak i w mojej kamerce internetowej...w obu oczywiscie z roznym natezeniem:)

sobota, 14 lutego 2004, 17:15

Optyka determinuje, a nie wpływa na jakość zdjęć. Jest szereg wad optyki, które powodują przekłamania na zdjęciach, od aberracji chromatycznej ("tęcza" na krawędziach obiektów), przez winietowanie (ciemne rogi) po komę czy dystrosje. Każda ta wada występuje w każdej optyce - tylko w różnym nasileniu. Dokładniej omawiać wad Ci nie będę, bo zajęłoby to mi z pół miesiąca - poszukaj w internecie, albo wypożycz/kup sobie dobrą książkę.
Tryb makro to tryb, w którym robi się zdjęcia przedmiotów z bliskiej odległości (przyjmuje się czasem <1m, czasem <0.5m). Na przykład chcesz sfotografować małego kwiatka, czy coś takiego.
Problemy z bielą mogą wynikać z różnych rzeczy. Przyczyną może być błędne naświetlenie całego zdjęcia, prześwietlenie jasnych części bardzo kontrastowego światła, duże odbicia światła. Przed pierwszym chroni korzystanie ze światłomierza (choćby wbudowanego w aparat), przed drugim tylko myślenie - trzeba naświetlać tak, by nic nie było prześwietlone za bardzo, a przy trzecim pomaga filtr polaryzacyjny.

sobota, 14 lutego 2004, 19:16
dzieki za odpowiedz.a znasz moze jakas stronke na ktorej dobrze sa opisane takie wlasnie zagdanienia etc.??

niedziela, 15 lutego 2004, 20:08
dzieki za odpowiedz.a znasz moze jakas stronke na ktorej dobrze sa opisane takie wlasnie zagdanienia etc.??

Zapraszam na stronę http://www.-.prv.pl - jest tam taki aparacik "Mustek Gsm@rtMini" na zdjęciach z tego aparatu bez problemu zobaczysz większość wymienionych przez Tomka wad.

wtorek, 17 lutego 2004, 14:24

Wrzuć w google wyrażenie typu: aberracja dystorsja optyka. Znajdziesz wszystko, co trzeba...

wtorek, 17 lutego 2004, 22:18
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]