Teraz jest piątek, 16 listopada 2018, 16:25

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Prawo - a zdjęcia na stronie -.prv.pl 
Autor Wiadomość
Post Prawo - a zdjęcia na stronie -.prv.pl
Ponieważ na stronę ze zdjęciami testowymi przysyłanych jest coraz więcej zdjęć, pragnę wszystkim przedstawić krótka notkę prawną zapożyczoną ze strony fotopolis.pl :

REGULACJE PRAWNE
Na koniec warto wspomnieć o tzw. prawie do twarzy . Jest to spis przepisów prawa cywilnego zajmujących się ochroną wizerunku osób prywatnych. W wielu publikacjach to bardzo ważne zagadnienie jest pomijane. Nawet powierzchowna wiedza na ten temat pomoże uniknąć niepotrzebnych problemów i napięć związanych z fotografią portretową. Poniżej przytaczamy aktualne przepisy w ich oryginalnym brzmieniu.

Art. 81.
1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych,
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

Art. 83.
Do roszczeń w przypadku rozpowszechniania wizerunku osoby na nim przedstawionej oraz rozpowszechniania korespondencji bez wymaganego zezwolenia osoby, do której została skierowana, stosuje się odpowiednio przepis art. 78 ust. 1: roszczeń tych nie można dochodzić po upływie dwudziestu lat od śmierci tych osób.

Mam nadzieję że pozwoli to uniknąć ewentualnych nieprzyjemności w związku z opublikowaniem zdjęć na stronie.
Może też być przydatne w życiu codziennym. Przecież wszyscy wiemy że nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności.
Wiem że jest to dział sprzęt, ale przecież przy użyciu tego sprzętu można czasem świadomie - lub nie - złamać prawo...

środa, 17 marca 2004, 11:57

Post Re: Prawo - a zdjęcia na stronie -.prv.pl
And napisał(a):
Ponieważ na stronę ze zdjęciami testowymi przysyłanych
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
(...)
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

a ja ze swojej praktyki dziennikarskiej dodam jedno - jezeli robisz komus zdjecie na ulicy w takich okolicznosciach, a on rusza na ciebie aby rozbic ci aparat, nie probuj z nim dyskutowac i zaslaniac sie tym paragrafem. po prostu zwiewaj ile sil w nogach...

tu juz nie ma zartow... dla mnie moje zdrowie jest cenniejsze od aparatu ktory mam w rekach.

poniedziałek, 22 marca 2004, 00:24
Co nie zmienia faktu że nie należy publikować zdjęć bez zgody modela...

poniedziałek, 22 marca 2004, 11:54

oczywscie ze nie, ale czasem po prostu nie da sie inaczej... :( a to co napisalem to takich kilka luznych porad, zaczerpnietych z wlasnego, niewielkiego doswiadczenia. i oby jak najrzadziej musialy sie komus przydawac...

poniedziałek, 22 marca 2004, 19:58
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]