Teraz jest wtorek, 17 lipca 2018, 06:10

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Propozycja stworzenia działu recenzji w albumie forumowiczów 
Autor Wiadomość

Post Propozycja stworzenia działu recenzji w albumie forumowiczów
Zgodnie z sugestią - nowy wątek dla tematu, który się narodził się w innym wątku... Cytuję:

A może (taka nieśmiała propozycja) spróbowalibyśmy na naszej albumowej stronie uruchomić dział pt. "Recenzje" i coś tam wymodzić? Bo akurat na forum może być z tym ciężko. Pozostałaby kwestia, jak taka recenzja miałaby wyglądać... Wiadomo, że w bardzo dużym stopniu będzie to zależeć od samego piszącego, ale warto byłoby stworzyć jakiś konspekt.

Po mojemu:

1. Jakiś mały wstęp - w sumie można napisać, co się żywnie podoba, włącznie z historią nabycia aparatu; przy okazji - czemu właśnie ten, a nie inny; takie przedzakupowe rozważania mogą okazać się cenne dla innych osób.

2. Podstawowe parametry aparatu (suche techniczne dane).

3. Omówienie największych zalet i wad aparatu z ewentualnymi przykładami - zdjęcia ilustrujące konkretne wady i zalety mogłyby sie od razu znaleźć w kategorii testy. Jakość wykonania aparatu i wygląd, ergonomia (szerzej pojęta - zarówno pod kątem, jak aparat trzyma się w rękach, jak i przejrzystości menu, itd.), jakość zdjęć (ostre, zaszumione, odwzorowanie barw, aberracja, zniekształcenia, itd.?), szybkość działania aparatu, prądożerność, wreszcie dodatki (oprogramowanie, dodatkowe gadżety typu pilot, itp.), cena.

4. Przykładowe fotki z dokładnym opisem wedle klucza, który już proponowano - najpierw przykładowe zdjęcia na wszystkich poziomach kompresji i formatach (gdy aparat obsługuje coś więcej niż jpg - fakt, że formaty niekompresowane trochę cennej przestrzeni zajmują) - najlepiej czegoś z dużą ilością detali, drobnych elementów i przejść kolorów); następnie typowa fotka dzienna bez zoomu, z maksymalnym zoomem optycznym i ewentualnie cyfrowym - najlepiej ten sam obiekt; zdjęcia wieczorne/nocne z lampą i bez; zdjęcia w pomieszczeniach; makro; zdjęcia przy różnych nastawach ISO; może bardzo krótki filmik (bo to jednak ludzi interesuje a filmy ciężko gdziekolwiek znaleźć); wreszcie tablica testowa. Zdjęcia oczywiście pojawiłyby się od razu we właściwych kategoriach.

5. Podsumowanie - polecam (kupiłbym go ponownie) / w sumie ok (ale kilka rzeczy mogliby usprawnić, dodać) / ale gówno kupiłem (omijajcie szerokim łukiem).

Luźny pomysł. Oczywiście na początek trzeba podkreślić, że recenzje są subiektywne i układane przez wolontariuszy, żeby nie było niedomówień. No i nie wiem, jakby taką inicjatywę oceni And, bo to dodatkowa robota dla Niego. A propos - dorzuciłbym w jakimś widocznym miejscu w albumie tekst TomkKa o wyborze aparatu jako taki krótki poradnik i wyrocznię. Aż się prosi.

Co o tym myślicie?

Pozdrawiam.

niedziela, 28 marca 2004, 02:23

<hmmm> sama idea jako taka jest niezła.. co do realizacji i wdrożenia to admini powinni się wypowiedziec bo to Oni nad tym musieliby siedzieć.. co do przykłądowych fotek to przynajmniej jeśli tyczy się z1 to już tam są.. co prawda trochę porozrzucane - więc dodatkowa ich segregacja ułatwiła by sprawę.. co do recenzji to to by było to... jeszcze np jakby prócz recenzji aparatów, to recenzja zdjęć też by chyba była pomocna (przynajmniej dla mnie - z chęcią posłuchałbym wszystkich "ale" do moich fotek - byłbym za nie wdzięczny bo jestem dopiero na etapie pstrykacza i każdą poradę chętnie bym wdrożył ;) )

niedziela, 28 marca 2004, 11:58

Miałem zrobić to już dawno, ale w pracy mam taki ... jak nigdy. Ale wkrótce Wielkanoc, więc chyba będzie okazja to zrobić (krótko mówiąc chodzi o dział Artykuły lub coś w tym stylu).

niedziela, 28 marca 2004, 12:16
Jeżeli Tomek dorobi w generatorze strony taki dział, to ja nie widzę problemu. Pozdrawiam, And

niedziela, 28 marca 2004, 14:57
Moderator

No ja też kopiuję swoją wypowiedź z tamtego wątku:
" Bardzo dobry pomysł!!! Nawet genialny. Koniecznie trzeba to zrobić. Uważam także, iż możnaby na stronie dołożyć usunięty temat z polecanymi przez nas sklepami etc, skoro nie moża już takowych sachwalać na forum. "

niedziela, 28 marca 2004, 19:02

Może zatem 2 nowe działy - recenzje i warsztat (idąc za sugestią Inta)?

Uważam, że bardzo precyzyjne wymogi (typu - dla makro ma to być zegarek z białym cyferblatem oświetlony z góry żarówką 60W fotografowany z odległości 10cm) odnośnie zdjęć w recenzjach tylko dodatkowo komplikowałyby sprawę i odstraszały ewentualnych autorów - tak naprawdę nie jesteśmy w stanie zapewnić idealnie powtarzalnych warunków dla zdjęć testowych. Natomiast pewne ogólne wytyczne na kształt tych, które próbowałem wymienić (zdjęcie tego samego obiektu ze wszytkimi nastawami kompresji, zdjęcie ze standardowymi nastawami czułości - powiedzmy ISO 50, 100, 200, 400, itd.) wypadałoby dopracować. Skoro zgromadzliśmy już trochę zdjęc warto byłoby maksymalnie z nich korzystać - w recenzjach istniałyby jako zdjęcia testowe i ilustracje omawianych kwestii (przykład zniekształceń, aberacji, bądź małych szumów, itp.) a w albumie samodzielnie jako zdjęcia do przeglądania.

Powielam poniżej wypisany wcześniej proponowany pakiet - co o tym myślicie, co wypadałoby dodać, a co jest bez sensu? I jak powinien wyglądać opis zdjęcia (przesłona, czas otwarcia migawki, tryb - manual, automatyczny, ISO, lampa, funkcje dodatkowe...)? Zatem:

1. Przykładowe zdjęcia na wszystkich poziomach kompresji i formatach (gdy aparat obsługuje coś więcej niż jpg) - najlepiej czegoś z dużą ilością detali, drobnych elementów i przejść kolorów).

2. Światło naturalne (dzienne) bez zoomu, z maksymalnym zoomem optycznym i ewentualnie cyfrowym - najlepiej ten sam obiekt.

3. Zdjęcia wieczorne/nocne z lampą i bez.

4. Zdjęcia przy różnych nastawach ISO (akurat w temacie zdjęc nocnych).

5. Zdjęcia w pomieszczeniach.

6. Makro.

7. Tablica testowa.

8. Bardzo krótki filmik.

Pytanie jednak do Anda i TomkKa - jaka forma takiego "artykułu" będzie najbardziej strawna - by w miarę możności oszczędzić Wam roboty? Chodzi po prostu o format - Word, html...?

No nic, to tyle póki co... Pozdrawiam wszystkich.

@TomekK
To widać taka pora roku. U mnie to samo i też wiele sobie obiecuję po nadchodzących Świętach... Byle do lata. Pozdrawiam.

poniedziałek, 29 marca 2004, 00:45
Nie jest to problem, w kazdej chwili da się zrobić... w3arunek : osoby które zamieściły dotyczczas zdjęcia zrobia powtórną klasyfikację :(

piątek, 2 kwietnia 2004, 23:54
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]