Teraz jest wtorek, 11 grudnia 2018, 09:33

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Potrzebuje porady 
Autor Wiadomość
Post Potrzebuje porady
Jako kompletny laik nie mam pojecia o aparatach cyfrowych.Jednak zastanawiam sie nad kupnem takowego.Mam do wyboru Kodaka 4530 , Canona A75 i Olympusa C-720.Czy mozecie mi doradzic ,ktory powinienem kupic.Z gory dziekuje za odpowiedz.

sobota, 3 kwietnia 2004, 11:12
Moderator

Kodaka sobie odpuść. Zastanów się czego oczekujesz od aparatu, ponieważ porównujesz kompakt z ultrazoomem - dość starym na dodatek. Jeśli chodzi o kompakty, to w cenie A75 chyba lepiej byłoby wybrać Olympusa C-4000, który przewyższa go prawdopodobnie zdecydowanie jakością zdjęć.

Jeśli natomiast chcesz mieć aparacik z dużym zoomem optycznym, to radziłbym dołożyć troszkę i kupić Minoltę Z1, ewentualnie Olympusa C-740.

sobota, 3 kwietnia 2004, 12:04

sobota, 3 kwietnia 2004, 14:29
Wydaje mi się że opinie dotyczące aparatów w rodzaju "sobie odpuść" itp. nie mają sensu. Czy będzie to Olympus, Minolta, Kodak,Nikon,Canon itd specjalnego zanaczenia nie ma. Wg. starej zasady.To nie sam aparat robi zdjęcia. Robi je ten który za nim stoi. Na potwierdzenie tych słów warto "zerknąć" na stronę uczestników tego forum http://www.-.prv.pl Np.autor kilkunastu z nich "Ginty" potwierdza to o czym wyzej napisałem. Używając kilku aparatów ( tańszych i droższych) przedstawił b.fajne i dobrze wykonane fotki.
Serdecznie pozdrawiam
Romek.

niedziela, 4 kwietnia 2004, 15:07

Tak, tylko zawsze lepiej stać za dobrym aparatem, niż za kiepskim, zwłaszcza, jeśli miałyby kosztować tyle samo... Z pustego i Salomon nie naleje - marnym aparatem nie zrobisz dobrego zdjęcia, nie wiadomo jaki byś miał talent.

poniedziałek, 5 kwietnia 2004, 19:41
Widzisz, tu się nie zgadzamy. Marnym aparatem też można zrobić bardzo dobre zdjęcie. A nie mając tzw. "smykałki" używając sprzętu , załużmy za 10 000$, jego wartość na wartość zdjęcia nigdy się nie przełoży. Czy uwaasz e kto

poniedziałek, 5 kwietnia 2004, 20:11
Przepraszam za nie dokończone zdanie. Pozdrawiam!

poniedziałek, 5 kwietnia 2004, 20:15
Moderator

Co do Kodaka, to naprawdę są lepsze aparaty w podobnej cenie.

poniedziałek, 5 kwietnia 2004, 21:08

a co do wypowiedzi romka.. ale jednak chyba bedzie roznica miedzy zdjeciem zrobionym canonem 10D [ponad 45 000 zl] a np mustekiem Gsmart mini 2 ;) pozdrawiam :)

poniedziałek, 5 kwietnia 2004, 21:31
Matteuszo! Przyjmując taki tok rozumowania musiałbym uwierzyć że Hołowczyc za kierownicą Poloneza jest gorszym kierowcą niż moja babcia nie dowidząca na jedno oko ale za to w nowym Mercedesie! Czołem!

poniedziałek, 5 kwietnia 2004, 22:26
Moderator

Matteuszo! Przyjmując taki tok rozumowania musiałbym uwierzyć że Hołowczyc za kierownicą Poloneza jest gorszym kierowcą niż moja babcia nie dowidząca na jedno oko ale za to w nowym Mercedesie! Czołem!

Oj tutaj chyba troszkę przesadziłeś... Zresztą kto wie, jaki temperament siedzi w ciele babci :) Poza tym Mercedes, to nie jest z natury samochód sportowy (swoją drogą w ogóle są dużo lepsze samochody, jak Audi np. :) ), co sugerowałeś pisząc o Hołowczycu.

Wracając do aparatów, to oczywiście, że jak ktoś nie umie robić zdjęć, to nadroższe aparaty mu w tym nie pomogą, a wręcz przeszkodzą skomplikowaną obsługą, ale także kiepskie aparaty (jak np Pentagram czy Trust) nie zapiszą dobrych obrazów, ponieważ są "kiepsko" zbudowane i wyposażone.

poniedziałek, 5 kwietnia 2004, 23:10
Przy wyborze aparatu istotną rzeczą jest zdecydowanie co jest mi bardziej potrzebne: prostota obsługi czy ilość "bajerów".

Amator który zdecyduje sie na dobry aparat z dużą ilością programów i ustawień manualnych może się czuć przytłoczony ilością "bajerów" i używając ich nie do końca świadomie, może otrzymywać beznadziejne technicznie zdjęcia i będzie niezadowolony z aparatu. Dla niego będzie odpowiedni aparat z dobrym automatem i niewielkimi możliwościami ingerencji w ustawienia, po to żeby nie mógł zepsuć zdjęcia - zwłaszcza jeżeli "lubi grzebać" w ustawieniach aparatu nie będąc świadomym końcowego efektu.

Doświadczony fotoamator (i ten z zacięciem artystycznym) będzie potrzebował dużej ilości programów i ustawień manulanych gdyż te "bajery" pozwolą mu otrzymac zamierzone efekty. Dla niego "idiotenkamera" nie będzie niczym więcej jak zabawką przydatną "u cioci na imieninach".

Mając określoną kwotę na aparat należy brać pod uwagę tą kwestię, po to żeby każdy mógł otrzymać to czego oczekiwał.
Wbrew pozorom jest wiele osób które od aparatu oczekują jedynie poprawnie wykonanego zdjęcia bez zmuszania użytkownika do szczegółowego analizowania fotografowanej sceny i bez zmuszania do "myślenia". Po prostu celuję, naciskam i wiem że będę miał poprawnie ustawione parametry ekspozycji.

W tej samej grupie cenowej są na ogół do wyboru aparaty przeznaczone dla amatorów w których położono nacisk na to żeby było ciężko zepsuć zdjęcie zrobione tym modelem i są też aparaty z bardziej rozbudowanym manualem, gdzie otrzymujemy (większą lub mniejszą) możliwość ingerencji w parametry ekspozycji, lecz przy małej wiedzy teoretycznej łatwiej jest zepsuć zdjęcie.

Zanim zadamy pytanie co mam wybrać zadajmy sobie pytanie czego oczekuję od aparatu, oraz jakie mam przygotowanie teoretyczne. Czy wiem co to jest przysłona, czas, głębia ostrości itd. Czy będę chciał się dowiedzieć co to jest i czy będzie mi się chciało korzystać z tych funkcji...
Przecież nie każdy ma czas na zagłębianie sie w tajniki fotografii i wiele osób traktuje aparat jako przyrząd do dokumentowania tego jak mu dziecko rośnie itp.

wtorek, 6 kwietnia 2004, 08:44

wtorek, 6 kwietnia 2004, 11:41

Ale Romek, my mówimy o tej samej osobie! Dla mnie oczywiste jest, że amator zrobi lepsze zdjęcie dobrym amatorskim aparatem (np. Olympusem C-350) niż poniżejprzeciętnym amatorskim aparatem (np. Kodakiem CX6330). Tak samo oczywiste jak to, że Hołowczyc lepiej pojedzie np. Mercem SL600 niż Polonezem 1500, albo że ja, jako kierowca niezawodowy lepiej pojadę jakimś Golfem (czy czymś w tym stylu) niż maluchem. Ja nie namawiam Chefa na kupno Canona 1Ds, bo najprawdopodobniej zrobi nim nie lepszych zdjęć niż C-350 czy CP3200. Niemniej jednak dobrych zdjęć nie da się zrobić na marnym sprzęcie (pokaż mi choć jedno wybitne zdjęcie zrobione tanią cyfrówką...)
Chef: Ile chcesz dać za tego Coolpixa? Od tego bardzo zależy jego opłacalność (Nikony są zwykle dobre, ale sporo droższe od porównywalnyc konkurentów). Ja ze swojej strony polecałbym Ci sprawdzonego Olympusa C-350. Mnóstwo fotoamatorów jest z niego zadowolonych.

wtorek, 6 kwietnia 2004, 18:58

wtorek, 6 kwietnia 2004, 19:33
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona