Teraz jest piątek, 16 listopada 2018, 18:32

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Pomiar światła... 
Autor Wiadomość
Moderator

Post Pomiar światła...
Witam.

Wiem, że ten temat powinien być raczej w dziale "Technika", ale z wiadomych powodów, daję go tutaj.

Studiowałem właśnie instrukcję do Z1 - ten aparat ma więcej ustawień, niż sobie to na początku wyobrażałem... Już dużo pozapominałem, ale jak poćwiczę, to pewnie nie będzie tak źle.

Moje pytanie dotyczy pomiaru światła a spowodowane jest tym, iż stosunkowo niedawno przesiadłem się z rewelacyjnej dwudziestoletniej Minolty SRT101t na 505si i teraz na Z1, i nie miałem okazji jeszcze się bawić takimi opcjami dokładnie.

A więc w jakich sytuacjach mogę użyć podane poniżej tryby pomiaru światła i jakie efekty dzięki temu uzyskam. Czy to rzeczywiście będzie aż tak rzutowało na efekt końcowy? Dostępne tryby w Z1: wielosegmentowy (256), zcentralizowany oraz punktowy. Zaznaczam, iż rozumiem dobrze co je różni, tylko nie bardzo potrafię sobie wyobrazić dokładnie efekty tych zmian na zdjęciach oraz sytuacje, kiedy powinno się użyć innych niż segmentowy pomiar światła (myślę, iż w portretach np. lub przy zdjęciach z małą głębią ostrości). Gdybym jeszcze dostał linki do zdjęć wykonanych takimi metodami, byłbym bardzo wdzięczny :)

Dziękuję i pozdrawiam.

sobota, 3 kwietnia 2004, 17:03

Przecież Twój aparat ma cyfrowy wizjer! Zmieniaj metody pomiaru i obserwój wyniki! Ew. zrób kilka fotek ze statywu zmieniając ustawienia.

sobota, 3 kwietnia 2004, 20:25

Multisegment - zbiera informacje o natezeniu swiatla ze wszystkich (w Z1/Z2) 256 elementow sceny i usrednia.
Przyklad: na scenie mamy czlowieka ubranego w super biala koszule, czarny garnitur za nim las sloneczko w pelni. Przy tym pomiarze twarz gostka bedzie nie doswietlona.
Center weight - jak poprzednio plus odczyty ze srodka sceny.
Przyklad: geba obiektu bedzie nieco lepiej doswietlona , a tlo lekko rozjasnione
Spot - ustawia natezenie swiatla tylko i wylacznie w jednym punkcie - efektem tego bedzie przeswietlone zdjecie ale geba bedzie doswietlona prawidlowo i jasna.

Oczywiscie to jest przyklad tylko i przy recznych ustawieniach przeslon, oraz czasow naswietlania, oraz doswietlania lampa mozna osiagnac naprawde niezle rezultaty, najlepiej by bylo gdyby przy opcji SPOT mozna bylo okreslic kilka punktow i je usrednic :)
Pozdrawiam

ps. polecam ksiazke (ktora przeczytalem zanim aparat mialem w rekach i moja wiedza pochodzi w glownej mierze z tej pozycji): "Fotografia Cyfrowa" Wydanie drugie. Autor: Ben Long

Teraz Fuji S5500 + xD 256MB + statyw
http://www.komputery-attena.9x.pl

poniedziałek, 5 kwietnia 2004, 09:47

- Księżyc na tle czarnego nieba...
- Ocieniona brama i oświetlona słońcem ulica - można naświetlać na światła/cienie.
Można zastosować tryby manualne, ale gdy się ich nie ma (jak ja), ten sposób świetnie się sprawdza.

poniedziałek, 5 kwietnia 2004, 11:57

Co do książek o fotografii, ww. jest całkiem niezła. Szkoda tylko, że czarnobiała. Myślę że trochę zaniedbujemy dysputy o źródłach wiedzy fotograficznej. Postawię taki temat, może się przyjmie...

środa, 7 kwietnia 2004, 16:49

Musisz poeksperymentować, Vendeur. To bardzo zależy od aparatu. Ja raczej wolę wprowadzać korektę EV, niż wybierać inny tryb pomiaru światła. Spot przydaje się głównie wtedy, gdy bardzo zależy nam na jakimś obiekcie, a reszta zupełnie nas nie obchodzi. ESP jest lepszy w normalnych warunkach - wtedy doświadczenie pomaga dobrać korektę i wszystko jest OK.

środa, 7 kwietnia 2004, 19:54
Moderator

Musisz poeksperymentować, Vendeur. To bardzo zależy od aparatu. Ja raczej wolę wprowadzać korektę EV, niż wybierać inny tryb pomiaru światła. Spot przydaje się głównie wtedy, gdy bardzo zależy nam na jakimś obiekcie, a reszta zupełnie nas nie obchodzi. ESP jest lepszy w normalnych warunkach - wtedy doświadczenie pomaga dobrać korektę i wszystko jest OK.

Szczerze, to właśnie mi też niespecjalnie podoba się ta ingerencja w sposób pomiaru światła - tzn. preferuję korektę +/-EV.

środa, 7 kwietnia 2004, 20:03

spot - jest znakomity do zdjec makro tudziez super makro - gdyz mierzy oswietlenie tylko na tym co faktycznie ma byc ostre.
Ja to stosuje wlasnie do tego zdjecie wychodzi po prostu super ale teraz juz wiem np ze spot w polaczeniu np z wieksza przeslona przy zdjeciu makro daje naprawde super foty. Tworze powoli swoj album ktory bedzie dostepny na mojej stronie, zastanawiam sie tez czy nie zrobic albumu klubowiczow. Aha ostatnio zastanawiam sie nad dokupieniem apartau. Mysle o minolta dynax 60 - ale mnie wzial bakcyl na focenie :)

Teraz Fuji S5500 + xD 256MB + statyw
http://www.komputery-attena.9x.pl

czwartek, 8 kwietnia 2004, 09:20
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]