Teraz jest niedziela, 16 grudnia 2018, 02:05

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Aparat a rower... 
Autor Wiadomość

Post Aparat a rower...
Witam wszystkich.

Nowy temat - chciałbym skonsultować moje doświadczenia z doświadczeniami innych osób na tym forum. Otóż jestem zapalaonym rowerzystą (zdaje się, że parę osób tutaj również) i dzisiaj po raz pierwszy odważyłem sie zabrać moj aparat na krótki wypad rowerowy: 70km bez bez żadnych ekstremów - głównie twarde gruntówki i rzadko uczęszczane szosy; o szaleństwach z założenia nie myślałem, bo rower obciążyłem sakwami, no i aparat...

No i pierwsza ocena jest mało pozytywna - mój C-740 jest za duży na rower, chociaż należy do najmniejszych UZ... Do kieszeni (jak swego czasu, gdy jeździliśmy z kumplem-posiadaczem Canona A30) go nie schowam a wypakowywanie z sakwy zabiera sporo czasu - szczególnie, że powodowany troską o stan aparatu bardzo starannie go opatuliłem w kilka sztuk odzieży - i oczywiście jechał w futerale. I tu moje pytanie - jak zabezpieczacie sprzęt na czas podróży i jak go przewozicie? Czy też ogólnie potępiacie wypady na rowerze z aparatem, bo to delikatne urządzenie?

Wiem, że pewne wnioski nasuwają się same - primo: po cholerę kupowałem taki duży aparat? C-350 załatwiłby sprawę. Ale jest już po ptokach a i tak kupiłem najmniejszego ówcześnie UZ (a na takowym mi zależało). Drugi wniosek - chyba najkorzystniej jest przewozić aparat w plecaku rowerowym - primo: szybki dostęp; secundo: człowiek z założenia amortyzuje nierówności terenu, podczas gdy w sakwach jest pod tym względem średnio. Sporo osób przewozi aparat w torbie mocowanej na kierownicy (pod mapnikiem), jeżeli takową posiadają.

Pozdrawiam wszystkich i czekam na Wasze opinie!

poniedziałek, 29 marca 2004, 02:45

Ja moją lustrzaneczke wożę w takiej "malutkiej" trójkątnej sakiewce na plecach. Torba ta idealnie pasuje do mojego aparaciku. Nie lata w niej na wszystkie strony (idealnie wypełnia całą pojemność). Paski od plecaczka mam całkiem mocno ściągnięte. Plecaczek ma od strony pleców gąbczastą wkładkę, aby nie uwierał w plecy. Jest OK

poniedziałek, 29 marca 2004, 18:55
Moderator

Ja mam dość spory futerał, ale mocuję go do paska spodni z tyłu i jest OK. Ale na rowerze teraz nie jeżdżę, ponieważ po 13 latach służby troszkę odmawia posłuszeństwa - łańcuch się poluzował i tryby wytarły (tzn zębatki nie łapią i tak luźnego łancucha). No i jakoś go nie naprawiam, bo szkoda mi pieniędzy. Zresztą nie wiem, czy jeszcze w niego inwestować, bo przejechał już grubo ponad 5000 km i może mu starczy. Choć za 200-300 zł zrobiłbym go na cacy ze wszystkim :)

poniedziałek, 29 marca 2004, 19:22

tak OT ;) co do roweru zniszczonego ;) moj jest pokryty rdza w niektorych miejscach ma urwany hamulec tylni przezutki rozregulowane itp id :D msuze mu zdjac ta rdze i zaprowadzic to tzw. warsztatu zeby mi go zrobili :) bo musze w koncu jezdzic bo juz nei moge wytrzymac :) pozdrwawiam wszystkich rowerzystow :)

poniedziałek, 29 marca 2004, 21:00
Moderator

poniedziałek, 29 marca 2004, 21:11

wracając do aparatu w plecaku ;).. to należy go jeszcze zabezpieczyć przed przepoceniem (zdażyło mi sie - może plecak mam beznadziejny -przepocić plecy plecaka i to co do nich bezpośrednio przywierało)

poniedziałek, 29 marca 2004, 23:32

Również pozdrawiam wszystkich rowerzystów, ale wolałbym, żeby ten wątek nie zamienił się wyłącznie w temat o konserwacji rowerów... ;)

Zatem aparat tak czy inaczej wożony "na sobie" (zakładam, Vendeur, że piszesz o transporcie na rowerze?) - czy to w plecaku, czy w dodatkowym futerale/sakwie. Brzmi sensownie, obawiam się tylko pierwszej "gleby" - wtedy może być średnio. No i uczciwie nie lubię mieć zajętych pleców, stąd montuję sakwy nie tylko na czas dłuższych wycieczek, ale nawet na te krótsze - zakładając, że nie jest to jednodniowy wypad, aby sobie zaszaleć, bo wtedy oczywiście o sakwach nie ma mowy. Może rzeczywiście najlepszym planem jest jakiś mały, dobrze wymoszczony i spasowany z wielkością aparatu plecaczek? W końcu człowiek rzadko spada z roweru na plecy? Załeżałoby mi jeszcze na rozwiązaniu maksymalnie mało krępującym i wygodnym, bo jeżdżę w sumie sporo - rzędu 3000km rocznie. Oczywiście znam prawdziwych rowerzystów, którzy cały swój czas wolny poświęcają na rower i wypady w jakieś egzotyczne miejsca a robią prawdziwe tysiące kilometrów - w większości wożą aparat pod mapnikiem w torbie mocowanej pod kierownicą (widelec przedni zawsze z amortyzacją), jednak zwykle jest to coś niedużego (typu Ixus, itp.). Tylko czy tak umieszczony aparat nie obrywa nadmiernie od nierówności terenu?

Pozdrawiam.

P.S.
@Vendeur - jednak w temacie rowerów - wymiana zębatek i łańcucha to wydatek zdecydowanie poniżej sumy, którą podałeś, więc może warto? Chociaż 13 lat to brzmi dumnie...
@Int - polecam plecaki rowerowe z wentylowanymi plecami - to rzeczywiście zwiększa komfort ich użytkowania i pozwala uniknąć sytuacji takich, jak wspomniana przez Ciebie. Zwykły plecak na dłuższą metę jest fatalny.

poniedziałek, 29 marca 2004, 23:33
Moderator

Problem w tym, że muszę wymienić jeszcze support (czyli część pomiędzy pedałami, na której się kręcą - dla niewtajemniczonych). Z tym to będzie już koszt podchodzący pod 200 zł. Jeszcze nowe manetki i inne drobiazgi.

Ale rower jest naprawdę super i bardzo dobrej jakości. Zbierałem na niego długo i kupiłem za całe oszczędności 600 zł (albo 6 000 000 ... :) ) sobie prezent.

Naprawdę, gdyby zrobić przy nim trochę, to pewnie jeszcze by pojeździł, choć po takim czasie, to nie wiem, jak się miewa rama i obręcze kół (troszkę już zcentrowane).

Wracając do tematu, to dawno nie miałem żadnej wywrotki na rowerze. Proponuję jednak wkładać aparat do sakwy wewnątrz trójkąta ramy między kolanami - to chyba najbezpieczniejsze miejsce.

poniedziałek, 29 marca 2004, 23:58

No tak, ale rama akurat dobrze przenosi wszelkie wstrząsy; do tego wszystko, co wrzucasz do trójkąta mocowanego na ramie powinno mieć małą szerokość (patrząc po szerokości roweru) - jeżeli będzie wystawać poza ramę, to już nie będzie takie bezpieczne. Poza tym jest to dosyć newralgiczne miejsce przy opieraniu roweru, itd.

A wywrotki... No cóż, na pewno zależy to od intensywności i maniery jeżdżenia (agresywności). W sumie zdarza się rzadko (jak dotąd raz mi się tak poważniej zdarzyło i to paradoksalnie dlatego, bo zachciało mi się zwolnić na przejeździe kolejowym), ale jednak...

P.S. A można spytać, co to za rower? Całkiem długowieczny. :)

wtorek, 30 marca 2004, 00:48
Moderator

TO nie jest żaden firmowy. Był składany na zamówienie z części bardzo dobrej jakości. Mam nawet dobre opony szosowe bez bierznika prawie... Jedna jest od początku, a drugą udało mi się jakimś cudem dokupić. A osprzęt to oczywiście SHIMANO, rewolucyjny jak na tamte czasy Alivio i Altus C-20 M-System, piasty także Alivio. Zresztą nie wiem, co w nim dokładnie siedzi, bo jako młodzik nie interesowałem się tym dokładnie.

wtorek, 30 marca 2004, 03:10

piątek, 2 kwietnia 2004, 23:56
Moderator

Może najprościej zainwestować w C-350 ?

... To już druga najlepsza wypowiedź na tym forum - pod względem powiązania z tematem i wątkiem :D

sobota, 3 kwietnia 2004, 01:00
A nie lepiej po prostu kupic torbe Lowepro za ok 130zl do takiego duzego aparatu???Ta firma ma bogaty asortyment rozmaitych torb na aparaty.

sobota, 3 kwietnia 2004, 13:21
Moderator

A nie lepiej po prostu kupic torbe Lowepro za ok 130zl do takiego duzego aparatu???Ta firma ma bogaty asortyment rozmaitych torb na aparaty.

A po co przepłacać? Sama marka tutaj dużo kosztuje. Ja kupiłem swego czasu torbę CARENA GUAM 2 size 4 do mojej Z1 za 40 zł i bardzo ją sobie chwaliłem. Ogólnie jest bardzo szeroki wybór, ale tu nie chodzi o torbę, bo można kupić jakąkolwiek, tylko o sposób przewożenia aparatu na rowerze - czyli gdzie go umocować, aby był szybko dostępny i jednocześnie całkowicie bezpieczny.

sobota, 3 kwietnia 2004, 13:29
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]