Teraz jest środa, 18 lipca 2018, 22:17

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Doradźcie, błagam!!! 
Autor Wiadomość
Post Doradźcie, błagam!!!
Na samym początku chciałem zaznaczyć, że w temacie fotografii cyfrowej jestem całkowicie zielony i aparat, który mam zamiar kupić będzie rozpoczynał moją przygodę w tej dziedzine.
Po wstępnej analizie cenowo-jakościowej i zastanowieniu się co mnie interesuje, do wyboru zostały mi dwa aparaty: Olympus C-4000 oraz Minolta Z1. Muszę powiedzieć, że aparatu mie będe wykorzystywał tylko do fotografowanie rodzinki na wakacjach. Mam zamiar troche się z nim pobawić i dosyć zależny mi na manualnych funkcjach. W sumie to Minolta, ma chyba wszystkie funkcje, na których mi zależy, oprócz jednej - pixel mapping (czy jakoś tak). I tu się zaczyna się problem. Znajomy powioedział mi, że żadnego aparatu nie da się uchronić przed wypalonymi pikselami i prędzej czy później stać się to musi. A że sam ma olka c-4040, to poradził mi, żebym rozejrzał sie za aparatem właśnie z tą funkcją, bo podobno wogóle nie widać wypalonych pikseli. Ja, jak już mówiłem, kompletnie się w temacie nie orientuję, ale dziwne mi się wydaję, że jeśli ta funkcja jest tak istotna, wprowadził ją tylko jeden producent. I do tego właśnie sprowadza się moje pytanie: może mają ją też aparaty innych firm, tylko ja jestem na tyle głupi, że o tym nie wiem?
Bardzo was proszę o pomoc, bo zdecydować się muszę jak najszybciej, a teraz jestem w kropce.

wtorek, 20 kwietnia 2004, 00:11
jeżeli nie potrzebujesz długiego zooma (Z1) a cenisz bardziej szeroki kąt, chciałbyś mieć dobry tryb auto ale rózniez możliwość ustawień manualnych, pobawić się w makro fotografie - polecam c4000, przy okazji zaoszczedzisz te 200-300 zł za które zaopatrzysz sie w ładowarkę , akumulatorki i dodatkowa kartę 128MB,
bedziesz miał jednak aparat wolniejszy niż Z1, (nie na tyle żeby zasnąc przy pracy z nim)
ale oferujący lepszą jakość zdjęc 4mln (matryca), super tryb makro, mozliwoiśc podłączenia lampy
minusem olympusa sa karty SM (max 128 MB, które nie bedą już rozwijane) ale mozna zawsze zaopatrzyć sie na zapas....

wtorek, 20 kwietnia 2004, 00:39
No tak, ale zoom też by się przydał, a poza tym chciałbym mieć możliwość kręcenia filmów z dźwiękiem (chociaż nie mam pojęcia czy mi się to przyda).
A co z tym pixel mapping. Czy te wypalonepiksele to taki problem?

wtorek, 20 kwietnia 2004, 00:47
Moderator

Według mnie wypalone piksele w każdym aparacie mogą się pojawić po jakimś czasie... A ta funkcja jest także dostępna w programach graficznych i w nim ewentualne ubytki uzupełnisz. Ale nie powinno być to konieczne zbyt szybko i ja osobiście raczej wcześniej zmienię już aparat.

Co do ultrazooma, to dla mnie jest on priorytetem i dlatego wybrałem Minoltę Z1. Jest to super aparacik z ogromem możliwych ustawień (też ma ponadto możliwość współpracy z lampą zewnętrzną). Jeśli chcesz ocenić tryb makro i zakres ogniskowej, to zapraszam do mojego działu w naszym albumie: http://82.160.2.254/au_vendeur.htm . Jest tam kilka zdjęć, które bardzo ładnie ukazują świetne makro i tele tego aparatu.

Reasumując ja wybrałbym Z1, ponieważ lubię swobodę, jaką daję zoom optyczny 10x. Wygląd też mi się podoba, w przeciwieństwie do C-4000. A filmy z tak dobrą jakością na pewno wykorzystasz :) Ja często nagrywam.

wtorek, 20 kwietnia 2004, 12:02

Z całą pewnością C-4000 góruje zdecydowanie nad Z1, jeżeli chodzi o makro. Poza tym jakością zdjęć C-4000 przewyższa Z1 (ale to nie jest ogromna różnica), natomiast Z1 oferuje dziesięciokrotny zoom optyczny. No i te filmy.

Skoro "zoom też by się przydał, a poza tym chciałbym mieć możliwość kręcenia filmów z dźwiękiem", to już wybrałeś, więc nie ma co wypytywać.

Wypalonymi pikselami przy kupnie nowego aparatu bym się przesadnie nie stresował - każda matryca z czasem się wypala. Pixel Mapping nie uratuje Ci matrycy - o ile mi wiadomo ta funkcja "skanuje" ją w poszukiwaniu martwych pikseli i w razie wykrycia wyłącza takowe z rejestracji obrazu, zastępując go pikselem o interpolowanej wartości (czyli jest on "obliczany" na bazie otaczających go poprawnie reagujących pikseli). Przy większych skupiskach martwych pikseli interpolacja jest zapewne obarczona większym błędem, ale zanim wypalisz matrycę, trochę czasu minie...

Pozdrawiam.

wtorek, 20 kwietnia 2004, 13:19
Dobra, dzięki. A jest wogóle jakiś aparat, który ma takie funkcje jak z1 (duży zoom, filmy z dźwiękiem), a do tego pixel mapping?

wtorek, 20 kwietnia 2004, 18:25

Olympusy: C-750 (4MPix, filmy gorsze, ale z już z dźwiękiem), C-760/765 (odpowiednio 3/4 MPix, 640x480, 15fps - ta sama rozdzielczość, mniej klatek na sekundę) oraz C-770 (4MPix, MPEG4 640x480 - tu można się spodziewać lepszej jakości filmów niż w Z1). Problem w tym, że przez długi czas Olympus nie przejmował się zbytnio filmami, traktując je jako mało istotny dodatek (w końcu to nie kamera a aparat), dopiero ostatnio zrobili coś w tym kierunku - chyba zbyt wiele osób rezygnowało z tej marki ze względu na kiepskie "filmiki". Jeżeli chodzi o dźwięk - rewelacyjny to on na ogół nie jest; zbiera go przeciętnej klasy mikrofon umieszczony w obudowie (podobnie jak w Z1 i innych aparatach).

Z powyższych aparatów - C-760 kosztuje trochę więcej od Z1 (1600-1650 złotych), C750/765 ok 1900-2000 złotych (ten drugi właśnie pojawił się w sklepach internetowych w bardzo korzystnej cenie), C-770 dopiero wchodzi na rynek i jest znacznie droższy (ok. 2500 złotych, ale pewnie stanieje w najbliższym czasie).

Pozdrawiam.

wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:32
Dzięki za informacje - bardzo mi pomogły. Poczekam lepiej trochę dłużej i kupię c-760, żebym później nie żałował. W najbliższym czasie nie przewiduję zmiany aparatu, więc niech mi już starczy na dłuższy czas.

wtorek, 20 kwietnia 2004, 20:31

Jeżeli poczekasz dłużej, to może i kupisz C-770... Trochę szkoda czasu, pomyśl, ile to okazji do dobrych zdjęć... ;) Jednak z drugiej strony czas działa na naszą (kupujących) korzyść, cyfrówki potężnie tanieją.

Zatem życzę dobrego wyboru. Pozdrawiam.

wtorek, 20 kwietnia 2004, 21:58
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]