Teraz jest wtorek, 11 grudnia 2018, 02:22

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 dSLR czy............. 
Autor Wiadomość

Post dSLR czy.............
Wlasnie chyba za duzo juz czytam forum i pokrecilo mi sie w glowie, a wiec jestem totalnym amatorem z b. duzymi aspiracjami, czyli po prostu wiem, ze kocham ten sport i tak pozostanie....

Mam dylemat czy kupic dSLR (Nikon D70) czy moze Super Hiper wypasionego Kompakta jakiejs dobrej firmy, wiem ze koszta sa nieporownywalne jesli chodzi o dobre szkla itd. itp. ale chce miec aparat dobry i to na raczej bardzo dlugo, jak nie do konca zycia :?: Wiec sie zastanawiam, czy nie starczylby mi jakis kompakt 8MPx :?:

Jestem juz napalony na Nikona D70, ale te kompakty tez daja pole do popisu, co sadzicie :?: Jade na wakacje do Anglii zeby zarobic na aparat i co mam wziac, help :roll:

Pozdr.

czwartek, 20 maja 2004, 00:40
Moderator

Ja też miałbym podobny dylemat. Jakoś zdjeć z takiego D70 jest nieporównywalnie lepsza niż z kompaktów. Szczególnie jeśli chodzi o szumy. Wyobraź sobie zdjęcia przy ISO 800 bez szumu w ogóle! Czytałem kilka recenzji tego aparatu, podałem też link do testu w dziale "Nikon". Fajny jest, ale fakt, że trzebaby dodakowe szkła.

Ze zwykłych cyfrówek to prawdopodobnie brałbym Minoltę A2 za stabilizację obrazu. Ale głowy nie dam, czy to najlepszy wybór. Każdy kto co woli.

Ostatnio edytowano czwartek, 20 maja 2004, 12:06 przez Vendeur, łącznie edytowano 1 raz

czwartek, 20 maja 2004, 00:52

Ze zwykłych cyfrówek to prawdopodobnie brałbym Minoltę Z2 za stabilizację obrazu. Ale głowy nie dam, czy to najlepszy wybór. Każdy kto co woli.

Na prawde bral bys Minolte, a nie "Canon PowerShot S1 IS", nie wlaczajac ceny Obrazek

Tylko ze ja mialem na mysli jeszcze lepsze kompakty, no ale skoro ma byc to aparat na dlugie lata to chyba jednak ten Nikon :twisted:

Kurcze ja sie tu tak juz podniecam, a jeszcze ani grosza nie mam na niego Obrazek

Pozdr.

czwartek, 20 maja 2004, 11:15

Ze zwykłych cyfrówek to prawdopodobnie brałbym Minoltę Z2 za stabilizację obrazu. Ale głowy nie dam, czy to najlepszy wybór. Każdy kto co woli.

Jezu chryste. Mineta A2 to najgorszy rzęch z 8-Mpx aparatów.

http://www.negatyw.org

czwartek, 20 maja 2004, 11:20

czwartek, 20 maja 2004, 11:22

Odsyłam na stronę http://www.dpreview.com/reviews/olympus ... page17.asp

Fajne zestawienie w tabelach porównawcze 8-megapikselowych aparatów. Zobacz jakość zdjęć - A2 odpada na całej linii.

czwartek, 20 maja 2004, 11:27

Cichy a jak sie te sprzety maja do D70 lub 300D, bo ja wlasnie bede mial taki w/w problem chyba :roll:

czwartek, 20 maja 2004, 11:31

W aparatach 8 mpx masz większe możliwości kadrowania (ale ogranicz się raczej do Pro1 i Oly8080 - dają obrazy o najostrzejsze obrazy) ale za to Lustrzanki mają lepszą czułość matrycy (mniejsze szumy) i dają miękki obraz...

Weź też pod uwagę - że lustrzanką strzelisz zdjęcie niec więcej, nie nakręcisz nią filmu, nie wykadrujesz obrazu za pomocą LCD, nie zrobisz macro z 5 cm (no chyba , ze dokupisz specjalny obiektyw) - niektórych kręcą te bajery...

czwartek, 20 maja 2004, 11:37

sirkulas - napisz po co ci aparat i jakie zdjecia chcesz robic to od razu wyjdzie co ci potrzeba....:)

czwartek, 20 maja 2004, 16:16

Sprawa sprowadza się jak zawsze do ceny. 100razy lepiej kupić Nikona D70 + obiektyw standard + obiektyw np 35-135. Jednak wydatek jest OGROMNY. Jeśli Cię na to stać (będzie stać) to kup Nikona, jeśli nie... pozostaje kompakt. Odradzam jednak 8MP.... po co Ci aż taka rozdzielczość. Poza tym aparaty wymienione przez Cichego nie mają mechanicznego zooma... dla mnie to nie do przyjęcia.

czwartek, 20 maja 2004, 20:34

Odradzam jednak 8MP.... po co Ci aż taka rozdzielczość. Poza tym aparaty wymienione przez Cichego nie mają mechanicznego zooma... dla mnie to nie do przyjęcia.

Eeee... Pro1 i 8080 mają właśnie elektronicznie napędzane zoomy- A2 ma napęd "ręczny" . ALE - dopóki Olympus działa na jednym ładowaniu dłużej niż Minolta A2 to dla mnie bynajmniej nie jest to wadą. Używam 8080 i zoom jest bardzo szybki - kto ma ten wie.

Dodam jeszcze, że kierując się wyborem aparatu kupujący nie powinien sugerować się , czy aparat ma zoom taki czy siaki, jakie nagrywa filmy i czy ma wyjście na kierownicę i pedały, tylko powiino się patrzyć na właściwości optyczne obiektywu, jakość matrycy i oczywiście efekt końcowy - jakość zdjęć w przeróżnych warunkach.

czwartek, 20 maja 2004, 20:41

1. Przestańcie opowiadać bzdury o dużo większej możliwości kadrowania przy 8MP. Obraz z matrycy 8MP w porównaniu do matrycy 6MP ma wymiar liniowy (przy tej samej rozdzielczości DPI) większy o 15% (sqrt(8/6)-1)*100%.
2. Cichy, popadasz w drugą skrajność (przeciwną do tej, kiedy ludzie szukają aparatu, który śpiewa, tańczy, gotuje). Z tego co piszesz, nie liczy się dla Ciebie, jaką ogniskową ma aparat, czy obsługuje się dobrze czy źle, czy kadruje się szybko czy wolno, a tylko i wyłącznie jakość zdjęć. To nie wszystko. To, że dla pewnych sytuacji zdjęciowych aparat będzie robił nieco lepsze zdjęcia od innych może być całkowicie przyćmione przez to, że nie potrafi przybliżyć odpowiedniego fragmentu, albo wykonanie zdjęcia zajmuje 15s. Tak więc moim zdaniem wszystko należy rozpatrywać w kategoriach cena-jakość-możliwości.
3. Jeśli chcesz aparat na długo, moim zdaniem wybór jest tylko jeden - lustrzanka. Jeśli chcesz tanią lustrzankę moim zdaniem wybór jest tylko jeden - D70.
4. Jeśli jednak zdecydowałbyś się na kompakt, zdecyduj się lepiej na 5MP (moim zdaniem A1). Szkoda przepłacać za 8MP.

czwartek, 20 maja 2004, 22:20

2. Cichy, popadasz w drugą skrajność (przeciwną do tej, kiedy ludzie szukają aparatu, który śpiewa, tańczy, gotuje). Z tego co piszesz, nie liczy się dla Ciebie, jaką ogniskową ma aparat, czy obsługuje się dobrze czy źle, czy kadruje się szybko czy wolno, a tylko i wyłącznie jakość zdjęć. To nie wszystko. To, że dla pewnych sytuacji zdjęciowych aparat będzie robił nieco lepsze zdjęcia od innych może być całkowicie przyćmione przez to, że nie potrafi przybliżyć odpowiedniego fragmentu, albo wykonanie zdjęcia zajmuje 15s. Tak więc moim zdaniem wszystko należy rozpatrywać w kategoriach cena-jakość-możliwości.

Moim zdaniem wszystkie aparaty (a w szczególności konkurencja 8-megapikselowa) ma bardzo zbliżone parametry użytkowe, stopień zaawansowania obsługi itd. i w przypadku , kiedy zacznie się używać jednego aparatu czy drugiego po pewnym czasie dojdzie się do takiego stopnia wtajemniczenia, że fotki będzie się robiło w miarę szybko przy optymalnych ustawieniach. A jakości zdjęcia się nie poprawi, jeśli aparat w danych warunkach po prostu kadru nie uciągnie.

TomekK napisał(a):
3. Jeśli chcesz aparat na długo, moim zdaniem wybór jest tylko jeden - lustrzanka. Jeśli chcesz tanią lustrzankę moim zdaniem wybór jest tylko jeden - D70.

Moim zdaniem - 300D. Ma lepszą matrycę. To dla mnie wystarczający argument.

TomekK napisał(a):
4. Jeśli jednak zdecydowałbyś się na kompakt, zdecyduj się lepiej na 5MP (moim zdaniem A1). Szkoda przepłacać za 8MP.

Moim zdaniem Canon G5 - robi dużo ładniejsze fotki od A1.

czwartek, 20 maja 2004, 23:41

@Cichy Twoje wypowiedzi są tendencyjne. :D
Czy ktoś poza Tobą stwierdzi że zoom manuakny jest MNIEJ WYGODNY I DOKŁADNY niz elektroniczny??

TomekK ma rację. 8MP to efekt śmiesznej tendencji do powiększania MP... tylko mało komu są one potrzebne, a okupione są zawsze większą aberracją.

Poza tym moim zdaniem "lepszym" zdjęciem jest zdjęcie zaszumione, ale pstryknięte w dobrej chwili i mające duszę niż super jakościowo zdjęcie kwiatka. G5 robi świetne technicznie zdjęcia... ale A1 łatwiej zrobić wartościowe zdjęcie.

piątek, 21 maja 2004, 00:29

@Cichy Twoje wypowiedzi są tendencyjne.
Czy ktoś poza Tobą stwierdzi że zoom manuakny jest MNIEJ WYGODNY I DOKŁADNY niz elektroniczny??

Jeśli powołujesz się na czyjeś zdanie - to niech ono będzie prawdziwe. Nigdy nie powiedziałem, że zoom manualny jest mniej wygodny i dokładny.

piątek, 21 maja 2004, 00:49
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona