Teraz jest piątek, 14 grudnia 2018, 19:16

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Matryca Foveon F19 - 4.5 Mpix 
Autor Wiadomość

Post Matryca Foveon F19 - 4.5 Mpix
W sumie to juz informacja o tym jest od miesiaca, ale nie zauwazylem nowych tematow o tej matrycy (ostatni jest z lutego, traktujacy o starszych matrycach) wiec zaloze tego posta. Otoz odbyla sie oficjalna premiera matrycy Foveon F19 - 4.5 Mpix. Oto link: http://www.fotopolis.pl/index.php?gora= ... rarch=2053
Dla osob mniej zorientowanych w temacie podaje starszy link, z pierwsza generacja matrycy, aby mogli sie zorientowac o co chodzi: http://www.fotopolis.pl/index.php?arch=1&nrarch=159

Ja jednak mam od siebie pytanie, otoz jedna rzecz mnie intryguje. Ale zeby zadac pytanie, musze najpierw zacytowac:

"Matryca Foveon F19 to zgodnie z zapowiedzią producenta 4.5-megapiskelowa matryca o przekątnej 1/1.8". Zwracamy uwagę, że chodzi o 4.5 miliona fotodetektorów, natomiast nominalna ilość pikseli wynosi 1.5 miliona (1440 x 1080). Foveon jest upoważniony do mówienia o 4.5 Megapikselach dlatego, że stosuje tu terminologię przyjętą przez producentów tradycyjnych matryc. W tych ostatnich każdy piksel widzi tylko 1/3 pełnej informacji o barwie (średnio; paleta RGB), a zatem kolory pośrednie muszą być "wymyślane" na drodze interpolacji."

Wszystko pieknie, dziwi mnie jedynie tak bardzo niska rozdzielczosc efektywna 1440 x 1080. Przeciez to jest za malo nawet do odbitki w formacie 10 x 15 cm. Podejrzewam, ze nadrabia to lepsza jakoscia obrazu, ale fakt faktem ze rozdzielczosc jest niska. Jakiej wielkosci odbitek mozna sie spodziewac po tej matrycy :?: Wiem, ze ta matryca jest odpowiednikem konwencjonalnej matrycy 4.5 Mpix, jednakze czy z tak niskiej rozdzielczosci wyjda porownywalne odbitki jak wlasnie ze zwyklej matrycy 4.5 Mpix :?: Wg. mnie ta matryca jest krokiem wstecz, poniewaz poprzednia matryca tego producenta skladala sie z 3 matryc po 3.4 Mpix kazda. Czyli jakby przyjac nazewnictwo producenta, to skoro nowa matryca jest okreslana jako 4.5 Mpix, to ta starsza, skladajaca sie z 3 matryc po 3,4 Mpix jest w takim razie matryca 10,2 Mpix (a raczej jej odpowiednikiem). Albo ja zle rozumuje, albo faktycznie producent wykonal krok wstecz. Wg. mnie powinni raczej wypuscic matryce 3 x 4.5 Mpix, a nie 3 x 1.5 Mpix.... O co w tym chodzi :?: :roll: Moze o obnizenie kosztow, a tym samym upowszechnienie sie w tanszych aparatach :?:

czwartek, 29 lipca 2004, 00:46
sam sobie odpowiedziałeś na pytanie, chodzi o obniżenie kosztów produkcji i rozpropagowanie tej technologi także dla kompaktów cyfrowych (cyba pierwszy będzie polaroid z tą matrycą, nie pamiętam dokładnie), a nie tylko dla lustraznek cyfrowych (Sigma SD9 i SD10). Co do jakości zdjęć, to sądze że odbitki 10x15 będą ok, ale chyba niewiele więcej :) ostrość obrazów z matrycy Foveon jest tak nieporównywalnie wysoka w stosunku do standardowych matryc, że wg mnie spokojnie można interpolować takie zdjęcia do rozdzielczości np 3 MPix, i w takiej rozdzielczości je porównywać z innymi matrycami - dopiero wtedy jakośc obrazu będzie pewnie zbliżona :):) Jest to rzeczywiście cofanie się w tył, wg mnie w dobie matryc 16 MPIx powinni próbować adaptować do kompaktów jakiegoś potomka tego starszego foveona (chodzi mi o rozdzielczość) - takie kompakty zmiażdzyły by wszystko inne na rynku, a era matryc cmos nareszcie odeszła by w zapomnienie :)

czwartek, 29 lipca 2004, 11:22
Jest to rzeczywiście cofanie się w tył, wg mnie w dobie matryc 16 MPIx powinni próbować adaptować do kompaktów jakiegoś potomka tego starszego foveona (chodzi mi o rozdzielczość) - takie kompakty zmiażdzyły by wszystko inne na rynku, a era matryc cmos nareszcie odeszła by w zapomnienie :)

Ale wowczas musieliby cofnac sie w przod :roll:

czwartek, 29 lipca 2004, 12:08

Widzieliscie probki fotografi z tej (a raczej z tej starszej 3 x 3.5 Mpix) matrycy :?: Jak ktos nie widzial to podaje linka:
http://www.foveon.com/gallery.html
Szczegolnie polecam obejrzenie zdjec z SD10.

A tu jest porownanie ze zwykla matryca:
http://www.foveon.com/X3_comparison.html
Pozdrawiam...

piątek, 30 lipca 2004, 23:11
Post matryce i matrixy
Według mnie i nie tylko FOVEON to najlepsza matryca na rynku i dziwię się że producencci tak niechętnie ją przyjęli.
Jakość obrazu z niej mimo 3MP jest lepsza niż 6MP konkurencji.
ta 4,5 FOVEONA będzie tak jak mówisz spokojnie wystarczała do 13x18 co jest typowe dla matrycy3MP a ostrość dzięki braku interpolacji barwy będzię IMHO lepsza nawet. Oczywiście jeżeli zastosują wystarczające soczewki w tym polaroidzie.
Szkoda naprawdę szkoda że olympus zamiast matrycy KODAKa nie zastosował FOVEONa... hlip...

środa, 4 sierpnia 2004, 10:52
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]