Teraz jest sobota, 21 lipca 2018, 11:43

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 plamka na zdjęciach w Canonie 
Autor Wiadomość
Post plamka na zdjęciach w Canonie
Wiatjcie. Mam problem z aparatem (Canon PowerShot S1 IS). Sprzęt jest nowy. Na zdjęciach pojawiła się plamka, która w zależności od dobranej przysłony zmniejsza się lub zwiększa. Przy przysłonie f/8 jest mała i dość widoczna, przy f/2.8 jest rozmazana i większa. Nie wiem co to może być. Zastanawiam się czy to plamka na którejś z soczewek czy coś innego jak sądzicie? P
lamka gdy jest mała (f/8) i wyraźna ma kształt 6-kątu, natomiast gdy jest duża jej krawędź sie wyruwnuje i prawie znika.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc w rozpoznaniu.

P.S. Zaobserwowałem jeszcze jedno znjawisko w związku z tą plamką. Na LCD jej nie widać, dopiero przy połwciśniętym spuście migawki gdy blokuje sie ostrość plamka się pojawia, przy zwolnieniu spustu, nawet bez robienia zdjęcia znika.
Nie wiem jak działa mechanizm blokowania nastaw przy półwciśniętym spuście, bo to może dałoby mi jakąś wskazówkę w poszukianiu przyczyny tej plamy.

poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 15:19

duze prawdopodobienstwo ze to jakis papruch ale nie dam sobie za to nic odciac!

poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 15:21
To czemu go nie widać jak sie nie przyciśnie spustu migawki? I dlaczego ma 6-kątny kształt - czyżby coś związane z przysłoną? Pytania się mnożą, fuj :-)

poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 15:33
A odpowiedzi brak, jakie to smutne. Takie życie...

poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 21:42

To czemu go nie widać jak sie nie przyciśnie spustu migawki? I dlaczego ma 6-kątny kształt - czyżby coś związane z przysłoną? Pytania się mnożą, fuj :-)

No bo wowczas dopiero ostrzy.

To jest tak samo jak patrzysz przez brudne szyby, jezeli skupisz wzrok na szybie dostrzezesz osadzony na niej brud. Jezeli jednak skupisz wzrok na dalekim punkcie za oknem, to tego budu nie zauwazysz.

Byc moze tak, byc moze nie tak ;)
O to jest pytanie...

poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 21:48
Nie jestem doświadczonym fotografem, wiec nie wiem i zapytam. Jak wyglądają na ogół własnie zanieczyszczenia w obiektywie? Jak widać je na zdjęciach? Widać je w ogóle? Czy przybierają jakiś konkretny kształt? Kurcze, boje sie zanieść nowy aparat na niefirmowy serwis. A firmowy za daleko.

wtorek, 17 sierpnia 2004, 15:52
miałem podobny przypadek, dwie plamki ale były widoczne nie zależnie od ostrosci, odległosci itp. oddałem na serwis, napisano "kompensacja pixeli"
nie wiem co to znaczy i jak to rozumieć (moze ktoś z was wie?)
badz co bądz teraz tego nie ma :) Tobie proponuje oddać do AUTORYZOWANEGO serwisu- nawet gdy nie ma sie juz gwarancji

daj meila to pośle zdjęcia z plamkami

wtorek, 17 sierpnia 2004, 16:38

wtorek, 17 sierpnia 2004, 16:45

Miałem podobny feler w Fuji S7000. Pojawiał się jako ciemna plamka tylko na jasnych tłach (i przy robieniu zdjęcia na podglądzie LCD i na samym zdjęciu). No i podobny problem, również z Fuji S7000 zgłaszał jeden gość na cyberfoto nawet zamieszczając swoje fotki. Mnie dostawca z Allegro wymienił aparat bez szemrania. Ciekawe co z nim zrobił... szukał kolejnego jelenia...? :?

środa, 1 września 2004, 20:38
możesz zdradzić jaki sprzedawca wymienia sprzęt "bez szemrania" - własnie rozglądam się za jakimś konkretnym sprzedawcom :)

środa, 1 września 2004, 21:36
Podobny motyw mam w C-310 - tyle ze widac to tylko na podgladzie na wyswietlaczu w czasie kadrowania - na zdjeciu jest juz ok i przy przegladaniu wynikowego pliku. U mnie to widac tylko na ciemnych tlach jako biala plamke!

środa, 1 września 2004, 22:42
Plamki to pikuś, ja mam jakby kontur. W środku kolor normalny, np. nieba-niebieski, potem sie rozjaśnia i tworzy sześciokątną krawędź, potem za krawędzią jest ciemniej i sie rozjaśnia znów do koloru nieba, jakby takie przełamanie się koloru. Najgorsze jest jak obrobić kilkanaście zdjęć w kompie, jeszcze jak to dziwne coś jest na skomplikowanym tle. Pełnia jest, ide sie powiesić. Cześć

P.S. Gdzie ja mogę zamieścić w necie zdjęcie, żeby w końcu pokazać o co chodzi?! Dajcie jakiegoś linka na jakąś galerię czy coś.

czwartek, 2 września 2004, 00:03

możesz zdradzić jaki sprzedawca wymienia sprzęt "bez szemrania" - własnie rozglądam się za jakimś konkretnym sprzedawcom :)

Wolałbym go nie reklamować, bo jestem 100%owo pewien że aparat już wcześniej został komuś sprzedany. Nie twierdzę, że to jego numer, bo mógł go w to wrobić jego dostawca (on nie jest bezpośrednim importerem). Jest paru dość wiarygodnych (moim zdaniem) sprzedawców foto na allegro. Jak przejrzysz trochę ofert to zauważysz, że przewija się tam kilku-kilkunastu wciąż tych samych (medfoto, pikob/mailtronic, grosman, arturek itd). Warto sprawdzić: ilość recenzji, odpowiedzi sprzedawcy na komentarze negatywne (to dużo mówi o człowieku), i czy dużo sprzętu ma w ofercie (to pozwoli odsiać małych pikusiów). Duzi sprzedawcy z allegro mają często swoje strony www co też mówi o randze biznesu. Zwracam uwagę, że moim zdaniem różnice cen pomiędzy allegro i sklepami internetowymi są coraz mniejsze, więc ranga allegro jako dostawcy nowego sprzętu chyba spada.

czwartek, 2 września 2004, 00:06
Udało mi się znaleźć miejsce, zerknijcie na to.

Obrazek

czwartek, 2 września 2004, 16:49

Na tym linku jest opisany przblem.
Pozdrawiam
Shrek

czwartek, 2 września 2004, 18:35
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona